TOPlist

 

 

dva Flakpanzer I v zimní kamufláži, zdroj: Flickr.com se souhlasem publikujícího uživatele, upraveno

První ze série tzv. Flakpanzerů, čili protiletadlových tanků, vznikl přestavbou lehkého tanku PzKpfw I v roce 1941. Celkem 24 těchto tanků verze Ausf. A bylo zbaveno otočné věže i většiny originální nástavby a na místo původní podlahy věže byla umístěna otočná lafeta s jednohlavňovým protiletadlovým kanonem Flak 38 ráže 20 mm. Oficiální název stroje byl "2cm Flak 38 auf Panzerkampfwagen I Ausführung A". Název Flakpanzer I byl pouze neoficiální.

Posádku stroje tvořili pravděpodobně čtyři muži. Řidič, sedící uvnitř trupu, velitel a dvoučlenná obsluha kanonu. Úroveň ochrany posádky byla skutečně minimální. Zepředu chránil bojový prostor štít kanonu, z boků potom dva nevelké sklopné plechy. Ty byly při přesunu zvednuté nahoru (jak je vidět na obou snímcích) a během palby se sklápěly do vodorovné polohy aby nebránily otáčení kanonu do stran. Zezadu a shora zůstal bojový prostor zcela otevřený.

Flakpanzer I připravený k palbě, zdroj: Flickr.com se souhlasem publikujícího uživatele, upraveno

Zátěž, kterou představoval rychlopalný kanon, byla na výkon motoru příliš velká. Vozidlo tak trpělo špatnými jízdními vlastnostmi a značným sklonem k poruchám.

Jak již bylo řečeno, těchto strojů bylo vyrobeno všehovšudy 24 kusů a ty potom sloužily s protileteckým oddílem Flak Abteilung 614. Tento oddíl byl tvořen třemi rotami (Kompanie) po osmi vozidlech. Všechny kusy Flakpanzer I byly nasazeny i zničeny na východní frontě. Poslední z nich byly pravděpodobně ztraceny u Stalingradu v lednu 1943.

 

Co ještě se můžete o tomto stroji dozvědět:

- přehledně shrnuté specifikace stroje v sekci TECHNICKÁ DATA

 

DOPORUČUJEME:

Přečtěte si úplně nový článek o tankových směrových gyroskopech!

Další aktualizace naleznete v sekci NOVINKY!

 

 

 
     

přejímání textů ze stránek Panzernet.net bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno; Ochrana soukromí; Copyright; Zdroje