Anketa

Hodnocení filmu uživateli fóra

0% - 20%
0 (0%)
20% - 40%
0 (0%)
40% - 55%
0 (0%)
55% - 70%
0 (0%)
70% - 90%
1 (50%)
90% - 100%
1 (50%)

Celkem hlasů: 0

Autor Téma: Diktátor  (Přečteno 2447 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ghola

 • Wehrmacht
  Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 328
 • Neexistujú zúfalé situácie, iba zúfalí ľudia
  • www.zvlastnezbrane.estranky.sk
Diktátor
« kdy: Únor 27, 2009, 05:04:54 pm »
Diktátor
The Great Dictator (USA, 1940)
126 min.
Réžia a scenár: Charles Chaplin

Nebezpečenstvo hroziaceho vojnového konfliktu urýchlilo rozhodnutie Charlesa Chaplina prispieť svojím dielom k obrane ideálov slobody. Vo svojom Diktátorovi zaujal kategoricky odmietavé stanovisko voči fašizmu a jeho vládcom. Pred celým svetom odhalil úbohosť a krutú smiešnosť Adolfa Hitlera, postihol abnormalitu a vyšinutosť fašizmu: Chaplinov diktátor Hynkel v sebe zlučuje sentiment so zvieracím hulákaním do mikrofónu. Je to teda slaboch, trpiaci komplexom menejcennosti a zároveň chorobným pocitom nadradenosti. Vo filme stelesňuje Chaplin už spomínaného diktátora Hynkela a prenasledovaného židovského holiča, ktorých si nakoniec pre vonkajšiu podobnosť zamenia.
Samotný dej začína scénou z prvej svetovej vojny. Židovský holič Haru Tondadoz statočne bojujúci na fronte v roku 1914 stratí následkom zranenia pamäť, ktorá sa mu vráti až po dlhom liečení v nemocnici. Medzitým krajinu v ktorej žije ovládne diktatúra despotického Adenoida Hynkela. Tondadoz nájde v gete svoju bývalú živnosť a zaľúbi sa do chudobnej a osamelo žijúcej Hannah. Jedného dňa rozhodne diktátor Hynkel o zlikvidovaní židovskej komunity svojimi gardami, pričom je holičov krám vypálený a milenci len tak-tak uniknú pogromu. Zatiaľ čo sa Hannnah podarí ujsť do cudziny, je Haru spolu so svojim kamarátom z vojny uvrhnutý do koncentračného tábora.
Vodca Hynkel zatiaľ sníva v obrovskej sieni kancelárstva svoj sen o dobytí sveta, k čomu si pozve na pomoc iného diktátora - Benzina Napaloniho. Dôjde k ich vzájomnému stretnutiu a po množstve groteskných príhod sa obaja paranoidný vodcovia pobijú.
Zatiaľ sa Haru so svojim spoločníkom úspešne pokúsia o útek a následkom osudnej zámeny si vodcu po nehode pri poľovačke pomýlia s holičom. A tak sa stane, že sa diktátor ocitne v koncentračnom tábore a jeho dvojník dostáva možnosť prehovoriť v predvečer vyhlásenia vojny k ľuďom. Namiesto výkrikov diktátora však tlampače prenášajú Haruove slová o mieri.
Vo svojej dobe veľmi odvážne protivojnové dielo, v ktorom Chaplin prvýkrát prehovoril, obsahuje skutočne nezabudnuteľné scény. Jednou z nich je scéna, v ktorej Hynkel tanečnými krokmi žongluje s glóbusom, predstavujúcim svet - hĺbka myšlienky i jej adekvátne vyjadrenie prekonáva asi všetko, čo dovtedy Chaplin vytvoril. V momente, kedy glóbus vybuchne a praskne ako mydlová bublina, sa diktátor vyšplhá v hysterickom záchvate na záclony ako prenasledovaná opica. Skutočný osud Hitlera, ktorého porážky postupne hnali ku šialenstvu, nebol príliš vzdialený od tejto prognózy.
Zaujímate sa o zbrane z WWII alebo ich prototypy? Navštívte môj web!
www.zvlastnezbrane.estranky.sk

Carius

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 102
Re: Diktátor
« Odpověď #1 kdy: Únor 28, 2009, 08:49:47 pm »
Viděl jsem jen část filmu.
Nic méně musím říct ,že se mi to velmi líbilo asi nejlepší scénka byla jak mu všichni  :Dvymněnují židle :D.
Mohu ho všem doporučit.

jolly roger II

 • US ARMY
 • Second Lieutenant
 • Příspěvků: 231
 • Jolly Roger
Re: Diktátor
« Odpověď #2 kdy: Leden 18, 2010, 11:02:26 am »
Krásne odzrkadlil tento film dobu svojho vzniku... škoda, že fikcia v tomto filme sa nestala realitou.
"Rangers lead the way" - motto United States Army Rangers

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Diktátor
« Odpověď #3 kdy: Leden 18, 2010, 05:09:07 pm »
Ghola-Nevím,zda je to plně Tvoje práce/doufám že ano/ale vyjádřil jsi to naprosto pregnantně...