Autor Téma: NKVD  (Přečteno 38623 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

konev

• Rudá armáda - RKKA
  • мл. Сержант - Mladšij seržant
Re: NKVD
« Odpověď #30 kdy: Květen 24, 2009, 12:21:39 »
NKVD boli sfanatizovaní blázni. A k tým americkým filmom, vydeli ste jediný americký film kde boli rusi dobrí, lebo ja nie. A k tomu Berijovi, ja som počul že on dal vraj otraviť Stalina ale neviem na isto.
за родинy!!! за мать!!! :D

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #31 kdy: Červen 17, 2009, 11:59:45 »
Pane Sup,jestli si myslíte,že NKVD byla pro zajištění vnitřní bezpečnosti,tak jistě nepopřete,že gestapo a  specielní jednotkySS,které po frontových vojácích dělala pořádek,také zajištˇovala vnitřní bezpečnost ne?Jestli si myslíte,že jejich slavné mučírny/např.lubljanka/byli lepší než mučírny gestapa,tak jste na velkém omylu,gestapo mělo aspon´nějaká pravidla...ale NKVd ne...Byla to jedna velká bolševická zběř...A řádili všude kam přišli,válka,neválka..Ve jménu rudé hvězdy byli schopni vyvraždit kohokoli,kdekoli a kdykoli....

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
« Odpověď #32 kdy: Červen 18, 2009, 02:32:59 »
Ehm, proč se navážíte do Supa? Samozřejmě že NKVD i Gestapo sloužilo pro zajištění vnitřní bezpečnosti. A to jak proti útokům zvenčí (agenti, parašutisté) tak zevnitř (vnitřní nepřítel - odboj, partyzáni, dezertéři...). Sup se vyjádřil k mechanismu fungování, nikoli k tomu, jaké metody používaly tyto organizace......nikdo zde netvrdí, že by stalinské koncentráky byly lepší než hitlerovské (ačkoli Rusové neměli narozdíl od Němců tábory VYHLAZOVACÍ, nýbrž PRACOVNÍ).
"пуля дура, штык молодěц!!!"

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #33 kdy: Červen 18, 2009, 10:55:52 »
Já se do nikoho nenavážím,pouze mi připadá dost málo,vyjádřit se o NKVD tak,že to vlastně byli hoši,kteří se starali jen o vnitřní bezpečnost..Kdysi jsem nevěřil tomu,když mi vyprávěl starý chlap,že NKVD před tankovým ůtokem ůdajně zavařovali poklopy u tanků...Rěk mi ,že jsem naivní a blbej,když tomu neveřím..Po mnoha letech jsem to slyšel i z jiné strany..Dodneška nevím..Třeba to byla ta vnitřní bezpečnost...

Geier

• RAF
  • Senior Aircraftman
  • Snáším se z oblohy jako sup!
« Odpověď #34 kdy: Září 27, 2009, 11:36:30 »
No s Gestapem a NKVD je to tak, že když SSSR a Nacistické Německo uzavřeli mír, tak Gestapo a NKVD spolu začaly úzce spolupracovat, dokonce se uskutečnilo asi osm schůzek kde se sešla největší "zvěrstva" těchto organizací, aby si tam mohli vyměnit techniky. Jak terorizujíci tak vyhlazovací.
A k těm táborům NKVD tak ty se myslím nazývaly Gulagy... Po válce tam mohli zavřít kohokoliv. Př: Chlap se angažoval do strany Komunistů a jeho soused ne. A ten soused ho děsně štval, protože dělal si oheň na zahradě a kouř šel do zahrady toho druhého atd. Tak se rozhodl, že se ho zbaví. Zavolal přátelům ve straně a do hodiny pro něj přijelo NKVD a už o něm nikdo neslyšel...
Who dares wins!

James Gastovski

• US ARMY
  • Corporal
  • WWII US
« Odpověď #35 kdy: Březen 21, 2012, 12:47:20 »
No jestli měli chránit obyvatele od vožralejch rusáků tak se jim to nějak vymklo z ruky. Osobně si nemyslím, že za války udělali jen drobek dobrého. Co jsem slyšel tak pro vlastní vojáky i civilisty byli stokrát nebezpečnější než pro nepřítele. Oni mohli být první kdo páchal zločiny, protože na ně už nikdo nemohl.
No Němci se spíš chovali hůř kdyby se rusove chteli pomstit tak vypalej kazdou vesnici na kterou narazej
Jednička ostatním pojdme si usmažit pár rusů zmáčkněte to.
James Gastovski (Operace Flashpoint/Cold war Crisis/Úklidová četa)

leon IV.

• ČSR
  • Kapitán
« Odpověď #36 kdy: Květen 08, 2012, 06:41:24 »
Řekl bych že NKVD zabila mnohonásobně více lidí než gestapo, bude to taky delší působností. A hlavně proto, že je nikdo nestíhal jako gestapaky a esesáky, protože Rusáci byly na dobré stranně. A pokud jste byl občan Říše tak vám toho tolik gestapo a SS nemohli udělat jako NKVD, která měla skoro svobodné ruce a podléhala jen Berijovi a Stalinovi.
Smrt jednotlivce je tragédie, smrt miliónů je statistika.
Josif Vissarionovič Džugašvili (Stalin)

Werner-Ekkehard Knappe

• Luftwaffe
  • Stabsfeldwebel - podporučík
« Odpověď #37 kdy: Květen 08, 2012, 08:09:32 »
Takže zas sa debata, ako i politické dianie všeobecne vo svete zvrhlo proti socializmu (reprezentujúceho NKVD) a vychvaľujúc nacizmus (Gestapo)... som zhnusený z vás, cynickí oné... nebudem radšej nič hovoriť.

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #38 kdy: Květen 08, 2012, 11:18:46 »
Nedivím se ti, ale je to jen na první pohled, zrůdné byly samozřejmě obě organizace, sloužili obdobnému totalitnímu systému a tam mají pré ty nejhorší lidské vlastnosti a lidské zrůdy. A pro člověka, který je dobře obeznámem s brutalitou gestapa, ale vědomosti o NKVD nikdy neměl, je tohle zjištění hrůzné. Když jsem se dostával k informacím o této organizaci, byl jsem zděšen /je to dost dávno/, a začal poté vidět našeho osvoboditele střízlivýma očima.. Je nejlepší tohle zjištění získat sám četbou..

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #39 kdy: Květen 09, 2012, 06:24:00 »
Řekl bych že NKVD zabila mnohonásobně více lidí než gestapo, bude to taky delší působností. A hlavně proto, že je nikdo nestíhal jako gestapaky a esesáky, protože Rusáci byly na dobré stranně. A pokud jste byl občan Říše tak vám toho tolik gestapo a SS nemohli udělat jako NKVD, která měla skoro svobodné ruce a podléhala jen Berijovi a Stalinovi.

Gestapo mohlo kohokoliv držet ve vazbě, podrobovat mučení, bez soudu popravit, poslat do koncentračního tábora....atd. Bez ohledu na to, zda jste či nejste občan říše. Mezi ním a NKVD v tomto nebylo rozdílu.  Rozdíl byl pouze v působnosti. Gestapo byla čistě policejní organizace, kdežto NKVD měl mnohem širší okruh působnosti.
V rámci sovětského lidového komisariátu vnitřních věcí (NKVD) existovaly zvláštní ozbrojené vojenské složky — zejména pohraniční vojska a vnitřní vojska. Vnitřní vojska měla před začátkem války celkem cca 172 000 mužů a tvořilo je 14 divizí, 18 brigád a 21 samostatných pluků NKVD. Divize NKVD měly podobnou organizační strukturu jako jejich protějšky v armádě, ale jejich úkolem byla hlavně strážní služba a nikoliv bojové nasazení v první linii. Některé jednotky NKVD pověřené ochranou železničních tratí měly ve své výzbroji také obrněné vlaky.

Výše uvedené jednotky byly nasazeny do přímých bojů v důsledku nedostatku jiných vojenských jednotek a ve snaze za každou cenu zastavit německý postup v prvních měsících války. Během roku 1941 bojovaly jednotky NKVD například u měst Berdičev (10. střelecká divize NKVD), Tallin (22. motostřelecká divize NKVD), Leningrad (1. střelecká divize NKVD, 20., 21., 22., 23. motostřelecká divize NKVD), Kyjev (4. střelecká divize NKVD), v roce 1942 pak např. na Kavkaze (11. střelecká divize NKVD) atd. V obraně kladly jednotky NKVD až fanatický odpor — např. při bojích o pevnost Brest v červnu 1941 (132. samostatný prapor NKVD) nebo při bojích o Rostov na Donu v červenci 1942. Některé divize NKVD byly postupem času reorganizovány v klasické střelecké divize, ostatní pak vykonávaly už pouze bezpečnostní službu v týlu armád. Ke konci války existovalo celkem cca 53 divizí a 28 brigád NKVD.

Co se týká srovnání „politických vojenských jednotek“ — Waffen-SS a NKVD. Jak je již patrné z výše uvedených skutečností, jednotky NKVD se mohly, co se týče bojovnosti a politické uvědomělosti, měřit s jejich protějšky z Waffen-SS. Nejednalo se však o jednotky, které by byly určeny primárně pro boj na frontě (na rozdíl od Waffen-SS), ale byly určeny pro boj s „vnitřním nepřítelem“ a jejich nasazení na frontě v první polovině války (1941-42) bylo víceméně improvizované (i když musíme zároveň poznamenat, že úspěšné). V druhé polovině války (1943-45) už plnily jednotky NKVD výhradně svoji původní „policejní“ roli v týlových oblastech armád a frontů.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #40 kdy: Květen 09, 2012, 11:56:47 »
Byli to také ti, kteří měli svá kulometná hnízda za zády svých vlastních vojsk a dělali pevnou hráz proti "zbabělcům" a málo nadšeným bojovníkům. Poté testovali odolnost obyvatelstva proti nepříteli tím, že v německé uniformě oblečený člen NKVD přišel do vesnice a požadoval vodu, nebo jinou pomoc. Jakmile ji dostal , přijelo komando a vesnici vypálilo a obyvatelstvo eliminovalo. Dále dle tvrzení mého spolupracovníka, který pracoval s německými zajatci, při stěžejních útocích tankových jednotek zavařovali poklopy tanků/-neověřeno./..A členy NKVD dobře znají i obyvatelé naší republiky, kteří od nás odváželi po válce vybrané obyvatele na práci do SSSR , vraždili a hledali odpadlíky své vlasti, kteří končili tak, že je většinou  již nikdo nikdy neviděl...

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #41 kdy: Květen 09, 2012, 12:10:28 »
To zavařování poklopů bych asi odkázal do říše bájí a pověstí.  A také ty kulomety za zády vlastních jednotek nebyly asi tak časté, jak se dnes uvádí, ale byly - to je fakt.
Tuším, že v  ruském osmidílném dokumentu Velká vlastenecká válka se v jednom dílu o metodách jednotek NKVD zmínili a byly tam uvedeny i počty jednotek, počty zadržených dezertérů kolik z nich bylo propuštěno, kolik převeleno k trestným oddílům a kolik popraveno. A upřímně, čekal jsem těch popravených větší procento. A vzhledem k tomu, že sověti si bez příkazu a příslušného zaevidování jeho splnění do statistik ani neuprdli, tak se asi těmto číslům dá věřit.

Ale jinak souhlasím.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #42 kdy: Květen 09, 2012, 10:18:21 »
Já mám spíš za to, že Sověti naopak netrpěli pečlivostí a archivováním jako Němci.. Dodnes mají ve všem neskutečný bordel, zjistit, kde se co vyrobilo, co to vůbec bylo a kam se to poslalo je nemožné.. A to myslím i po válce, to, že se ztráceli lidé už jen pro to, že pro ně to byl jen  materiál bez jakékoliv hodnoty , který vytěžen byl pro ně bezcenný, tak ostatní věci byla obdoba. Jedině co archivovali bylo co kdy kde řekl nějaký jejich komunistický pohlavár. :)

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #43 kdy: Květen 10, 2012, 06:52:41 »
To spíš veškerou evidenci utajovali. Smrt člověka nebyla problém, ale musela se řádně zaevidovat.

fotras

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #44 kdy: Květen 26, 2013, 07:26:46 »
pokud chci něco kategoricky tvrdit, měl bych to mít něčím podložené:
- takže zavařené poklopy u tanků už vyvrátil Thor. Vzpomínky veteránů ruských tankových vojsk, které sesbírali Drabkin & Šeremeť uvádějí, že v boji byly poklopy u Téček dost často otevřené, jednak proto, aby se po zásahu přeživší tankisté z tanku dokázali vůbec dostat, druhak kvůli ventilaci, dost často se stávalo, že nabíječ omdlel kvůli nadýchání povýstřelových zplodin. A taky, kvůli komunikaci s pěchotou...
- zajímavý je taky to, že někteří z Drabkinem citovaných ruských veteránů prošli trestním praporem a nebo rotou (to záleželo na hodnosti). A ke "štráfnikům" se dopravovali sami, bez eskorty. Pokud by to pro mne měla být jistá smrt, těžko si dokážu představit, že bych se k takové jednotce dostavil dobrovolně.
- uzavírací jednotky, střílející dezertéry prchající z boje nejsou vynález ruskejch komunistů. Byly zavedenou praxí už v naší Rakousko-uherské armádě za Franze Josefa. Včetně fasování šnapsu před šturmem. Stačí se seznámit se vzpomínkama tehdejších aktérů, jako je třeba Černožlutý mumraj od Konráda, anebo pokračování Osudů dobrého vojáka Švejka od Vaňka.  Ten Vaněk je stále k dostání za pár kaček v Levných knihách.