prototyp tanku T-12, zdroj: topwar.ru se souhlasem provozovatele, upraveno

17. listopadu roku 1927 pověřilo velení Rudé armády výrobní závody v Charkově a Čeljabinsku vývojem nového tanku střední hmotnostní kategorie, který by překonal starší T-18 i všechny ostatní v té době vyvíjené nebo zvažované stroje. Vývojové práce řídil vrchní konstruktér S. Šukalov. 15. října 1929 byl oficiálně předán první prototyp nového tanku s označením T-12.

Konstrukce prototypu nezapřela jistou inspiraci lehkým tankem T-18. Uspořádání pojezdového ústrojí T-12 bylo v podstatě zvětšenou obdobou toho z T-18. Na každé straně bylo tvořeno osmi zdvojenými pojezdovými koly malého průměru, která byla spojena do čtyř párů a takto párově zavěšena a odpružena. Vpředu bylo velké plné napínací kolo, vzadu potom ozubené kolo hnací. Shora pás podpíraly čtyři vratné kladky. Pojezdová kola i kladky byly po obvodu opatřeny gumovou bandáží. Stejně jako celý tank byl i samotný podvozek dost vysoký. Horní část pásu sahala až do výšky střechy trupu.

Trup samotný byl tvořen rovnými ocelovými plechy, které byly spojeny nýtováním. Za ostrým nosem vystupovala čelní deska kabiny řidiče a od ní dále dozadu už byl trup stejně vysoký až k svislé zádní stěně. Nad přední části trupu byla umístěna rozměrná, ručně otáčená věž. Věž měla svislé stěny, které byly stejně jako u trupu snýtovány z rovných ocelových plechů. V čelní stěně věže byla instalována hlavní vyzbroj tanku, kanon Sokolov ráže 45 mm. Napravo od kanonu se nacházela dvojice spřažených kulometů ráže 7,62 mm. Další dvojice kulometů stejného typu byla instalována v levé boční stěně.

prototyp tanku T-12, zdroj: Flickr.com, Public domain, upraveno

Ze stropu hlavní věže vystupovala v její zadní části ještě malá věž doplňková. V ní byla další dvojice kulometů. Původně byl prototyp vyzbrojen pouze kulomety neboť vývoj kanonu nebyl v té době ještě ukončen. Síla pancéřování tanku se pohybovala od 11 do 22 mm. Na délku měřil tank téměř šest a půl metru, na šířku měl 2,81 metru a na výšku 2,95 metru. Hmotnost stroje byla necelých šestnáct tun.

Posádku tanku tvořili čtyři muži. Řidič byl jediným z nich, který měl své stanoviště v trupu tanku a to konkrétně v jeho přední části a na pravé straně. V čelní stěně před jeho postem byl velký obdélníkový průzor, který se dal uzavřít krytem. Na horní ostře zkosené desce nosu byl další otvor, který navazoval na průzor a společně tyto otvory tvořily průlez, kterým řidič nastupoval a vystupoval z vozidla. Zbytek posádky seděl ve věži tanku. Byli to nabíječ kanonu, střelec z kulometů v sekundární věži a konečně velitel, který zároveň plnil také roli střelce z kanonu. Zásoba munice pro kanon činila 100 granátů, pro kulomety se nakládalo celkem 4000 nabojů.

Tank nedisponoval radiostanicí. Členové posádky spolu tedy komunikovali přímo a ke komunikaci s ostatními tanky se musely používat signální praporky. K nástupu a výstupu sloužil vojákům ve věži rozměrný hranatý průlez v její střeše. Průlez se uzavíral jednodílným poklopem. Další kruhový průlez byl potom ve stropě sekundární věžičky.

prototyp tanku T-12, zdroj: Flickr.com, Public domain, upraveno

V zadní části trupu byl motorový prostor a v něm benzínový osmiválec Hispano M6 o maximálním výkonu 180 koní. V zádi byly dále uloženy palivové nádrže o objemu 240 litrů a převodovka, která umožňovala řazení čtyř stupňů pro jízdu vpřed i vzad. Po obou stranách motorového prostoru byly vedeny trubice výfuků. Pohonná jednotka dokázala udělit tanku rychlost okolo 26 km/h. Poměrně malá zásoba pohonných hmot omezovala dojezd tanku na pouhých 80 km.

Počátkem roku 1930 probíhaly testy prototypu za přítomnosti vysokých armádních činitelů. Stroj vcelku obstojně zvládl průchod terénem ale ukázaly se také jeho nedostatky. Motor se přehříval, smekávaly se pásy a převodovka byla poruchová. Po ukončení testů bylo rozhodnuto o zavedení stroje do sériové výroby, ale pouze pod podmínkou, že všechny zjištěné nedostatky budou nejprve odstraněny. A právě toto odstraňování vad vedlo k tak zásadním změnám konstrukce, že stroj, který nakonec přišel do výroby, začal být nahlížen jako úplně nový tank, tank T-24. Prototyp T-12 tedy zůstal prvním a jediným exemplářem svého druhu.

 

Hmotnost

15,99 t

Délka

6,28 m

Šířka

2,81 m

Výška

2,95 m

Pohonná jednotka

M6

Maximální výkon

180 koní

Maximální rychlost

26 km/h

Zásoba PHM

240 l

Dojezd - silnice

80 km

Dojezd - terén

140 km

Pancéřování věže

11-22 mm

Pancéřování trupu

12-22 mm

Výzbroj

1 x kanon ráže 45 mm

6 x kulomet ráže 7,92 mm

Osádka

4 muži

 

 

© copyright 2002 - 2012 PANZERNET