Autor Téma: Ruský obranný granát typ F1(odkaz)  (Přečteno 13677 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Paulus

• ČSR
  • Kapitán
  • Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. března 2009
Ruský obranný granát typ F1(odkaz)
« kdy: Duben 06, 2007, 07:50:08 »
Zde máte informace o granátu :arrow: www.aksamit.wz.cz/pages/tema6.htm .

Rastislaus

• Host
« Odpověď #1 kdy: Duben 10, 2007, 09:55:59 »
Učinnosť do 200 metrov ? Nie je to vela ? Viem, že obranné granáty majú väčšiu účinnosť ako útočné, ale aj tak :?:

Smokey

• Francouzská cizinecká legie
  • Commandant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 18. prosince 2008
« Odpověď #2 kdy: Duben 10, 2007, 01:53:26 »
Myslím že je to správně. Slyšel sem, že se ta účinnost pohybuje okolo 200-250 metry. Ale nejsem si uplně jistý, říkal mi to tatík
"Kupujte hřebeny hoši,nastanou všivý časy".Scharführer Schültze.

Ruka ztuhlá pevně svírá,
Prsten který nemá punc
V hlavě zeje černá díra
Na opasku "Gott mit uns"

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
« Odpověď #3 kdy: Duben 10, 2007, 02:07:00 »
Na vojně nás učili, že zatímco granát útočný má poloměr střepin cca 15 - 20 m (takže se jde, hodí se granát, samopal se zvedne před obličej, aby ho zásobník kryl a jde se dál - takhle kolega chytil zbloudilou střepinu do stehna), obranný se hází ze zákopu, protože poloměr střepin je až 200 m. jen ten, kdo dohodí dál než 200 m, se schovávat nemusí :D

Takže to odovídá. Protože zatímco útočný granát má tělo z tenkého plechu a dělá malé střepinky, obranný "ananas" je z tlustšího materiálu a dělá střepiny mnohem větší a těžší, které dál doletí.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Re: Ruský obranný granát typ F1(odkaz)
« Odpověď #4 kdy: Červenec 28, 2008, 02:20:26 »
V naší armádě : útočný granát RG-4
                       obranný granát F-1
                       univerzální URG-86
Útočný má nárazový zapalovač, tenké tělo, střepiny 15-20 m. Obranný má časový zapalovač, velké střepiny do 200 m - nutný zákop. No a univerzální má volitelný zapalovač a pokud vím může se na něj nasadit další pouzdro, které vytvoří střepiny a je z něj obranný.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

QVAK

• ČSR
  • Rotmistr
« Odpověď #5 kdy: Červenec 11, 2013, 12:04:20 »
V naší armádě : útočný granát RG-4
                       obranný granát F-1
                       univerzální URG-86
Útočný má nárazový zapalovač, tenké tělo, střepiny 15-20 m. Obranný má časový zapalovač, velké střepiny do 200 m - nutný zákop. No a univerzální má volitelný zapalovač a pokud vím může se na něj nasadit další pouzdro, které vytvoří střepiny a je z něj obranný.

Nás na vojně učili (1970), že i RG-4 může být modifikována před použitím na obranný a to vložením litinové vložky. Též nám to na cvičné verzi demonstrovali. Zajištěný granát páskou se závlačkou se rozšroubuje (část s páskou musí být dole) a vloží se z hora litinová vložka. Pak se vše sešroubuje zpět a máte obranou verzi. Vše trvá >15 s. Pak má obranná verze RG-4 shodnou účinnost jako F1. V případě válečného stavu měl být každý voják ČSLA vyzbrojen dvěma granáty RG-4. V uniformě vz. 60 se měli nosit v pravé stehení kapse kalhot (zkoušeli jsme s cvičnými, velikost přesně odpovídala).

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #6 kdy: Červenec 21, 2013, 10:32:48 »
Na tento granát (F1) mám i já jednu vzpomínku. Když jsem coby posluchač poddůstojnické školy u VÚ 1038, Kežmarok, byl školen na funkci střelce tanku T72 (říjen 1985 až březen 1986) Tak nám ukázali co tento granát dovede. Velitelé T55 se učili házet tímto granátem za jízdy z otevřeného poklopu, jeden posluchač ztratil nervy - granát odjistil, ale nehodil. Naštěstí instruktor v poklopu nabíječe neztratil duchapřítomnost, dotyčnému granát vyrazil z ruky a srazil ho do věže (toho dotyčného, ne granát).
Tak krásně očesaný tank jsem nikdy neviděl - veškeré bedny s vercajkem pryč, v blatníku díra jako prase, obroušená barva na pancíři........
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

QVAK

• ČSR
  • Rotmistr
« Odpověď #7 kdy: Červenec 23, 2013, 04:11:36 »
Moje životka.
Sloužil jsem u VU 5963 Lešany (dělostřelectvo) a jednou ročně jsme i házeli granáty. Granátiště bylo na cvičáku za posádkou a vždy byl přítomen NDV (náčelník dělostřeleckého vyzbrojování pluku nebo oddílu, vydával granáty, tento navíc i pyrotechnik se zkušeností s čištěním Dukly). Vždy jsme házeli v létě. Ústroj: košile vz. 21 s nárameníky (rozhalenka), kalhoty, čepice a boty vz. 60, maska a Sa vz. 58 "na záda", takže se pod prsy překřižovali na košili popruhy. Házelo se ze zákopu tvaru T na 10 (15?) m vzdálený cíl, vyznačený zákop 1 x 1,5 m. V zákopu byl spolu s přezkušovaným NDV a rozhodčí. Ostatní stáli cca 10 m vzadu za mezí (ukrytí pod horizontem). Házelo se RG 4. Postup: granát se odjistí závlačkou, odmotají se 2-3 náviny pásky a uchopí se do dlaně tak aby byl napříč dlaní a obloukem přes hlavu se odhodí. Tímto způsobem dostane granát rotaci podél podélné osy a během letu se odvine a oddělí od těla granátu páska (letová pojistka, tím se granát odjistí). Po dopadu na zem vybuchne. Šel házet kluk který se granátu panicky bál. Nafasoval granát, vyjmul závlačku, odmotal pásek, roztřásla se mu ruka.... a granát si upustil "za výstřih". Kus odmotané pásky mu z výstřihu koukal. Jak se chtěl granátu zbavit tak uchopil za pásku a velkým škubnutím ji vytrhl a odhodil stranou. Když zjistil, že má stále ale již odjištěný granát na prsou tak se sesunul naštěstí na záda. Rozhodčí zdrhnul 3. kosmickou asi 30m dozadu za horizont (tělocvikář pluku) a NDV na nás volal ať mu dva jdeme pomoct a ostatní ať zůstanou zalezlí. Kluk byl v naprostém šoku my dva jsme mu znehybnili ruce a NDV pomalu a opatrně mu rozepjal košili a odjištěný granát vyjmul a položil na lem okopu. Pak jsme kluka odnesli k doktorovi který tam vždy byl i s nosítky a lapiduchem. Pro kluka přijela sanita a odvezla ho na marodku kde byl asi týden (odeznění šoku). Kluk byl zaneřáděný zepředu, zezadu ale celý. Za odměnu jsme si mohli granát odstřelit (po odchodu ostatních) samopalem ale museli jsme mít svůj náboj (NDV odmítal jít cca 1 km do posádky pro oficiální). To nebyl problém. Od té doby se vždy házeli na pluku jen dýmové granáty. Jeden paradox na konec. Kluk jež se panicky bál ručního granátu byl z obsluhy KH vz. 17/47 ráže 152,4 mm a manipuloval i nabíjel 45,5 kg granáty a 18 kg nábojky s střelným prachem při střelbách skoro každý měsíc.