Autor Téma: Jean Joseph Marie Gabriel de Lattre de Tassigny  (Přečteno 3499 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter

  • Čestný moderator
  • Příspěvků: 1943
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
Jean Joseph Marie Gabriel de Lattre de Tassigny
« kdy: Březen 01, 2007, 07:52:52 »
Maréchal de France Jean Joseph Marie Gabriel de Lattre de Tassigny

* 2. únor 1889, Mouilleron-en-Pareds - + 11. leden 1952, ParisBěhem první světové války bojoval jako příslušník kavalerie. Po "velké válce" zůstal v armádě a sloužil v Severní Africe. V roce 1935 ukončil studium na Válečné škole.

Na začátku války působil jako náčelník štábu 5. armády, v roce 1940 převzal velení nad 14. pěší divizí. Po porážce Francie zůstal v armádě Vichystické Francie a převzal velení nad vojsky dislokovanými v Tunisku. V roce 1942 byl uvězněn za vedení protiněmeckého odboje v armádě, kdy mimojiné vyjednával se Spojenci o možnosti přechodu jeho vojsk pod velení Spojenců, a odsouzen na deset let vězení. Podařilo se mu utéci do Alžírska, kde se ihned přidal k jednotkám Svobodných Francouzů. Krátce nato byl jmenován velitelem Francouzské armádní skupiny B. Velel jí při úspěšné ofenzívě do jižní Francie, na "domácí půdu" vstoupil 16. srpna 1944. 25. září bylo z Francouzské armádní skupiny B vytvořena 1. Francouzská armáda a jejím velitelem se stal právě de Lattre de Tassigny. Jeho vojska se podílela značnou měrou na závěrečném útoku na Německo. Byl zástupcem Francii v SHAEF a podepsal za Francii Německou kapitulaci 7. května 1945 v Rheims.
Po válce stal náčelníkem generálního štábu armády (v podstatě nejvýše postaveným vojákem ve Francii). V letech 1950 - 1952 velel Francouzským vojskům v Indočíně. Krátce poté co se ujal velení, zahynul jeho jediný syn v hodnosti poručíka v boji. Ztráta syna ho velmi zasáhla a ještě více se upnul na vojenskou práci. Zároveň se, ale začal prudce horšit jeho zdravotní stav a během roku 1951 se musel vrátit zpět do Francie. V lednu 1952 zemřel v Pařížské nemocnici na rakovinu. Posmrtně byl povýšen do maršálské hodnosti.  Když se konal pohřeb byl vyhlášen státní smutek.
To co znamenal pro Svobodnou Francii De Gaulle v rovině politické, to znamenal v rovině vojenské Jean de Lattre de Tassigny. Společně s De Gaullem měl největší zásluhu na tom, že se Francie vrátila mezi světové velmoci.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "