Autor Téma: PPS-42/PPS-43 "Sudajev"  (Přečteno 22038 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Black

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
    • http://www.greendevils.estranky.cz/
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
PPS-42/PPS-43 "Sudajev"
« kdy: Březen 07, 2007, 01:45:08 »
Samopal PPS-42 byl zkonstruován a vyráběn od roku 1942 v obleženém Leningradu. Konstruktérem PPS-42 a 43 je Alexej Sudajev ( odtud pojmenování zbraně ).

První vyrobené PPS-42 byly okamžitě dodávány jednotkám do první linie. Z těhto bojových zkušeností byly vyvinuty modifikace a později nová zbraň PPS-43, která se vyráběla od roku 1943 a výroba skončila až po válce. Vyráběla se licenčně a hojně byla PPS-43 použita ve Vietnamu.

Obě PPS měly pevnou mušku a stavitelné hledí na 100 a 200 m.

PPS-42:

Náboj: 7,62 mm

Způsob činnosti: zákluz

Způsob palby: plně automatická

Délka ( s vytaženou opěrkou ): 897 mm

Délka ( se sklopenou opěrkou ): 632 mm

Délka hlavně: 269 mm

Hmotnost nabité zbraně: 3,630 kg

Hmotnost prázdné zbraně: 2,930 kg

Kapacita zásobníku: 35 nábojů

Kadence: 700  ran/min

PPS-42

PPS-43:

Náboj: 7,62 mm

Způsob činnosti: zákluz

Způsob palby: plně automatická

Délka ( s vytaženou opěrkou ): 808 mm

Délka ( se sklopenou opěrkou ): 606 mm

Délka hlavně: 254 mm

Hmotnost nabité zbraně: 3,901 kg

Hmotnost prázdné zbraně:3,330 kg

Kapacita zásobníku: 35 nábojů

Kadence: 700  ran/min

PPS-43

Zdroj: i-net
"Padáčkáři všech zemí, spojte se!"
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
PPS-42/PPS-43 "Sudajev"
« Odpověď #1 kdy: Březen 07, 2007, 02:26:24 »
Možná to všichni znají, ale jen uvedu překlady zkratek :

PP je "pistolet pulemjot", neboli samopal. Pulja je kulka, pistolet je pistole. Už z toho názvu je zřejmé, že samopal střílí pistolové střelivo. Poslední písmeno je jméno konstruktéra. takže Pistolet pulemjot Sudajeva, pistolet pulemjot Špagina.........

A je "avtomat", neboli útočná puška (Sturmgewehr, Assault Rifle). Jen v češtině z nepochopitelných důvodů je Sa vz. 58. AK je Avtomat Kalašnikova, neboli krásně rusky "akaška" (nesnáším slovo kalach!!).

DŠK je "Děgtarev, Špagin krupnokalibernyj" neboli velkorážný.

SVT je "Samozarjadnaja vintovka Simonova" neboli samonabíjecí puška. SVT je totéž, ale Tokareva.

A nakonec moje oblíbená SVD je "Snajperskaja vintovka Dragunova" :P
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Black

• Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
PPS-42/PPS-43 "Sudajev"
« Odpověď #2 kdy: Březen 07, 2007, 02:37:46 »
Děkuji Bambi....myslím, že se to zde neztratí.

Když jsem na vojně řekl, že Sa vz.58 není samopal, ale útočná puška a zdělil jsem i základní rozdíly mezi samopalem a útočnou puškou, tak mi bylo řečeno, že je to ode mne krásné, ale my tomu budeme říkat samopal!

Podruhé mne zajímalo, proč se u sklopky nedá použít pažba jako zbraň a jde to pouze u pádla, tak mi bylo sděleno, že je to tak v osnovách...tak jsem pro příště mlčel a nechal si svá moudra pro sebe!

Jojo Dragunov je moc krásná zbraň! 8)
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
PPS-42/PPS-43 "Sudajev"
« Odpověď #3 kdy: Březen 07, 2007, 02:49:17 »
:D  :D Vojna není kojná a armáda není holubník..... Že jsem moc chytrý a že na to dojedu mi řekli už u odvodu.

Pokud jde ale o pažbu, u sklopky bych ho přeci jenom do ksichtu nemlátil.......sklopka se vyviklá a poškodí. Ovšem pádlem je to něco zcela jiného....... :twisted:

Black

• Lieutenant-colonel
PPS-42/PPS-43 "Sudajev"
« Odpověď #4 kdy: Březen 07, 2007, 02:59:37 »
:D To mě to neřekli u odvodu, ale přesvědčil jsem se o tom v přijímači, viz víše zmíněný Sa.vz.58. Jednou jsem dostal "10 dní bez" zato, že jsem narušil časový harmonogram při službe na bráně tím, že jsem bděl, když jsem měl již cca 10 minut spát. :)

Je pravda, že se může sklopka uvolnit, ale když by nebyla jiná možnost, tak i tou sklopkou to musí být něco dostat přes držku.....pádlo bohužel nemohu posoudit ani co se týče střeleckých vlastností...vyfasoval jsem sklopku...hóóódně vyvyklanou...to pak byla mňamka na ostrých střelbách!

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
PPS-42/PPS-43 "Sudajev"
« Odpověď #5 kdy: Březen 07, 2007, 03:04:38 »
Po nácviku na přísahu a modré ruce od oplechované botky vedle pochodujícího kolegy tě ujišťuji, že pádlem do ksichtu bude konečná.....:-)

Já měl vyfasované pádlo v přijímači, u jednotky se do konce mojí vojny hádali, jestli jako příslušník skupiny velitele mám mít sklopku nebo Pi vz. 82, tak mi pro jistotu nedali nic.....:-)

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
PPS-42/PPS-43 "Sudajev"
« Odpověď #6 kdy: Březen 07, 2007, 03:06:30 »
A pro vojny neznalé : "10 dní bez" znamená, že dotyčný potrestaný vojín musel chodit deset dní bez spodního prádla, takže mu maskáče totálně rozedřely rozkrok a vojín trpěl bolestmi, opruzeninami a nespavostí.....:-) :-)

Black

• Lieutenant-colonel
PPS-42/PPS-43 "Sudajev"
« Odpověď #7 kdy: Březen 07, 2007, 03:13:18 »
Já měl právě sklopku v přijímači a po přidělení k padáčkářům a jako záchranář jsem už Sa.vz.58 neviděl.

Věřím, že pádlem opravdu nic moc!

Citace: "Bambi"
A pro vojny neznalé : "10 dní bez" znamená, že dotyčný potrestaný vojín musel chodit deset dní bez spodního prádla, takže mu maskáče totálně rozedřely rozkrok a vojín trpěl bolestmi, opruzeninami a nespavostí.....:-) :-)

:lol:  :lol:  :lol:  Přesně tak!

Black

• Lieutenant-colonel
PPS-42/PPS-43 "Sudajev"
« Odpověď #8 kdy: Březen 07, 2007, 04:03:41 »
Ještě k PPS-43. Říká se, že to byl nejlepší samopal 2. světové války v sovětské armádě. Už jen například použití kovu při výrobě PPS-43...pouze 6,2kg, kdežto na PPŠ-41 bylo potřeba 13,9kg. U PPŠ se též prý docela často zasekávaly náboje v bubnovém zásobníku.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
PPS-42/PPS-43 "Sudajev"
« Odpověď #9 kdy: Březen 07, 2007, 04:21:43 »
Citace: "Bambi"
:D  :D Vojna není kojná a armáda není holubník..... Že jsem moc chytrý a že na to dojedu mi řekli už u odvodu.

Pokud jde ale o pažbu, u sklopky bych ho přeci jenom do ksichtu nemlátil.......sklopka se vyviklá a poškodí. Ovšem pádlem je to něco zcela jiného....... :twisted:

Podle toho jakou požíváte- klasická, co jdee spodem, je dosti masivní, ale překáží. Ta co jde bokem jako RAS je fórová.

Zde mé odůvodnění, proč se říká vz.58 samopal:

Z jednoho dokumentárního pořadu vyplynulo, že pojem samopal se začal používat později, pro PPŠ užívali čs vojáci pojem automat, protože narozdíl od předchozích zbraní čs armády střílel automaticky a nebyl to kulomet, tak prostě jen automat.

Při příchodu AK-47 se tomu říkalo pořád automat.

A co dělá automat? Něco zjednodušuje, dělá něco sám- tedy samopal.

Automaticky pálí- samopálí.

Black

• Lieutenant-colonel
PPS-42/PPS-43 "Sudajev"
« Odpověď #10 kdy: Březen 07, 2007, 04:39:19 »
Sa vz.58 a sklopka jde spodem? To jsem nikdy neviděl.U Kalašnikova ano, ale ne u 58.

To znám...slovo složené...a kulomet-kulí mety ( jak jednou poznamenala spolužačka na ZŠ :lol:  ).

Problém je v tom, že podle principu a druhu munice se jedná o útočnou pušku a ne o samopal.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
PPS-42/PPS-43 "Sudajev"
« Odpověď #11 kdy: Březen 07, 2007, 04:53:48 »
Citace: "Black"
Sa vz.58 a sklopka jde spodem? To jsem nikdy neviděl.U Kalašnikova ano, ale ne u 58.

To znám...slovo složené...a kulomet-kulí mety ( jak jednou poznamenala spolužačka na ZŠ :lol:  ).

Problém je v tom, že podle principu a druhu munice se jedná o útočnou pušku a ne o samopal.

Hovořím o AK-47.

Nebojte se, ačkoli ruční zbraně nejsou moje parketa, tak rozdíl mezi útočnou puškou a samopalem ještě poznám.

Black

• Lieutenant-colonel
PPS-42/PPS-43 "Sudajev"
« Odpověď #12 kdy: Březen 07, 2007, 04:56:48 »
Tak to potom ano...já se s Bambim bavil o Sa 58.

Když to poznáte, tak musíte dát za pravdu, že se jedná o útočnou pušku a ne o samopal...i když je možné, že podle toho co uvádíte vznikl název samopal.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
PPS-42/PPS-43 "Sudajev"
« Odpověď #13 kdy: Březen 07, 2007, 05:01:33 »
Citace: "Black"
Tak to potom ano...já se s Bambim bavil o Sa 58.

Když to poznáte, tak musíte dát za pravdu, že se jedná o útočnou pušku a ne o samopal...i když je možné, že podle toho co uvádíte vznikl název samopal.

Ano, souhlasím s vámi. Podle mého názoru se jedná o špatné názvosloví naší armády. Na toto téma jsme dlouho hovořili se strojařem, který slouží v Žatci a dospěli jsme k takovýmto závěrům.

Rudoarmejec7

• Rudá armáda - RKKA
  • мл. Сержант - Mladšij seržant
Re: PPS-42/PPS-43 "Sudajev"
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 02, 2010, 05:21:14 »
Správne sa malo hovoriť útočná puška, ale naša armáda nebola agresorom (to bol západ) a preto sme museli mať samopal.
там где мы, там победа!