TOPlist

 

 

Měsíčník Intelligence bulletin byl vydáván v průběhu 2. světové války i po jejím skončení americkou vojenskou zpravodajskou službou. Byl určen pro spojenecké důstojníky a jiné vojenské činitele, které měl informovat o posledním vývoji vlastní i nepřátelské taktiky, zbraní apod.

Ve vydání z 10. června 1943 (tedy celých 9 měsíců po skutečně prvním nasazení na východní frontě) se čtenáři bulletinu dozvěděli o novém německém tanku PzKpfw VI - Tiger

Chtěl bych čtenáře upozornit, že překlad jednotlivých stran není v žádném případě doslovný, je to jen stručné shrnutí jejich obsahu.

Str. 19

V Tunisu byl poprvé nasazen nový těžký německý tank "Pz.Kw. 6" označovaný také jako Tiger. Stroj je vyzbrojen kanonem ráže 88 mm, váží 56 tun, má pětičlennou posádku a je schopen dosáhnout rychlosti až 20 mil v hodině. Podle poznámky pod čarou byly spojenci evidentně trochu zaskočení mezerou v číselné řadě německých tanků... "nemáme žádné záznamy o nasazení nějakého Pz.Kw. 5".

Str. 20

Nákres tanku Tiger s uvedením sklonu a síly pancíře jednotlivých stěn trupu i věže. Všimněte si, že spojenci tvrdošíjně označovali německé tanky nesprávnou zkratkou Pz.Kw. nebo PzKW.

Str. 21

Na této straně věnují autoři relativně velkou pozornost řešení podvozku nového tanku a informují čtenáře že je na každé tvořen 24 pojezdovými koly uspořádanými na osmi osách. Kola se překrývají podobně jako u již známých straších německých polopásů.

Str. 22

Spojenci měli evidentně informace i o existenci dvojích pásů pro tanky Tiger - širších pásů bojových a užších přepravních a o nutnosti sejmutí vnější řady kol během výměny pásů. Dále je na této straně ještě jednou shrnuta síla a sklon pancéřování tanku.

Str. 23

Ačkoliv musí spojenci uznat, že tank Tiger bude zřejmě velmi dobře plnit své bojové úkoly, uvědomují si, jaký bič sami na sebe Němci upletli a kolik energie je bude stát logisticky podporovat bojové akce těchto obrněných monster.

Schéma nejzranitelnějších míst tanku Tiger, které autoři převzali od svých sovětských kolegů... ti měli s německými tanky přece jen o něco více zkušeností

 

DOPORUČUJEME:

Přečtěte si úplně nový článek o bitvě v průsmyku Kaserín!

Další aktualizace naleznete v sekci NOVINKY!

 

 

 
     

přejímání textů ze stránek Panzernet.net bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno; Ochrana soukromí; Copyright; Zdroje