TOPlist

 

 

prototyp 8,8cm Flak 41 auf Sonderfahrgestelt, nebo také Versuchsflakwagen für 8,8 cm FlaK 41, zdroj: Flickr.com se souhlasem publikujícího uživatele, upraveno

Úvahy o vývoji těžkého samohybného protiletadlového kanonu ráže 88 mm se objevily již v roce 1941. První hmatatelné výsledky a práce na funkčním prototypu však přišly na řadu až o rok později. Podle původních plánů měl být stroj založen na podvozku připravovaného průzkumného tanku Leopard. Projekt tohoto tanku byl však zrušen a tak byla firma Krupp nucena použít pro svůj Flakpanzer jiný podvozek. Její konstruktéři se rozhodli začít od nuly a vyvinout podvozek zcela nový.

Výsledkem jejich práce byl plně pásový podvozek nesoucí interní název Sonderfahrgestelt, který svou konstrukcí připomínal podvozky německých polopásových vozů jako například SdKfz 251. Na každé straně se nalézalo osm dvojitých pojezdových kol velkého průměru. U lichých a sudých kol byly jejich poloviny umístěny různě daleko od sebe a kola navzájem zapadala do mezer mezi svými díly. Při pohledu z profilu tak byla celá vidět pouze sudá kola.

Různá byla i konstrukce sudých a lichých kol. Ta sudá byla opatřena kruhovými odlehčovacími otvory. Lichá byla potom plná, pouze s paprskovými prolisy. Společná pro ně ovšem byla gumová bandáž po obvodu.

prototyp 8,8cm Flak 37 auf Sonderfahrgestelt, nebo také Versuchsflakwagen für 8,8 cm FlaK 37 L/56, zdroj: Flickr.com se souhlasem publikujícího uživatele, upraveno

Pásovou soustavu ohraničovalo zepředu kolo hnací a zezadu kolo napínací. Obě byla svou konstrukcí podobná těm použitým u tanku PzKpfw IV. Podpůrné kladky nebyly třeba neboť pás zhora dosedal rovnou na pojezdová kola.

Čelo vany bylo tvořeno ostrým spojením dolní a horní skosené desky. Za horní čelní deskou podvozkové vany se zvedal štít prostoru řidiče a radisty opatřený dvěma pancéřovanými průzory. Další štěrbinové průzory se potom nacházely na bočních stěnách. Za tímto prostorem se nalézala značně velká plošina, v jejímž středu byl instalován plně otočný kanon Flak 37 ráže 88 mm. Vertikální náměr kanonu se pohyboval v rozmezí - 3° až + 90°.

Plošina byla z boků a zezadu chráněna vysokými ocelovými deskami, v horní části mírně skloněnými směrem dovnitř. Ochranu z přední strany potom zajišťoval štít samotného kanonu. Před palbou bylo nutno vyklopit bočnice do stran aby nebránily otáčení zbraně.

Vezená zásoba munice činila pouhých 36 nábojů a proto se pro praktické nasazaní počítalo s využitím nějakého doprovodného muničního vozidla. Pohonnou jednotkou stroje byl motor Maybach HL 90 o výkonu 360 koní.

prototyp 8,8cm Flak 41 auf Sonderfahrgestelt, nebo také Versuchsflakwagen für 8,8 cm FlaK 41, zdroj: Flickr.com se souhlasem publikujícího uživatele, upraveno

V prosinci 1943 bylo rozhodnuto o zastavení dalšího vývoje tohoto stroje vedeného pod označením Versuchflakwagen. Důvodem nebyla ani tak nespokojenost s představeným prototypem jako spíš zhoršující se válečná i hospodářská situace Třetí říše a nutnost konsolidace výroby bojových strojů všeho druhu. Přesto pokračovaly alespoň testy již existujícího prototypu. Dokonce došlo i k jeho přezbrojení modernějším kanonem Flak 41 stejné ráže, spolu s kterým byl instalován i rozměrnějšín čelní štít, lépe chránící interiér bojového prostoru. Tím však životní dráha tohoto stroj definitivně skončila.

 

DOPORUČUJEME:

Přečtěte si úplně nový článek o bitvě v průsmyku Kaserín!

Další aktualizace naleznete v sekci NOVINKY!

 

 

 
     

přejímání textů ze stránek Panzernet.net bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno; Ochrana soukromí; Copyright; Zdroje