TOPlist

 

 

Panzerfähre, zdroj: Flickr.com se souhlasem publikujícího uživatele, upraveno

Červen 1941 a útok na Sovětský svaz znamenal definitivní konec úvah o invazi do Velké Británie. Počátkem roku 1942 byl potom zrušen projekt obojživelného pěchotního transportéru Landwasserschlepper, který byl vyvíjen právě pro tuto invazní operaci. Myšlenky na výrobu obojživelných tahačů se však Wehrmacht úplně nevzdal. Naopak dokonce ještě v průběhu roku 1941 formuloval zbrojní úřad oficiálně požadavky na nový stroj tohoto druhu.

Nemělo se však již jednat o transportér pěchoty ale výhradně o tahač nákladů. Stroj měl mít navíc, narozdíl od Landwasserschlepperu, pancéřovaný trup schopný odolávat palbě alespoň z ručních zbraní. Tahač měl být založen na podvozku některého z existujících tanků, což by značně zlevnilo a usnadnilo jeho vývoj.

Na výrobě prototypu spolupracovalo několik průmyslových firem. Nový stroj dostal označení Panzerfähre. Jako základ pro něj byl vybrán podvozek tanku PzKpfw IV. Z tanku převzali konstruktéři kompletní pásovou soustavu, část podvozkové vany, převodovku, motor a elektroinstalaci.

První prototyp vznikl v květnu 1942 a krátce poté byl dokončen i druhý. Na tankovém podvozku vyrostl trup, který jej výrazně přesahoval dopředu i dozadu. Trup byl uzavřen rovnou stropní deskou z níž vyčnívala pouze malá hranatá věžička, ústí větráku, výfuky a trubice pro sání vzduchu k motoru.

Panzerfähre, zdroj: Flickr.com se souhlasem publikujícího uživatele, upraveno

Věžička v přední části trupu byla uchycená pevně bez možnosti otáčení. V její čelní stěně byla dvě okýnka a po jednom okýnku v bočních stěnách. Otvory pro přívod vzduchu byly na střeše trupu celkem čtyři. Dva po stranách hned za věžičkou a dva v zadní části trupu. Během plavby se na ně nasazovaly delší trubice, které zabraňovaly vniknutí vody do sání. Během pobytu na souši byly tyto trubice uloženy vedle otvorů.

Hmotnost stroje byla plných 17 tun. S pohonnou jednotkou Maybach HL 120 TRM o výkonu 300 koní byl Panzerfähre schopen dosáhnout na silnici úctyhodné maximální rychlosti 45 m/h. Posádku tvořili tři muži.

V praxi se pro vlečení nákladů po vodní hladině počítalo vždy se dvěma stroji Panzerfähre, které by mezi sebou vlekly ponton, na kterém by stál tank, nákladní automobil nebo polopásový tahač s dělem.

Ačkoliv testy obou prototypů proběhly bez problémů, sériové výroby se nakonec Panzerfähre nedočkal. Vzhledem k vývoji na frontě ve druhé polovině roku 1942 dospělo armádní velení k názoru, že žádné rozsáhlé obojživelné operace Wehrmacht v blízké budoucnosti nečekají a projekt Panzerfähre byl tedy ukončen.

 

DOPORUČUJEME:

Navštivte nedávno aktualizovaný článek o projektu těžkého tanku VK 30.01!

Další aktualizace naleznete v sekci NOVINKY!

 

 

 
     

přejímání textů ze stránek Panzernet.net bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno; Ochrana soukromí; Copyright; Zdroje