|
prototyp protiletadlového tanku na podvozku PzKpfw V s dřevěnou maketou věže, zdroj: Flickr.com se souhlasem publikujícího uživatele, upraveno Po dobrých zkušenostech s využitím podvozku středního tanku PzKpfw IV pro nesení protiletadlových kanonů, začali němečtí konstruktéři uvažovat o stejném využití podvozku těžšího tanku Panther. Od roku 1942 vzniklo v jejich hlavách a na jejich rýsovacích prknech několik návrhů samohybného protiletadlového tanku založeného na tomto podvozku. Pro všechny plánované stroje, lišících se jak konstrukcí tak výzbrojí, však tato vývojová fáze zůstala i fází poslední. V propadlišti dějin tak zmizel například čtyřhlavňový Flakpanzer vyzbrojený automatickými kanony MG 151/20 ráže 20 mm nebo Flakpanzer nesoucí 88-ti milimetrový kanon Flak 42 s neuvěřitelným efektivním výškovým dostřelem 14,7 km. Jedinou výjimku v nezhmotněných projektech tvořil právě protiletadlový tank s neoficiálním jménem Coelian. Ani on nebyl sice schválen pro sériovou výrobu, narozdíl od všech svých soků se však dočkal alespoň vzniku jednoho prototypu, byť neúplného.
prototyp protiletadlového tanku na podvozku PzKpfw V s dřevěnou maketou věže, zdroj: Flickr.com se souhlasem publikujícího uživatele, upraveno K výrobě tohoto prototypu posloužil podvozek tanku PzKpfw V Panther verze Ausf. D. Původní tanková věž byla odstraněna a na její místo měla být posazena nová, rovněž plně otočná a uzavřená věž, nesoucí dva spřažené kanony Flak 37 ráže 37 mm. Kanony měly být uloženy vedle sebe v jedné rovině. Tento dvouhlavňový komplet dostal označení Flakzwiling 44 (Zwiling = dvojče). Náměr kanonů se pohyboval od - 15 do + 90 stupňů. Ani tento jediný vzniklý prototyp však nebyl plně funkční neboť místo věže měl pouze dřevěnou maketu. Konstrukce skutečné věže totiž byla velmi problematická a v době předvedení prototypu Adolfu Hitlerovi a odborníkům Waffenamtu, 7. prosince 1943, ještě nebyla dořešena. Pravě tato skutečnost nakonec vedla zbrojní úřad ke zrušení celého projektu a ukončení vývojových prací. Zmíněný nekompletní prototyp tak zůstal prvním a posledním exemplářem Flakpanzeru Coelian.
|
DOPORUČUJEME: Přečtěte si nedávno aktualizovaný článek o samohybném kanonu ráže 88 mm na podvozku VOMAG! Další aktualizace naleznete v sekci NOVINKY!
|
|||
přejímání textů ze stránek Panzernet.net bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno; Ochrana soukromí; Copyright; Zdroje |