Autor Téma: Kursk/Shkval  (Přečteno 14820 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

erich HARTMANN

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 461
Kursk/Shkval
« kdy: Duben 10, 2007, 10:07:04 pm »
mili morsti vlci

Myslim, ze kazdy znas tady alespon na chvili zauvazoval na tema ponorka Kursk.O tomto podvodnim pohrebisti se vedou vasnive diskuze na tema jak se potopila.Nejpravdepodobnejsi je to, ze Kursk vybouchl ze vnitr a byl vlastne znicem svymy vlastnimi torpedy, pak sou tu snuzky hovadin typu srazka s americkou ponorkou (podstatne mensi) po ktere by Kursk klesl na dno a amici odpluli v klidu domu.No a vrchol vseho sou zpravy o teroristech na palube.

Me osobne vsak zaujala jina teorie a to, ze Kursk tehdy testoval novy typ torpeda Skval pro cinske namornictvo (tohle je fakt) no a mili Skvalik se zblaznil a otocil se proti vlastni ponorce a znicil ji, no kazdopadne si muzou rict: funguje to :D

Pro upresneni torpeda typu Skval jsou ve vyzbroji ruskeho a cinskeho namornictva a jsou specijalni tip, ze dosahuji obrovske rychlosti diky tomu ze samotne torpedo kolem sebe vytvori jakousi kapsu s minimalnim odporem, takze je to v podstate raketa letici ve vode.Skval dosahuje rychlosti okolo 100m/s a prvni zpravy o nem mluvili dokonce o rychlosti zvuku. 


pan.sup

 • k.k. Landwehr
 • Oberstleutnant
 • Příspěvků: 1505
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 19. prosince 2008
Re: Kursk/Shkval
« Odpověď #1 kdy: Květen 28, 2007, 02:30:30 pm »
Vaše teze o samonavedení torpéda škval na cíl je absolutní nesmysl- torpédo je vybaveno nukleární hlavicí- v NORSAR změřili ráz první z explozí na 1,5 stupně Richterovy stupnice (odpovídá 100-250kg TNT)- v případě činnosti hlavice by síla byla cca. 15*-25* větší.

Explozi způsobilo to, že vysoce koncenrtovaný peroxid vodíku (Walterův pohon torpéda) prosákl rzivým pláštěm torpédometu. Ponorky třídy 949A měli kvůli nižší korodovosti v plášti torpédometu měď a mosaz. To vše reagovalo s palivem a došlo k explozi, která vážně porušila vnitřní část torpédového prostoru (plášť ponorky byl dvojtý podle systému 80, tj. že mezi plášti není voda jako třeba u typu 833, ale je zde vzduch a dvoumetrový prostor, přičemž oba pláště jsou pancéřové- vnější zlikviduje torpédo, vnitřní tlakovou vlnu). Magnetické dveře mezi I. a II. sekcí nebylyy uzavřeny, což usmrtilo přibližně 30 členů mužstva a důstojnictva (přesný počet si nepamatuji). Přibližně dvě minuty poté došlo k druhé explozi cca. 4 RS, což vyvolala ostatní torpéda- tedy jejich palivové články. To zničilo vše po sexci 5. Od 6. do 9. zústalo poškozeno, přežilo 23 námořníků, kteří vesměs uhořeli několikl hodin poté, co jeden z nich upustil do vody superoxidou patronu. Většina západoevropských a amerických expertů žasla, že ponorka jako taková může odolat sedminásobné explozi torpéd (odpovídá 3-7 tun TNT- výbuch paliva odpovídá síle cca. torpédu G6-WW2). K manipulaci s torpédy došlo kvůli cvičné střelbě na raketový křižník Kirov- Petr Veliký.

Ve výzbroji byly protiletecké střely P-700 Granit, možnost odpalu i Vyjuga a zřejmě i střel Granat. Plavidlo bylo vybaveno radarem Albatros, sonary MGK-500, MGK-519, MGK-512 a MGK-518. Systémy doplňují prostředky radio-elektronického boje a datové komunikační linky na satelity na oběžné dráze. Torpéda Škval ráže 650mm jsou standardní nukleární výzbrojí, doplňěné o konvenční 533mm, jejichž označení si nepamatuji.

Napadení americkou ponorkou je taktéž velmi pravděpodobné- v těsné blízkosti se pohybovaly dvě americké ponorky, a to USS Toledo, která poté kamsi zmizela,a USS Memphis, který byl za několik dní vyfotografován na norské základně, kde byl opravován (!). Navíc exploze odpovídala účinku torpéda Mk.48 533mm, takže obě teorie jsou možné. Memphis se totiž mohl obávat, že na něj Kurs pálí, i když ve skutečnosti pálil na Kirov. K explozi došlo velmi krátkou chvíli poté. Přístě si o tom něco zjistěte, nebo něco pane kolego prostudujte, než uděláte takovéto jednostrané závěry, které jsou značně nepodložené. O nákupu škvalu čínská armáda skutečně rozhodla, a to při koupi systému Štill a jiných. Přesto je torpédo Škval standardní nekonvenční zbraní ruských ponorek od konečných dob sovětského svazu.

GeorCa

 • Host
Kursk/Shkval
« Odpověď #2 kdy: Duben 21, 2008, 01:53:41 am »
U Škvalů se setkáme s rychlostmi od 360 km/h do 2 machů. Neříkám co je pravda ale nikdo mimo ruské námořnictvo nemá oficiálně informace o schopnostech torpéda. Škval má být údajně vybaven i konvenční bojouvou hlavicí. Principielně využívá Škval superkavitaci, pokud je předmět rychl obtékán vodou, poklesne na jeho povrch tlak dojde ke vzniku bublin vodní páry, když sedostanou dál vlivem tlaku vnější vody implodují(udělají hluk). To je ta bublinková stopa kterou často můžete vidět u lodního šroubu zejména ve filmech kdy je záběr jakoby z vody. Chlapci u sonaru z ní mají velkou radost, pokud ovšem zrovna nepatří torpédu. Škval si kolem sebe vytvoří takovou bublinu velkou, odporo vzduchu je mnohem menší a tudíž je rychlejší než kterékoli jiné torpédo. Jinak pro zajímavost co dokáže kavitace můžete shlédnout i v českých podmínkách, pokud se nachomítnete k rekostrukci vodní elektrárny podívejte se na lopatky turbíny. Bude to jako by z nich byl vytrhaný materiál, to dokáže kavitace... Je to už nějáká doba ale mám dojem že pláty byly ohnuté dovnitře ne ven jak by bylo zdrávo při explozi na palubě ponorky. Srážka s ponorkou je skutečně možná, dnes je stupeň pasivní ochrany (odhlučnění) moderních ponorek na takové úrovni, že mohou plout kousek od sebe aniž by o sobě věděli. Během studené války skutečně došlo k několika situacím kdy to bylo takřka na spadnutí. Pokud ponorka pluje v sonarovém stínu (v závěsu) ta druhá o ní neví hluk vlastních šroubů znemožňuje detekci. Proto byl vynalezen manévr jménem bláznivý Ivan, jde o to že se ponorka otočí a začne plavat přesně proti svojí předchozí trase o hodně větší rychlostí (15 uzlů a víc). Kdo uhne (jestli vůbec) a kam...hra nervů. V případu Kursk je spousta nejasností a protichůdných zpráv. Objevily se informace že na palubě měl čínské důstojníky, krabice s neznámým obsahem (technická dokumentace?)...a zejména info o výzbroji, údajně neměl mít žádnou jadernou výzbroj přesto prý došlo k výlovu střel Granit s jadernou hlavicí (tato zpráva byla dál rozvedena víc si již nepamatuji dokonce ji myslím ruská admiralita částečně potvrdila). V té době došlo také k nevídané události kdy vzlétly dva ruské strategické bombardéry TU-130 Bear f s jadernými zbraněmi směr Finsko a VB bez předchozího upozornění což byla běžná praxe...dnes nám již opět křižují ruské bombardéry nebe ovšem tenkrát...

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Kursk/Shkval
« Odpověď #3 kdy: Leden 13, 2010, 01:27:04 pm »
Trošku mě jímá hrůza,když si představím,že u tak sofistikované zbraně   vysoce koncentrovaný peroxid vodíku prosákl"rzivým " pláštěm torpédometu...Jestli by neměli torpéda natírat plastisolem....na spodky vozů....Co jim asi,mocnostem prorezne příště.....

jolly roger II

 • US ARMY
 • Second Lieutenant
 • Příspěvků: 231
 • Jolly Roger
Re: Kursk/Shkval
« Odpověď #4 kdy: Leden 13, 2010, 02:03:41 pm »
Je známe, že torpéda podľa pohonu sa delia na: torpédo elektrické, torpédo paroplynové a torpédo raketové.
VA-111 Škval patrí medzi torpéda s raketovým pohonom a palivo je tuhá látka, ktorá nepotrebuje k horeniu kyslík. Peroxid vodíka a manganistan vápenatý tvoria palivo pre pohon ôsmich štartovacích raketových motorov, ktoré slúžia na dosiahnutie určitej rýchlosti, pri ktorej sa spustí hlavný motor.
Peroxid vodíka sa používa ako jedna z možností pre torpéda s paroplynovým pohonom.


"Rangers lead the way" - motto United States Army Rangers

pan.sup

 • k.k. Landwehr
 • Oberstleutnant
 • Příspěvků: 1505
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 19. prosince 2008
Re: Kursk/Shkval
« Odpověď #5 kdy: Březen 20, 2011, 08:38:25 pm »
Americké, německé, nebo ruské, rez je u ponorky starým kamarádem.....

sandoslap

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 229
Re: Kursk/Shkval
« Odpověď #6 kdy: Duben 24, 2015, 09:52:02 am »
Odpusťte mou šťouravost, ale co se týče samotné zkázy posádky ponorky a kritizované rychlosti reakce ruských záchranných sil.......jasně si vzpomínám na poměrně důvěryhodně vyhlížející televizní dokumenty shodující se na tvrzení, že z vraku ponorky byly zachytáváno bušením signalizované volání Morseovou abecedou o pomoc nepřetržitě až do třetího dne od katastrofy, kdy teprve měl zbývající posádku usmrtit požár (respektive ztráta zbývajícího kyslíku jím způsobená).
Pokud někdo z vás na druhou stranu četl "Pravda o Kursku", ta se tuším až propagandistické obhajobě příliš nevyhýbala a po vydání se stala terčem poměrně ostré kritiky.....ví někdo něco podrobnějšího?
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.