TOPlist

 

 

Tank Ti pomáhá, pomáhej mu také! To bylo poselství brožury Panzer helfen Dir neboli Merkblatt 18b/38 vydané v roce 1944 s podtitulem "Co musí granátník vědět o obrněných bojových vozidlech".

Publikace poskytovala informace o druzích obrněné techniky, se kterou se může voják na bojišti setkat a bojovat s ní bok po boku. Tanky i ostatní bojová technika totiž nezbytně potřebovaly podporu pěchoty. Měla-li být jejich spolupráce efektivní, museli vojáci chápat specifika jednotlivých druhů zbraní, znát jejich bojovou taktiku, slabé a silné stránky a nároky na podporu ostatními armádními složkami. A právě to je měla tato brožura naučit.

Podle osvědčeného vzoru tankových manuálů a jiných dokumentů byla i tato knížečka plná veršovaček a vtipných kreslených obrázků.

Chtěl bych čtenáře upozornit, že překlad jednotlivých stran není v žádném případě doslovný, je to jen stručné shrnutí jejich obsahu.

Str. 2

Údernost... díky síle motorů!

Str. 3

Palebná síla... díky vysoké kadenci rychlopalných zbraní a síle velkokaliberních zbraní!

Str. 4

Pancéřování... díky mnoha tunám kvalitní ocele! To jsou obrněná bojová vozidla. To je Panzerwaffe.

Str. 5

Panther trhá, vosa (Wespe) bodá aneb každý umí něco jiného. Musíš se naučit odlišovat druhy obrněné techniky a jejich účel. Každý stroj stojí tisíce hodin práce a spoustu materiálu a každé chybné rozhodnutí o jeho použití je jako zběh, který pomáhá nepříteli.

Str. 6

6 druhů obrněné techniky - 6 druhů úkolů. Prvním z nich jsou tanky. Jejich zvláštním znamením je otočná věž. Tanky jsou pěstí armády. Dalším druhem jsou útočná děla, nízká, silně pancéřovaná zepředu ale méně už na ostatních stěnách. Útočná děla jsou páteří pěchoty.

Str. 7

Třetím druhem jsou obrněné průzkumné automobily. Jejich zvláštním znamením je vysoká rychlost na silnici a závislost na lehkém terénu. Jsou to obrnění zvědové. Následují obrněné transportéry. Polopásové a většinou jen lehce vyzbrojené.

Str. 8

Stíhače tanků jsou druhem číslo 5. Mají silný čelní pancíř a velmi dlouhý kanon. Jejich motto zní "nejlepší obranou je útok". Samohybná děla jako další druh jsou specifická svou těžkou zbraní a jen slabým pancéřováním.

Str. 9

Tank je první z popsaných druhů. Mezi jeho silné stránky patří jeho "sloní kůže" a "ruka" kterou dosáhne až 2000 metrů daleko a prorazí pancíř nepřátelského tanku. Tank je neustále připraven k boji a pohybuje se třikrát rychleji než pěší voják.

Str. 10

Tank má však i své slabiny. Je velký a lákavý terč, který na sebe přitahuje palbu nepřátelských zbraní. Neslyší a špatně vidí, neumí se dobře bránit proti blízkému útoku, potřebuje spoustu péče, i přes svůj silný pancíř není nezranitelný a konečně veze s sebou jen omezenou zásobu munice.

Str. 11

Tanky jsou stavěny pro útočení ne pro postávání. Jejich úkolem je do hloubky prořezávat nepřátelské linie. Až s ním budeš bojovat bok po boku uvidíš jakou sílu umí dodat útoku. Ani v obraně nesmí zůstat stát ale vyrážet k úderům.

Str. 13

I tank má slabiny, které musíš pomoci chránit. Tank je velký cíl a míří na něj všechny zbraně protivníka. Tank špatně vidí i slyší a proto se musíš dívat za něj a upozorňovat jej na nepřítele. K tomu je tank závislý na terénních podmínkách a veze si jen omezenou zásobu střeliva.

Str. 16

Toto jsou skutečné německé tanky: 24 tunový Panzer IV s kanonem ráže 75 mm, 57 tunový Tiger s kanonem ráže 88 mm a konečně Panther s kanonem ráže 75 mm a hmotností 44 tun.

Str. 17

Dalším druhem techniky jsou útočná děla. Jejich předností je nízká silueta, vysoká mobilita, silný čelní pancíř a přesnost při palbě až na vzdálenost 2000 metrů. Svým kanonem lehce probíjí pancíře protivníka nebo decimuje pěchotu.

Str. 18

Sturmgeschütz ovšem nemá otočnou věž ani integrální kulometnou výzbroj. Proto může strílet pouze ve směru jízdy a je bezbranný proti bezprostřednímu útoku pěchoty. Pancéřování boků a zádi je relativně slabé a zásoba munice a paliva je omezená.

Str. 19

Úkolem Stugu je pomáhat ti v útoku, k tomu byl stvořen. Stug není ani tank, ani polní dělo, ani bunkr, ani radiosatnice, ani sanitka. Je to zaťatá pěst, která ti pomáhá prorážet nepřátelské linie. Nevýhodou Stugu je, že nemá otočnou věž a tak musí, narozdíl od tanku, při míření pohnout 100% své hmotnosti.

Str. 21

A toto jsou německá útočná děla: Sturmgeschütz III a Sturmgeschütz IV, oba s kanonem ráže 75 mm. Dále Sturmhaubitze se 105 milimetrovou houfnicí a konečně Sturmpanzer IV neboli Brummbär s dělem ráže 150 mm.

Str. 26

Jako násada cepínu, kterou horolezec zkouší kam může šlápnout funguje i průzkum. Průzkumníci zkoušejí tep nepřítele. Musí zjistit kde je nejslabší a kde tedy musí být útok nejsilnější.

Str. 27

Průzkumné automobily jsou uzpůsobeny svému účelu. Jsou rychlé, mají pozorovací přístroje, velký akční rádius a relativně účinnou protipěchotní výzbroj. Zato ale mají jen slabý pancíř a jsou závislé na silnicích. Trochu lepší průchodnost terénem nabízejí snad jen polopásová průzkumná vozidla.

Str. 28

Největší zbraní průzkumníků je jejich rychlost. Když musejí opustit svoje vozidlo tak ale o tuto zbraň příjdou. Proto jim pomáhej odklízením pastí a min. Průzkumný automobil ti může pomoci i svojí palebnou silou, zejména během bojů s něpřátelskou pěchotou.

Str. 29

Rychlost obrněných automobilů je vyvážena jejich slabým pancéřováním a proto se nesmějí přiblížit k tankům nebo protitankovým dělům nepřítele. Rovněž letadla jsou pro ně nebezpečná a konečně také zastavěné oblasti a nepřehledný terén.

Str. 30

Obrněné transportéry tě nemohou podporovat jako tanky neboť jsou určeny zejména k přepravě granátníků. Jejich úkolem je umožnit granátníkům doprovázet bleskový útok tanků. Zároveň ale mohou plnit i průzkumné úkoly.

Str. 31

Obrněné transportéry v sobě spojují vozidlo se zákopem. Chrání před střelami z ručních zbraní a střepinami, ale ne před zásahem těžší zbraní ani před nebezpečím shora. Dopraví vojáky rychleji do cíle ale zároveň je nutí být namáčkáni v malém prostoru což je nebezpečné v případě zásahu.

Str. 32

Obrněné pěchotě není vždy co závidět, že se vezou na pancéřovaném transportéru. Sedí metr nad zemí a narozdíl od tebe nemůžou rychle zalehnout a plížit se. A když útočí proti protitankovému dělu musejí po svých, stejně jako ty.

Str. 33

A jaké má německá armáda stíhače tanků? Nashorn neboli protitankový kanon na samohybné lafetě, útočná děla sloužící jako lovci tanků a konečně čistokrevní lovci tanků Jagdpanzer 38, Jagdpanzer IV, Jagdpanther a Jagdtiger.

Str. 34

Stíhače tanků rozeznáš od samohybných děl podle dlouhé hlavně. Tipický je pro ně velký dostřel a přesnost. Tyto klady jsou ovšem vyváženy relativně slabým pancéřováním. jako stíhače tanků ovšem mohou fungovat i útočná děla.

Str. 36

Vlečné dělo měří spolu s tahačem na délku více než 10 metrů a trvá mu zhruba pět minut než je připraveno k palbě. A dalších pět minut potřebuje na složení když se chce dát znovu do pohybu. Samohybné dělo není ani pět metrů dlouhé a je neustálo připravenou k palbě i přesunu.

Str. 37

Samohybné dělo tedy představuje menší terč, je pohyblivější a hotové k palbě, není to však tank! Je závislé na schůdnosti terénu, veze omezenou zásobu munice a má jen slabé pancéřování. Čelní pancíř samohybky je jen 8x silnější než tvá přilba, jeho plocha je však 175x větší než plocha přilby.

Str. 38

Úkolem samohybných děl a houfnic je bleskově následovat tanky v útoku a operativně přenášet palebnou podporu tam kde je to třeba. Do přímého boje by se samohybky měly pouštět jen v případě nouze.

 

DOPORUČUJEME:

Přečtěte si nový článek o projektu průzkumného tanku Porsche Typ 245-011!

Další aktualizace naleznete v sekci NOVINKY!

 

 

 
     

přejímání textů ze stránek Panzernet.net bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno; Ochrana soukromí; Copyright; Zdroje