Anketa

Čí posádky byly podle vás nejschopnější hned po Němcích (z tohoto nerovnoměrného boje je vynechávám)?

Italské
4 (5.3%)
Francouzské
1 (1.3%)
Britské
9 (11.8%)
Sovětské
13 (17.1%)
Americké
39 (51.3%)
Japonské
10 (13.2%)

Celkem hlasů: 9

Autor Téma: Posádky ponorek a ponorkoví velitelé  (Přečteno 25751 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pan.sup

  • k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Příspěvků: 1506
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
Posádky ponorek a ponorkoví velitelé
« kdy: Únor 24, 2007, 03:50:09 »
Uvědomuji si, že by se toto téma mělo spíše nacházet v osobnostech, ale vzhledem k tomu, že tato část fóra není příliš vytížena, jsem se rozhodl tento topic umístit sem. Navíc jsem považoval za vhodné umístit posádky ke svým strojům.

Posádky ponorek:

Z 35 000 mužů, co sloužilo na ponorkách, jich více jak 28 000 padlo, tj. přes 80%. Celkově šlo o nejvyšší ztráty utpěné jednou ze složek německé armády. Od roku 1935 do roku 1945 bylo vycvičeno celkem 1 418 ponorkových velitelů, na mnoho z nich se však nedostalo (1 162 vyrobených a ukořistěných ponorek). Z velitelů 538 padlo v boji, 4 spáchali sebevraždu, dva zastřeleni po soudním přelíčení, 34 padlo do zajetí spojenců. 415 ponorkových velitelů bylo vyznamenáno Rytířským  křížem, 29 z nich s dubovými ratolestmi a brilianty a pět s dubovými ratolestmi, meči a brilianty. Z 1162 ponorek jich bylo 630 potopeno během bojových akcí, 81 námořní miny a nálety, 20 zmizelo za nevyjasněných okolností a 7 jich bylo zničeno při nehodách. Při operaci Regenbogen (zničení vlastních ponorek) bylo 215 ponorek potopeno svými posádkami a 153 předáno spojencům (Deadlight).

Hans

  • ČSR
  • Podplukovník
  • Příspěvků: 1847
    • http://www.krieg.estranky.cz
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 17. října 2008
Posádky ponorek a ponorkoví velitelé
« Odpověď #1 kdy: Únor 24, 2007, 04:45:59 »
Dobrá práce, mám jeden laickej dotaz. Kolik lidí je posádka ponorky? Já měl dřív za to že 10, pak jsem četl u nějaký že 88, a rád bych věděl jak to bylo u kterejch, tj. americkejch a Německejch
>> http://www.krieg.estranky.cz <<
>> http://www.pistecesky.ic.cz/<<

Durch Krieg zum Sieg.
Si vis pacem, para bellum.
Inter arma silent musae.
Fortes fortuna adivuat.

pan.sup

  • k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Příspěvků: 1506
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
Posádky ponorek a ponorkoví velitelé
« Odpověď #2 kdy: Únor 24, 2007, 05:15:20 »
Citace: clausewitz
Dobrá práce, mám jeden laickej dotaz. Kolik lidí je posádka ponorky? Já měl dřív za to že 10, pak jsem četl u nějaký že 88, a rád bych věděl jak to bylo u kterejch, tj. americkejch a Německejch

Vždy to píši do technických dat. U německých oceánských se pohybovala okolo 50 členů (44 typ VII), u italských okolo 70 (72 Pietro Calvi), 80 u Japonců (Kaidai 7 88 členů posádky).

pan.sup

  • k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Příspěvků: 1506
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
Posádky ponorek a ponorkoví velitelé
« Odpověď #3 kdy: Únor 25, 2007, 03:01:56 »
Otto Kretschmer

Narozen 1. května 1912 v Heidau. Ve svém raném mládí vstoupil do Říšského námořnictvo. Na počátku války velel ponorce U-23 typu IIB, s níž torpédoval lodě a kladl miny v severním moři. Jeho skóre v té době činilo asi osm lodí, což ho vyneslo k vrcholu žebříčku popularity. Dne 11. dubna převzal velení ponorky U-99, typu VIIB.Teprve tato nová výkonná loď otevřela Kretschmerovi cestu k úspěchu. Při první plavbě s touto novou ponorkou potopil 11 lodí. Dne 17. března  1941 U-99 úspěšně zaútočila na konvoj HX 112 (Halifax, VB). Při této akci byla však ponorka těžce poškozena torpédoborci HMS Vanoc a HMS Walker. V důsledku těžkých poškození se ponorka již nedokázala ponořit, a tak byla potopena vlastní posádkou. Posádka byla zajata a  fragatní kapitán Kretschmer byl odtransportován do zajateckého tábora v Kanadě (tam ho dozorci přezdívali zamračený Otta). Na svém kontě měl 56 potopených lodí s celkovým výtlakem 313 611t, což s něj dělá nejúspěšnějšího ponorkového velitele druhé světové války a třetí nejúspěšnějšího velitele ponorek v historii i současnosti.

pan.sup

  • k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Příspěvků: 1506
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
Posádky ponorek a ponorkoví velitelé
« Odpověď #4 kdy: Únor 25, 2007, 08:32:12 »
Wolfgang Lüth

Narozen v oblasti Baltu, přešel k ponorkám s povýšením do hodnosti lodního nadporučíka (Oberleutnant zur See).Sloužil jako první dozorčí důstojník na palubě U-38 typu IXA (můj nejoblíbenější typ ponorky) pod velením Heinricha Liebeho (později korvetní kapitán). V prosinci 1939 byl pověřen velením vlastní ponorky U-9 typu IIA, s níž úspěšně torpédoval francouzskou ponorku Doris. Dne 9. května 1943 převzal velení U-181, první z řady IXD2, která byla uvedena do provozu. S tou vykonal na tu dobu několik úspěšných plaveb, přičemž ta poslední z nich ho vedla kolem mysu Dobré naděje k Madagaskaru. Tato plavba, dodnes jedna z nejdelších, trvala 260 dní a potopil během ní 10 lodí. Poté byl na štěstí pro spojence převelen ke štábní službě a pověřen vedením námořní skoly ve Flensburg-Murwiku. Dne 14.5.1945 tento legendární kapitán zahynul, když prý "opomenul" odpovědět na výzvu strážní hlídky (spíš si nějaký chlapec z Texasu chtěl poprvé zastřílet). S počtem 47 lodí o celkové tonáži 221 981t se Lüth společně s Kretschmerem, Prienem a Toppem (a dalšími) stal legendou německého ponorkového loďstva.

Sahidko

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 1545
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
Posádky ponorek a ponorkoví velitelé
« Odpověď #5 kdy: Červenec 29, 2007, 02:50:10 »
Gunther Prien

Gunther Prien absolvoval výcvik na U-26 (typ I A). V hodnosti kapitánporučíka prevzal 17. decembra 1938 velenie U-47, ponorky typu VII B.

Dňa 14. októbra  podnikol odvážnu akciu, keď prenikol do základne britského královského vojenského loďstva v scapa Flow na Orknejských ostrovoch. Jeho ponorka tu torpédovala bitevnú loď HMS Royal Oak. Pri ďalších osmych akciach, ktoré nasledovali, sa Prien a jeho posádka vyznamenali v Atlantiku a v nórskych vodách. Podobne ako ostatným veliteľom aj jemu spôsobovali problémy časté zlyhania torpéd.

Dňa 8. mája 1941 bolo U-47 potopená HMS Wolverine pri útoku na konvoj OB 203. Nikto neprežil. Prien zahynul v hodnosti korvetného kapitána vo veku 33 rokov. Potopil 31 lodí s celkovým výtlakom 192 102 t.
The only easy day was yesterday.

von Irgirg

  • ČSR
  • Rotný
  • Příspěvků: 95
Posádky ponorek a ponorkoví velitelé
« Odpověď #6 kdy: Červenec 29, 2007, 04:26:13 »
Kdysi kdesi jsem četl, že nějaký významný nebo nejmladší ponorkový velitel Kriegsmarine se narodil v Chebu. Neznáte, prosím, někdo jeho jméno, je-li to vůbec pravda? Rád bych si o něm něco dohledal.

Sahidko

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 1545
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
Posádky ponorek a ponorkoví velitelé
« Odpověď #7 kdy: Červenec 30, 2007, 09:28:43 »
Joachim Schepke

Absolvoval rovnaký výcvik ako Kretschmer. Do Ríšskeho námorníctva vstúpil v roku 1930. V roku 1939 bolo jeho prvou úlohou pokladať míny pri pobreží Anglicka. V januári 1940 prevzal velenie U-19, ale jeho akcie v prielive La Manche boli úspešné len čiastočne. To sa zlepšilo potom, ako bol 30. mája 1940 prevelený na ponorku U-100 (typ VII B).

V nasledujúcich mesiacoch napadol niekoľko spojeneckých konvojov a spôsobil im ťažké straty. Dňa 17. marca 1941 bola jeho ponorka po dlho prenasledovaní torpédoborcom HMS Vanoc prinútená vynoriť sa, načo do nej torpédoborec narazil. Schepke zahynul rovnako ako väčšina jeho posádky, z ktorej Briti zachránili iba 5 mužov. Schepke dohromady potopil 35 lodí o celkovom výtlaku 145 842 t.
The only easy day was yesterday.

Sahidko

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 1545
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
Posádky ponorek a ponorkoví velitelé
« Odpověď #8 kdy: Srpen 03, 2007, 12:17:00 »
Tak pre veľký úspech ďalší kúsok do zbierky  :wink:

Herbert Schultze

Na začiatku septembra 1939 Herbert Schultze velil U-48, typu VII B, ktorá patrila k ponorkovej flotile Wegener.

V prvých mesiacoch knofliktu sa jeho lod zapojila do blokády Britských ostrovov, pričom pri prvých 4 bojových plavbách potopila 16 lodí o celkovej tonáži 109 074 t. Pri niekoľkých príležitostiach Schultze zachránil trosečníkov z lodí, ktoré potopil, alebo na ne upozornil neutrálne lode. V máji 1940 ho onemocnenie prinútilo na niekoľko mesiacov predať velenie U-48 korvetnému kapitánovi Rosingovi. Potom ako sa zotavil, Schultze opäť prevzal velenie.

Absolvoval ďalšie tri bojové akcie . pri ktorých potopil ďalších 15 lodí. Schultze predal velenie U-48 lodnému nadporučíkovi Atzingerovi potom, čo bol poverený velením 3. ponorkovej flotily so základňou v La Palllice a La Rochelle, ktorú viedol až do svojho vystriedania korvetným kapitánom Richardom Zappom. Po povýšení do hodnosti korvetného kapitána v júni 1942 bol Schultze menovaný inštruktorom v ponorkovej škole v Schleswigu, kde pôsobil až do konca vojny.

Na konci aktívnej služby mal svojom konte 28 potopených lodí o celkovom výtlaku 183 432 t.
The only easy day was yesterday.

Herbert

  • Host
Posádky ponorek a ponorkoví velitelé
« Odpověď #9 kdy: Září 27, 2007, 03:25:35 »
Heinrich Liebe

V rokoch 1936 až 1937 bol Liebe veliteľom U-2 (typ- IIA) a súčasne slúžil ako inštruktor námorných kadetov v ponorkovej škole v Kielu. Dňa 28. októbra 1938 prevzal velenie na U-38 (typ- IXA), ktorá patrila k 6. ponorkovej flotile Hundias zo základňou v Kielu. V rokoch 1939 až 1941 využil Liebe svoje skúsenosti pri početných útokoch na britské konvoje, kde potopil 32 lodí o celkovej tonáži 168 506t. V júny 1941 opustil veliteľskú vežu ponorky a prešiel na vrchné veliteľstvo nemeckého vojnového loďstva v hodnosti korvetného kapitána.


pan.sup

  • k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Příspěvků: 1506
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
Posádky ponorek a ponorkoví velitelé
« Odpověď #10 kdy: Září 27, 2007, 05:07:09 »
Schepke byl rozdrcen mezi periskopem a pláštěm ponorky- potopení ponorky nebyla jeo chyba- velení pár minut předtím přebral od svého prvního důstojníka. Byl typický svou červenou čepičkou.

Páter

  • Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
  • Příspěvků: 962
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. <br Uděleno: 20. srpna 2007 /> Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008
Posádky ponorek a ponorkoví velitelé
« Odpověď #11 kdy: Září 30, 2007, 01:09:13 »
Erich Topp

Erich Topp sa narodil 2.7.1914 v Hanoveri. Jeho namorna kariera zacala v roku 1934. Sluzil 6 mesiacov na lahkom krizniku Karlsruhe. V oktobri roka 1937 presiel k ponorkovej flotile. O rok neskor sa stal druhym prvym dostojnikom na U-46. Po styroch plavbach s U-46 (typ VIIB) sa stal kapitanom U-57 (typ IIC). S nou potopil 6 lodi s celkovou tonazou 38862t. U-57 sa potopila po nehode s norskou lodou Rona. Nasledne sa stal velitelom U-552 (typ VIIC), na ktorej dosiahol vacsinu svojich uspechov. Jeho najuspesnejsou bola osma plavba, na ktorej dosiahol potopenie 8 lodi s tonazou 45731t. V septembri 1942 sa stal velitelom 27. ponorkovej flotily, ktora mala za ulohu takticky vycvik novych posadok ponoriek. Na koci vojny bol velitelom U-2513 (typ XXI), s ktorou kapituloval v maji 1945 v Norsku.

Po vojne pracoval ako rybar, neskor sa stal uspesnym architektom. V roku 1958 znuva vstupil do namornictva a posobil ako clen stabu vojenskej komisie NATO. Kontraadmiral Topp odisiel do dochodku v roku 1969. V tom istom roku bol vyznamenany Große Bundes Verdienstkreuz (Velky spolkovy kriz za zasluhy). V rokoch 1970-1984 pracoval ako konzultant pre priemysel, okrem ineho aj pre HDW Kiel (znamy vyrobca ponoriek). Zomrel 26.12.2005 v Suessene.

Kariera v Kriegsmarine:

1.7.1935 - Fähnrich zur See

1.4.1937 - Leutnant zur See

1.4.1939 - Oberleutnant zur See

1.9.1941 - Kapitänleutnant

17.8.1942 - Korvettenkapitän

1.12.1944 - Fregattenkapitän

Vyznamenania v Kriegsmarine:

7.11.1939 - U-Boots-Kriegsabzeichen 1939

20.6.1941 - Ritterkreuz des Eisernen Kreuz

11.4.1942 - Eichenlaub zum Ritterkreuz des Eisernen Kreuz

11.4.1942 - U-Boot-Kriegsabzeichen mit Brillanten

17.8.1942 - Eichenlaub mit Schwertern zum Ritterkreuz des Eisernen Kreuz

Ponorky/pocet vojnovych plavieb/:

U-57/2

U552/10

U-3010/0

U-2513/0

Skore:

35 potopenych lodi s vytlakom 197460BRT

1 potopena vojnova lod s vytlakom 1190t

4 poskodene lode s vytlakom 32317BRT
Ak máte v ruke kladivo, všetko ostatné
vyzerá ako klinec.

If fire fighters fight fire, and crime fighters fight crime, what do freedom fighters fight?

Herbert

  • Host
Posádky ponorek a ponorkoví velitelé
« Odpověď #12 kdy: Říjen 12, 2007, 03:27:27 »
Adalbert Schnee

Adalbert Schnee dokončil vysokú školu v roku 1934 a svoju životnú dráhu začal v Ríšskom námorníctve. V roku 1936 bol zaradený ako mladý lodný poručík na križník LEIPZIG. V roku 1938 sa oboznámil s ponorkami, keď slúžil ako prvý dôstojník pod velením Otty Kreschmera na palube U-23, typ IIB. V decembri 1939 dočasne velil U-6, typ IIA, a potom prevzal od kapitánporučíka George Schewa velenie ponorky U-60, typu IIC. Na začiatku roku 1942 bol opäť prevelený a prevzal velenie U-201, typu VIIC. Práve s ňou dosiahol za spolupráce s U-552 Ericha Toppa svoje najväčšie úspechy pri útokoch na konvoje OB 318 a OG 71. Do apríla 1942 križovala U-201 pri americkom pobreží, odvažovala sa až k Rio de Oro a k africkému Freetownu. V priebehu tejto plavby potopil desať spojeneckých lodí. Dňa 29. septembra 1944 prevzal velenie U-2511, prvej ponorky typu XXI uvedenej do služby u Nemeckého vojnového loďstva. Musel čakať až do apríla 1944, aby overil kvality tohoto vynikajúceho plavidla pri konfrontaci s britským križníkom. Do konca vojny potopil Schnee celkom 24 lodí o tonáži 88 995t a ďalšie tri poškodil.

Kageneck

  • Administrátor
  • Příspěvků: 2615
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
Posádky ponorek a ponorkoví velitelé
« Odpověď #13 kdy: Červen 14, 2008, 09:22:51 »
Deník ponorky U 557

Kód: [Vybrat]
http://www.uloz.to/494206/u557.pdf
- česká verze

Kód: [Vybrat]
http://www.uloz.to/494228/u557eng.pdf
- anglická verze

Zdroj českého překladu je uveden na konci dokumentu.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

flak88

  • Wehrmacht
    Stabsfeldwebel - podporučík
  • Příspěvků: 247
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. července 2008
Re: Posádky ponorek a ponorkoví velitelé
« Odpověď #14 kdy: Červenec 11, 2008, 09:12:17 »
V uvedeném výčtu chybí Holandské ponorky,které byly na špičce jak po stránce vývoje a stavby nových ponorek,tak i technických vylepšení.Ale protože ve výběru chybí,nelze pro ně hlasovat.tak to jen jako dodatek.Německé ponorky také nejsou zmíněny,takže se jedná víceméně o druhou ligu,ale dnes se již zapomíná,že v letech po WWI byly ponorky v Německu Versailleskou dohodou zakázány a Němci se učili a stavěli ponorky kde?V Holandsku.flak88
flak88