TOPlist

 

 

protiletadlová přestavba ukořistěného tanku T-34, zdroj: Flickr.com se souhlasem publikujícího uživatele, upraveno

Během bojů na východní frontě padlo německé armádě do rukou značné množství sovětských středních tanků T-34. Němcům tyto stroje poskytly nesmírné množství zkušeností a inspirace pro další vlastní tankový vývoj. Mimo to je samozřejmě začali i sami využívat, a to nejen jako tanky, ale po úpravách rovněž jako vyprošťovací vozidla či tahače nákladů. Jednou z nejzajímavějších modifikací se ovšem stala konverze na samohybné protiletadlové dělo.

Z tanku zmizela otočná věž a na jejím místě byla instalována nová pancéřová nástavba a v ní čtyřhlavňový protiletecký komplet Flakvierling 38 ráže 20 mm. Spíše než o nástavbě bychom však měli hovořit o větším štítu zbraně, nebož jej tvořila vlastně jen čelní a boční stěny. Zezadu i shora zůstala obsluha zbraně zcela nechráněna. V čelní stěně byly vertikální výřezy, kterými procházely hlavně a umožňovaly jim pohyb nahoru a dolů.

Uvnitř trupu byla zřejmě uložena munice pro rychlopalný kanon. Počet členů posádky nebývá uváděn, ale můžeme dovozovat, že ji tvořil minimálně řidič, střelec, dva nabíječi a velitel. Praktická rychlost střelby čtyřhlavňového kompletu byla 800 ran za minutu. Zbraň byla přitom nabéjena zásobníky po "pouhých" dvaceti nábojích takže nabíječi museli jistě mít plné ruce práce.

Tato modifikace tanku T-34 vznikla jen v minimálním počtu kusů a žádné přesné údaje o nasazení či bojových výsledcích nejsou známy.

 

DOPORUČUJEME:

Přečtěte si úplně nový článek o bitvě v průsmyku Kaserín!

Další aktualizace naleznete v sekci NOVINKY!

 

 

 
     

přejímání textů ze stránek Panzernet.net bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno; Ochrana soukromí; Copyright; Zdroje