Autor Téma: Skupina armád A / Heeresgruppe A  (Přečteno 4771 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter

  • Čestný moderator
  • Příspěvků: 1943
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
Skupina armád A / Heeresgruppe A
« kdy: Říjen 05, 2007, 06:43:45 »
Vytvořena k 26. říjnu 1939 v oblasti Eifelu na hranicích s Francií. Během útoku na západní Evropu postupovala skrze Ardeny a pak přes Francii k pobřeží kanálu La Manche. Při druhé fázi bojů ve Francii bojuje jako hlavní skupina armád na Sommě. Po skončení západního tažení zůstává ve Francii a je zároveň vrchním velitelstvím Západ / Oberbefehlshaber West. V červnu 1941 přejmenována na skupinu armád Jih / Heeresgruppe Sud[/i].



Velitelem skupiny armád byl :

Generál polní maršál  Gerd von Rundstedt (26. říjen 1939 - ?. červen 1941)





Složení skupiny armád v květnu 1940 :

- 16. armáda

- 12. armáda

- 4. armáda

- 2. armáda

- Kleistova tanková skupina[/i]

- 4. pěší divize jako záloha



------------------------------------------------------------



Znovu vytvořena 24.4.1942 jako "Stab Anton" rozdvojením skupiny armád Jih / Heeresgruppe Sud[/i] na jižním úseku východní fronty. Pro letní ofenzívu přebírá jednotky pro jižní směr útoku na Kavkaz. Po neúspěchu u Stalingradu se urychleně stahuje zpět na Kubáň. Během roku 1943 působí její jednotky na Kubáni a poté na Krymu. K 30. březnu 1944 je přejmenována na skupinu armád Jižní Ukrajina / Heeresgruppe Südukraine[/i].



Veliteli skupiny armád byli :

Generál polní maršál Wilhelm List (10. červenec 1942 - 10. září 1942)





pod přímým velením OKH - Adolf Hitler (10. září 1942 - 21. listopadu 1942)





Generál polní maršál Ewald von Kleist (21. listopadu 1942 - ?. červen 1943)





Generál horských jednotek Hubert Lanz (?. červen 1943 - červenec 1943)





Generál polní maršál Ewald von Kleist ( ?. červenec 1943 - 25. březen 1944)





Generál polní maršál Ferdinand Schörner (25. březen 1944 - 31. březen 1944)





Složení skupiny armád k 9. červenci 1942 :

- 1. tanková armáda[/i]

- armádní skupina Ruoff

- 11. armáda



Složení skupiny armád v září 1942 :

- 1. tanková armáda

- armádní skupina Ruoff

- velitelství Krym



Složení skupiny armád v únoru 1943 :

- 17. armáda

- velitelství Krym



Složení skupiny armád v říjnu 1943 :

- 6. armáda

- 17. armáda



 Složení skupiny armád v březnu 1944 :

- 6. armáda

- 17. armáda

- 3. rumunská armáda



------------------------------------------------------------



Nově vytvořena 23. září 1944 ve jižním Polsku ze skupiny skupiny armád Severní Ukrajina / Heeresgruppe Nordukraine[/i]. Během podzimních bojů byla zatlačena na západ a na území Československa. K 25. lednu 1945 byla přejmenována na skupinu armád Střed / Heeresgruppe Mitte[/i].



Veliteli skupiny armád byli :

Generálplukovník Josef Harpe (23. září 1944 - 17.leden 1945)





Generál polní maršál Ferdinand Schörner (17. leden 1945 - 25. leden 1945)





 Složení skupiny armád v září 1944 :

- 4. tanková armáda[/i] (XXIV. tankový sbor)

- 17. armáda

- armádní skupina Heinrici

- 154. záložní divize jako záloha  



 Složení skupiny armád v lednu 1945 :

- 4. tanková armáda[/i]

- 9. armáda  

- armádní skupina Heinrici
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "