Autor Téma: Ferdinand Schörner  (Přečteno 7090 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
Ferdinand Schörner
« kdy: Únor 23, 2007, 08:58:24 »
Generalfeldmarschall Ferdinand Schörner

* 12. červen 1892, München - ? 2. červenec 1973, München

Během 1. světové války sloužil u Královskobavorského pěšího pluku, během bojů v Itálii získal tolik ceněné vyznamenání Pour le Mérite. Mezi válkami sloužil jako organizační důstojník a posléze jako instruktor horských jednotek. Jako velitel 98. praporu horských myslivců se zúčastnil obsazení Rakouska a Československa.

Začátek 2. světové války ho zastihl stále jako velitele 98. praporu horských myslivců, ovšem začátkem roku 1940 mu byla přidělena 6. horské divize s níž se účastnil bojů ve Francii. V roce 1941 velel divizi při prolomení Metaxovy linie v Řecku a jeho vojáci dobili Atény a vztyčili Německou vlajku nad Akropolí. Při zahájení operace Barbarossa působil se svou divizí na Murmanské frontě, konkrétně v Laponsku. V roce 1942 mu bylo svěřeno velení nad XIX. horským sborem. V říjnu 1943 se ujal velení XXXX. tankového sboru a v březnu 1944 se stal velitelem skupiny armád Jižní Ukrajina. Byl to on, kdo přesvědčil Hitlera o evakuaci Krymu (byť se nepodařilo evakuovat všechny vojáky). Od září působí jako velitel skupiny armád "Kuronsko" V lednu 1945 byl jmenován velitelem skupiny armád Střed. Jeho úspěšný obranný boj dokázal dlouho držet pod Německou kontrolou průmyslové Československo. Ve své poslední vůli ho Hitler jmenoval vrchním velitelem Německé armády. Vzdal se Američanům za dosud neobjasněných okolností (námět na diskuzi), kteří ho ovšem koncem května 1945 předali Rusům.

V SSSR byl odsouzen k 25 letům vězení, trest později snížen na 12 let. V roce 1954 byl propuštěn do NDR, odkud v 1958 vycestoval do Západního Německa, kde byl ovšem znovu zatčen a odsouzen k 4,5 letům vězení. Na svobodu se dostal v roce 1963.

Ferdinand Schörner byl mužem s ohromnou osobní odvahou, mezi frontovými vojáky měl dobrou pověst, ovšem mezi týlovými službami nikoliv. Dokázal vydupat zálohy doslova z ničeho, právě nemilosrdným pleněním týlových jednotek. Byl  jedním z mála vysokých armádních důstojníků, kteří byly fanatickými stoupenci nacismu. Jeho bojové schopnosti ovšem byly vynikající a tvrzení některých historiků, že se dostal tak vysoko jen kvůli své loajalitě Hitlerovi nejsou pravdivá.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
Ferdinand Schörner
« Odpověď #1 kdy: Únor 23, 2007, 09:08:36 »
Z toho, co jsem o něm četl jsem si udělal už vlastní obrázek.  Například v Laponsku odrazil útok mnohem silnější ruské armády.

V Laponsku velel divizi horských myslivců

(na obrázku 3. divize horských myslivců)

To, že byl stoupencem nacismu mě na něm teda dost štve, ale to bych asi hodnotit neměl.

Za co byl odsouzen na 4,5 roku?

von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
Ferdinand Schörner
« Odpověď #2 kdy: Březen 14, 2007, 05:30:37 »
On obecně to Schörner neměl po válce vůbec lehké. Byl NKVD přemlouván, aby se dal do služeb nově budované armády NDR. On ovšem neustále odmítal. Proto byla proti němu zahájena kampaň, východním tiskem byl označován za "nacistickou zrůdu", za "ztělesnění Hitlerova zla" apod. Proto byl u části široké veřejnosti po propuštění brán vyvrhrel. Na tvoření této nekalé pověsti se podílel bohužel i západní bulvární tisk. Dokonce se vynořily i zprávy, že byl agentem KGB.

Citace: "Kageneck"
To, že byl stoupencem nacismu mě na něm teda dost štve, ale to bych asi hodnotit neměl. Za co byl odsouzen na 4,5 roku?

Za pokus o zabití. Pokud se nepletu byl odsouzen za pochybných okolností ohledně tzv. případu "Nisa". Město bylo ztraceno, navzdory rozkazům o obraně. Velitel města plukovník Sparre a jeho štáb měli být na rozkaz Schörnera zastřeleni za neuposlechnutí rozkazu. Pozdějším vyšetřováním se zjistilo, že Sparre ve městě ani nebyl a kapitulaci bez boje provedl jeho zástupce major Jungling. Rozsudek nakonec proveden nebyl, protože generál pěchoty Schultz zasáhl a proti výslovnému rozkazu Schörnera nebyla poprava provedena. Nicméně soud již nezkoumal, zda se nové skutečnosti o nepřítomnosti plukovníka Sparreho dostaly Schörnerovi na stůl.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Re: Ferdinand Schörner
« Odpověď #3 kdy: Květen 03, 2012, 08:55:38 »
Ferdinand Schörner byl zván KRVAVÝ FERDINAND pro svůj tvrdý postoj k vlastním vojákům. Například během Opavsko-ostravské operace nechal bez soudu postřílet část svého štábu, protože vyjádřili své pochybnosti o vítězství německých vojsk v této válce.(ne v této bitvě, ale v celé válce).
V SRN byl odsouzen na 4,5 let za nezákonné popravy vlastních vojáků.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
Re: Ferdinand Schörner
« Odpověď #4 kdy: Květen 03, 2012, 11:06:04 »
Já se přiznám, že jsem zmínku o něm, mimo jeho podivného odchodu od svých jednotek před koncem války nenarazil. Asi jsem nečetl správné knihy, ale od horských myslivců k tankovým jednotkám je skok poměrně velký..