TOPlist

 

 

protiletadlové tanky Ostwind (v popředí) a Wirbelwind, zdroj: Flickr.com se souhlasem publikujícího uživatele, upraveno

I když první protiletadlové tanky, tzv. Flakpanzery, vznikly již v roce 1941, skutečně intenzivní vývoj a výroba tohoto druhu techniky se rozběhl až ve druhé polovině války, s tím jak rostla převaha nepřátelského letectva na obou frontách. Slavná Göringova Luftwaffe byla čím dal slabší a nedokázala již roztáhnout svá ochranná křídla nad německými armádami rozprostřenými na stále ještě obrovském území.

Kolony přesouvající se i bojující obrněné techniky byly stále častěji beztrestně napadány bombardéry i stíhačkami protivníků a jejich ztráty rostly. V závěrečných fázích války, a zejména potom na západní frontě, již připadalo více zničených tanků i jiné techniky na vrub letectvu než klasickým pozemním soubojům či dělostřelecké palbě.

Klasické protiletadlové zbraně vlečené různými tahači potřebovaly na přípravu k palbě určitý čas a nebyly schopny poskytovat efektivní krytí pohybujícím se jednotkám. A tak Němci tento problém řešili instalací protiletadlových děl, tzv. Flaků (Flak = Flugabwehrkanone = protiletadlový kanon), na různé podvozky jež by jim poskytly potřebnou mobilitu. Kromě podvozků nákladních automobilů a klasických dělostřeleckých tahačů přišly samozřejmě na řadu i samotné tanky.

V této oblasti dosáhlo Německo značných úspěchů a technologicky stálo na světové špičce. To se ovšem nedá říci o množství vyrobených strojů. Nálety nepřátelského letectva netrpěla samozřejmě jen bojující vojska, ale i výrobní závody v týlu. Intenzivní bombardování a všeobecná zdrojová a surovinová krize Říše, bránily rozběhnutí masové výroby Flakpanzerů a Německo tak až do samého konce války nenašlo dostatečně účinný lék na trýznivé letecké útoky protivníka.

 

DOPORUČUJEME:

Přečtěte si nedávno aktualizovaný článek o tankovém manuálu Pantherfibel!

Další aktualizace naleznete v sekci NOVINKY!

 

 

 
     

přejímání textů ze stránek Panzernet.net bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno; Ochrana soukromí; Copyright; Zdroje