TOPlist

 

 

Nebezpečnější než tank sám je strach, který vyvolává! Takové je motto brožury Panzerknacker (louskáček tanků), která měla běžným pěšákům německé armády poskytnout návod jak čelit ocelovým obludám nepřítele pokud by s nimi přišli do styku.

Početní převaha ruské obrněné techniky byla natolik alarmující, že Němci prostě museli pamatovat i na nutnost likvidace bolševických tanků pěchotou. Německé tanky a protitanková děla nemohla být všude.

Publikace byla řešena podobnou formou jako obrázkové manuály pro tankové posádky. Samotný text byl tedy doplněn krátkými rýmovačkami a veselými kreslenými obrázky. Od toho si autoři slibovali větší srozumitelnost a hlavně ochotu běžných vojáků brožuru si vůbec prostudovat.

Chtěl bych čtenáře upozornit, že překlad jednotlivých stran není v žádném případě doslovný, je to jen stručné shrnutí jejich obsahu.

Str. 1

I ty dokážeš rozlousknout tank! Tanky nejezdí jen tam kde na ně čekají protitanková děla, tanky proniknou kamkoliv. Můžeš se s nimi setkat ať už sloužíš v přední linii nebo u zásobovačů. A potom se tank nebude ptát jestli víš jak na něj.

Str. 3

Více než 10 000 německých vojáků nosí odznak za zničení nepřátelského tanku. To odpovídá výzbroji 200 ruských tankových brigád nebo celkové půlroční výrobě. A to vše jen pomocí těch nejprimitivnějších prostředků. Ptáš se jak je to možné? Tank je uzpůsoben k boji s jiným nepřítelem než jsi ty. S tanky a děly. Od tebe nic nečeká.

Str. 4

Boj muže proti tanku je jistě nerovný, ale i tank má své slabiny. Špatně vidí, špatně slyší a špatně se brání na malou vzdálenost. Je důležité abys dokázal rozeznat typ tanku, proti kterému stojíš a abys znal tyto jeho slabiny.

Str. 5

Rozlousknutí tanku je možné jen pokud znáš jeho slabá místa. A na tomto schématu jsou tato místa zakreslena.

Str. 6

Tyto nejdůležitější typy nepřátelských tanků musíš umět rozeznat na první pohled. Teprve potom má smysl se učit o jejich slabinách. A aby to bylo jednodušší tak jsou tanky T-34, KW-I, KW-85, Sherman, Churchill a Valentine popsány ve verších.

Str. 7

Úplně bezbranný proti útoky z blízka však tank není. Má otvory, přes které může jeho posádka střílet pistolemi nebo samopaly. Musíš vědět kudy je z tanku vidět a kde tedy číhá nebezpečí.

Str. 8

Je mnohem jednodušší dostat se k tanku když stojí. Proto když nechce zastavit sám, donuť ho! Čím těžší tank je tím je neohrabanější. A v nepřehledném terénu navíc špatně vidí. A právě do takového terénu jej musíš nalákat a donutit zastavit. Pokud překážky nenabízí příroda, vytvoř je sám. A když tank zastaví, přichází tvoje chvíle.

Str. 9

Kdo utíká, zemře! Když nemáš Panzerfaust, budeš muset při útoku pěkně blízko k tanku. Musíš se držet v jeho mrtvém zorném poli a neběhat tam kde vidí. Nebo jej zbav zraku úplně střelbou na průzory a optiku. Když tank stojí, není tak těžké je trefit. Tank sice špatně slyší, ale pozor když má vypnutý motor.

Str. 10

Tvé zbraně jsou to nejlepší co můžeš mít. Panzerfaust je tou nejdůležitější z nich. Probije pancíř o síle 200 mm. Jeho dostřel je vyznačen na hlavici a na mířidlech. Panzerschreck ti dovolí zůstat při střelbě od tanku až 150 metrů a probíjí 160 mm pancíře. Dá se použít také puškový protitankový granát a světelná pistole. Tak co, znáš své zbraně?

Str. 11

Z prostředků pro blízký boj je nejspolehlivější kumulativní nálož. Použít se ale dají i talířové miny a velké nálože klasického typu. Jejich výbuch sice nemusí prorazit pancíř, ale může uthrnout věž nebo působit uvnitř tanku ničivě díky zvukové a tlakové vlně. Ještě máš k dispozici zápalné lahve a lahvičky s oslepujícím plynem, které můžeš hodit do kabiny tanku.

Str. 12

K čemu je ta nejlepší zbraň když nevíš jak ji použít? Nemůžeš kácet strom nožíkem a brousit tužku sekerou. Všechno má svůj účel. Panzerfaust, Panzerschreck a puškový granát musí mířit na svislé plochy, kumulativní nálož se musí přiložit tak aby uvnitř zničila něco důležitého a oslepující látka se musí dostat do interiéru tanku.

Str. 13

Účel světí prostředky. A proto při ničení tanků použij co můžeš. Miny a velké nálože je dobré umistit buď blízko prstence věžě, nebo na zádi nad motorem. Zápalná lahev rovněž účinkuje dobrě na zádi protože hořlavina proteče ventilací do motoru. Použít se dá i kanistr s benzínem a přivázaným granátem.

Str. 17

Panzerfaust a Panzerschreck ti ušetří nutnost přiblížit se bezprostředně k tanku. Ale pamatuj: kdo utíká zemře! Musíš být dobře ukrytý a nehýbat se. Každý pohyb tě může prozradit. Ovládní své nervy a nech tank klidně přijet k tobě. A potom už jenom dobře miř.

Str. 18

Je to buď ty, nebo on! Proto se do něj pusť se vším co máš. Polož nálož, vytáhni pojistku a rychle se kryj. Nesmíš utíkat daleko, na to nemáš čas. Zalehni na břicho, ruce pod tělo,, hlavou k výbuchu, otevřít pusu, žavřít oči, přední hranu přilby přitisknout k zemi. A pokud jej nezničíš napoprvé, nesmíš přestat. Hned znovu na něj, on musí padnout!

Str. 19

Pozor, tank nestačí jen vyřadit, musíš jej zničit, jinak tady bude za pár týdnů znovu. Ivani totiž odtahují k opravě i ty nejhorší vraky. Ale ani když jej zničíš tak neusínej na vavřínech. Musíš neustále dávat pozor na další tanky a doprovodnou pěchotu.

Str. 20

Pokud máš dost času, připrav se na boj s tankem. Najdi nejvhodnější terén a nalákej tam nepřítele pomocí návnad. Rozestav cedule "Pozor miny" nebo rozryj zemi aby to vypadalo, jakoby tam miny byly a tak tanku znemožni cestu jinudy. A potom si vykopej "liščí díru" a připrav si zbraně.

Str. 22

Nenechej klidný čas plynout bez využití! Trénink je vše! Znej typy, znej slabiny, znej své zbraně! Vytvářej týmy k ničení tanků ale uměj to i sám! I v klidných chvílích sháněj, vyráběj a udržuj své protitankové zbraně! A buď neustále připraven je použít!

 

DOPORUČUJEME:

Přečtěte si nedávno aktualizovaný článek o tankovém manuálu Pantherfibel!

Další aktualizace naleznete v sekci NOVINKY!

 

 

 
     

přejímání textů ze stránek Panzernet.net bez písemného souhlasu provozovatele je zakázáno; Ochrana soukromí; Copyright; Zdroje