Autor Téma: MARIE VASILJEVNA OKTJABRSKAJA  (Přečteno 303 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Martas

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
MARIE VASILJEVNA OKTJABRSKAJA
« kdy: Říjen 19, 2016, 11:42:05 »
MARIE VASILJEVNA OKTJABRSKAJA

O hrdinství sovětských lidí ve Velké vlastenecké válce nelze pochybovat.Jednou z milionů sovětských občanů byla i žena,která se zbavila všeho veškerého majetku,šperků a prodala i dokonce dům,aby za něj mohla koupit tank a pomstít smrt svého manžela a mnoha milionů sovětských lidí,které fašisté pozabíjeli.

Tato žena se jmenovala Marie Vasiljevna Oktjabrskaja. Narodila se 16.srpna roku 1902. Dětské léta strávila v Sevastopolu.Později pracovala jako telefonistka.Marie se vdala a za svého muže si vybrala komisaře 134.dělostřeleckého pluku Ilju Fedotoviče Oktjabrského,s nímž se v roce 1940 přestěhovala do moldavského Kišiněvu,kde byl pluk od jejího manžela dislokován.Hned druhý den války a to 23.června 1941 byla Marie spolu s dalšími členy rodiny evakuována na Sibiř do města Tomsk.Ke konci léta 1941 přišel Marii dopis,že její manžel plukovní komisař Ilja Fedotovič Oktjabrskij zemřel smrtí hrdinů dne 9.srpna 1941 někde na Ukrajině. Těžko říct co vedlo Marii k tomuto činu,ale pravděpodobně to byla touha pomstít se. Prodala veškerý svůj majetek i dům.Mezitím stačila napsat i do Kremlu soudruhu Stalinovi.Pokud jsem to dobře přeložil mělo by to být něco v tomhle znění-

Drahý Josefe Vissarionoviči .V boji za vlast padl můj muž ,plukovní komisař Ilja Fedotovič Oktjabrskij.Za jeho smrt a za smrt a umučení všech sovětských lidí,které fašističtí vrazi zabili se já chci pomstít fašistickým psům.Proto jsem se rozhodla věnovat 50 000 rublů na vystrojení tanku.Tank prosím pojmenovat „Bojevaja podruga“( Боевая подрyга-něco jako Bojový kamarád) a poslat mě na frontu v osádce tohoto tanku.Mám specializaci řidiče a umím též zacházet s kulometem.
Srdečně Vás zdravím a přeji pevné zdraví.

Odpověd na sebe nedala dlouho čekat a Stalin píše-

Děkuji Vám Marie Vasiljevno za práci v tankových silách Rudé armády.Vaše přání bude splněno.Přijměte můj pozdrav.
Stalin

Tak takhle jsem to nějak dal do kupy.

Dne 3. května 1943 Marie nastoupila do Omského tankového učiliště jako mechanik – řidič tanku.V říjnu 1943 už byla Marie převelena k Západnímu frontu a to ke 2.batalionu 26.gardové tankové brigády.Měla hodnost gardového seržanta a funkci řidič-mechanik.

Její posádku ještě tvořili –velitel tanku-mladší poručík Petr Čebotko
Střelec-seržant Genadij Jasko
Střelec –radista.-Michail Galkin

Dne 17.ledna 1944 v rajonu stanice Krynki ve Vitebské oblasti(což je někde v Bělorusku),byl T 34 „Bojevaja podruga „zasažen v boji.Marija Oktjabrská vylezla a pod palbou nepřítele se snažila bud závadu odstranit nebo spíše diagnostikovat (Z článku jsem to nepoznal).Jenomže poblíž ní vybuchla mina a těžce ji zranila v obličeji,konkrétně to odnesli oči. V polní nemocnici ji operovali a potom ji letadlem transportovali do frontové nemocnice.Mezitím už byla vyznamenána řádem Velké Vlastenecké války I.stupně.

Bohužel Marie Oktjabrskaja svůj souboj se životem prohrála a na následky zranění dne 15.března 1944 zemřela ve vojenské nemocnici ve Smolensku,kde je i pochována.

Osádka tanku Bojevaja podruga dostala novou mašinu,na které se objevilo to samé co na prvním tanku a to „Боевая подрyга“.Po osvobození Minska byl tento tank dán do opravy,byla za něj dostána nová mašina opět s tímto názvem. Tato třetí mašina byla zasažena někde ve východním Prusku. A konečně čtvrtý tank T 34 „Боевая подрyга“ ukončil svou bojovou pouť pod Konigsberkem.

Marie Vasiljevna Oktjabrskaja byla vyznamenána těmito řády:
Řád Velké Vlastenecké války I.stupně
Řádem Lenina-posmrtně
Řádem Zlaté Hvězdy Hrdiny SSSR

TENTO ČLÁNEK JSEM PŘEKLÁDAL Z RUŠTINY,TAKŽE TAM MOHOU BÝT DROBNÉ CHYBY.

Pomník Marii Oktjabrskej v sibiřském Tomsku

Zdroje-

http://pomnipro.ru/memorypage7497/biography

http://www.warheroes.ru/hero/hero.asp?Hero_id=358

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Re: MARIE VASILJEVNA OKTJABRSKAJA
« Odpověď #1 kdy: Říjen 20, 2016, 08:19:00 »
Боевая подрyга-není něco jako Bojový kamarád, ale Bojová družka či přítelkyně. Rozhodně je to rodu ženského. Kamarád by byl дрyг. Ale to je drobný detail.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Martas

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #2 kdy: Říjen 20, 2016, 11:25:35 »
To mě při překladu nenapadlo,já jsem to bral jako spojitost s T 34 ,což je ten tank a kamarád.Tak jsem se přikláněl k rodu mužskému.Samozřejmě máš pravdu.Ale nechám to už tak

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #3 kdy: Říjen 20, 2016, 11:51:01 »
Sice je to ten tank, ale Rusové většinou používají eta mašina. I ten jejich povel k nástupu do tanků je pa mašínam.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Martas

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #4 kdy: Říjen 20, 2016, 12:01:10 »
To zní logicky.Já sice azbuku ovládám,dokážu číst ruské knihy i noviny a něco málo i s pomocí boží přeložit,ale profík v tom nejsem ;D