Autor Téma: Bitva o Berlín  (Přečteno 45448 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

flak88

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 247
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. července 2008
Bitva o Berlín
« Odpověď #30 kdy: Leden 25, 2008, 07:11:04 »
Citace: "Béďa"
Ruské ztráty byly velké, ale v tomto období je to doslova masakr i pro Němce (dvě třetiny ztrát Němci utrpěli v posledních 6 měsících války...)

Jak jsem již psal dříve, kupříkladu u takového Balatonu ztratily Němci víc tanků než Rusové...)

Seelowské výšiny byly důsledek neuváženého útoku Žukova, který chtěl být v Berlíně před Konévek.  Koněv postupoval v počátečních fázích bitvy za daleko menších ztrát.
Sice je to staršího data,ale vracím se k této problematice,protože jsem shlédl na tv.stanici Spektrum nějaký pořad právě o popsaných operacích,rivalitě Koněva s Žukovem apod.My si dnes ani nedovedeme představit ta kvanta sovětských tanků,při taktice Žukova i Koněva,kdy vlastně dodávky tanků byly neomezené a možnosti záloh,doplňovat ztráty nevídané.Díky taktice nasazení velikého množství tanků s mizivou podporou pěchoty,které tanky při průlomech samozřejmě ujely byl rozkaz jasný,jednoduše vše převálcovat dle hesla nas mnogo.A u Balatonu díky nedostatku paliva a pro tanky nevhodnému terénu zůstaly nepohyblivé stovky německých tanků a byly postupně pohlceny ocelovou lavinou ruských tanků.A je jasné,že Němci měli větší ztráty tanků právě kvůli neschopnosti pohybu a obrany.Pouze při teoretické představě dostatku benzínu na německé straně si myslím,že by to tak rychle neproběhlo,protože rozměklý terén samozřejmě brzdil i sověty,jako dříve obávaná "rasputica".flak88
flak88

Páter

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 962
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. <br Uděleno: 20. srpna 2007 /> Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008
Bitva o Berlín
« Odpověď #31 kdy: Leden 25, 2008, 07:57:20 »
Citace
My si dnes ani nedovedeme představit ta kvanta sovětských tanků,při taktice Žukova i Koněva,kdy vlastně dodávky tanků byly neomezené a možnosti záloh,doplňovat ztráty nevídané.


Az na to, ze vycvik nestacil celkom nahradzat straty. Vycvicit posadku tanku nie je otazkou niekolkych hodin. Stratit tank na bojisku je otazkou par sekund. Vela ruskych tankov koncom vojny malo len neuplnu posadku, lebo prave nahradzanie strat nebolo mozne tak rychlo, ako o tom pises.
Ak máte v ruke kladivo, všetko ostatné
vyzerá ako klinec.

If fire fighters fight fire, and crime fighters fight crime, what do freedom fighters fight?

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Bitva o Berlín
« Odpověď #32 kdy: Leden 25, 2008, 08:03:32 »
Jak už tu psal Jiří Fidler, při berlínské operaci doplňovali Rusové techniku. Vojáky už neměli, byli na hranici možností. Kdo umí číst mezi řádky, vyčte to i z Pamětí maršála Žukova..............já to nejsem, ale Jiří Fidler v poznámkách pod čarou ano...........:-)
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Páter

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 962
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. <br Uděleno: 20. srpna 2007 /> Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008
Bitva o Berlín
« Odpověď #33 kdy: Leden 25, 2008, 08:10:24 »
Ano, to je jasne, ved ruske ludske zdroje neboli nevycerpatelne, neboli dokonca o vela vyssie, nez nemecke, to by ZSSR muselo mat "trochu" viac obyvatelstva a mensie straty v predchadzajucich fazach vojny. Este k Luftwaffe: osobne pochybujem o "pomerne velkych poctoch lietadiel vo vzduchu", kedze nebol benzin.
Ak máte v ruke kladivo, všetko ostatné
vyzerá ako klinec.

If fire fighters fight fire, and crime fighters fight crime, what do freedom fighters fight?

Peterth

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 242
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Bitva o Berlín
« Odpověď #34 kdy: Červen 30, 2008, 09:15:53 »
Tak taky napíšu svůj skromný názor. Bitvu o Berlín je možno chápat i jako zápas ideolgoií... Pro Stalina bylo zřejmě velmi důležité dobýt Berlín jako první. Co by to byl za "osvoboditele", kdyby se do Berlína dostali první Američané  :wink: ? Proto bylo nasazeno k tomuto úkolu nasazeno obrovské množství materiálu- obojím se rozhodně nešetřilo...

Rovněž postoj Němců je celkem pochopitelný- tedy civilisté byli rádi, že byli někde v krytu nebo ve sklepě. Ti ideologicky zpracovanější ukončili svůj život sebevraždou (viz. masivní proti sovětské letákové kampaně během celé války, zdůraznující "nebezpečí" z východu). Právě proto mi připadne šílený akt M. Goebbelsové, která raději všech svých 5 dětí otrávila kyanidem, aby "nežily ve světě bez nacionálního socialismu". K obraně se braly opravdu všechny rezervy (starci- opačný extrém mladíci z Htlerjugend)- celému tomu nasadily korunu jednotky SS, které chytaly a věšely "zběhy". Faktem je, že často se HJ bránily velice houževnatě a to i proti beznadějné přesile Sovětů- proto se jich taky extrémně malé množství dožilo konce války a ještě méně může dnes vyprávět o svých zážitcích...Danvice

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant
 • Příspěvků: 333
Bitva o Berlín
« Odpověď #35 kdy: Červenec 04, 2008, 09:57:24 »
Citace: "Paulus"
Jo,ti to dělali první v noci a Žid to dělal za dne pro fotoaparáty.
  Našel jsem další,zase jiná čísla:Němci:téměř 1000 000 mužů, 10 400 děl a minometů, 1500 tanků a útočných děl, 3300 bojových letadel, 200 000 mužů volkssturmu.SSSR: přes 2 500 000 vojáků, 42 000 děl a minometů, 6500 tanků a samohybných děl, 7 500 bojových letadel.Zajato 480 000 Němců, 1 500 tanků a 4500 letadel.
Určtě se tím myslí jednotky i v okruhu Berlína.Zdroj je kniha Dějiny 20.století od H.Mandelové, E.Kunstové a I.Pařízlkové.Ty zajaté stroje se mi moc nezdají.


No je jasný že němci měli méně vojáků a techniky na konci války když rusové a američaní s britama obsadily všechny továrny jak na vrobu tanků,děl apd..tak i ropné továrny a vrty.Takže to co měli je poměrně dost na to že neměli žádné porstředky...

Stor_mer

 • Finská armáda
 • Vääpeli - Praporčík
 • Příspěvků: 137
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 11. ledna 2009
Obrana Berlína
« Odpověď #36 kdy: Červenec 14, 2008, 03:16:52 »
Dne 21.dubna 1945 stanuli první sovětští vojáci na okraji Berlína.Samotné město bylo obklíčeno za pouhé čtyři dny. Němci nasadili do boje poslední zbytky wehrmachtu 60 000 vojaků jež podporovalo 42 000 příslušníku volkssturmu a 5000 členů Hitlerjugend.
Hellmuth Reymann prohlásil že kromě pár protitankových zátarasů není k vidění nic, co by Berlín ukazovalo jako pevnost.Na výstavbu obrany města bylo staženo zhruba 70 000 lidi:valeční zajatci,nuceně nasazení civilisté, muži z Todtovy organizace a RAD(Říšské pracovní služby).Kromě vnitřní obranné časti opírající se o tzv. citadelu.nebylo v Berlínském vnějším obranném kruhu téměř nic. Obrana města byla rozdělena na osm částí po směru hodinových ručiček od A až H. Devátou část Z(vládní čtvrt)měl bránit SS-Brigadeführer Wilhelm Mohnke s částí SS- Leibstandarte Adolf Hitler.
Páteř obrany města tvořilo asi 180 protiletadlových baterií které měly velkou palebnou sílu ale byli většinou na pevných postaveních a sověti je často obešli a dobyli.
Rudá armáda nasadila do prostoru Berlína obrovskou bojovol sílu o 2.5 milionu vojáků,6250 tanků,41 000 děl a minometů
Když první sovětské jednotky dosáhly berlínského předměstí a začali odstřelovat město Hitler začal zuřit a nařídil aby general SS Felix Steiner provedl odlehčovací útok pobliz Oranienburgu. Steiner věděl že jeho útok nemá sebemenší šanci na uspěch a tak nevydal zádný rozkaz k útoku a Hitlera jednoduše neposlechl.
22. dubna se konala situační porada kde Krebs mluvil o situaci města: Na severním úseku oderské fronty  se podařil sovětům průlom na jihu Berlína a byl dobyt Zossen a stan vrchního velitelství armády. Na severu probíhaly tvrdé boje o Fronhau-Pankow a na vychodní straně města stáli sověti  u Lichtenbergu,Mahlsdorfu a Karlshorstu.
Když se Hitler zeptal na Steinerův útok jeho generálové neodpovídali a nakonec mu Hans Krebs řekl ze se žádný útok nekonal. V záchvatu vzteku hodil tužky na stůl,řval a zuřil. Proklínal všechny generály a křičel že je celou dobu obklopen neschopnými zrádci.
24.dubna byl velitelem obrany Berlína jmenován generál Helmuth Weidling který měl být den předtím zastřelen pro neposlušnost.Nejschopnější jednotku kterou měl Weidling po ruce byla divize SS Nordland,jeden litevský prapor SS a poslední jednotky francouzské divize SS Charlemagne. Weidling nemohl ale využít fanatických vojáků SS protože pro většinu nemel ani pořádné zbraně a minimum munice.
Čím více se Rudá armáda blížila ke středu města tím byl boj tvrdší a odhodlání vojáku silnější než kdy předtím zažili.
Největší překážkou sovětů byl Teltowsky kanál,Spréva a hlavně jiná podoba města.Všude vysoké panelové domy které museli sověti čistit patro po patru,dům od domu. Sověti také naraželi velmi často na tvrdý odpor členů Hitlerjugend kteří s fanatickým odhodláním útočili proti tankům a získali si respekt od sovětů protože naprosto pohrdali smrtí.
25.dubna se spojily Žukovovy a Koněvovy jednotky a Berlín byl zcela obklíčen. Weidling ztrácel přehled kde se bojuje a kde a kde museli obránci ustoupit. Nakonec se zhroutilo rádiové spojení a generál nechával volat do domů lidem u kterých se bojovalo a ptal se jich zda tam už jsou rusové. začali se rojit stanné soudy a spousta nevynných mužů měla na prsou pověšenou ceduli:Byl jsem příliš zbabělý bojovat za ženu a dítě.Proto tu visim.Jsem prase.
27.dubna byli obránci zatlačeni do kotle,který připomínal botu. Byl dlouhy 15 km a někde široký 2-4 km.
Téhož dne padlo do rukou poslední Berlínské letiště Gatow. Sovětské letectvo během 14 dnů shodilo na město 40 000 tun bomb a granátů zatímco Britové a Američané během 5 let ¨"jenom" 65 000 tun bomb.
29.dubna se oženil se svou přítelkýní Evou Braunovou. Ještě téhož dne vyslal dotaz k 9. a Wenckově armádě.
Když mu bylo zděleno že Wenck ani 9.armáda nzaútočí napsal Hitler Weidlingovi aby ho upozornil až budou sověti před říšským kancléřstvím.
30.dubna mu Weidling oznámil že rusové jsou pár set  metrů od říšského kancléřství řekl: Nu,nyní je čas,je konec. Kolem 15:30 spáchal se svou manželkou sebevraždu.
1.května 1945 skončila bitva o Berlín!
Použil jsem knihu Útok konec války na vychodní frontě od Guido Knoppa.
Píšu něco podobného poprvé tak snad to bude dobrý a byl bych rád kdyby jste mi řerkli co jsem napsal špatně atd....

Danvice

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant
 • Příspěvků: 333
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #37 kdy: Červenec 29, 2008, 01:09:51 »
Skutečné jednotky v berlíně v březnu 1945.
Proti rudé armádě stálo 90 německých divizí s 10.000 děly, 1.500 tanky a 200.000 muži v samotném Berlíně.

Werner Mölders

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 1006
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2009
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #38 kdy: Červenec 29, 2008, 11:53:57 »
Wikipedia má podobné údaje.Stojí zde ovšem 1500 obrněných vozidel, nebude se tedy jednat pouze o tanky.
Ampulle !!!

Danvice

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant
 • Příspěvků: 333
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #39 kdy: Červenec 30, 2008, 08:15:38 »
Je to číslo, kdy ještě Sověti byly 80 km před Berlínem, a jsou to pojízdé tanky a plně funkční. Ale většina z nich neměla palivo :D. Takže byly nepojízdé, ale střílet mohly.

Stor_mer

 • Finská armáda
 • Vääpeli - Praporčík
 • Příspěvků: 137
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 11. ledna 2009
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #40 kdy: Červenec 30, 2008, 08:32:54 »
No tak těch 80 km by ještě šlo:) Ikdyž se mě zda i těch 1500 obrněných tanků či vozidel je hodně.

Danvice

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant
 • Příspěvků: 333
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #41 kdy: Červenec 30, 2008, 09:00:46 »
To mě taky, ale je to fakt. Četl jsem to v kížce a pak sjem to někde náhodou objevil na netu. A udavalo se 1.500 tanků či vozidel. Pak jsem ten článek celý hodím.

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #42 kdy: Červenec 30, 2008, 09:24:35 »
Pokud by se do těch 1500 započítávají i transportéry a jiná obrněná vozidla, tak to není nereálné.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Stor_mer

 • Finská armáda
 • Vääpeli - Praporčík
 • Příspěvků: 137
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 11. ledna 2009
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #43 kdy: Červenec 30, 2008, 09:58:59 »
Těch 200 000 mužů se mi zdá hodně. Někde jsem četl že němci meli u Seelowských vyšin asi 150 000 mužu. Opravte mě jestli udávám špatné udaje.
Takže kde by pak vzali najednou 200 000?

Gerd von Rundstedt

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 9
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #44 kdy: Červenec 30, 2008, 08:12:25 »
Tak  jestliže se to počítá těch 200 000 mužů v době kdy byli rusové ještě 80 km od berlína pak by to reálné bylo;-)