tank T-24 bez výzbroje, zdroj: Flickr.com, Public domain, upraveno

Prototyp středního tanku T-12 z roku 1929 nesplnil zcela očekávání armády a zahájení jeho sériové výroby bylo podmíněno odstraněním zjištěných nedostatků. Vylepšovací práce však byly natolik důsledné, že přivedly na svět v podstatě nový tank. A nové bylo také jeho označení, T-24.

Nově byl řešen celý podvozek, tvar trupu i věže. Nové konstrukce byla pojezdová kola, kolo hnací, napínací i podpůrné klady. Pojezdových kol bylo na každé straně podvozku osm a byla stejně jako u prototypu T-12 zavěšena a odpružena v párech. Napínací kolo bylo plné konstrukce a bylo umístěno vpředu. Vzadu bylo kolo hnací a shora dosedal pás na čtyři vratné kladky. Výška pásové soustavy se oproti T-12 výrazně snížila a horní pás již nesahal až do výšky trupu jako dříve. Díky tomu došlo ke zkrácení pásů a byl tak vyřešen problém jejich smekávání při jízdě.

Snížení výšky pásové soustavy umožnilo rozšíření trupu v místě nad horními pásy. Změnila se také podoba čelní stěny trupu. Její levá část byla výrazně protažena vpřed a v tomto místě byl instalován trupový kulomet typu DT. Napravo, stejně jako u T-12, byl post řidiče a před ním v čelní desce poměrně velké hranaté okénko. Toto okénko bylo opatřeno směrem vzhůru otevíratelným jednodílným krytem. Při jízdě mimo nebezpečnou oblast si řidič mohl otevřít celé okénko a získat tak lepší výhled. Při nebezpečí potom zavřel kryt a díval se pouze skrz štěrbinový průzor. Před řidičovým okénkem, na ostře zkosené horní desce nosu trupu, byl další poměrně velký otvor, opatřený dvoudílným krytem. Tento otvor navazoval na řidičovo okénko a pokud se jejich kryty otevřely, vznikl dostatečně velký průlez, kterým řidič (a pravděpodobně i trupový kulometčík) nastupoval a vystupoval ze stroje.

T-24, zdroj: Topwar.ru se souhlasem provozovatele, upraveno

Stropní deska trupu zůstala rovná a v její přední polovině byla umístěna plně otočná věž tanku. Narozdíl od devítibokého provedení u prototypu T-12 měla sériová věž zaoblenou zadní část. Ze střechy hlavní věže vystupovala ještě doplňková kulometná věžička. V čelní stěně hlavní věže byl instalován kanon Sokolov ráže 45 mm. V době zahájení výroby však ještě vývoj kanonu stále nebyl ukončen a proto byly vyrobené T-24 kanony vybavovány až zpětně. Rozmístění kulometů se oproti prototypu nezměnilo. Jeden kulomet byl instalován v čelní desce napravo od kanonu, druhý byl v levé boční stěně a poslední byl v doplňkové věžičce. Pouze namísto spřažených dvojic kulometů měl tank T-24 pouze kulomety jednoduché. Všechny byly typu DT ráže 7,62 mm.

Zásoba munice na palubě tanku čítala 89 nábojů pro kanon a 8000 nábojů pro kulomety. Pohonná jednotka se oproti prototypu nezměnila, zůstal jí benzínový osmiválec M6 o výkonu 180 koní. Objem palivových nádrží tanku se téměř zdvojnásobil na 460 litrů. Úpravy s sebou přinesly citelný nárůst hmotnosti stroje, který musely konstruktéři alespoň částečně kompenzovat snížením tloušťky většiny pancířů. I přes tuto snahu však konečná hmotsnot T-24 dosáhla 18 tun a jeho maximální rychlost díky tomu klesla na 22 km/h (oproti 26 km/h u T-12).

První tři exempláře nového tanky byly dokončeny v červenci 1930 a ihned bylo zahájeno jejich testování. Při zkouškách tank obstál a byla podána nezvykle velká objednávka na výrobu 200 kusů. Později byla objednávka dokonce ještě navýšena na 300 kusů. Ještě v roce 1930 však byla objednávka zase stažena a celý program byl bez velkých okázalostí ukončen.

T-24 během testl, zdroj: Flickr.com, Public domain, upraveno

Do té doby bylo vyrobeno pouhých 24 kusů tanku. Vyrobené tanky byly v malých počtech rozděleny k různým vojenským jednotkám. Teprve roku 1932 mohly být dodatečně osazeny kanony, do té doby jezdily pouze s kulometnou výzbrojí. Většinou se uvádí, že druhé světové války se tyto tanky vůbec nedožily natož aby aktivně zasáhly do jejích bojů. Dosloužily pravděpodobně jako výcvikové tanky u školních útvarů.

 

Hmotnost

18 t

Délka

6,5 m

Šířka

2,89 m

Výška

3,04 m

Pohonná jednotka

M6

Maximální výkon

180 koní

Maximální rychlost

22 km/h

Zásoba PHM

460 l

Dojezd

140 km

Pancéřování věže

20 mm

Pancéřování trupu

20 mm

Výzbroj

1 x kanon ráže 45 mm

4 x kulomet DT ráže 7,62 mm

Osádka

5 mužů

 

 

© copyright 2002 - 2012 PANZERNET