prototyp tanku T-90, zdroj: Flickr.com se souhlasem publikujícího uživatele, upraveno

V září roku 1942 byl v továrně GAZ v Gorkém zahájen vývoj nového tanku, který později vešel do dějin pod označením T-90. Nový stroj byl založen na podvozku lehkého tanku T-70 a lišil se od něj vlastně jen věží. Není tedy divu, že byl prototyp hotov za pouhé dva měsíce. V listopadu 1942probíhaly jízdní a střelecké zkoušky, ve kterých tank bez problémů obstál.

Spíše něž o tank šlo ale o samohybné protiletadlový kanon nebo ještě přesněji protiletadlový kulomet. Tank měl malou osmibokou věž s pancířem o síle 35 mm. Věž byla shora otevřená aby šlo mířit na nepřátelské letouny. V čelní stěně věže byla instalována dvojice kulometů DŠKT ráže 12,7 mm. Pro sériový tank se počítalo se silnějšími kulomety KPV ráže 14,5 mm, ale ty byly v dané době stále ještě ve vývoji (a nakonec byly připraveny až v roce 1944).

Tank měl dvoučlennou posádku ve složení řidič a velitel, který zároveň fungoval jako střelec a nabíječ. Hmotnost tanku byla 9,3 tuny. Většina parametrů stroje byla díky převzatému podvozku trupu a pohonné jednotce shodná s parametry tanku T-70. V době stavby a testování prototypu již byla v Sovětském svazu stabilně rozběhnutá výroba středních tanků, které měly samozřejmě větší bojovou hodnotu než tanky lehké.

Tento fakt spolu s vývojem situace na bojištích vedl sovětské vojenské představitele k myšlenkám o postupném ukončení výroby lehkých tanků. To by samozřejmě mělo fatální důsledky pro tanky T-90, protože by pro ně nebyly k dispozici podvozky. Z tohoto důvodu nebyl nakonec projekt T-90 schválen do sériové výroby. Vyrobený prototyp tak zůstal, i přes dobré výsledky armádních zkoušek, prvním a zároveň posledním exemplářem tohoto stroje.

 

Hmotnost

8,64-9,30 t

Délka

4,29 m

Šířka

2,42 m

Výška

1,93 m

Pohonná jednotka

2 x GAZ-202

Maximální výkon

2 x 70 koní

Maximální rychlost

45 km/h

Zásoba PHM

440 l

Dojezd - silnice

330 km

Dojezd - terén

140 km

Výzbroj

2 x kulomet DŠKT ráže 12,7 mm

Osádka

2 muži

 

 

© copyright 2002 - 2012 PANZERNET