Autor Téma: Calotte métallique Adrian M1914  (Přečteno 986 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

rase

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 2848
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
Calotte métallique Adrian M1914
« kdy: Únor 02, 2017, 08:51:38 »


Calotte métallique Adrian M1914 - "Soup Bowl"

Když v Srpnu 1914 propukla První Světová Válka, šli francouzští pěšáci na frontu prakticky bez jakékoliv ochrany, oděni jen do modrých uniforem a slavných červených kalhot (Le Pantalon Rouge). Hlavy jim chránily pouze vlněné čepice, které poskytovaly ochranu tak akorát před sluncem. Jejich protivník na tom ale nebyl o mnoho lépe. Německé Pickelhaubeny, byly lisovány z kůže a zpevňovány mosaznými pásky. Obdobně nedostatečné byly kovové přilby, které nosili francouzští kyrysníci, oproti tomu samotný kyrys dokázal, při šikmém zásahu cca 60°, projektil vychýlit. V tomto případě pak hrozilo, že úlomky způsobí nebezpečné zranění. V jednom zaznamenaném případě, byl jeden jezdec téměř dekapitován, když se úlomky projektilu odrazily od kyrysu. Někteří lidé, se ale již od začátku války zabývali tím, jak zvýšit ochranu hlavy.
Plukovník intendant vysloužilý voják Louis Auguste Adrian, si nechal na vlastní náklady vyrobit ocelovou vložku, kterou nosil ukrytou pod vojenskou čepicí. Zajímavostí je, že neměla žádnou vložku, ale držela na hlavě díky tomu, že byla ukrytá pod zahnutým, koženým lemem čepice. Později nechal vylisovat několik dalších vložek a brzy se rozjela sériová výroba. Těmito ocelovými vložkami (calotte métallique, cervelière) měli být vybaveni všichni vojáci na frontě a vyráběny byly ve třech velikostech - malá, střední a velká. Vyrobeno bylo celkem 700 000 kusů, ale k jednotkám bylo dopraveno jen 200 000. Vojáci je získali již v zimě 1914, zde se ale setkaly se sporným přijetím. Za vše mluví přezdívka "Soup Bowl" (polévková miska) nebo "Brain Pan" (pánev na mozek). Tyto přilby byly nepohodlné a údajně neposkytovaly potřebnou ochranu. Zde se hodí zmínit, že byly vyráběny z ocelového plechu o tloušťce pouze 0,5 mm. Vojáci je používali také jako pánve, misky nebo v případě nouze také jako nočník. Kritikové také namítali, že od chvíle, kdy se tyto vložky zavedly, vzrostl počet hospitalizovaných vojáků v polních nemocnicích. Zastánci oproti tomu tvrdili, že tyto vojáky sice je nutné ošetřovat, leč ne rovnou pohřbít. Vojáky naštěstí napadlo nosit ony puklice nasazené na čepicích, což o trošku zlepšovalo ochranu hlavy (vzniklo tak primitivní polstrování), ale pak ji bylo nutno nějak připevnit, aby nepadala. I tak, když si člověk představí, že mu chrání hlavu jen plech o šířce 0,5 mm - schválně si změřte tloušťku kartonu, ze kterého se dělá obal na sirky (!) Celý projekt měl ale žít dál, v pozměněné podobě. Již 21.února 1915, rozhodlo ministerstvo války, na základě doporučení generála Joffreho, že je nutno zavést nový typ ocelové přilby. První předloženou přilbu navrhl Franck a Siraudin, ta ale byla vyrobena z kalené oceli a v případě nárazu mohla prasknout. Další model navrhl vojenský malíř Georges Scott, ale jeho konstrukce byla příliš složitá na výrobu. Vítěznou přilbu navrhl v dubnu 1915, plukovník intendant Louis Auguste Adrian. Ten osadil jednoduchý zvon přilby (La calotte) ochranným lemem a zesilujícím hřebenem (Le cimier), přilba také již získala přinýtovanou vložku a řemení. Tím zachoval výrobní nenáročnost a zároveň poskytl vojákům dostatečnou ochranu před padajícím kamením nebo jinými úlomky. Vážila pouze 0,765 Kg a byla vyrobena z ocelového plechu o tloušťce 0,7 mm. Vstoupila do služby jako Adrianova přilba Model 1915 (Casque Adrian). Výroba probíhala v továrně Louis Kuhn JAPY a do pátého června 1915 mělo být připraveno 1,6 milionu přileb. Tyto přilby přejala také armáda Británie a o rok později i armáda Belgie a Itálie. To již je ale jiný příběh.Zdroj:
Helmets and body armor in modern warfare – Dean Bashford
http://www.world-war-helmets.com/fiche.php?q=Casque-Francais-Adrian-Mle-15
http://www.151ril.com/content/gear/uniforms/15
http://palba.cz/viewtopic.php?f=211&t=5281
https://en.wikipedia.org/wiki/Adrian_helmet
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757