|
Rammpanzer Tiger (P), zdroj: maximodelizm.com.ua, upraveno Když v roce 1942 prohrál profesor Porsche se svou konstrukcí ve výběrové soutěži na podvozek pro těžký tank Tiger, stálo již ve výrobních halách devadesát jeho dokončených podvozků, které nechal neprozřetelně vyrobit. Nevyužít je nějakým způsobem by bylo krajně neefektivní. Nakonec pro ně tedy němečtí konstruktéři našly uplatnění při stavbě těžkého stíhače tanků Ferdinand. Vedle toho však vznikl plán na výrobu ještě jednoho velmi zajímavého stroje, který by rovněž stál na tomto podvozku. Během bojů v ruinách dobývaných měst trosky budov značně komplikovaly pohyb obrněné techniky ulicemi. A právě odstraňování těchto sutin se mělo stát úkolem tohoto těžkého obrněného vozidla pracovně označovaného jako Rammpanzer Tiger (P) nebo krátce Rammtiger (rammen = beranit). Na podvozku měla být umístěna rozměrná nástavba velmi jednoduchého tvaru, svařená z rovných ocelových desek. Nástavba stroj kompletně zastřešovala a dávala mu velmi kompaktní vzhled s jediným otvorem na přídi. Vozidlo nedisponovalo žádnou organickou výzbrojí. Vpředu přecházela nástavba v rozměrnou radlici, kterou měl stroj rozhrnovat sutiny a vytvářet průjezd pro ostatní techniku. Síla pancíře v této části stroje dosahovala obdivuhodných 400 mm. Radlice však mohla sloužit rovněž jako beranidlo k prorážení zátarasů nebo zdí budov, ve kterých se opevnila nepřátelská pěchota. Rammtiger měl dosahovat extrémní hmotnosti 70 tun. Práce na vývoji stroje probíhaly v roce 1943. Armádní činitelé si ale nakonec uvědomili, že skutečná hodnota takové stroje je dosti diskutabilní a celý projekt tak byl zastaven dříve než vůbec vznikl jediný prototyp.
|
DOPORUČUJEME: Přečtěte si zcela nový článek o projektu Flakpanzeru s kanonem ráže 88 mm na podvozku tanku Panther! Další aktualizace naleznete v sekci NOVINKY!
|
|||
přejímání textů ze stránek Panzernet.net bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno; Ochrana soukromí; Copyright; Zdroje |