TOPlist

 

 

Beobachtungspanzer auf Lorraine Schlepper (f), zdroj: Flickr.com, Public domain, upraveno

Beobachten znamená v němčině pozorovat což dokonale vystihuje účel, k němuž sloužily stroje nesoucí toto slovo ve svém názvu. Tato vozidla sloužila jako mobilní a obrněné pozorovatelny pro potřeby dělostřelectva. Jejich úkolem bylo zaměřit nepřátelské pozice, předat jejich polohu vlastnímu dělostřelectvu a následně pomáhat při zastřelování na cíl.

Pozorovací stroje stavěli Němci na podvozcích vlastních tanků ale také na různých ukořistěných podvozcích, jako byl například podvozek francouzského dělostřeleckého tahače Lorraine. Stroj označovaný jako Beobachtungspanzer auf Lorraine Schlepper (f) byl produktem Baukommanda Becker. Na původním podvozku vznikla velmi jednoduchá nízká a hranatá nástavba. Její ostře skloněné stěny měly lépe odolávat případným zásahům.

Stroj nedisponoval žádnou organickou výzbrojí mimo kulometu zavěšeného před poklopem na střeše kabiny. Zato nesl rozšířenou radiovýbavu a pozorovací a zaměřovací optické přístroje. Celkem jich bylo vyrobeno 30 exemplářů. Tyto stroje sloužily zejména na západní frontě v jednotkách samohybných děl, postavených na stejném podvozku.

Beobachtungspanzern auf Fahrgestell Mk VI (e), zdroj: Flickr.com se souhlasem publikujícího uživatele, upraveno

Dalším francouzským strojem, jehož podvozek posloužil Němcům při stavbě pozorovacího vozidla byl tank Hotchkiss 38H. Na podvozku opět vyrostla jednoduchá nástavba svařená z rovných ocelových plechů. Čelní stěna byla ostře skloněná což zvyšovalo její odolnost proti zásahům. Vzhledem k síle pancíře byl však trup schopen odolávat nanejvýš palbě z ručních zbraní a menším střepinám.

Jedinou výzbrojí stroje byl kulomet MG 34 ráže 7,92 mm. Střelce z kulometu chránil při palbě nízký štít, ovšem pouze zepředu. Vůz nesl samozřejmě výkonnou radiostanici a dělostřelecký zaměřovač. Celkem jich bylo vyrobeno 24 kusů a ty potom sloužily v rámci jednotek vyzbrojených samohybnými houfnicemi na stejném podvozku.

Dalším, a určitě ne posledním, kořistním strojem, na kterém byl založen pozorovací vůz, byl Renault UE. Tento původně francouzský nákladní tahač využívali Němci velmi intenzivně. Na jeho podvozku postavili stíhač tanků, raketomet i kulometný vůz. Celkem 40 kusů jich také přestavěly na obrněnou dělostřeleckou pozorovatelnu.

Panzerbeobachtungswagen 38H (f), zdroj: Flickr.com se souhlasem publikujícího uživatele, upraveno

Nad původním nákladovým prostorem vyrostla hranatá nástavba nevelkých rozměrů. V ní byla uložena radiostanice a z jejího stropu se vysouval binokulární dělostřelecký zaměřovač. Tyto vozy sloužily opět v jednotkách vyzbrojených samohybnými děly na podvozcích kořistní francouzské techniky.

Rovněž lehký britský tank Carden Loyd Mk VI použili Němci ke stavbě obrněné pozorovatelny. Údajně vznikly pouze čtyři exempláře tohoto vozidla a všechny byly nasazeny v rámci 227. dělostřeleckého regimentu, který byl mimo jiné vyzbrojen samohybnými houfnicemi na podvozku téhož kořistního tanku. Obecná praxe přidělovat Beobachtungspanzery k jednotkám vyzbrojeným samohybkami na stejném podvozku měla svou logiku. Usnadňovalo to údržbu, opravy a objednávky náhradních dílů.

 

DOPORUČUJEME:

Přečtěte si nový článek o projektu průzkumného tanku Porsche Typ 245-011!

Další aktualizace naleznete v sekci NOVINKY!

 

 

 
     

přejímání textů ze stránek Panzernet.net bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno; Ochrana soukromí; Copyright; Zdroje