Autor Téma: Jean Moulin  (Přečteno 3768 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Hans

  • ČSR
  • Podplukovník
  • Příspěvků: 1847
    • http://www.krieg.estranky.cz
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 17. října 2008
Jean Moulin
« kdy: Únor 06, 2007, 03:12:25 »
Jean Moulin se narodil v Béziers a roku 1918 se zapsal do francouzské armády. První světová válka však skončila dříve než se dostal do boje. Po válce až do roku 1921 studoval. Pak se roku 1922 stal náměstkem šéfa kabinetu Savoie, a pak od roku 1925 do roku 1930 nižším prefektem Albertville. Byl nejmaldším francouzským prefektem. V září roku 1926 si vzal Margueritu Cerrutiovou, ale rozvedli se roku 1928.


Roku 1930 byl nížším prefektem v Châteaulin. Tou dobou také psal politické karikatury do novin La Rere pod pseudonymem Romanin. Roku 1937 se stal nejmladším prefektem kraje Aveyron v obci Rodez.   


Během Španělské občanské války dodával zbraně ze SSSR do Španělska. Roku 1939 byl Moulin jmenovám prefektem kraje Eure-et-Loir. Němci ho v červnu 1940 zatkli, protože odmítl podepsat německý dokument, který falešně obvinil Senegalské vojáky Francouzské armády za masakry civilistů. V zajetí se pokusil o sebevraždu říznutím se do krku střepem z jeho rozbitých brýlí. Dostal se na svobodu s jizvou na krku, kterou však vždy zakrýval šátek.

V listopadu roku 1940 nařídila Vichy všem prefektům propoustit levicové starosty měst a vesnic. Moulin to odmítl a byl uvolněn. Pak žil v Saint-Andiolu a přidal se k odboji. V září 1941 se dostal pod jménem Joseph Jean Mercier do Londýna. Potkal tam generála De Gaulla, který ho požádal o spojení odbojových skupin.  1. ledna 1942 seskočil v Alpilles na jihu Francie. Pod krycímy jmény Rex a Max se potkal s těmito vůdci odbojových skupin:
Henri Frenay
Emmanuel ďAstier
Jean-Pierre Lévy
Pierre Villon
Pierre Brossolete


V únoru 1943 se Moulin vrátil do Londýna doprovázen Charlesem Delestraintem, hlavou nové tajné armády. 21. března se vrátils příkazy na vytvoření Národní rady odboje (Conseil National de la Résistance).  První rada CNR se konalo v Paříži 27. května 1943.

Jean Moulin byl udán Reném Hardym a zatčen v Caluire-et-Cuire, v domě doktora Frédérica Dugoujona, na setkání nejvíce vůdců odboje. V Lyonu ho vyslíchal Klaus Barbie, místní velitel Gestapa, ale Jean Moulin nepromluvil. Zemřel poblíž města Metz ve vlaku, který ho vezl do koncentračního tábora.
>> http://www.krieg.estranky.cz <<
>> http://www.pistecesky.ic.cz/<<

Durch Krieg zum Sieg.
Si vis pacem, para bellum.
Inter arma silent musae.
Fortes fortuna adivuat.