Autor Téma: Tokarev TT-30/33  (Přečteno 21198 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Black

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
    • http://www.greendevils.estranky.cz/
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
Tokarev TT-30/33
« kdy: Únor 26, 2007, 06:37:54 »
Pistole Tokarev TT-30 (Tulský Tokarev) představuje první sovětskou vojenskou pistoli, která měla ukončit nesoulad a nestandardnost výzbroje ručních krátkých zbraní v Rudá armádě. Zároveň měla nahradit velmi rozšířený revolver Nagant model 1895, který již byl konstrukčně zastaralý. Tvůrcem pistole TT-30 byl F. V. Tokarev. Pistole byla zkonstruována pro nový náboj 7,62 x 25 mm Tokarev, který vznikl z náboje 7,63 mm Mauser. V roce 1933 došlo k modifikaci pistole, které se týkalo uzamykacích ploch, takto upravená pistole dostala označení TT-33. Pistole Tokarev byla vyráběna zbrojovkou v Tule, během války se výroba přesunula do Iževska a po ní zpět do Tuly. V letech 1933-1945 bylo údajně vyrobeno okolo dvou miliónů pistolí. Pistole Tokarev má uzamčený závěr Browningovy konstrukce s krátkým zákluzem hlavně. Bicí ústrojí, záchyt kohoutu, přerušovač a vyhazovač jsou uloženy ve vyjímatelném bloku. Manuální pojistka u této pistole je zcela vynechána, zajištění zbraně se provádí nastavením kohoutu prostřednictvím bezpečnostního ozubu do pojistné polohy. Jednořadý zásobník je vyroben z ocelového plechu, po obou stranách má malé kontrolní otvory, jeho kapacita činí osm nábojů 7,62 mm Tokarev. Pistole se během 2. světové války ukázala jako výkoná a spolehlivá zbraň.

Tokarev TT-30/33:

Ráže: 7,62 mm

Náboj: 7,62x25 Tokarev

Celková délka zbraně: 195 mm

Délka hlavně: 116 mm

Hmotnost prázdné zbraně: 850 gramů

Úsťová rychlost: 420 m/sec

Účinný dostřel: 50 m

Bojová rychlost střelby: 10-15 ran/min

Kapacita zásobníku: 8 nábojů

Zdroj: i-net

"Padáčkáři všech zemí, spojte se!"
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
Tokarev TT-30/33
« Odpověď #1 kdy: Únor 26, 2007, 07:29:00 »
Pokud se nepletu tak byla také hojně používána jako důstojnická zbraň během Korejské a Vietnamské války na straně "rudých".
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Black

• Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
Tokarev TT-30/33
« Odpověď #2 kdy: Únor 26, 2007, 07:38:40 »
TT-33 se vyráběla mimo Sovětský svaz v licenci v Polsku, v Jugoslávii pod označením M57 nebo M70A a v ráži 9 mm Parabellum jako M65. V Maďarsku se vyráběla verze v ráži 9 mm Parabellum pro export do Egypta, známá jako Tokagypt 58. Čína vyráběla pistoli Tokarev pod označením Typ 54, Severní Korea vyráběla pozměněný model Tokareva po označením Typ 68.

Takže Korea je jasná a s Číny se dovážely do Vietnamu.
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
Tokarev TT-30/33
« Odpověď #3 kdy: Únor 26, 2007, 11:56:12 »
Zatímco Makarev byl určen především pro KGB (i pro STB), především díky svým malým rozměrům, tak Tokarev zastával stejnou funkci u armády.

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Tokarev TT-30/33
« Odpověď #4 kdy: Únor 27, 2007, 07:41:09 »
Makarev? Myslíš pravděpodobně Makarova...... Pistole Makarov byla nástupcem právě Tokareva, byla zkonstruována na nový náboj 9 mm Makarov, který má rozměry 9x18 mm, stojí tedy mezi náboj 9x19 mm Luger a 9x17 mm Browning ( devět krátký).

7,62x25 Tokarev je hovadská ráže, rychlá, výkonná, ale s malým zastavovacím účinkem, protože nepřítele prostřelí, předá mu minimální množství energie a letí dál. Je to typická "východní" ráže, na Západě snad na ní neexistuje zbraň. Kromě zbraní výše jmenovaných tento náboj střílí naše pistole ČZ vz. 52 (mám, ne příliš povedená, ale moje :D ). Pak už jenom Sa vz. 26 ("pumpička", je vidět v Pelíškách - "dvě krátké dávky") a sovětské PPŠ, PPD, PPS.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
Tokarev TT-30/33
« Odpověď #5 kdy: Únor 27, 2007, 11:04:31 »
Promiňte, překlep. Slyšel jsem, že hlaveň Mararovu byla standardně uzpůsobena k tlumiči- co je na tom pravdy?

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Tokarev TT-30/33
« Odpověď #6 kdy: Únor 27, 2007, 02:29:21 »
Citace: "pan.sup"
Promiňte, překlep. Slyšel jsem, že hlaveň Mararovu byla standardně uzpůsobena k tlumiči- co je na tom pravdy?

Myslíš Makarovu?  :D Zjišťoval jsem to, standardně závit určitě neměla. Pro použití tlumiče byla určena myslím pistole APB, což je verze Stečkinovy APS. Ale Rusové pak začali používat vychytávku s bezhlučnými náboji, ale to je jiný topic...
"пуля дура, штык молодěц!!!"

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
Tokarev TT-30/33
« Odpověď #7 kdy: Únor 27, 2007, 03:02:39 »
Nevím, jak se to odborně nazývá, ale nemyslím klasický závit, ale ten rychloúchytný. Redukce se k tomu produkovaly?

Black

• Lieutenant-colonel
Tokarev TT-30/33
« Odpověď #8 kdy: Březen 08, 2007, 12:14:19 »
Citace: "Bambi"
Zjišťoval jsem to, standardně závit určitě neměla. Pro použití tlumiče byla určena myslím pistole APB, což je verze Stečkinovy APS. Ale Rusové pak začali používat vychytávku s bezhlučnými náboji, ale to je jiný topic...

A nechtěl by jsi ho založit? Docela by mne to zajímalo!

superb

• ČSR
  • Četař
  • Za hrdost se platí samotou.
Re: Tokarev TT-30/33
« Odpověď #9 kdy: Únor 01, 2010, 10:40:56 »
pan.sup:nechci být kverulant,ale stb neměla ve výzbroji makarova,kgb ano,stb měli pouze dva druhy pi čz(ne vz 83.82.("český")makarov).
Sláb jen ten, kdo ztratil v sebe víru a malý ten kdo má jen malý cíl.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 31, 2013, 06:27:15 »

No po velmi a velmi dlouhé době.

Na připevnění tlumiče byla uzpůsobena pistole 6P9, nebo  někdy také označována jako PB (pistolet besšumnyj). Byla to vlastně modifikovaná pistole Makarov, s integrovaným tlumičem pro použití u Spetcnaz a bezpečnostních sil. Tlumič má dvě části, přední může být odňata pro pohodlnější přenášení, zbraň ale může být použita i bez ní, aspoň v nouzi, nedoporučuje se to kvůli vyššímu opotřebení. Zajímavé je vedení vratné pružiny závěru v rukojeti pistole.
více, včetně fotek na  http://www.militaria.wz.cz/pistole/pb.htm
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 31, 2013, 09:56:57 »
A ještě jedno malé doplnění k tématu. Pistole TT 33 poválečné výroby mají na pouzdru závěru jemné rýhování místo svislých žlábků

Předválečná a válečná výroba

Poválečná výroba

Rozložená pistole

Rozborka a sborka pistole
http://www.youtube.com/watch?v=LjmmrAd65Zs

zdroj obrázků: wikipedie.cz
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #12 kdy: Únor 11, 2015, 04:49:38 »
A toto je ten nejlepší ze všech tokarevů, protože je můj.  ;) Dnes koupený, ještě není ani přihlášený. (tak dne 16.2.  je zaevidovaný.... :) :D :)) )
Rok výroby 1945, nová ruská tormentace 2012, výroba Iževsk, zásobník bez očka - sčíslovaný se zbraní. Koupená u partnera Zeleného sportu.
http://www.eshop-rychle.cz/zbrane/eshop/0/3/5/4948-TT33-cal-7-62x25-Tokarev
Co mne mátlo bylo to označení TT-C, ale stačil náhled do záručáku a bylo to jasné Tula Tokarev - Sportovní. Tedy Tу́ла Tокарев - Cпорти́вный

Tak to je on, můj Tokarev

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #13 kdy: Únor 16, 2015, 01:14:05 »

Werner-Ekkehard Knappe

• Luftwaffe
  • Stabsfeldwebel - podporučík
« Odpověď #14 kdy: Únor 18, 2015, 09:36:37 »
Len ma napadlo na margo Bambiho, na Západe sa vyrába tzv. Coltarev - derivát na báze zbrane Colt M1911(A1-?) na náboj 7,62 x 25. A myslím že to nie je jediná zbraň.