Autor Téma: Friedrich Paulus(odkaz)  (Přečteno 14672 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Paulus

• ČSR
  • Kapitán
  • Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. března 2009
Friedrich Paulus(odkaz)
« kdy: Březen 23, 2007, 09:10:22 »
Tady jsem o něm našel článek www.jajek.wz.cz/2_Svetova_valka/paulus/paulus.htm(a jeho fotku pro svojí postavičku).

Hans

• ČSR
  • Podplukovník
    • http://www.krieg.estranky.cz
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 17. října 2008
Friedrich Paulus(odkaz)
« Odpověď #1 kdy: Březen 23, 2007, 09:59:09 »
Zajímavý článek, ale myslím že tam chybí jedna celkem podstatná věc, která má vliv na moje mínění o něm.

Cituji z knihy Velké bitvy 2. světové války:

,,...Koncem války se Paulus přidal k německým důstojníkům spolupracujícím s komunisty, přednášel na sovětských válečných školách a po propuštění žil v NDR..."

Prase jedno, polní maršál  takhle kolaboroval s něpřítelem. To já bych raději mrznul někde na Sibiři, než pomáhat komunistům, fuj.
>> http://www.krieg.estranky.cz <<
>> http://www.pistecesky.ic.cz/<<

Durch Krieg zum Sieg.
Si vis pacem, para bellum.
Inter arma silent musae.
Fortes fortuna adivuat.

Paulus

• ČSR
  • Kapitán
  • Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. března 2009
Friedrich Paulus(odkaz)
« Odpověď #2 kdy: Březen 24, 2007, 08:25:56 »
Kolaborant,kam dal tu pověstnou pruskou(spíše však německou) důstojnickou čest ? Ale nouze naučila Dalibora housti ,jak bylo tento rok v olympiádě z dějepisu na krajském kole v otázce.

Meister

• Host
Friedrich Paulus(odkaz)
« Odpověď #3 kdy: Červenec 21, 2007, 01:22:11 »
Když se vzdal totálně zlomený a promrzlí rudé armádě, poprosil o přípitek na vítězství rudé armády, Hitler se mu totálně zhnusil, ani se nedivím, přežil spolu s pár zbytky mužů v dlouho obklíčeném Stalingradu, neměl žádnou podporu armády a Hitler se na něj, když zjistil , že už se neudrží v boji sprostě vykašlal, ani se nedivím, že pak obrátil po takové zradě na jeho mužích a na něm samotným.

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
Friedrich Paulus(odkaz)
« Odpověď #4 kdy: Červenec 21, 2007, 10:26:49 »
Citace: "Meister"
Když se vzdal totálně zlomený a promrzlí rudé armádě, poprosil o přípitek na vítězství rudé armády, Hitler se mu totálně zhnusil, ani se nedivím, přežil spolu s pár zbytky mužů v dlouho obklíčeném Stalingradu, neměl žádnou podporu armády a Hitler se na něj, když zjistil , že už se neudrží v boji sprostě vykašlal, ani se nedivím, že pak obrátil po takové zradě na jeho mužích a na něm samotným.

On ale zpočátku odmítal jakoukoliv spolupráci. Až později byl k přidání se do této skupiny "přesvědčen". Ale NKVD to dalo docela zabrat.

Paulus trpěl na konci obklíčení a poté i v zajetí úplavicí, což mu na pevné vůli asi také nepřidalo.

Jinak pokud se nepletu tak jedním z hlavních představitelů antifašistů v sovětském zajetí byl Seydlitz, ale pokud je mi známo tak komunista nebyl. Doufal, že on a zajatá 6. armáda vytvoří po pátu hitlerovského německa novou vládu, a to ne komunistickou. Jenže pro Spojence tahle iniciativa přišla příliš pozdě na to, aby něco takového uznali.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Walther Model

• Host
Friedrich Paulus(odkaz)
« Odpověď #5 kdy: Červenec 21, 2007, 10:32:07 »
Citace: "Meister"

S pár zbytky mužů:?:  :?:

Chceš říct s 91 000 muži.

A říkám.Polní maršál nikdy nesmí kapitulovat.Měl se zastřelelit jako já (Walther Model).

Peter Steindl

• Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
Friedrich Paulus(odkaz)
« Odpověď #6 kdy: Červenec 21, 2007, 06:47:30 »
V kotli bylo zajato 22 generálů, 0 jich spáchalo sebevraždu.

V budapešťském kotli se nacházeli 3 generálové SS. Byli to:

SS-Obergruppenführer Karl von Pfeffer-Wildenbruch

SS-Brigadeführer August Zehender

SS-Brigadeführer Joachim Rumohr

V kotli bylo zajato 0 generálů SS, 3 spáchali sebevraždu.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
Friedrich Paulus(odkaz)
« Odpověď #7 kdy: Červenec 21, 2007, 07:04:33 »
Citace: "Peter Steindl"
V kotli bylo zajato 22 generálů, 0 jich spáchalo sebevraždu.

V budapešťském kotli se nacházeli 3 generálové SS. Byli to:

SS-Obergruppenführer Karl von Pfeffer-Wildenbruch

SS-Brigadeführer August Zehender

SS-Brigadeführer Joachim Rumohr

V kotli bylo zajato 0 generálů SS, 3 spáchali sebevraždu.

Dle jistých německých generálů (důstojníků) byla sebevražda nezodpovědná. Odcituju jeden rozhovro z knihy Stalingrad od Antonyho Beevora:

"Až přijde čas," ujistil jej adjutant, "spácháme sebevraždu."

"Sebevraždu?" vykřikl Strecker.

Ano, Herr General! Můj plukovník se také zastřelí. Je přesvědčen, že se nesmíme nechat zajmout."

"Já vám tedy něco povím. Vy se nezastřelíte, ani váš plukovník se nezastřelí. Napochodujete spolu s vašimi muži a uděláte všechno, abyste pro ně byli dobrým příkladem."

Smrt všech kterou požadoval Hitler byla čistě za účelem propagandy. To je možná rozdíl mezi SS a Wehrmachtem. Wehrmacht respektuje vojenské účely, nikoli propagandistické.

A hlavně postavení zajatců od SS bylo horší než u Wehrmachtu a za ty 3-4 roky války si toho SS byli vědomi.

To, že Paulus odsuzoval smrt, která neměla smysl je jasně vidět na jeho zákazu. Když se doslechl, že někteří jeho muži si vybrali "sebevraždu vojáka" (postavili se na předprseň zákopu  ačekali, až je Rusové zastřelí) vydal rozkaz, který tento zvyk zakazoval.

Hans

• ČSR
  • Podplukovník
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 17. října 2008
Friedrich Paulus(odkaz)
« Odpověď #8 kdy: Červenec 21, 2007, 07:17:48 »
A ty by ses na jeho místě zastřelil a nebo šel do zajetí?

Durch Krieg zum Sieg.
Inter arma silent musae.
Fortes fortuna adivuat.

Kageneck

• Administrátor
Friedrich Paulus(odkaz)
« Odpověď #9 kdy: Červenec 21, 2007, 07:25:08 »
Citace: "Hans"
A ty by ses na jeho místě zastřelil a nebo šel do zajetí?

Já bych se hlavně snažil do takové situace nedostat. Nemůžu soudit, když jsem na jeho místě nebyl. V zajetí mohl pro své vojáky získat mnohem lepší podmínky než kdyby se zastřelil. Zkrátka a jasně Paulus odsuzoval jakoukoliv sebevrždu, ať už svých vojáků nebo svoji.

Peter Steindl

• Luftwaffe
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
Friedrich Paulus(odkaz)
« Odpověď #10 kdy: Červenec 21, 2007, 07:25:29 »
Jako Herr Paulus bych nejdřív dojedl kaviár, zapil ho kvalitním francouzským vínem, zapálil si doutník (což zajisté Herr Paulus udělal) a pak  bych se rozmyslel co dělat. Možná bych si vzpomněl, že jsem z Pruska a zastřelil se. Ani bych nemusel zjišťoval, že v kotli padli i vojáci jménem Leopold nebo Lorenz Steindlové.

Kageneck

• Administrátor
Friedrich Paulus(odkaz)
« Odpověď #11 kdy: Červenec 21, 2007, 07:28:15 »
Citace: "Peter Steindl"
Jako Herr Paulus bych nejdřív dojedl kaviár, zapil ho kvalitním francouzským vínem, zapálil si doutník (což zajisté Herr Paulus udělal) a pak  bych se rozmyslel co dělat. Možná bych si vzpomněl, že jsem z Pruska a zastřelil se. Ani bych nemusel zjišťoval, že v kotli padli i vojáci jménem Leopold nebo Lorenz Steindlové.

Možná by sis vzpomněl, že jsi křesťan a křesťanství sebevraždu zakazuje.

A pochybuju, že si takhle dal Paulus do nosu když trpěl už dlouhou dobu úplavicí.

Mám pocit, že se tady žije v domnění, že Paulus odcházel do zajetí ve vší parádě, oholen, najeděn a zdráv..... podle ruských svědků byl Paulus jediný z generálů, který byl pohublý, s nemocným výrazem ve tváři a naprosto psychicky vyřízený.

Werner Mölders

• Luftwaffe
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.    Uděleno: 9. března 2009
Friedrich Paulus(odkaz)
« Odpověď #12 kdy: Červenec 21, 2007, 07:28:56 »
SS byli fanatici.....Četl jsem vzpomínky Žukova....zde stojí že to Paulusovy ulehči.Když totiž přišli rusové prostě řekli :,,Ste zajatcem Rudé armády!"  a tudíš on nemusel kapitulovat  a zachoval si čest.Takto to psal Žukov. :wink:
Ampulle !!!

Hans

• ČSR
  • Podplukovník
Friedrich Paulus(odkaz)
« Odpověď #13 kdy: Červenec 21, 2007, 07:34:10 »
Citace

Já bych se hlavně snažil do takové situace nedostat. Nemůžu soudit, když jsem na jeho místě nebyl. V zajetí mohl pro své vojáky získat mnohem lepší podmínky než kdyby se zastřelil. Zkrátka a jasně Paulus odsuzoval jakoukoliv sebevrždu, ať už svých vojáků nebo svoji.

Já nemyslel situaci Pauluse, ale toho Streckera popř. adjutanta. Když člověk uváží podmínky, v jakých zajatci byli, tak je lepší se zastřelit. Už to, že se jich po válce (myslím, že deseti letech) vrátilo domů z 91 000 jen nějakých 6000 mluví za své. Na místě obyč. vojáka bych vzl zbran a obrátil ji proti sobě. Měl bych to v mžiku za sebou a nemusel bych trpět roky těžkých prací s minimální nadějí na návrat.

Durch Krieg zum Sieg.
Inter arma silent musae.
Fortes fortuna adivuat.

Peter Steindl

• Luftwaffe
Friedrich Paulus(odkaz)
« Odpověď #14 kdy: Červenec 21, 2007, 07:34:53 »
Dobře, ten kaviár beru zpět :oops:  Ale zbytek pánů generálů se rozhodně neomezoval. Určitě výborně znáte tu scénu ze Stalingradu, kdy vojáci najdou důstojnický sklad. To se opravdu dělo. Viděl jsem svědectví nižšího důstojníka, který se dostal do Paulusova štábu a zjistil, že páni generálové ani nestačí jíst, jakou mají všeho hojnost.

S tím docela kontrastuje přístup SS-Oberstgruppenführera Herberta Gilleho, který si u Čerkass vlezl do ledové řeky, aby pomohl neplavcům z divize Wiking. Ale nesmíme zapomínat, že SS byli fanatici....