Autor Téma: PPS-42/PPS-43 "Sudajev"  (Přečteno 22045 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Tongue0

• Francouzská cizinecká legie
  • Légionnaire
  • Zbraně udržují mír !
Re: PPS-42/PPS-43 "Sudajev"
« Odpověď #15 kdy: Březen 20, 2011, 04:12:38 »
Tuhle zbran mam hodne rad a hlavne si myslim ze radovy vojin za ni byl taky rad  :P nez se tahat se Spaginem  ;) :D
„‚Nerada tě obtěžuju uprostřed války, ale mám strašné zprávy. Tvůj otec je velmi nemocný. Kdyby věděl, že ti píšu, moc by se zlobil. Naštěstí pro nás oba je v kómatu.’”

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 14, 2013, 10:45:34 »
Něco k původnímu tématu: rozborka PPS 43
http://www.youtube.com/watch?v=JPXoIEZTTtc
(doufám, že jste všichni sledovali zbraň  ;))
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Jerry.Gunman

• ČSR
  • Desátník
  • King George the First von Milowitz
« Odpověď #17 kdy: Prosinec 16, 2013, 09:54:12 »
Tuhle zbran mam hodne rad a hlavne si myslim ze radovy vojin za ni byl taky rad  :P nez se tahat se Spaginem  ;) :D

Pokud mne paměť příliš neklame, před nějakými 8-10 lety provedli v časopisu Zbraně a Náboje srovnávací test PPŠ a PPS a z hlediska běžného bigoše je hodnotili jako více-méně srovnatelné. Špag  byl těžší a na výrobu náročnější, ale pevnější a robustnější + díky úsťovému kompenzátoru, pažbě a těžšímu zásobníku výrazně přesnější při střelbě - pokud lze u samopalů o přesnosti hovořit.
Sjudajev byl kompaktnější a lehčí, ale pro pěšáka ne příliš vhodný, protože měl (1) fórovější konstrukci (přece jen, 100% plech a sklopka) a (2) při střelbě dávkou šly první 2-3 rány do terče a dalších 10-15 "někam si tak přibližně směrem vpřed.

Ze Špaga jsem střílel, takže ten pocit robustnosti a jakésik nezničitelnosti mohu potvrdit,  Sjudajeva jsem pouze několikrát viděl vystaveného, ale v prackách jsem ho neměl. Ale samotný fakt, že PPS (resp. jeho čínský klon Vz. 50) byl populární mezi asijskými vojáky, jejichž tělesná konstituce je poněkud slabší, ale nejrozšířenějším samopalem světa byl a asi juž navždy zůstane PPŠ, také o čemsi hovoří.
Post coitum omne anima triste est, praeter gallo, qui cantat