prototyp tanku TM, zdroj: Aviarmor.net se souhlasem provozovatele, upraveno

S tím jak sovětští tankisté objevovali nedostatky obojživelných tanků T-37 sílilo volání armádních činitelů po jejich odstranění. Továrna GAZ proto začala pracovat na vývoji nové verze tohoto tanku, která by problémy řešila. Konstrukce sice využívala velké množství dílů tanku T-37, celkově však byla natolik odlišná, že vyvíjený stroj začal být brzy nahlížen jako zcela nový tank.

Nový tank tedy dostal také nové označení a to Tank Molotova uváděné zkratkou TM. Tímto názvem se konstruktéři pravděpodobně snažili zavděčit obávanému sovětskému ministru zahraničí Vjačeslavu Mihajloviči Molotovovi. Oproti T-37 měl TM podstatně delší trup což mělo zlepšit jeho nautické i jízdní vlastnosti. Podvozek byl na každé straně tvořen šesti pojezdovými koly malého průměru a loukoťového provedení. Kola byla zavěšena a odpružena v párech. Zcela vpředu se nacházelo ozubené hnací kolo s kruhovými odlehčovacími otvory. Vzadu bylo potom kolo napínací, rovněž loukoťové a s gumovou obručí po obvodu. Pásovou soustavu doplňovala dvojice podpůrných kladek, na které pás dosedal shora. Pojezdová, hnací i napínací kola stejně jako samotné pasy byly identické konstrukce jako tanku T-37.

Trup tanku byl snýtován z rovných ocelových desek o síle 9 mm. Nad linii blatníků vystupoval z trupu prostor posádky a na zádi prostor motorový. Nad prostor posádky byla potom věž tanku. Věž byla umístěna, stejně jako u tanku T-37, napravo od osy vozidla a otáčela se ručně. V čelní stěně věže se nacházela jediná zbraň tanku, kulomet DT ráže 7,62 mm. Posádka tanku byla dvoučlenná a tvořil ji řidič, který seděl v bojovém prostoru nalevo, a velitel. Velitel ovšem plnil také roli střelce z kulometu a nabíječe. Velitelovo stanoviště bylo samozřejmě ve věži a k nástupu a výstupu mu sloužil poklop v jejím stropě. Řidič měl svůj vlastní nástupní poklop přímo nad svojí sedačkou.

prototyp tanku TM najířdí do vody, zdroj: Aviarmor.net se souhlasem provozovatele, upraveno

Pohonnou jednotkou vozu byl motor GAZ M1 o maximálním výkonu 50 koňských sil. Čtyři a půl tuny těžký tank dokázal s tímto motorem vyvinout maximální rychlost 49 km/h. Prototyp tanku TM byl postaven roku 1936 a následně podroben důkladnému testování. Výsledky těchto testů však nebyly příznivé. Ukázalo se, že nový tank má zrovna tolik nedostatků jako starší T-37. Sériová výroba tohoto tanku tedy nebyla schválena a Molotovův tank zůstal pouze v jediném exempláři.

 

Hmotnost

4,5 t

Délka

4,40 m

Šířka

2,24 m

Výška

1,75 m

Pohonná jednotka

GAZ M1

Maximální výkon

50 koní

Maximální rychlost

49 km/h na silnici

3 km/h na vodní hladině

Zásoba PHM

185 l

Dojezd

230 km

Pancéřování trupu

9 mm

Pancéřování věže

9 mm

Výzbroj

1 x kulomet DT ráže 7,62 mm

Osádka

2 muži

 

 

© copyright 2002 - 2012 PANZERNET