TOPlist

 

 

spojenecký voják u prototypu odminovávacího vozidla Räumer - S, zdroj: Flickr.com, Public domain, upraveno

Na základě armádního požadavku začala v roce 1944 firma Krupp pracovat na vývoji těžkého vozidla určeného k vytváření průchodů v minových polích. Podobně jako o něco dříve firma Alkett přišla i firma Krupp se zcela originálním řešením. Výsledkem vývoje byl vznik mamutího stroje o hmotnosti 130 tun. Vozidlo bylo tvořeno dvěma identickými polovinami spojenými uprostřed kloubem, který umožňoval zatáčení. Stroj nesl oficiální označení Schweres Minenräumfahrzeug - S, zkráceně byl potom označován Räumer - S.

Každá polovina měla dvě kola každé o průměru 2,7 metru. Kola byla ocelová s masivními gumovými deskami po obvodu. Gumové pláty plnily funkci pneumatik a zároveň měly absorbovat výbuchy min na, které stroj najel. Narozdíl od stroje firmy Alkett však neměl vůz firmy Krupp iniciovat miny přímo svými koly ale radlicí, kterou měly být podle plánu sériové stroje opatřeny. Samotná kola by koneckonců ani k vyčištění průchodu minovým polem nestačila neboť byla relativně úzká a prostor mezi nimi by zůstal nedotčen.

Každá polovina vozu měla vlastní řídicí stanoviště i pohonnou jednotku. Stroj nedisponoval žádnou organickou výzbrojí. Počet členů posádky není znám. Tvořil ji pravděpodobně řidič a vedle něj sedící radista. Otázkou je však zda tento pár mužů měnil kabinu podle směru jízdy nebo jestli i ve druhé kabině na opačném konci vozu seděl stálý řidič.

spojenecký voják u prototypu odminovávacího vozidla Räumer - S, zdroj: Flickr.com, Public domain, upraveno

Do konce války byl vyroben pouze jediný exemplář tohoto stroje a to ještě, podle některých pramenů, nekompletní. Ať kompletní nebo ne, padl vyrobený Räumer - S po kapitulaci Třetí říše do rukou spojenců. Ti jej plánovali dopravit do Spojených států ale zřejmě k tomu nakonec nedošlo a stroj byl sešrotován.

 

DOPORUČUJEME:

Přečtěte si úplně nový článek o projektu tanku schwerer kleiner Panzerkampfwagen!

Další aktualizace naleznete v sekci NOVINKY!

 

 

 
     

přejímání textů ze stránek Panzernet.net bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno; Ochrana soukromí; Copyright; Zdroje