prototyp obrněného automobilu BA-9, zdroj: Wikimedia, Public domain, upraveno

V roce 1936 vznikla v Ižorském závodu v Leningradě modernizovaná verze obrněného automobilu BA-6, označovaná jako BA-6M. Zároveň s vývojem BA-6M však probíhaly také práce na jeho odlehčené variantě, která získala vojenské označení BA-9 (BA = "Broněvoj avtomobil"). Veškeré úpravy se však omezily pouze na změnu výzbroje. Podvozek, trup, věž, pohonná jednotka i další prvky zůstaly stejné jako u BA-6M.

BA-9 byl tedy opět postaven na podvozku nákladního automobilu GAZ-AAA. Podvozek byl tvořen třemi nápravami. Přední byla řiditelná, dvě zadní byly hnané a osazené zdvojenými koly. Vpředu byl motorový prostor chráněný kapotou, která se od úzké přední masky směrem dozadu rozšiřovala. Po stranách motorového prostoru byly velké blatníky předních kol a na nich upevněné reflektory. Na čelní masce byly dva podélné vertikálně umístěné otvory pro přívod vzduchu k pohonné jednotce. Další ventilační a servisní otvory byly potom v bočních stěnách motorové kapoty.

Za motorovým oddělením byla kabiny osádky. V její přední části seděli vedle sebe řidič a kulometčík. Řidič seděl nalevo, kulometčík po jeho pravici. Řidič vyhlížel z vozu klasicky řešeným průzorem, který se uzavíral krytem se štěrbinou. Zbraň, kterou ovládal kulometčík byla typu DT ráže 7,62. K nástupu a výstupu sloužily těmto dvě členům osádky dveře v bočních stěnách trupu. V místě nad hlavami řidiče a kulometčíka byl strop trupu nejvyšší. Za nimi se strop schodkovitě snižoval a vytvářel plošinu pro věž. Věž byla kónického tvaru, tedy se zkosenými stěnami, které lépe odolávaly ostřelování.

prototyp obrněného automobilu BA-9, zdroj: Aviarmor.net se souhlasem provozovatele, upraveno

V čelní stěně věže byla instalována nová výzbroj a to těžký kulomet DŠK ráže 12,7 mm. Výhled z věže zajišťovaly štěrbinové průzory v bočních stěnách, k míření potom sloužil periskop v jejím stropě. Zásoba munice na palubě činila 1000 střel ráže 12,7 mm a 1512 nábojů ráže 7,62 mm. Ve věži měli svá stanoviště zbývající dva členové osádky, tedy nabíječ a velitel, který zároveň fungoval jako střelec z věžové zbraně. Tito muži nastupovali a vystupovali skrz poklopy ve střeše věže.

Pancíř čelní stěny trupu a věže byl silný 10 mm. Boky trupu měly 8 mm, strop 6 mm a jeho dno pouhé 4 mm. BA-9 dosahoval hmotnosti 4,5 tuny a s motorem GAZ-M1 o výkonu 50 koní dokázal vyvinout maximální rychlost až 55 km/h. BA-9 byl vybaven radiostanicí typu 71-TK-1. Po zkouškách prototypu obrněného automobilu přišlo zamítavé rozhodnutí a zůstalo tedy u jediného vyrobeného exempláře. Hlavním důvodem zamítnutí byl fakt, že kromě vyšší rychlosti neměl BA-9 oproti BA-6M žádnou další výhodu. A tato jediná přednost byla navíc vykoupena výrazně slabší výzbrojí.

 

Hmotnost

4,50 t

Délka

4,90 m

Šířka

2,07 m

Výška

2,30 m

Pohonná jednotka

GAZ-M1

Maximální výkon

50 koní

Maximální rychlost

55 km/h

Zásoba PHM

118 l

Dojezd - silnice

230 km

Dojezd - terén

180 km

Pancéřování věže

8-10 mm

Pancéřování trupu

4-10 mm

Výzbroj

1 x kulomet DŠK ráže 12,7 mm

1 x kulomet DT ráže 7,62 mm

Osádka

4 muži

 

 

© copyright 2002 - 2012 PANZERNET