Autor Téma: XXXX. motorizovaný sbor [1940 - 1942]  (Přečteno 5595 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter

  • Čestný moderator
  • Příspěvků: 1943
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
XXXX. motorizovaný sbor [1940 - 1942]
« kdy: Květen 06, 2007, 10:45:55 »
XXXX. motorizovaný sbor / XXXX. Armeekorps (mot) [1940 - 1942]



Vytvořen 15. září 1940 přejmenováním z XXXX. sboru / XXXX. Armeekorps.  Od listopadu 1940 umístěn v Generalgouvernementu v podřízení 12.armády. V únoru 1941 přesunut do Rumunska a v březnu působil v Bulharsku. Od dubna do června operoval na Balkáně. Bojoval v Jugoslávii a v Řecku.  Poté byl stažen do Vídně, kde probíhalo přezbrojení a doplnění. V srpnu 1941 se přesunul na východní frontu do oblasti zásobovacího uzlu Velikije Luki. Od září podřízen 9.armádě a nasazen do bojů na úseku skupiny armád Střed v oblasti Toropeze. V říjnu převelen pod 4. tankovou skupinu s níž bojuje u Vjazmy a postupuje na Moskvu. Během těžkých obranných bojů v zimě 1941/42 bojuje na úseku 4. tankové armády. Na jaře 1942 stažen na doplnění. V červnu přidělen ke skupině armád Jih a dislokován u Charkova a na Donu. 7. července byl sbor přejmenován na XXXX. tankový sbor / XXXX. Panzerkorps[/i].



Velitelem sboru byl :

Generál jezdectva Georg Stumme (15.září 1940 - 9.červenec 1942)





Složení sboru k 22.srpnu 1941 :

- Korps Stab / štáb sboru

- Sturmgeschütz Abteilung 184

- Sturmgeschütz Abteilung 189

- Sturmgeschütz Abteilung 210

- 102. Infanterie Division

- 206. Infanterie Division

- 256. Infanterie Division



Složení sboru k 2.lednu 1942 :

- Korps Stab / štáb sboru

- 19. Panzer Division

- 10. Infanterie Division (část)

- 56. Infanterie Division (část)

- 216. Infanterie Division

- 403. Sicherungs Division (část)
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Walther Model

  • Host
XXXX. motorizovaný sbor [1940 - 1942]
« Odpověď #1 kdy: Červen 15, 2007, 05:54:33 »
Nevíte proč byl Stummel velitelem jezdectva když velel motorizovanému sboru?



A co se stalo se sborem pak?Byl zničen nebo se v jakési podobě dožil konce války?



Vzdal se Spojencům nebo Rusům?





Jinak super topic.





Walther Model

Peter Steindl

  • Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Příspěvků: 790
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
XXXX. motorizovaný sbor [1940 - 1942]
« Odpověď #2 kdy: Červen 15, 2007, 05:58:02 »
Kdyby sis to dočetl až do konce, tak bys zjistil, že sbor byl přejmenován. Je tam odkaz.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Walther Model

  • Host
XXXX. motorizovaný sbor [1940 - 1942]
« Odpověď #3 kdy: Červen 15, 2007, 06:03:36 »
Já si to dočet ale ani tam není:komu se vzadala?



Ale tam taky není odpověd na část mojich otázek.





Walther Model

Peter Steindl

  • Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Příspěvků: 790
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
XXXX. motorizovaný sbor [1940 - 1942]
« Odpověď #4 kdy: Červen 15, 2007, 06:17:53 »
Citace: "Erwin Rommel"
Já si to dočet ale ani tam není:komu se vzadala?



Ale tam taky není odpověd na část mojich otázek.





Erwin Rommel




A co se taky jednou pokusit získat hlubší znalosti a zjistit si do kterého zajetí padly jednotlivé divize, brigády a bojové skupiny? Máš tam výčet k k 1. 3. 1945.



A až to zjistíš, tak to sem proboha nepiš, když to budeme potřebovat, tak si to zjistíme, navíc většina těch jednotek má na fóru topic.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Peter

  • Čestný moderator
  • Příspěvků: 1943
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
XXXX. motorizovaný sbor [1940 - 1942]
« Odpověď #5 kdy: Červen 25, 2007, 10:42:59 »
Citace: "Erwin Rommel"
Nevíte proč byl Stumme velitelem jezdectva když velel motorizovanému sboru?


Nebylo zákonem, že by tankovému nebo motorizovanému sboru velel generál tankového vojska. V podstatě to, že byl generálem jezdectva znamená, že dříve sloužil jako důstojník jezdectva. V generálské hodnosti byl plně kvalifikovaný na velitele kteréhokoliv sboru. Dále mezi dělostřelectvem, pěchotou, jezdectvem a tankovým vojskem nebyly velké rozdíly, takže tyto čtyři hodnosti byly nejčastější pro velení sborů a armád. Opravdu vyjímečně velel tankovému sboru nebo tankové armádě generál horských jednotek nebo generál výsadkových vojsk( http://www.panzernet.net/php/viewtopic.php?t=261 ).



Horským sborům veleli zpravidla generálové horských jednotek, protože se jednalo o specializované vojsko.



Ostatní generálské hodnosti - generál letectva, generál výsadkových vojsk, generál zpravodajských služeb a generál protiletadlového dělostřelectva se uplatňovaly pouze u konkrétní zbraně.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Heinrich Reimers

  • Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Příspěvků: 384
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 8. srpna 2008
XXXX. motorizovaný sbor [1940 - 1942]
« Odpověď #6 kdy: Září 19, 2007, 08:16:18 »
nebylo to nic neobvyklého.Důvod byl ten že generálové jezdectva byli před válkou jmenováni veliteli lehkých divisí,divizí o síle jednoho tankového pluku,postavené z nostalgie k jízdě.velitelé se pak postupně vypracovali až na posty velitelů sborů a armád.