Autor Téma: XXXIX. motorizovaný sbor [1940 - 1942]  (Přečteno 1990 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter

  • Čestný moderator
  • Příspěvků: 1943
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
XXXIX. motorizovaný sbor [1940 - 1942]
« kdy: Květen 03, 2007, 07:24:42 »
XXXIX. motorizovaný sbor / XXXIX. Armeekorps (mot) [1940 - 1942]



Zformován k 27.lednu 1940. Během tažení na západ postupoval Belgií a Holandskem, později v rámci panzergruppe Guderian. Do května 1941 působil v různých částech Francie. V červnu 1941 přesunut na Polsko-Ruské hranice. Na počátku operace Barbarossa působil v rámci 3. tankové skupiny na středním úseku fronty. Bojoval u Minska a Smolenska. V září byl přesunut k 16.armádě, která podléhala skupině armád Sever. Protože sbor přišel o většinu motorizovaných jednotek působil spíše v statické roli v oblasti Tichwinu. Od ledna 1942 bojoval u Cholmského kotle. 9. července byl přejmenován na XXXIX. tankový sbor / XXXIX. Panzerkorps[/i].



Veliteli sboru byli :

Generálporučík, od 1.6.1940 generál tankových vojsk Rudolf Schmidt (27.leden 1940 - 11. listopad 1941)





Generálporučík, od 17.12.1941 generál tankových vojsk Hans-Jürgen von Arnim (11.listopad 1941 - 9.červenec 1942)





Složení sboru v září 1941 :

- Korps Stab / štáb sboru

- 12. Panzer Division

- 20. Infanterie Division (mot)

- 122. Infanterie-Division



Složení sboru v prosinci 1941 :

- Korps Stab / štáb sboru

- 18. Infanterie Division

- 20. Infanterie Division (mot)

- 61. Infanterie Division

- 215. Infanterie Division
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "