TOPlist

 

 

Tank Tiger byl velmi složitý stroj náročný na správnou údržbu a zacházení. Provádět náročné opravy v polních podmínkách nebylo nijak jednoduché stejně jako jen dopravit porouchaný a nepohyblivý tank k opravě. Proto se kladl velký důraz na prevenci poruch a posádky těchto tanků měly věnovat každou volnou minutu péči o svůj stroj. Aby byly vojáci schopni se o svůj tank správně starat a správně s ním zacházet, vznikl pro ně "uživatelský manuál". Takový manuál existoval pro většinu obrněné techniky. Manuál tanku Tiger byl však přece jen něčím výjimečný.

Důstojník německé armády Hans Christern, který zodpovídal za výcvik a výuku posádek tanků Tiger, dospěl k závěru, že pro běžné vojáky bude lepší a srozumitelnější manuál napsaný jinými vojáky než manuál od výrobce stroje. Vytvořením dokumentu v tomto duchu pověřil svého podřízeného poručíka Von Glatter-Götz. Ten při jeho psaní použil hovorovou řeč, krátké básničky a kreslené obrázky ve stylu komiksů. Autor dal dokumentu velmi originální název Tigerfibel (fibel = slabikář). Oficiální vojenský název dokumentu byl ovšem D656/27.

Nejoriginálnějším prvkem celého manuálu však bylo použití postavy krásné mladé dívky jménem Elvíra, která čtenáře-vojáky celým manuálem provází. Na některých stranách se dokonce objevily lehce erotické kresby. Ačkoliv byly nakreslené pouze rukou, vyvolaly i tak negativní odezvu některých armádních představitelů a dokonce i samotného Hitlera. Za zachování těchto kreseb v dokumentu se však postavil například i Heinz Guderian a Elvíra nakonec v manuálu zůstala.

Svá jména měli rovněž členové posádky tanku, kteří v manuálu vystupovali: řidič Gustav, radista Piepmatz, nabíječ Hülsensack, střelec Holzauge a velitel Schnellmerker.

Právě díky své nevšednosti se tento dokument stal po válce mezi vojáky vítězných armád velmi žádaným suvenýrem takže se jich relativně velké množství zachovalo až dodnes.

Zde najdete několik stran manuálu Tigerfibel. Chtěl bych čtenáře upozornit, že překlad jednotlivých stran není v žádném případě doslovný, je to jen stručné shrnutí jejich obsahu.

Str. 2

Dvěma prsty můžeš... zapojit 700 koní, řídit 60 tun, jezdit pětačtyřicítkou po silnici, dvacítkou v terénu a až čtyři metry pod vodou.

Str. 4

Tento Tiger utržil během šesti hodin boje 227 zásahů z protitankové pušky, 14 zásahů z kanonu ráže 52 mm a 11 zásahů z kanonu ráže 76,2 mm... žádná střela neprošla pancířem. Mimo to tank najel na tři miny a přesto byl stále schopen dojet po vlastní ose ještě 60 km. Povzbudivý fakt pro budoucí posádku tohoto stroje.

Str. 14

Benzín je palivo! V malých dávkách, smíchaný se vzduchem a zapálený rozjede 60 tunový Tiger jako nic. S jedním litrem ujedeš až 200 metrů. Benzín je ale také výbušnina! Když ho litr omylem nateče do dna trupu a zapálí ho jiskra nebo žár motoru může dojít k výbuchu jaký ani Tiger nevydrží.

Str. 15

Návod k údržbě palivové soustavy, co dělat když dojde ke kompletnímu vyjetí benzínu i z karburátoru, jak dlouho trvá natankovat a kolik kilometrů dokáže tank ujet s plnou nádrží po silnici a v terénu.

Str. 18

 

Str. 24

 

Str. 32

Schématické znázornění chladicí soustavy tanku.

Str. 36

Přehled práce, úkolů a nástrojů potřebných při výměně pojezdových, hnacích a napínacích kol. Ve které řadě je porouchané kolo, kolik kol se musí při výměně sundat, jaké nástroje bude třeba atd.

Str. 37

Zřejmě obrázkový návod ke správné demontáži pojezdových kol.

Str. 40

Popis řidičova stanoviště, ovládání klapky čelního průzoru a popis správného postupu řazení rychlostních stupňů. "Toto je místo, které máš na starosti! Musíš vědět kde najdeš kterou páku i potmě, podobně jako umíš doma poslepu najít vypínač, kliku nebo... však ty víš koho."

Str. 57

Schéma elektrického a hydraulického odpalovacího zařízení kanonu tanku Tiger a řez uzávěrem komory kanonu.

Str. 66

Krásná metafora k vysvětlení pojmu dílec. Nabíječ Hülsensack dostal k narozeninám od své snoubenky Elvíry dort o průměru 2 km. Hülsensack se chce rozdělit s muži ve své divizi a rozkrájí tedy dort na 6400 dílů. Každý takový klínek dortu je tedy dlouhý 1000 metrů a na konci je široký přesně 1 metr... a to je jeden dělostřelecký dílec.

Str. 67

Vysvětlení použití dílců při míření. Střelec vidí v hledáčku soustavu hrotů. Vzdálenost mezi vrcholy dvou vedlejších hrotů odpovídá šířce 4 dílců. Při známé vzdálenosti cíle je teda možné dopočítat jeho šířku. Dům vzdálený 2 km, který v hledáčku zabírá prostor mezi dvěma hroty je široký 8 m.

Str. 70

Mnohem častěji se však dílce využívají k výpočtu vzdálenosti cíle, rozměry cíle jsou totiž většinou alespoň zhruba známé. Každý německý střelec například ví, že šířka tanku T-34 je 3 metry. Pokud tank v hledáčku zabírá 1,5 mezery mezi hroty, znamená to, že je široký 6 dílců. Na jeden dílec tedy připadá 0,5 metru skutečné šířky cíle a dílec je široký 0,5 metru ve vzdálenosti 500 metrů.

Str. 72

"Cíl střelby dokáže být mnohdy stejně nevypočitatelný jako žena". Jak je vidět z příkladu s plakátem Elvíry, má střelec relativně velké rozmezí pro odhad vzdálenosti. Pokud se vejde mezi hodnoty 500 a 1000 metrů bude cíl o výšce 2 metry umístěný ve vzdálenosti 500 metrů zasažen.

Str. 73

Pokračování příkladu z předchozí strany. K zasažení cíle o výšce 2 metry na vzdálenost 500 metrů má sice střelec k dispozici rozsah zaměření 500 až 1000 metrů, správný střelec  by ovšem měl zasáhnout střed cíle.

Str. 75

Postup nastavení mířidel pro zasažení středu cíle. 1) odhadni vzdálenost cíle, 2) odhadni výšku cíle, 3) vezmi polovinu výšky cíle v dílcích, vynásob 100 metry a tento údaj přičti k odhadnuté vzdálenosti a uprav zaměřovač na výslednou vzdálenost.

Str. 78

Při střelbě na pohybující se cíl je nutné znát základní pravidla. Dvě krátké rýmovačky usnadňují vojákům zapamatovat si jaké předsazení je třeba dát při míření na cíl v pohybu, při použití protitankového nebo tříštivotrhavého granátu.

Str. 85

 

Str. 91

Muži od Tigerů, šetřete! Pro každý granát, který vystřelíš musí tvůj otec zaplatit 100 marek daní, tvá matka musí týden pracovat v továrně a železnice musí ujet 10000 km! Proto si dobře rozmysli každý výstřel. Převálcování je levnější než kulomet a kulomet je levnější než kanon! Aby vznikl jeden tank Tiger musí 6000 lidí strávit týden v továrně a dalších 30000 lidí musí odvést na daních svoji týdenní mzdu!

Příloha

Grafické znázornění minimální bezpečné vzdálenosti od tanku T-34 (zelený trojlístek) a maximálních vzdáleností pro vedení efektivní palby na něj (červené kružnice). Všimněte si diametrálního rozdílu v obou vzdálenostech.

Příloha

Grafické znázornění minimální bezpečné vzdálenosti od tanku Sherman (zelený trojlístek) a maximálních vzdáleností pro vedení efektivní palby na něj (červené kružnice). Všimněte si, že zelené pole před přídi Tigeru neexistuje. To znamená, že Scherman nebyl schopen prostřelit Tigerův čelní pancíř ani z nulové vzdálenosti.

Příloha

Grafické znázornění minimální bezpečné vzdálenosti od tanku Churchill (zelený trojlístek) a maximálních vzdáleností pro vedení efektivní palby na něj (červené kružnice). Všimněte si, že zelené pole před přídi Tigeru neexistuje. To znamená, že Churchill nebyl schopen prostřelit Tigerův čelní pancíř ani z nulové vzdálenosti.

 

DOPORUČUJEME:

Přečtěte si nový článek o projektu průzkumného tanku Porsche Typ 245-011!

Další aktualizace naleznete v sekci NOVINKY!

 

 

 
     

přejímání textů ze stránek Panzernet.net bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno; Ochrana soukromí; Copyright; Zdroje