Autor Téma: Broumovsko, březen 1945  (Přečteno 12088 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #30 kdy: Červenec 24, 2016, 11:32:30 »
43. Panzerjäger Abteilung

Část jednotek zaujme pozice na Broumovských stěnách. Zde budou vybudovány palebné pozice a okopy pro stíhače tanků. Konkrétně zde budou Hetzery a všechny těžké stíhače tanků. Budou probíhat opravy poškozených vozidel. Rovněž zde budou děla, tažné protiletadlové zbraně a náklaďáky. 140 granátníků a opravárenská rota. Předsunuté velitelství vybudujeme ve Sněžné kapli (v pohoří), záložní pak v Hlavňově.

Pevné raketomety budou v Křinické mokřině, odkud zahájí palbu na Ruské pozice před Broumovem, případně i v Broumově. Následně zaútočí Stugy podporované Hakly směrem na Nová kolonie a dál na Broumov. S jednotkou bude postupovat 300 granátníků, pojízdné raketomety budou ničit odpor + zde budou nasazeny i mobilní protiletadlové zbraně jako podpora. Cílem není Broumov obsadit, ale pokusíme dostat tak daleko jak to jen půjde a pokud bude odpor příliš silný, začneme ustupovat. Nesmíme dovolit, aby se zde nepřítel cítil bezpečně a měl klid na reorganizaci k dalšímu postupu. Ústup pak budou krýt pevné raketomety, které pak stáhneme (přidají se k ústupu). Po našem ústupu doufám, že budou Rusové zmatení a zpomalí se tím jejich postup. Útočná jednotka se pak stáhne na naše nové pozice na Broumovských stěnách, kde podpoří práce na obraně.
Nevím jestli ještě máme nějaké Panzerfausty, ale pokusíme se sebrat i zbraně co zůstaly na bojišti (německé), tak jsou zbylí granátníci dobře vyzbrojení

440 Panzergrenadier

1x Jagdtiger (Schwere Panzerjäger Abteilung 653) + 1 poškozen
1x Jagdpanzer IV + 1 poškozen
6x Hetzer
6x Stug IV
1x Bergepanzer III + opravárenská rota 25 mužů
16x SdKfz 251 Ausf. D
8x SdKfz 251 Ausf. D s Wurfrahmen
4x SdKfz 251 (37mm flak)
2x Ostwind
7x Nebelwerfer
3x 20 mm Flak Wierling
3x Pak 38
20x Opel Blitz

Munice: 4 dny
Munice lehkého dělostřelectva: 2 dny
Palivo: 2 dny
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

sandoslap

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 229
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #31 kdy: Červenec 24, 2016, 06:23:27 »
30. březen 1945

Situace 105. Regiment
Doráží jisté množství munice, včetně granátů pro lehké dělostřelectvo. Zákopy jsou kopány dle rozkazů, pozice děl na kótách jsou připraveny. Během dne však i přes rozměklý terén neustálý tlak sovětských útoků nutí pěchotu k postupnému vyklízení hlavní bojové linie a pružnému ústupu do zákopů pod kótou 652 a pozic na vrcholcích hřebenů, vše pod krycí palbou děl ve výšinných pozicích. Naštěstí se zdá, že nepřítel se vzhledem k terénním podmínkám pokouší mnohem více o postup průlomem směrem na západ než rozšiřování koridoru. Po silnici Broumov-Meziměstí se pohybují zdánlivě nekonečné kolony sovětské techniky. Poblíž dominantních vrcholků umístěná děla však sice mají vynikající výstřel, zároveň se však stávají jasným cílem nepřátelského dělostřelectva a ztrátám, stejně jako občasnému umlčení nelze zabránit.

Ztráty: 40 Wehrmacht, 1x Pak38, 3x 105mm leichte Feldhaubitze 18

Munice: 2 dny
Munice lehkého dělostřelectva: 1 den
Munice středního dělostřelectva: 0,5 dne
Palivo: 0,5 dne


Situace 43. Panzerjäger Abteilnug
Jednotky se úspěšně stahují na nové pozice přesně dle nových rozkazů. Preventivní útok 6ti samohybných děl Stug IV a granátníků však, částečně i pro absenci pevných cest v útočném směru, vázne v rozměklém terénu a tváří v tvář nepřátelským protitankovým dělům se i přes podporu raketometů nedaří dosáhnout ani Nové Kolonie. Stažení pod krytím nebelwerfer je však úspěšné, stejně jako následný ústup, byť je již značnou část cesty třeba se k jediné silnici sjízdné pro útočná děla a transportéry-silnici číslo 303, probojovat skrz lesy pod Honským Špičákem, zatímco část samotných raketometů nezbývá než za účasti hrubé síly granátníků a dělostřelců tahat na provazech přímo vzhůru po strmých, nezpevněných písčitých cestách přímo k jihu. Na konci dne jednotka pevně a bezpečně drží nové pozice, byť pod nepříliš silnou, leč neustálou palbou sovětského dělostřelectva.

Ztráty: 1x Stug IV, 2x SdKfz 251, 35 granátníků

Munice: 3 dny
Munice lehkého dělostřelectva: 1,5 dne
Palivo: 1 den
Situace 20.SS
Krátce nad ránem pronikají estonští granátníci z útočné skupiny podrostem jižně od lesní silničky nezpozorováni až těsně k sovětským zákopům, jichž se vzápětí za naprostého překvapení nepřítele zmocňují. Celé útočné uskupení následně dříve, než stačí nepřítel jakkoli zareagovat, vpadá do prostoru Zlotna a uvádí zdejší sovětské síly ve zmatek a chaos. Většina sovětských tankistů se ani nestihne dostat ke svým strojům a spolu se značným množstvím dělostřelců a týlových jednotek se dává na útěk pod palbou granátníků a obrněných strojů, do nichž bylo před útokem přečerpáno veškeré zbývající palivo zdejších sil. Kořist je tak rozsáhlá, že nejen že ji není možno pro nedostatek transportních prostředků odvézt, nýbrž je vůbec těžké ji i celou zničit. Sověty užívané americké nákladní vozy nejsou schopny projet krátery rozrytými komunikacemi v území nikoho a palbou vyděšené tažné koně se nedaří ovládnout. Vybraným dobrovolníkům se daří nastartovat několik strojů T-34/85, zbývající jsou ničeny palbou vlastních tanků, zápalnými lahvemi, náložemi a Panzerfausty. Značné obtíže činí v panujícím chaosu včas bezpečně zjistit, zda je ten či onen T-34 opuštěný či nikoli a vojáci tak většinu strojů z principu ničí, spíše než se je pokoušejí ukořistit. Výrazně vděčnější kořist tak poskytují minomety, protitanková děla, ruční zbraně, munice a tahače Komsomolec.

Pod krytím palebnou přehradou minometů se následně daří i rychlý, v dešti sovětské dělostřelby prováděný ústup do vlastních linií, vedený jak po sovětskými oddíly z kóty 711 (Gora Sw. Anny) již zblízka ostřelované lesní silničce po níž útok prve započal, tak po hlavní silnici Zlotno-Lezyce. Celá operace se zdařila pouze s minimálními ztrátami a soudě dle již pouze značně vlažných sovětských útočných pokusů po zbytek dne i značně ochromila nepřátelské síly na celém úseku. Vliv na morálku estonských mužů je značný. Ze strany partyzánských oddílů není dosud zřetelná žádná aktivita.

Ztráty: 10 granátníků, 1x SdKfz 251, 20 Volkssturm

Kořist: 6x 76 mm protitankový kanon ZIS-3, 7x obrněný tahač Komsomolec, 8x 82 mm minomet, 4x 37 mm protiletadlový kanon vz 39, 4x T-34/85, velké množství ručních zbraní, palivo a munice

Munice: 3 dny
Munice minometů: 4 dny
Palivo: 2 dny
Nafta: 2 dnySituace 10. Panzer Regiment
Vyčleněná skupina tanků Panther, samohybných děl Stug III a mobilní pěchoty vyráží dle rozkazu do okolí kóty 742 (Žaltman) (+dle jiných údajů (ve velké mapě) 739), odkud zahajuje pohyblivý boj s postupujícím čelem nepřítele. Velmi záhy u Radvanic likvidují silnou sovětskou pědzvědnou hlídku i s jejími tanky T-34/85. Následně pokračuje většina bojového uskupení do prostoru dominantní kóty 697 (Janský vrch) a blízkých rozvleklých návrší nad obcí Zlatá Olešnice a zdejší strategickou komunikací Lubawka-Poříčí nad Úpou, kde po zbytek dne pružně zpomaluje sovětský postup právě podél zmíněné komunikace.

Důstojník velící silám Volkssturm v obranných pozicích severně od Poříčí nad Úpou (severovýchodně od Trutnova) bezprostředně nabízí přenechání velení nad svými muži veliteli 10. Panzer Regimentu. Rudá armáda již obsadila město Žacléř severně od Trutnova a postupuje k jihu, strategickou komunikaci Žacléř-Trutnov má již však pevně v rukou pravidelná jednotka Wehrmacht s místním Volkssturmem-zatímco zmíněnou východněji ležící trasu Lubawka-Poříčí nad Úpou dosud drží pouze Volkssturm, v této chvíli se de facto držící jen díky příjezdu posil od 10. Panzer Regimentu.

Tito muži Volkssturmu zaujímají postavení na výšinách severně od Poříčí nad Úpou, v mělkých zákopech a železobetonových objektech předválečného Československého opevnění. Linie běží od Bolkova kopce na západě po ves Slavětín severně od kóty 742 (Žaltman), část sil je však vysunuta do předsunutého postavení před bývalou pevnostní linií, na již zmíněnou dominantní kótu 697 (Janský vrch). Zdejší opevnění je stavěno po vzoru Maginotovy linie, bojová hodnota většiny objektů je však velmi pochybná, neboť stavební práce nebyly při opuštění čs. armádou často dokončeny, pevnostní výzbroj byla dříve přesunuta na Atlantický val a většina pancéřových prvků (střílny, kopule, "zvony") vytrhána pro zajištění železa válečnému průmyslu Třetí Říše. Mnoho objektů je navíc poničeno německými zkouškami z počátku války. Ve výsledku představují pevnostní objekty nejčastěji jen o málo více než velmi odolná kulometná hnízda a úkryty.
Linii drží celkem 350 příslušníků Volkssturm bez většího množství kulometů a trpících nedostatkem pušek i munice, byť situaci částečně zlepšil přísun kořistních zbraní od 10. Panzer Regimentu, dostatečně zásobeny jsou oddíly dosud pouze Panzerfausty. Rozsáhlá dezerce je na denním pořádku a dosud způsobila těmto silám nesrovnatelně větší ztráty než nepřítel.

Další síly použitelné ke střežení oblastí mimo linie 10. Panzer Regimentu se již v oblasti nenacházejí-veškeré místní oddíly byly již odeslány coby posily k 20.SS.

Jsou potvrzeny zvěsti o přítomnosti Rudé armády u Adršpachu a Zdoňova. Nepřítel již drží ves Janovice na západě i s přilehlým návrším 654 (Strážný vrch), na východě se zřejmě vzhledem k blízké přítomnosti sil 10. Panzer Regimentu drží v obraně. Zdejší sovětské síly jsou však podle všeho dosud velmi slabé, zejména co se obrněných složek a těžšího dělostřelectva týče. Z této německými silami nestřené oblasti však zároveň podle všeho proniká do týlu vašich sil velké množství motorizovaných či tankových předzvědných hlídek, jejichž činnost (podle všeho podporovaná ze strany českého obyvatelstva) velice znesnadňuje zásobování.

Ve všech úsecích 10. Panzer Regimentu je proveden průzkum možností nasazení tankové techniky-výsledky zjištěné osvědčenou metodou "udrží-li půda muže na jedné noze, nesoucího na ramenou dalšího muže, udrží i tank," spolu se zkušenostmi vypovídají, že pohyb veškeré techniky mimo silnice bude značně problematický-v případě tanků typu Panther a Königstiger téměř nemožný. Vzhledem k v podvečer postupně ustupujícímu dešti je však jistá pravděpodobnost opětovné změny situace v následujících dnech. Na hlavním úseku Regimentu nepřítel jako včera podniká pouze dosti vlažné, zpravidla neúspěšné pěchotní útoky menšího rozsahu.


Ztráty: 2x Panther (pouze poškozeny-porucha motoru-skupina u Trutnova), 20 Panzergrenadier

Munice: 3 dny
Munice lehkého dělostřelectva: 2,5 dne
Munice středního dělostřelectva: 1,5 dne
Palivo: 3 dny

Mapa bez udaných pozic jednotek:  http://www.lumpici.eu/obrazky/mapa.jpg

Soubor map:  http://sandoslap.rajce.idnes.cz/Broumovsko_1945/
Poslední mapy alba zobrazují výřezy z východního okraje mapy (od jihu k severu) se zakreslenými pozicemi jednotek, poslední dvě mapy přesně zachycují situaci 20.SS a 43. Panzerjäger (+72. Infanterie)
Modrá/zelená linie-linie vlastních jednotek
RA-oblast pod kontrolou Rudé armády
Rudá linie-linie Rudé armády, pokud přímo nekopírují německé pozice

Mapy v albu jsou řazeny: Původní situace (2x), Neupravené výřezy (4x), Výřez se zakreslením jednotek (1x), Výřez celkové situace (1x), Výřez se zakreslením jednotek (4x)


Legenda k Celkové situaci:
Rudá linie-hranice území v rukou Rudé armády
Modré tečky-linie německých sil (kde nejsou, nestojí v cestě RA žádné jednotky)
Modrý trojúhelník-konec německých linií
Zelená čára-linie držená zálohami Volkssturm (u Trutnova)
Světle modré tečky: linie sil Wehrmacht na severu

Legenda k mapě situace u Poříčí: Černá tečka-použitelný objekt těžkého opevnění (velká dvoupatrová stavba (cca 8 střílen+2 zvony), malé objekty typu 37 (2 střílny, jedno patro) nejsou zakresleny, běží podél linie modré čáry.

Modrá čára-linie Volkssturm (linie předválečného čs. opevnění)
Modrý kroužek-opěrný bod kolem těžkého objektu
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

karpaCZ

 • Wehrmacht
  Gefreiter - svobodník
 • Příspěvků: 24
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #32 kdy: Červenec 25, 2016, 02:10:00 »
Lehká děla se schvají za kótu,  aby nebyla vidět.
Ztráty budou doplněny.
Vybere se 6 mužů, kteří dostanou výbušniny a v noci se pokusí proklouznout a sabotovat nepřátelská děla.
romě přepadu děl dnes není naplánována žádná bojová aktivita. Muži se tedy zabaví dalším opevňováním svých zákopů.
"Zvláště, když se zdálo - abych poněkud předběhl události -, že mi nové podmínky nabízejí podstatně větší a zajímavější možnosti. Kupříkladu se mělo ukázat, že v průběhu uplynulých šedesáti šesti let podstatně klesl počet sovětských vojáků nacházejících se na území Německé říše."
                                 -Už je tady zas

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2045
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #33 kdy: Červenec 25, 2016, 05:21:59 »
8. Panzer Division-Pospec ---umístění : pahorkatiny mezi obcemi Bohdašín - Broumov
10. Panzer Regiment
 Doplněný o síly 28. Panzer Grenadier Regiment

FRONTOVÉ JEDNOTKY
4x Königstiger
11x Panther Ausf. G + 2 poškozeny
10x Panzer IV Ausf. H
18x Stug III
2x Ostwind

300 Panzergrenadier se 80 Panzerfausty a 20 kulomety MG 42
31 SdKfz 251 Ausf. D
2x SdKfz 251 (37 mm flak)
2x SdKfz 251 (90 mm minomet)

350 příslušníků Volkssturm+ 35 panzergrandierů + kořistní zbraně + 5 kulometů MG-42 + 40 panzerfausty
na výšinách severně od Poříčí nad Úpou, v mělkých zákopech a 7 železobetonových objektech předválečného Československého opevnění (viz mapa)

TÝLOVÉ JEDNOTKY
Ženijní rota 30 mužů
4xSdKfz 251 Ausf. D
2x SdKfz 251 (37 mm flak)
2x SdKfz 251 (90 mm minomet)
14x Opel Blitz

Opravárenská rota 40 mužů
4x Bergepanther
1x Bergetiger

Dělostřelectvo
4x Wirbelwind
6x Wespe
4x Hummel

Munice: 3 dny
Munice lehkého dělostřelectva: 2,5 dne
Munice středního dělostřelectva: 1,5 dne
Palivo: 3 dny

1) Linie Volkssturmu bude posílena o 35 panzergrandierů + kořistní zbraně + 5 kulometů MG-42 + 40 panzerfausty. Tato linie bude co nejvíce opravena - od pevnůstek budou vykopány či zdokonaleny zákopové linie s možností vzájemného krytí. Chybějící zvony a střílny budou opraveny či doplněny za pomoci dřevěného bednění, ženijního nářadí (kladiva, hřebíky) a pobity plechovými pláty. Středová linie bude osazena kulomety MG - 42 v bunkrech obsluhovaných jedním granátníkem a jedním členem Volkssturmu jako nabíječe. Pancéřoví granátníci se pokusí o zvýšení morálky a převezmou velení a odpovědnost za jednotlivé úseky nové linie ....
Pokud situace dovolí, budou vykopány i protitankové okopy ....

2) Zjistit, zda zničené tanky nepřítele (po jeho zmařeném průlomu) jsou použitelné či alespoň jeho věže s otočným zařízením - tyto tanky by poté posílily naše tankové oddíly, v případě funkčnosti pouze věže by byly odtáhnuty na pevnostní linii jako dělostřelecké baterie ....

3) Od padlých nepřátel posbírat zbraně a munici, ovšem bez ohrožení našich mužů, čili v blízkosti linií či skrytě dále do pole, ovšem neohrozit vlastní život

4) Posílit morálku Volkssturmu čtením článků z novin, knih, debatou o rodině a prohlížením fotek, rozdáním cigaret .... Volksturm (pokud tak nemá) bude současně dovybaven helmami a uniformami (přepranými) po našich padlých, pokud helem bude nedostatek, můžeme tak použít i sovětské, ovšem opatřené o symboly hákových křížů k rychlejší identifikaci ....  Současně se ale dezerce budou řešit polním soudem (první pokus bude pouze fyzický trest v podobě delší směny v kopání zákopů či snížení přídělu, opakovaný pokus ovšem bude řešen polním soudem)

5) bombardovat velení žádostmi o přisunutí munice pro střední dělostřelectvo


Vyznačené kompletní osazení opevnění Volkssturmem
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #34 kdy: Červenec 25, 2016, 09:10:47 »
Situace 43. Panzerjäger Abteilnug

Vojáci budou odpočívat a vylepšovat palebné pozice. Hetzery a Stugy budou budou opět v palebných pozicích. Jagdpanzery a Jagdtigery budou připraveny v zázemí (Hlavňov) jako taktická záloha (poškozená vozidla už snad budou opravená), spolu s granátníky na Haklech, budou zde i náklaďáky a velitelství. Pěchota v okopech se bude průběžně střídat s granátníky v zázemí. Nepojízdné raketomety budou zamaskovány a připraveny k odražení pozemního útoku nepřítele (jen proti masivnímu úderu). Také musíme zjistit jaká je situace na frontách, všeobecně v Říši. Nechceme zde zůstat obklíčeni v nějakém velkém kotli (mimo mapu). Požádáme velitelství (letectvo) o zničení oněch děl, které nás ostřelují.

405 Panzergrenadier
1x Jagdtiger + 1 poškozen
1x Jagdpanzer IV + 1 poškozen
6x Hetzer
5x Stug IV
1x Bergepanzer III + 25 mužů
14x SdKfz 251 Ausf. D
8x SdKfz 251 Ausf. D s Wurfrahmen
4x SdKfz 251 s 37mm flakem
2x Ostwind
7x Nebelwerfer
3x 20 mm Flak Wierling
3x Pak 38
20x Opel Blitz

Munice: 3 dny
Munice lehkého dělostřelectva: 1,5 dne
Palivo: 1 den
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

sandoslap

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 229
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #35 kdy: Červenec 27, 2016, 11:02:50 »
31. březen 1945

Počasí: Deště ustávají, půda se stává pevnější, vzdušné operace bezproblémové.

Situace 105. Regiment
Vzhledem k enormnímu nedostatku paliva jsou lehká děla již pouze hrubou silou granátníků a zbývajících koní odtažena do nových, bezpečnějších pozic. Šestice odvážných dobrovolníků se v souladu s rozkazem vydává na pokus o sabotáž nepřátelského dělostřelectva, či alespoň přesnější výzvědu stran současných pozic baterií. V lesnatém terénu u úpatí Honského Špičáku se jim skutečně zdaří projít nepřátelskými liniemi, vypátrat drobnou, dřevozemně opevněnou baterii čtyř lehkých minometů a v tichosti se jí zmocnit. Vzhledem k velikosti rizika případného hluku detonací se však nezbývá než omezit na pouhé poškození závěrů místních zbraní-bez ohledu na to je však celkový dopad operace na oblastní činnost nepřátelského dělostřelectva přirozeně mizivý-ztráty jím působené se však souběžně snižují díky budování hlubších postavení.

Při průchodu nepřátelskými pozicemi se však dobrovolníkům shodou okolností zdařilo zpozorovat přípravy rozsáhlého útoku nepřátelské pěchoty proti postavením kolem Honského Špičáku. Krátce po poledni skutečně došlo (i přes zřejmě vysoce účinnou palbu na nepřátelská shromaždiště) po významném zesílení dělostřelby proti německým pozicím k rozsáhlému pěchotnímu útoku, v jehož důsledku bylo sice třeba vyklidit pozice při úpatí hory, linie sledující hřeben však díky předchozímu varování nápor za značných ztrát rudé pěchoty odrazily.

Zásoby bohužel i přes požadavky nedorážejí, zřejmě pro rozsáhlou činnost nepřátelských předzvědných hlídek (pronikajících skrz nestřežené území jižně od městečka Adršpach). Zásoby munice a zejména paliva si citelně tenčí.

Ztráty: 30 granátníků,  1x150 mm schwere Feldhaubitze 18 (v důsledku protibaterijní palby nepřítele)


Munice: 1 den
Munice lehkého dělostřelectva: 0,5 dne
Munice středního dělostřelectva: žádná
Palivo: 0,5 dneSituace 10.Panzer Regiment
Linie Volkssturm jsou v rámci možností zesilovány, obsazeny jsou v souladu s rozkazy i těžké objekty T-S 44 a T-S 43 (kde jsou jako střílny upraveny i průstřely zdí způsobené zkouškami německých 150 mm Flaků). Střílny se daří za pomoci plechu a dřeva uvést do stavu odpovídajícího potřebám, otvory po scházejících zvonech se však daří opevnit pouze na úrovni palebných stanovišť typu Tobruk, někdy doplněných "hnízdy" z kamenů, pytlů s pískem, dřeva a vlnitého plechu. Pokusy o posilování morálky je bohužel často krajně obtížné převést do praxe, problémy činí zejména výběr granátníků schopných působit při hovorech na vlastenecká či rodinná témata dostatečně přesvědčivým dojmem, zatímco přítomní důstojníci nemohou být ani zdaleka všude. Pokračující dezerce je nepopiratelná, byť zřejmě příchodem pancéřových granátníků a jejich velitelů značně snížená-i přes to je však již 60 mužů odsouzeno k fyzickým trestům a 30 zastřeleno.

Čelní síly Rudé armády se zároveň pokoušejí o útok na opevněné linie. Ačkoli se podle rozsahu útočného snažení jednalo spíše o úder s cílem otestovat síly obránců, značná část příslušníků Volkssturm se pod palbou záhy obrací na útěk do lesnatého terénu v týlu, coby ostrůvky odporu odolávají pouze obsazené železobetonové pevnostní objekty, svým pokračujícím bojem naštěstí značně ztěžující pokračování postupu nepřítele. Naštěstí se zdá, že úspěchem útoku je krajně překvapeno i nepřátelské velení a detašované pancéřové síly 10. Panzer Regimentu mohou včas dorazit a rychlým protiútokem přimět nepřítele ke stažení do původních pozic.

Bohužel, i přes značné zpomalení vlivem obratně vedeného boje na zdrženou, sovětské síly z oblasti Adršpachu pokračují v pomalém postupu na jih, již zjevně ve snaze odříznout síly 10. Panzer Regimentu, 43. Panzerjäger Abteilung a 105. Regimentu. Nepřítel obsazuje Horní i Dolní Vernéřovice, Skály, Javor, Vlásenka, Česká Metuje, Stárkov a okolní výšiny. Silná skupina nepřátelské pěchoty s podporou tanků, minometů a protitankových děl rovněž obsazuje dominantní vrchy Ostaš a Hejda, jižně od Teplic nad Metují. V důsledku tohoto postupu RA jsou přerušeny veškeré přímé cesty mezi silami 8. Panzer Division a 72. Division a zásobováním, zároveň se zdá. V důsledku toho zároveň sice doráží munice pro střední dělostřelectvo, pouze však k silám u Trutnova. V obci Velký Dřevíč, jižně od nepřátelského vlomu do německých linií, je zároveň předzvědnými silami nepřítele zničena muniční kolona směřující k 105. Regimentu a 10. Panzer Regimentu.

Nepřítel zároveň znatelně zvyšuje aktivitu na hlavním úseku regimentu a podniká sérii silných pěchotních, dělostřelectvem vydatně podporovaných útoků na lesnaté výšiny mezi Meziměstím a Teplicemi nad Metují, z nichž nutí pancéřové granátníky, vzhledem k pouze značně omezeným možnostem podpory obrněných vozidel, k ústupu. Včasné varování od 105. Regimentu naštěstí výrazně snižuje vlastní ztráty. V Německých rukou zůstává na konci dne pouze Mračný vrch (kóta 586)

Jednotky u Trutnova žádají o doplnění opravárenských sil.

Ztráty: 35 Panzergrenadier (z toho 5 u Trutnova), 1x Stug III (u Trutnova), 3x Panther (vyřazeny pro poruchu motoru při pohybu v těžkém terénu u Trutnova)


Munice: 3 dny
Munice pěchoty: 2 dny
Munice lehkého dělostřelectva: 1,5 dne
Munice středního dělostřelectva: 4 dny
Palivo: 2 dny


Situace 43. Panzerjäger
Díky včasnému varování od sousední jednotky je hladce odražen silný útok nepřátelské pěchoty. Síly Luftwaffe z letiště u Hradce Králové vzlétají k útoku proti pozorovateli 43. Panzerjäger Abteilung udaným pozicím sovětského dělostřelectva a vzdor silné protiletecké palbě zřejmě dosahují určitých úspěchů, byť baterie ani zdaleka neumlčují. V týlu dochází k několika přestřelkám s nepřátelskými průzkumníky pronikajícími z oblasti Stárkova na jihu. Velitelství ujišťuje, že vaše křídla na všech stranách jsou mimo na severu vzniklého průlomu v bezpečí a obklíčení bezprostředně nehrozí. Nad pozicemi hlášeny přelety nepřátelských bitevníků Il-2, jeden letoun sestřelen. Začíná docházet palivo, pancéřové pěsti jsou stále k dispozici v dostačujícím množství. Poškozená vozidla včetně Jagdtigeru jsou zpět na frontě.

Ztráty: 20 Grenadier

Munice: 2 dny
Munice lehkého dělostřelectva: 1 den
Palivo: 0,75 dne


Situace 20.SS
Nepřátelské dělostřelectvo během dopoledne postupně obnovuje ostřelování estonských pozic u vsi Lezyce-ztráty však díky již většinou poměrně hlubokým úkrytům a postavením estonských granátníků nejsou velké. Nepřátelská pěchota podniká po palebné přípravě, vedené zřejmě především z oblasti bezprostředně východně od Zlotna (mimo dostřel vašich kořistních minometů), rozsáhlý, několika málo po lesních cestách se pohybujících T-34/85 podporovaný útok na pozice na kótě 560 (Samotnik) a zatlačuje obránce oblasti přes kótu 830 (Kopa Smieci) až na kótu 849 (Narožník), to vše zřejmě za účelem prevence dalšího estonského výpadu z tohoto směru. Zřejmě z podobných příčin pokračuje i po setmění rušivá palba sovětských děl.

O něco jižněji vede sovětská pěchota mezitím z místních srázných údolí podobně mohutný útok proti postavením na hřebeni Darnkowskie Wzgorzy a úspěšně je dobývá, následný protiútok sil od Lezyc a postavení 31.SS na protilehlém vrcholu Krucza Kopa (západně) sice znemožňují nepříteli využít průlomu, zmocnit se znovu zdejších zákopů však již není v silách granátníků.

Zcela na jihu pak nepřátelské dělostřelectvo zahajuje intenzivní, po celý den i po soumraku trvající ostřelování estonských pozic u Jeleniówa. V oblasti Lewinu Klodzkého je zároveň pozorována prudce vzrůstající koncentrace nepřátelských sil včetně značného množství těžké techniky.

Ztráty: 35 granátníků, 70 Volkssturm (zejména dezerce), 2x 76 mm protitankové dělo ZIS-3

Munice: 2 dny
Munice minometů: 3 dny
Palivo: 2 dny
Nafta: 2 dny


Mapa bez udaných pozic jednotek:  http://www.lumpici.eu/obrazky/mapa.jpg

Soubor map:  http://sandoslap.rajce.idnes.cz/Broumovsko_1945/
Poslední mapy alba zobrazují výřezy z východního okraje mapy (od jihu k severu) se zakreslenými pozicemi jednotek, poslední dvě mapy přesně zachycují situaci 20.SS a 43. Panzerjäger (+72. Infanterie)
Modrá/zelená linie-linie vlastních jednotek
RA-oblast pod kontrolou Rudé armády
Rudá linie-linie Rudé armády, pokud přímo nekopírují německé pozice

Mapy v albu jsou řazeny: Původní situace (2x), Neupravené výřezy (4x), Výřez se zakreslením jednotek (1x), Výřez celkové situace (1x), Výřez se zakreslením jednotek (4x)


Legenda k Celkové situaci:
Rudá linie-hranice území v rukou Rudé armády
Modré tečky-linie německých sil (kde nejsou, nestojí v cestě RA žádné jednotky)
Modrý trojúhelník-konec německých linií
Zelená čára-linie držená zálohami Volkssturm (u Trutnova)
Světle modré tečky: linie sil Wehrmacht na severu

Legenda k mapě situace u Poříčí: Černá tečka-použitelný objekt těžkého opevnění (velká dvoupatrová stavba (cca 8 střílen+2 zvony), malé objekty typu 37 (2 střílny, jedno patro) nejsou zakresleny, běží podél linie modré čáry.

Modrá čára-linie Volkssturm (linie předválečného čs. opevnění)
Modrý kroužek-opěrný bod kolem těžkého objektu
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

karpaCZ

 • Wehrmacht
  Gefreiter - svobodník
 • Příspěvků: 24
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #36 kdy: Červenec 28, 2016, 08:42:14 »
Bude zahájen rychlý ústup od Broumova. Povede východně od Police nad Metují, kolem Hronova až  se  zastaví u Červeného Kostelce. Bude probíhat takto :
1) sotva se setmí, zahájí s koňskou pomocí ústup delostřelectvo. Přednost mají lehká děla, pak minomety. Pokud těžká děla bude nemožné přesunout, budou zničena.
2) 10 opelů se obětuje a jejich palivo případne hetzerům,  které se dají na ústup. S nimi odjede prvních 30 mužů ze záloh. Až dorazí ke Kostelci, začnou připravovat pozice na cestě 567 mezi Náměrkou a Končinama. Odjede taky opravárenská skupina s bergepanzerem.
3) pěchota opustí své pozice. Nastraží tam těla a uniformy padlých tak, aby nepřítel neměl hned možnost cokoliv poznat.
4) ženisti v zákopech připraví překvapení v podobě pár protipěchotních min. Pak zakopy vyklidí i oni.
5) v poslední fázi ústupu budou v čele zbylé zásoby panzerfaustů, stg a plamenometů. Pak budou sdkfz a protitanková děla. Ostatní jednotky budou roztažené po celé koloně. Budou jí hlídat. Ústup bude muset být proveden tak rychle, aby za svítání byly zadní jednotky alespoň u Hronova. Přesun by pak měl být dokončen před polednem.
Během ústupu bude zabavováno palivo civilistům, pokud se nějaké najde. Stejně tak budou k jednotce přibráni vojáci, co se zatoulali od jednotky.
"Zvláště, když se zdálo - abych poněkud předběhl události -, že mi nové podmínky nabízejí podstatně větší a zajímavější možnosti. Kupříkladu se mělo ukázat, že v průběhu uplynulých šedesáti šesti let podstatně klesl počet sovětských vojáků nacházejících se na území Německé říše."
                                 -Už je tady zas

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2045
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #37 kdy: Červenec 29, 2016, 08:51:28 »
8. Panzer Division-Pospec ---umístění : pahorkatiny mezi obcemi Bohdašín - Broumov
10. Panzer Regiment
 Doplněný o síly 28. Panzer Grenadier Regiment

FRONTOVÉ JEDNOTKY
4x Königstiger
10x Panther Ausf. G + 3 poškozeny
10x Panzer IV Ausf. H
17x Stug III
2x Ostwind

270 Panzergrenadier se 80 Panzerfausty a 20 kulomety MG 42
31 SdKfz 251 Ausf. D
2x SdKfz 251 (37 mm flak)
2x SdKfz 251 (90 mm minomet)

350 příslušníků Volkssturm+ 30 panzergrandierů + kořistní zbraně + 5 kulometů MG-42 + 40 panzerfausty
na výšinách severně od Poříčí nad Úpou, v mělkých zákopech a 7 železobetonových objektech předválečného Československého opevnění (viz mapa)

TÝLOVÉ JEDNOTKY
Ženijní rota 30 mužů
4xSdKfz 251 Ausf. D
2x SdKfz 251 (37 mm flak)
2x SdKfz 251 (90 mm minomet)
14x Opel Blitz

Opravárenská rota 40 mužů
4x Bergepanther
1x Bergetiger

Dělostřelectvo
4x Wirbelwind
6x Wespe
4x Hummel

Munice: 3 dny
Munice pěchoty: 2 dny
Munice lehkého dělostřelectva: 1,5 dne
Munice středního dělostřelectva: 4 dny
Palivo: 2 dny

1) Jednotkám u Trutnova bude poskytnuta opravárenské péče v míře, jaká bude potřeba
2) Z hrozícího kotle se jižním směrem stáhnou týlové jednotky společně s dělostřelectvem, pancéřové jednotky v tomto směru zaútočí směrem do boku průniku nepřítele a pokusí se jej zde zničit či pozdržet a poté budou krýt ústup ostatních jednotek směřujících pod ochranu jednotek 31. divize SS
3) Jednotky u Trutnova nadále brání přístupu sovětských sil k Trutnovu
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #38 kdy: Červenec 30, 2016, 03:46:51 »
Bylo rozhodnuto že Německé jednotky ustoupí. 43. Panzerjäger Abteilung bude krýt ústup našich kamarádů a přiláhá ruské jednotky k našim liniím. Máme málo paliva, i munice pro dělostřelectvo, tak budeme především držet naše pozice. Pokud se nepřítel nezaměří na naše pozice, podnikneme protiútok na jejich pozice. Z raketometů vysřílíme veškerou munici a techniku se kterou nebude možné ustoupit, zničíme. Po stažení německých jednotek nepřítel patrně ovládne komunikace, tak budeme muset ustupovat mimo cesty - složitým terénem. Pak se zapojíme do nové linie Náchod-Červený Kostelec-Úpice-Poříčí. Očekávám velké ztráty především na technice, ale brzy by nám došla munice i palivo. Hlavní je aby se zachovaly Hakly a náklaďáky, pro transport pěchoty. Ideálně pak i nějaká technika kterou bude možné vléci za vozidly. Těžší techniky patrně moc nepřežije - osádky se pak přidají k pěchotě. Velitelé dohlédnou, aby vojáci měli u sebe co nejvíc panzerfastů, munice a třeba i kořistní zbraně (co máme) jako zálohu pro případ nouze.

385 Panzergrenadier
2x Jagdtiger
2x Jagdpanzer IV
6x Hetzer
5x Stug IV
1x Bergepanzer III + 25 mužů
14x SdKfz 251 Ausf. D
8x SdKfz 251 Ausf. D s Wurfrahmen
4x SdKfz 251 s 37mm flakem
2x Ostwind
7x Nebelwerfer
3x 20 mm Flak Wierling
3x Pak 38
20x Opel Blitz

Munice: 2 dny
Munice lehkého dělostřelectva: 1 den
Palivo: 0,75 dne
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #39 kdy: Červenec 30, 2016, 05:33:16 »
Rozkazy pre dnešný deň: Operácia Gewitter

Výsledkom dohody miestnych veliteľov je stiahnutie sa zo súčasných príliš exponovaných pozícií a zaujať novú obrannú líniu približne v oblasti Náchod-Červený Kostelec-Úpice-Poříčí. Vzhľadom ma momentálnu taktickú situáciu na mape prebehne stiahnutie 20. divízie SS v niekoľkých etapách (viď mapa).

1. etapa --> Jednotky tvoriace Lezycský výbežok sa usporiadane stiahnu mierne vzad do oblasti železnice za Rogowou Kopou (Kóta 790).

2. etapa --> Keď budw jasné, že jednotky ostatných veliteľov zahájili svoje vlastný ústup, bude delostrelectvo, obrnené ťahače, nákladné automobily so zásobami s pomocou prisunutých Luftschutzpolizei pokračovať na západ ku Kudowa Zdrój. Tu sa k nim pripoja jednotky od Jeleniowa, ktoré doteraz držali svoje pozície a vytvárali dojem, že sa nič nedeje. Kým sa toto deje vytvoria naše zostávajúce obrnené jednotky bojovú skupinu (KG Scherrer - 1x Pzkpfw IV, 1x Pzkpfw V, 4x T34-85, 3x Hetzer, 3x STUG III, 9 Sdkfz 251D, 4 Sdkfz 251 90 mm a 200 z 250 granátnikov). KG Scherrer zaujme pozície v oblasti Machova s dvoma možnými hlavnými úlohami a) protiútokom na sever zabrániť Rusom v obkľúčení 8. Panzer divízie alebo b) pohyblivou obranou držať hrdlo medzi Hronovom a Kudowa Zdrój otvorené pre ústup

3. etapa --> Po úspešnom splnení predchádzajúcich úloh sa KG Scherrer začne sťahovať smerom na Náchod, tvoriac zadný voj ako našim jednotkám ustupujúcim od Kudowa Zdrój tak prípadne aj ostatným nemeckým jednotkám v oblasti. Konečným cieľom je zaujať nové obranné pozície na severovýchodných predmestiach Náchodu.

Pozor na nepriateľské letectvo! Čo najlepšie využiť naše obmedzené protilietadlové kapacity. Pozor na partizánov a sabotáže! Postupovať s maximálnou obozretnosťou ale napriek tomu rýchlo a rozhodne. Vyhýbať sa miestam príliš vhodným k prepadom zo zálohy ak to bude možné. Koristné T34-85 výrazne označiť, aby nedošlo k poľutovaniahodným omylom. Vsádzam na skúsenosti a proaktivitu našich nižších veliteľov v prípadoch ak sa vopred vydané rozkazy ukážu ako nerealizovateľné či už nezodpovedajúce aktuálnemu vývoju!


granátnici KG Scherrer na jednom z ukoristených T-34 počas presunu


Modré šípky - prvotný ústup jednotiek od Lezyc s nasledným ústupom jednotiek od Jeleniowa
Zelená šípka - presun novovytvorenej KG Scherrer do Oblasti Machova a pokračujúci ústup zvyšku divízie k Náchodu
Čierne šípky - ústup KG Scherrer tvoriacej zadný voj k Náchodu
The only easy day was yesterday.

YoloVonSwagenburg

 • ČSR
 • Svobodník
 • Příspěvků: 27
 • Jsme oblíčení? Skvěle, můžeme střílet všemi směry!
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #40 kdy: Červenec 31, 2016, 10:54:48 »
31 Freiwilligen Grenadier Division

Baterie z obce Slavný se začnou stahovat, rovněž tak učiní i děla z kóty 500,5 a z lhoteckého šefelu. Nové působiště dělostřelců bude kopec Bučina u Machova. Obrana z údolí mezi Signálem a Lhoteckým šefelem bude přesunuta na linii mezi kopce Machovský šefel a Rez. Do machova budou staženy jednotky dosud tvořící  posily 20. Divize a 60 granátníků SS se přidá k linii. 3 Stugy, všechny zbívající halftraky a 15 opelů se se postará o přepravu posil působících u 20. Divize před kótu Na plachtě. Oddtud bude veden postup mezi  Radešov a Polici nad Metují. K silám se předají všechny Stg a plamenomety. Rovněž se přidá 100 granátníků a 50 mužů z volksturmu, kteří se stáhnou z hlídek. Sebou přinesou 3 minomety a pomocí dobytka z Machovského kravína přinesou děla Pak 38 a 36 ze silničního perimetru, také se ze skladů přinese 5 goliathů a 60 panzerfaustů. Před doražením všech jednotek se požádá velení 20. Divize o útočný postup směrem severně od Hronova.

Další fází bude mohutná dělostřelecká příprava kopce Ostaš a Hejda. Pro přílravu se vyšle k ostatním divizím žadost o podporu ostřelování s důrazněním důležitosti pro ústup jednotek. Bez těchto pozic je ústup silně ohrožen a hrozí obklíčení mnoha jednotek. Rovněž bude vyslána žádost letectvu o bombardování nepřátelských pozic na zmíněných kopcích a narušování nepřátelských zásobovacích kolon. Rovněž bude požádán 10. panzer regiment o obsazení kopce Hejda, který stojí v ústupové cestě. Dělostřelectvo se zaměří na podooru činnosti v této oblasti. Mezi Policí a Radošovem se jednotky rozdělí na skupinu o 150 a 300 mužú složených převážně z granátníků SS. Skupina o 150 mužích (Otto) se s podporou 3 stugů a 1 minometu vydá na útok proti České metuji, kde podél řeky zajistí obrannou linii s přiřazenými protitankovými děly  a Stugy. 2 stugy se přesunou na sever obce a 1 na jih. Skupina 300 mužů (Hans) vyrazí k útoku hned po skončení dělostřelecké přípravy Ostašova. Jednotka se rozdělí na část čistě pěchotní, která bude útočit do prudšího východního svahu a část o 100 mužích která dobude kopec z jihozápadní strany s podporou 3 halftraků a minometů. Po splnění úkolů skupin Otto a Hans se obě skupiny soustředí na koordinaci s ustupujícími jednotkami a jejich ochranu. Mezitím se z kravínů a drůbežáren odveze menší množství tvorů k Červenému kostelci. Celá divize začne po stažení ostatních ustupovat stáčet jednotky na linii mezi Machovem a Policí a ustupovat za nimi. Předem se pošle společně s ostatními dělostřelectvo a zásoby na velení. Opuštěné zákopy budou zaminovány a vydány napospas nepříteli. Kořistní zbraně z Kopce Ostaš a České metuje se přemístí do Červeného kostelce
V případě neúspěchu se jednotky stáhnou do obraných liní kolem Machova

Mezitím se přivolaný trestanecký prapor u červeného kostelce postará o vybudování obrané line mezi kopci Maternice a Švédský vrch i s využitím československých objektů těžkého opevnění. Bude zažádáno o protiletadlovou obranu která se usadí na kopcích a poslouží také jako protipěchotní zbraň. Do těchto pozic se budou jednotky stahovat.
Říše na nás spoléhá, nesmíme ji zklamat!

 Do červeného kostelce také bude přemístěn trén pro oststní divize, kde přečká na vhodnější chvíli na dodávku. Vyšší velení bude požádáno o dodání opravárenské čety a lehkého dělostřelectva

jednotky na pohybu

sandoslap

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 229
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #41 kdy: Srpen 01, 2016, 12:42:49 »
Situace 10. Panzer Regiment
Vzhledem k přítomnosti nepřátelských sil na vrcholcích kopců Ostaš (700) a Hejda (625) (a tím pádem nevyužitelnosti silnice Teplice-Police) se ukazuje nezbytným odložit veškeré pokusy o poskytnutí opravárenské pomoci silám u Trutnova, stejně jako stažení nepěchotních týlových jednotek, do chvíle úspěchu útoku hlavních pancéřových sil regimentu.

S cílem předejít finální úder Rudé armády je vlastní útok zahájen již krátce před svítáním. Šestice samohybných houfnic Wespe a čtyři minomety na kolopásových transportérech zahajují operaci rychlou palebnou přípravou proti nepřátelským pozicím na vrcholku Hejda a nad vsí Javor, s ostřelováním Hejdy i Ostaše vydatně pomáhá zejména v případě druhého dělostřelectvo 31.SS a raketomety 43. Panzerjäger Abteilung-zatímco zbývající dělostřelecké hlavně 105. pěšího Regimentu se již pohybují na ústupu do nových pozic.

Samotné pancéřové síly 10. Panzer Regiment vyrážejí v souladu s rozkazy nejprve přes obec Lachov k úpatí návrší Hejda, kde se rozvíjejí v rozvlněném terénu nad břehem říčky Metuje a podporují pěchotu ve frontálním útoku proti místním sovětským silám. Dlužno podotknout, že nepřítel nepůsobí příliš překvapeným dojmem a nastupující útok již z kraje uvítá ze západního a severozápadního směru vedená dělostřelecká a minometná palba. Bez ohledu na ni útočící jednotky stoupají do prudkého svahu, aby vzápětí čelily prudké palbě kulometů nepřítele, pálících ze značně výhodných přírodních postavení na skalách při vrcholu hory. Na levém, nezalesněném křídle se žel velmi záhy projeví nedostatečný výkon tanků Panther, který spolu s písčitým podložím působí značné obtíže. Tankům typu Panther ani Königstiger se nedaří pokračovat vpřed, "lehčí" typy postupují vzhůru jen velmi pomalu. Většina úkolu tak ve výsledku stojí na těžce zkoušené pěchotě, které se však i přes výhodnost nepřátelských postavení za podpory mobilních protileteckých rychlopalných kanonů podaří za cenu vlastních značných ztrát nepřítele z vrcholu vypudit.

Jestliže však byla tanková podpora útoku na vrch Hejda obtížná, v případě vyšší a sráznější Ostaše se ukazuje být již zhola nemožná. Pancéřoví granátníci se odvážně pokoušejí bez ohledu na smrtonosnou kulometnou palbu překročit obrovitou rokli, oddělující obě hory, dál než k úpatí Ostaše však proniknout nedokáží a nezbývá jim, než se s dalším zástupem mrtvých stáhnout zpět k tankům. Část pancéřových sil zároveň zkouší možnost průlomu podél skalami a lesy vedoucí komunikace Teplice-Skály, vzhledem k velmi náročnému terénu a množství protitankových děl se však opatrnému pokusu nedostává postoupit dále než o pár set metrů na úpatí lesních silničních serpentin.

Zatímco se odehrávají tyto boje, Rduá armáda zahajuje dle očekávání na všech stranách mohutné útočné snažení s cílem definitivně zničit téměř obklíčené Německé síly. Německé pozice v Teplicích, stejně jako na severněji ležícím Kamenném vrchu a Mračném vrchu se stávají cílem mohutných, tanky, raketomety Kaťuša a dělostřelectvem podporovaných útoků, ve výsledku značně znesnadňujících situaci celého regimentu. Od severní strany je stejně tak napadena západně od Teplic a severně od Hejdy ležící kóta 690 (Na Kostele), kde se značné pěchotní síly pokoušejí zničením zdejších granátníků dosáhnout definitivního obklíčení 10. Panzer Regiment.

Za této situace vyráží tanky regimentu konečně do samotného útoku podél komunikace Teplice-Javor-Česká Metuje-Velký Dřevíč, linoucí se po dně hluboko do okolního terénu zařízlého říčního údolí. Zdejší terén, přirozeně mohutně zvýhodňující obránce, se ukazuje být mocným spojencem sovětů. Ze západních i východních srázů silnici střeží velké množství v příhodném terénu důkladně zamaskovaných protitankových děl, zatímco samotné dno doliny poskytuje pouze značně omezený prostor k pohybu. Pro jednotky pokoušející se postupovat po okolních rovinách přitom představují podobná údolí, zde velmi hojná, přirozené protitankové příkopy monstrózních rozměrů.

Vzhledem k jasným obtížím s přímým postupem k jihu se oddělují "lehčí" bojová vozidla typu Panzer IV a Stug III a s podporou pancéřových granátníků na obrněných transportérech vyjíždějí podél západního křídla útoku, aby eliminovaly hrozbu sovětských sil na okrajích údolí Metuje a tím i zmíněné silnice. Pro vozidla typu Panther a Königstiger je písčitý terén opět příliš srázný. Jakkoli je však tváří v tvář protitankovým dělům, puškám i husté minometné palbě obtížné vůbec samotné vyproštění se z hlubokého údolí, byť se dle plánu odehrávající v nejvhodnějším místě, skrze úžlabinu známou jako U Mariánské kapličky, neznamená to stále nic proti tomu, čemu budou tankisté muset čelit na samotné náhorní plošině.

Proti dalšímu stoupajícímu terénu se před nimi rýsuje na hřebeni mezi bezejmennou kótou 588 na jihu a lesnatými skalami na severu linie zakopaných tanků T-34/85 a pěchoty, zároveň se navíc do řad útočníků spouští další dělostřelecké salvy. Ze západu, ze směru postupu, od vsí Skály a Studnice navíc mezitím vysoká oblaka prachu oznamují nástup nepřátelského tankového protiútoku majícího mj. za cíl evidentně vpadnout do boku hlavního útočného směru 10. Panzer Regimentu. Vše má být ještě tím horší, že krátce před samotnou konfrontací se na tanky Panzer IV a útočná děla Stug III z oblohy vrhá roj bitevníků IL-2 Šturmovik a způsobuje další citelné ztráty. Následuje urputná tanková bitva, v níž sice bez ohledu na veškeré nevýhody vítězí taktické umění německých sil a protivník je přinucen k ústupu, vítězství je to však nepochybně Pyrrhovo. Vzhledem k přítomnosti další linie zakopaných T-34/85 na dalším hřebeni, spolu se silnými pěchotními postaveními a dalšími protitankovými děly se pro prořídlé síly ukazuje být zhola nemožným pokračovat v útoku ve směru vsi Skály, byť by tím mohly být umlčeny mnohé v tuto chvíli již téměř přímou palbu vedoucí sovětské baterie.

Zbývající tanky a útočná děla se stáčejí k jihu a postupem podél údolí Metuje čistí cestu hlavním silám postupujícím po komunikace Teplice-Javor. Prudká dělostřelecká palba nepřítele spolu s dalšími ničivým náletem IL-2 však obrněný kontingent záhy de facto ničí. Hlavní těleso tvořené tanky Panther a Königstiger pokračuje v neméně těžkém postupu po dně údolí a obě se zbytkem "lehčího" uskupení se opětovně spojuje ve vsi Česká Metuje o pár kilometrů jižněji. Tankistům však nezbývá než děkovat statečnosti granátníků 31.SS a 43. Panzerjäger Abteilung, neboť nebýt jejich dobytí vrcholu Ostaš (700) z jihovýchodní strany, ztráty by musely být nepochybně ještě výrazně vyšší.

Další postup v přímém jižním směru, proti Stárkovu, však již není v silách zdecimovaného regimentu. Mezi ním a Stárkovem se rýsuje další výrazný hřeben hájený důslednými obrannými postaveními a s nepřítelem v patách nezbývá než děkovat Bohu za opětovné shledání s ostatními jednotkami. Zdaleka ne všem částem regimentu se ústup vůbec zdařil. Mnohé oddíly pancéřových granátníků, ponechané do poslední chvíle v Teplicích nad Metují ke krytí zad postupujícího pancéřového jádra, skončily v obklíčení a jsou ztraceny, byť se větší části mužů podařilo po vlastních nohou uniknout pěšky či na nákladních automobilech po dobytí Ostaše.

Spolu s veškerými ostatními silami se 10. Panzer Regiment účastní ústupu podél drobnějších komunikací směrem k Hronovu, kde se zapojuje do nastávajících těžkých bojů. K večeru již jeho zbytky drží pozice poblíž Červeného Kostelce.Nepřítel zahajuje útok i na severozápadě, u Trutnova a Poříčí. S ruským postupem podél západního křídla zdejších sil není v silách odřadu pancéřového regimentu zároveň zabraňovat pronikání nepřítele na jižní stranu Jestřebích hor a zajišťovat krytí obranné linii Volkssturm. Ač nemá díky masivním stropům a stěnám z železobetonu přílišný účinek sovětská raketometná příprava, jen první nepřátelský útok se daří s vypětím sil odrazit, mj. za častého využívání otvorů po zvonech jako nezničitelných pozic střelců z Panzerfaustů či Panzerschrecků. Při následujícím jsou prořídlé protiútočné síly vrženy zpět a sovětská pěchota s podporou tanků jeden po druhém dobývá betonové bunkry. U malých stačí k likvidaci často neutralizace střílen sousedících (vzájemně se kryjících) objektů tankovou palbou a následný plamenometný útok, u znatelně větších, dvoupatrových těžších objektů je věc výrazně těžší nejen pro prvotní nezbytnost skrze masivní kulometnou palbu znemožnit obráncům využití otvorů po zvonech (ve stropnicích objektů), nýbrž samotné plamenomety často vzhledem k vnitřním rozměrům objektů a množství chráněných ventilačních otvorů nedokáží osádku zcela zneškodnit. Zatímco zalomené vchody lze velmi snadno uhájit, sovětské pěchotě často nezbývá než se samopaly a ručními granáty prolézt otvory po střílnách a zvonech přímo do útrob betonových monster a vzhledem k pro plamenomety sice stísněným, leč zároveň příliš rozlehlým vnitřním prostorám obránce přeživší v dolním patře likvidovat klasickým způsobem.

Velikých nesnází se dostává příslušníkům Volkssturmu, kteří mají tu smůlu a nesou na hlavách sovětské helmy-ruští vojáci s nimi nemají slitování a zajatce na místě popravují. S přeživšími příslušníky Volkssturm a granátníky se ovšem po shromáždění veškerých detašovaných sil 10. Panzer Regiment za podpory Hummelů daří nepřátelský postup nejprve zpomalit v ulicích Police nad Metují a Trutnova a následně i zastavit na zalesněných výšinách Poříčského Hřbetu a Čížkových kamenů, bezprostředně jižně nad samotným městem Police nad Metují.


Ztráty: 2x Königstiger, 5x Panther Ausf. G, 8x Panzer IV Ausf. H, 9x Stug III, 2x Ostwind, 160 Panzergrenadier, 18x SdKfz 251 Ausf. D, 1x SdKfz 251 (37 mm flak), 200 příslušníků Volkssturm, 20 ženistů, 2x Bergepanther, 8x Opel Blitz, 1x Wirbelwind, 2x Wespe,Munice: 1 den
Munice lehkého dělostřelectva: 0,5 dne
Munice středního dělostřelectva: 2 dny
Palivo: 0,5 dne

Situace 43. Panzerjäger Abteilung
Sovětská pěchota se dle očekávání znovu, sama podle všeho ve snaze vázat síly 43. Panzerjäger Abteilung, pouští do obnoveného útoku proti strmým svahům a skalním stěnám Broumovských stěn, palba výhodně rozmístěných smrtonosných MG 42 a smršť ručních granátů však odráží každý nepřátelský pokus a decimují útočníky do té míry, že Rudé armádě na tomto úseku záhy nezbývá než polevit. 43. Panzerjäger Abteilung tak může vzhledem k situaci obrátit pozornost k dění ve vlastním týlu-jižně od Broumovských stěn, kde oddíly 31.SS zahajují vlastní protiútok pro odlehčení situace zle tísněného 10. Panzer Regimentu.

Raketomety Nebelwerfer spolu s dělostřelectvem okolních jednotek spouští ničivou palbu na vrchol dominantní kóty 700 (Ostaš), načež se značná část granátníků pouští v souladu s rozkazy do útoku proti zdejší pozici, klíčové pro úspěšný ústup 10. Panzer Regimentu. Do poslední chvíle poskytují útočícím silám palebnou podporu oba stroje Jagdtiger, jejichž mohutná výzbroj umožňuje vést relativně účinnou palbu i na velkou vzdálenost a masivní pancíř zároveň poskytuje ochranu proti smrtonosným sovětským protitankovým dělům na úbočí a vrcholu hory, stejně jako poskytují velmi cenné služby čtyřhlavňové protiletadlové kanony.

Po dobytí vrcholu hory Ostaš a okolí pokračuje pěchota i s pancéřovou podporou stále po boku útoku 31.SS, proti jižněji ležící vesnici Česká Metuje, do kteréžto operace se již zapojuje i estonská skupina KG Scherrer. Za pokračujícího boje se následně jako zadní zajištění účastní všeobecného německého ústupu k Náchodu, během nějž se přímo před samotným městem zapojuje do zuřících tankových bojů.

Vzhledem k obecnému nedostatku paliva je však během dne dle předpokladu postupně ztracena většina těžší pancéřové techniky, včetně zbývajících stíhačů Jagdpanzer IV a obou strojů Jagdtiger, posádkami vyhozenými do povětří či v časové nouzi pouze opuštěnými. Jejich posádky doplňují prořídlé řady pancéřových granátníků, stejně jako činí obsluhy opuštěných raketometů (tzn. již odečteno od ztrát).

Během závěrečného zaujímání nových pozic v oblasti Červeného Kostelce je šťastně objeveno jisté množství munice, Panzerfaustů a několik cisteren paliva, zastavených původně sovětským postupem před dosažením frontových jednotek.

Ztráty: 110 Panzergrenadier, 2x Jagtiger, 2x Jagdpanzer IV, 3x Hetzer, 3x Stug IV, 1x Ostwind, 3x Pak 38, 1x 20 mm Flak Wierling, 6x Opel Blitz, 4x SdKfz 251, 7x Nebelwerfer, 2x SdKfz 251 Ausf. D s Wurfrahmen


Munice: 2 dny
Munice lehkého dělostřelectva: žádná
Palivo: 1 den

Situace 31.SS
Veškeré vyčleněné síly se připravují v souladu s rozkazy. Po mohutné dělostřelecké přípravě proti vrcholu kóty 700 (Ostaš) nad Policí nad Metují se vyčlenění granátníci SS a příslušníci Volkssturm dle rozkazů opatrně přibližují, kryti před nepřátelskými zraky zástavbou zmíněného města a vsi Bukovice, díky čemuž úspěšně, beze ztrát a nezpozorováni dorážejí až k úpatí  hory, kde se k nim připojují vítané posily pancéřových granátníků 43. Panzerjäger Abteilung i s podpůrnými prostředky v podobě rychlopalných čtyřhlavňových protileteckých kanonů a těžkých stíhačů Jagtiger. Útok je dle plánu veden ze dvou hlavních směrů, tj. s podporou obrněných transportérů od jihu a za asistence 43. panzerjäger příkřejším, leč tím pádem i obránci hůře kontrolovatelným členitým zalesněným svahem z východu a severovýchodu. Oba útoky jsou korigovány s očekávaným úderem 10. Panzer Regimentu ze západní strany. Bezprostředně před úderem na plochý vrchol hory též útočí i několik střemhlavých bombardérů JU-87.

Útok po jižním, pozvolném a otevřeném (nezalesněném) svahu se zdá být notnou chvíli zcela bezproblémový. Nepřátelské kulomety i vše ostatní až na drobné výjimky mlčí a na chvíli se zdá, že masivní dělostřelecká příprava snad obránce doslova smetla z povrchu zemského, klid je však klamný. Zhruba v půli otevřeného terénu náhle dopadá do řad postupujících granátníků SS a Volkssturm smršť kulometné palby z úbočí hory a kosí útočníky. Během dvou minut jsou vzápětí protitankovými děly z pozic těsně pod vrcholem zničeny všechny tři obrněné transportéry a celé útočné snažení v jižním směru je příslovečně přibito k zemi.

Zatímco pancéřoví granátníci 10. Panzer Regimentu na severním úbočí selhávají, útok vedený ze severovýchodního směru se zdá být znatelně úspěšnější. Vzdor selskému rozumu granátníkům v postupu velmi napomáhá příkrý skalnatý svah, neboť ač je stoupání po něm často blízké horolezeckému výkonu, sklon je zároveň tak prudký, že spolu s členitostí skalních výběžků brání sovětským kulometečníkům v efektivnější palbě. I tak je však postup vzhůru vskutku vrcholně tvrdým údělem. SS i pancéřoví granátníci se však vzhůru derou s velkým odhodláním, bez ohledu na déšť ruských obranných granátů F1 a zuřivost obránců. Všechny vpřed pohání vědomí, že jen oni mají v rukou životy svých kamarádů z 10. Panzer Regiment. Nedocenitelnou podporu, bez níž by útok neměl naději na úspěch, poskytují čtyřhlavňové 20 mm protiletadlové kanony, vzhledem ke sklonu svahu často schopné likvidovat nepřátelská postavení jen pár metrů nad hlavami granátníků.

Útok z východní strany tak nakonec i přes krvavou daň, zejména v řadách SS, dosahuje plochého vrcholu Ostaše. Přímo na místě musí být pomocí Panzerfaustů jeden po druhém zničeny co nepojízdné, v písku a dřevě zakopané pevnůstky ukryté T-34/85, přeživší dělostřeleckou přípravu i nálet. Mnozí přeživší obránci se zachraňují útěkem po západním úbočí hory, většina je však zabita během boje. Jen velmi málo nepřátel se vzdává poté, co páchá sebevraždu poslední dosud žijící komisař, jimiž byla dle výpovědi zajatců zdejší jednotka bezprostředně před zaujetím postavení na kótě 700 silně nadstandardně doplněna.Po ovládnutí již holého vrcholu kóty 700 (Ostaš) a s ním souvisejícím zničením vynikajících nepřátelských postavení a pozorovatelen pokračují spojené útočné síly 31.SS a 43. Panzerjäger Abteilung v útoku proti jihozápadně ležící vsi Česká Metuje, kterou i přes silný nepřátelský odpor a minometnou palbu bez citelnějších ztrát dobývají a spojují se se zdecimovanými silami 10. Panzer Regiment ke společnému ústupu jihovýchodním směrem, nutno dodat že neustále rušeném ze strany nepřátelského letectva.

Společně s ostatními jednotkami se poté zejména pancéřové složky 31.SS účastní po boku KG Scherrer těžkých bojů před Náchodem, načež jednotka k večeru končí cestu ve vytyčených pozicích, již připravených na žádost dopraveným trestaneckým oddílem.
Ztráty: 180 SS (zejména v útoku na Ostaš), 140 Volkssturm, 5x SdKfz 251, 1x Stug III

Posily: 250 trestanců, 6x 20 mm Flak Wierling
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

sandoslap

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 229
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #42 kdy: Srpen 01, 2016, 11:30:50 »
1. duben 1945

Počasí: suché

Situace 10. Panzer Regiment
Vzhledem k přítomnosti nepřátelských sil na vrcholcích kopců Ostaš (700) a Hejda (625) (a tím pádem nevyužitelnosti silnice Teplice-Police) se ukazuje nezbytným odložit veškeré pokusy o poskytnutí opravárenské pomoci silám u Trutnova, stejně jako stažení nepěchotních týlových jednotek, do chvíle úspěchu útoku hlavních pancéřových sil regimentu.

S cílem předejít finální úder Rudé armády je vlastní útok zahájen již krátce před svítáním. Šestice samohybných houfnic Wespe a čtyři minomety na kolopásových transportérech zahajují operaci rychlou palebnou přípravou proti nepřátelským pozicím na vrcholku Hejda a nad vsí Javor, s ostřelováním Hejdy i Ostaše vydatně pomáhá zejména v případě druhého dělostřelectvo 31.SS a raketomety 43. Panzerjäger Abteilung-zatímco zbývající dělostřelecké hlavně 105. pěšího Regimentu se již pohybují na ústupu do nových pozic.

Samotné pancéřové síly 10. Panzer Regiment vyrážejí v souladu s rozkazy nejprve přes obec Lachov k úpatí návrší Hejda, kde se rozvíjejí v rozvlněném terénu nad břehem říčky Metuje a podporují pěchotu ve frontálním útoku proti místním sovětským silám. Dlužno podotknout, že nepřítel nepůsobí příliš překvapeným dojmem a nastupující útok již z kraje uvítá ze západního a severozápadního směru vedená dělostřelecká a minometná palba. Bez ohledu na ni útočící jednotky stoupají do prudkého svahu, aby vzápětí čelily prudké palbě kulometů nepřítele, pálících ze značně výhodných přírodních postavení na skalách při vrcholu hory. Na levém, nezalesněném křídle se žel velmi záhy projeví nedostatečný výkon tanků Panther, který spolu s písčitým podložím působí značné obtíže. Tankům typu Panther ani Königstiger se nedaří pokračovat vpřed, "lehčí" typy postupují vzhůru jen velmi pomalu. Většina úkolu tak ve výsledku stojí na těžce zkoušené pěchotě, které se však i přes výhodnost nepřátelských postavení za podpory mobilních protileteckých rychlopalných kanonů podaří za cenu vlastních značných ztrát nepřítele z vrcholu vypudit.

Jestliže však byla tanková podpora útoku na vrch Hejda obtížná, v případě vyšší a sráznější Ostaše se ukazuje být již zhola nemožná. Pancéřoví granátníci se odvážně pokoušejí bez ohledu na smrtonosnou kulometnou palbu překročit obrovitou rokli, oddělující obě hory, dál než k úpatí Ostaše však proniknout nedokáží a nezbývá jim, než se s dalším zástupem mrtvých stáhnout zpět k tankům. Část pancéřových sil zároveň zkouší možnost průlomu podél skalami a lesy vedoucí komunikace Teplice-Skály, vzhledem k velmi náročnému terénu a množství protitankových děl se však opatrnému pokusu nedostává postoupit dále než o pár set metrů na úpatí lesních silničních serpentin.

Zatímco se odehrávají tyto boje, Rduá armáda zahajuje dle očekávání na všech stranách mohutné útočné snažení s cílem definitivně zničit téměř obklíčené Německé síly. Německé pozice v Teplicích, stejně jako na severněji ležícím Kamenném vrchu a Mračném vrchu se stávají cílem mohutných, tanky, raketomety Kaťuša a dělostřelectvem podporovaných útoků, ve výsledku značně znesnadňujících situaci celého regimentu. Od severní strany je stejně tak napadena západně od Teplic a severně od Hejdy ležící kóta 690 (Na Kostele), kde se značné pěchotní síly pokoušejí zničením zdejších granátníků dosáhnout definitivního obklíčení 10. Panzer Regiment.

Za této situace vyráží tanky regimentu konečně do samotného útoku podél komunikace Teplice-Javor-Česká Metuje-Velký Dřevíč, linoucí se po dně hluboko do okolního terénu zařízlého říčního údolí. Zdejší terén, přirozeně mohutně zvýhodňující obránce, se ukazuje být mocným spojencem sovětů. Ze západních i východních srázů silnici střeží velké množství v příhodném terénu důkladně zamaskovaných protitankových děl, zatímco samotné dno doliny poskytuje pouze značně omezený prostor k pohybu. Pro jednotky pokoušející se postupovat po okolních rovinách přitom představují podobná údolí, zde velmi hojná, přirozené protitankové příkopy monstrózních rozměrů.

Vzhledem k jasným obtížím s přímým postupem k jihu se oddělují "lehčí" bojová vozidla typu Panzer IV a Stug III a s podporou pancéřových granátníků na obrněných transportérech vyjíždějí podél západního křídla útoku, aby eliminovaly hrozbu sovětských sil na okrajích údolí Metuje a tím i zmíněné silnice. Pro vozidla typu Panther a Königstiger je písčitý terén opět příliš srázný. Jakkoli je však tváří v tvář protitankovým dělům, puškám i husté minometné palbě obtížné vůbec samotné vyproštění se z hlubokého údolí, byť se dle plánu odehrávající v nejvhodnějším místě, skrze úžlabinu známou jako U Mariánské kapličky, neznamená to stále nic proti tomu, čemu budou tankisté muset čelit na samotné náhorní plošině.

Proti dalšímu stoupajícímu terénu se před nimi rýsuje na hřebeni mezi bezejmennou kótou 588 na jihu a lesnatými skalami na severu linie zakopaných tanků T-34/85 a pěchoty, zároveň se navíc do řad útočníků spouští další dělostřelecké salvy. Ze západu, ze směru postupu, od vsí Skály a Studnice navíc mezitím vysoká oblaka prachu oznamují nástup nepřátelského tankového protiútoku majícího mj. za cíl evidentně vpadnout do boku hlavního útočného směru 10. Panzer Regimentu. Vše má být ještě tím horší, že krátce před samotnou konfrontací se na tanky Panzer IV a útočná děla Stug III z oblohy vrhá roj bitevníků IL-2 Šturmovik a způsobuje další citelné ztráty. Následuje urputná tanková bitva, v níž sice bez ohledu na veškeré nevýhody vítězí taktické umění německých sil a protivník je přinucen k ústupu, vítězství je to však nepochybně Pyrrhovo. Vzhledem k přítomnosti další linie zakopaných T-34/85 na dalším hřebeni, spolu se silnými pěchotními postaveními a dalšími protitankovými děly se pro prořídlé síly ukazuje být zhola nemožným pokračovat v útoku ve směru vsi Skály, byť by tím mohly být umlčeny mnohé v tuto chvíli již téměř přímou palbu vedoucí sovětské baterie.

Zbývající tanky a útočná děla se stáčejí k jihu a postupem podél údolí Metuje čistí cestu hlavním silám postupujícím po komunikace Teplice-Javor. Prudká dělostřelecká palba nepřítele spolu s dalšími ničivým náletem IL-2 však obrněný kontingent záhy de facto ničí. Hlavní těleso tvořené tanky Panther a Königstiger pokračuje v neméně těžkém postupu po dně údolí a obě se zbytkem "lehčího" uskupení se opětovně spojuje ve vsi Česká Metuje o pár kilometrů jižněji. Tankistům však nezbývá než děkovat statečnosti granátníků 31.SS a 43. Panzerjäger Abteilung, neboť nebýt jejich dobytí vrcholu Ostaš (700) z jihovýchodní strany, ztráty by musely být nepochybně ještě výrazně vyšší.

Další postup v přímém jižním směru, proti Stárkovu, však již není v silách zdecimovaného regimentu. Mezi ním a Stárkovem se rýsuje další výrazný hřeben hájený důslednými obrannými postaveními a s nepřítelem v patách nezbývá než děkovat Bohu za opětovné shledání s ostatními jednotkami. Zdaleka ne všem částem regimentu se ústup vůbec zdařil. Mnohé oddíly pancéřových granátníků, ponechané do poslední chvíle v Teplicích nad Metují ke krytí zad postupujícího pancéřového jádra, skončily v obklíčení a jsou ztraceny, byť se větší části mužů podařilo po vlastních nohou uniknout pěšky či na nákladních automobilech po dobytí Ostaše.

Spolu s veškerými ostatními silami se 10. Panzer Regiment účastní ústupu podél drobnějších komunikací směrem k Hronovu, kde se zapojuje do nastávajících těžkých bojů. K večeru již jeho zbytky drží pozice poblíž Červeného Kostelce.Nepřítel zahajuje útok i na severozápadě, u Trutnova a Poříčí. S ruským postupem podél západního křídla zdejších sil není v silách odřadu pancéřového regimentu zároveň zabraňovat pronikání nepřítele na jižní stranu Jestřebích hor a zajišťovat krytí obranné linii Volkssturm. Ač nemá díky masivním stropům a stěnám z železobetonu přílišný účinek sovětská raketometná příprava, jen první nepřátelský útok se daří s vypětím sil odrazit, mj. za častého využívání otvorů po zvonech jako nezničitelných pozic střelců z Panzerfaustů či Panzerschrecků. Při následujícím jsou prořídlé protiútočné síly vrženy zpět a sovětská pěchota s podporou tanků jeden po druhém dobývá betonové bunkry. U malých stačí k likvidaci často neutralizace střílen sousedících (vzájemně se kryjících) objektů tankovou palbou a následný plamenometný útok, u znatelně větších, dvoupatrových těžších objektů je věc výrazně těžší nejen pro prvotní nezbytnost skrze masivní kulometnou palbu znemožnit obráncům využití otvorů po zvonech (ve stropnicích objektů), nýbrž samotné plamenomety často vzhledem k vnitřním rozměrům objektů a množství chráněných ventilačních otvorů nedokáží osádku zcela zneškodnit. Zatímco zalomené vchody lze velmi snadno uhájit, sovětské pěchotě často nezbývá než se samopaly a ručními granáty prolézt otvory po střílnách a zvonech přímo do útrob betonových monster a vzhledem k pro plamenomety sice stísněným, leč zároveň příliš rozlehlým vnitřním prostorám obránce přeživší v dolním patře likvidovat klasickým způsobem.

Velikých nesnází se dostává příslušníkům Volkssturmu, kteří mají tu smůlu a nesou na hlavách sovětské helmy-ruští vojáci s nimi nemají slitování a zajatce na místě popravují. S přeživšími příslušníky Volkssturm a granátníky se ovšem po shromáždění veškerých detašovaných sil 10. Panzer Regiment za podpory Hummelů daří nepřátelský postup nejprve zpomalit v ulicích Police nad Metují a Trutnova a následně i zastavit na zalesněných výšinách Poříčského Hřbetu a Čížkových kamenů, bezprostředně jižně nad samotným městem Police nad Metují.


Ztráty: 2x Königstiger, 5x Panther Ausf. G, 8x Panzer IV Ausf. H, 9x Stug III, 2x Ostwind, 160 Panzergrenadier, 18x SdKfz 251 Ausf. D, 1x SdKfz 251 (37 mm flak), 200 příslušníků Volkssturm, 20 ženistů, 2x Bergepanther, 8x Opel Blitz, 1x Wirbelwind, 2x Wespe,Munice: 1 den
Munice lehkého dělostřelectva: 0,5 dne
Munice středního dělostřelectva: 2 dny
Palivo: 0,5 dne

Situace 43. Panzerjäger Abteilung
Sovětská pěchota se dle očekávání znovu, sama podle všeho ve snaze vázat síly 43. Panzerjäger Abteilung, pouští do obnoveného útoku proti strmým svahům a skalním stěnám Broumovských stěn, palba výhodně rozmístěných smrtonosných MG 42 a smršť ručních granátů však odráží každý nepřátelský pokus a decimují útočníky do té míry, že Rudé armádě na tomto úseku záhy nezbývá než polevit. 43. Panzerjäger Abteilung tak může vzhledem k situaci obrátit pozornost k dění ve vlastním týlu-jižně od Broumovských stěn, kde oddíly 31.SS zahajují vlastní protiútok pro odlehčení situace zle tísněného 10. Panzer Regimentu.

Raketomety Nebelwerfer spolu s dělostřelectvem okolních jednotek spouští ničivou palbu na vrchol dominantní kóty 700 (Ostaš), načež se značná část granátníků pouští v souladu s rozkazy do útoku proti zdejší pozici, klíčové pro úspěšný ústup 10. Panzer Regimentu. Do poslední chvíle poskytují útočícím silám palebnou podporu oba stroje Jagdtiger, jejichž mohutná výzbroj umožňuje vést relativně účinnou palbu i na velkou vzdálenost a masivní pancíř zároveň poskytuje ochranu proti smrtonosným sovětským protitankovým dělům na úbočí a vrcholu hory, stejně jako poskytují velmi cenné služby čtyřhlavňové protiletadlové kanony.

Po dobytí vrcholu hory Ostaš a okolí pokračuje pěchota i s pancéřovou podporou stále po boku útoku 31.SS, proti jižněji ležící vesnici Česká Metuje, do kteréžto operace se již zapojuje i estonská skupina KG Scherrer. Za pokračujícího boje se následně jako zadní zajištění účastní všeobecného německého ústupu k Náchodu, během nějž se přímo před samotným městem zapojuje do zuřících tankových bojů.

Vzhledem k obecnému nedostatku paliva je však během dne dle předpokladu postupně ztracena většina těžší pancéřové techniky, včetně zbývajících stíhačů Jagdpanzer IV a obou strojů Jagdtiger, posádkami vyhozenými do povětří či v časové nouzi pouze opuštěnými. Jejich posádky doplňují prořídlé řady pancéřových granátníků, stejně jako činí obsluhy opuštěných raketometů (tzn. již odečteno od ztrát).

Během závěrečného zaujímání nových pozic v oblasti Červeného Kostelce je šťastně objeveno jisté množství munice, Panzerfaustů a několik cisteren paliva, zastavených původně sovětským postupem před dosažením frontových jednotek.

Ztráty: 110 Panzergrenadier, 2x Jagtiger, 2x Jagdpanzer IV, 3x Hetzer, 3x Stug IV, 1x Ostwind, 3x Pak 38, 1x 20 mm Flak Wierling, 6x Opel Blitz, 4x SdKfz 251, 7x Nebelwerfer, 2x SdKfz 251 Ausf. D s Wurfrahmen


Munice: 2 dny
Munice lehkého dělostřelectva: žádná
Palivo: 1 den
Situace 105. Regiment
Ústup se daří dle plánu, byť jej v závěrečné fázi silně komplikují silné nepřátelské útoky pěchoty na dosavadní pozice. Nepříjemná je zároveň ztráta dělostřelectva vyslaného v první vlně ústupu, stejně jako opravárenského oddílů-padly za oběť nepřátelským silám pronikajícím ze západu od Velkého Dřevíče. K večeru drží jednotka nové pozice poblíž Červeného Kostelce. I ona zajišťuje jisté minimální zásoby munice a paliva.

Ztráty: veškeré zbývající lehké a střední dělostřelectvo, 1x Bergepnazer III, 2x Hetzer, 40 Wehrmacht, 8x Opel Blitz

Munice: 1 den
Palivo: 0,5 dne
Situace 31.SS
Veškeré vyčleněné síly se připravují v souladu s rozkazy. Po mohutné dělostřelecké přípravě proti vrcholu kóty 700 (Ostaš) nad Policí nad Metují se vyčlenění granátníci SS a příslušníci Volkssturm dle rozkazů opatrně přibližují, kryti před nepřátelskými zraky zástavbou zmíněného města a vsi Bukovice, díky čemuž úspěšně, beze ztrát a nezpozorováni dorážejí až k úpatí  hory, kde se k nim připojují vítané posily pancéřových granátníků 43. Panzerjäger Abteilung i s podpůrnými prostředky v podobě rychlopalných čtyřhlavňových protileteckých kanonů a těžkých stíhačů Jagtiger. Útok je dle plánu veden ze dvou hlavních směrů, tj. s podporou obrněných transportérů od jihu a za asistence 43. panzerjäger příkřejším, leč tím pádem i obránci hůře kontrolovatelným členitým zalesněným svahem z východu a severovýchodu. Oba útoky jsou korigovány s očekávaným úderem 10. Panzer Regimentu ze západní strany. Bezprostředně před úderem na plochý vrchol hory též útočí i několik střemhlavých bombardérů JU-87.

Útok po jižním, pozvolném a otevřeném (nezalesněném) svahu se zdá být notnou chvíli zcela bezproblémový. Nepřátelské kulomety i vše ostatní až na drobné výjimky mlčí a na chvíli se zdá, že masivní dělostřelecká příprava snad obránce doslova smetla z povrchu zemského, klid je však klamný. Zhruba v půli otevřeného terénu náhle dopadá do řad postupujících granátníků SS a Volkssturm smršť kulometné palby z úbočí hory a kosí útočníky. Během dvou minut jsou vzápětí protitankovými děly z pozic těsně pod vrcholem zničeny všechny tři obrněné transportéry a celé útočné snažení v jižním směru je příslovečně přibito k zemi.

Zatímco pancéřoví granátníci 10. Panzer Regimentu na severním úbočí selhávají, útok vedený ze severovýchodního směru se zdá být znatelně úspěšnější. Vzdor selskému rozumu granátníkům v postupu velmi napomáhá příkrý skalnatý svah, neboť ač je stoupání po něm často blízké horolezeckému výkonu, sklon je zároveň tak prudký, že spolu s členitostí skalních výběžků brání sovětským kulometečníkům v efektivnější palbě. I tak je však postup vzhůru vskutku vrcholně tvrdým údělem. SS i pancéřoví granátníci se však vzhůru derou s velkým odhodláním, bez ohledu na déšť ruských obranných granátů F1 a zuřivost obránců. Všechny vpřed pohání vědomí, že jen oni mají v rukou životy svých kamarádů z 10. Panzer Regiment. Nedocenitelnou podporu, bez níž by útok neměl naději na úspěch, poskytují čtyřhlavňové 20 mm protiletadlové kanony, vzhledem ke sklonu svahu často schopné likvidovat nepřátelská postavení jen pár metrů nad hlavami granátníků.

Útok z východní strany tak nakonec i přes krvavou daň, zejména v řadách SS, dosahuje plochého vrcholu Ostaše. Přímo na místě musí být pomocí Panzerfaustů jeden po druhém zničeny co nepojízdné, v písku a dřevě zakopané pevnůstky ukryté T-34/85, přeživší dělostřeleckou přípravu i nálet. Mnozí přeživší obránci se zachraňují útěkem po západním úbočí hory, většina je však zabita během boje. Jen velmi málo nepřátel se vzdává poté, co páchá sebevraždu poslední dosud žijící komisař, jimiž byla dle výpovědi zajatců zdejší jednotka bezprostředně před zaujetím postavení na kótě 700 silně nadstandardně doplněna.Po ovládnutí již holého vrcholu kóty 700 (Ostaš) a s ním souvisejícím zničením vynikajících nepřátelských postavení a pozorovatelen pokračují spojené útočné síly 31.SS a 43. Panzerjäger Abteilung v útoku proti jihozápadně ležící vsi Česká Metuje, kterou i přes silný nepřátelský odpor a minometnou palbu bez citelnějších ztrát dobývají a spojují se se zdecimovanými silami 10. Panzer Regiment ke společnému ústupu jihovýchodním směrem, nutno dodat že neustále rušeném ze strany nepřátelského letectva. Během dobývání Ostaše a České Metuje dochází ze strany ztrátami roztrpčené jednotky k velmi mnoha případům neobyčejně hrubého jednání se zajatci, často hraničícího s mučením. Mnozí vzdávající se jsou přímo na místě postříleni.

Společně s ostatními jednotkami se poté zejména pancéřové složky 31.SS účastní po boku KG Scherrer těžkých bojů před Náchodem, načež jednotka k večeru končí cestu ve vytyčených pozicích, již připravených na žádost dopraveným trestaneckým oddílem. Po dosažení cíle zajištěny jisté zásoby munice a paliva.
Ztráty: 180 SS (zejména v útoku na Ostaš), 140 Volkssturm, 5x SdKfz 251, 1x Stug III


Posily: 250 trestanců, 6x 20 mm Flak Wierling

Munice: 3 dny (Volkssturm 2 dny)
Munice lehkého dělostřelectva: 2 dny
Palivo: 2 dnySituace 20.SS
První i druhá fáze ústupu probíhá bez výraznějších komplikací a v tichosti. Mohutný úder 4. Ukrajinského frontu krátce před polednem již nachází pouze vyklizené pozice. Obrněná skupina KG Scherrer manévrovým bojem úspěšně zpomaluje postup nepřítele ze západní strany, od Stárkova a Velkého Dřevíče, stejně jako se posléze její část zapojuje do útoku proti České Metuji. Ve skutečném protiútoku západním směrem však brání mocná přírodní překážka v podobě do terénu hluboce zařízlého údolí Metuje, svými sráznými svahy utvářejícího přírodní obdobu obřího protitankového příkopu.

Zatímco však hlavní část 20.SS divize ustupuje k Náchodu a za patami se jí vrhá obrovitá tanková síla 4. Ukrajinského frontu, shromážděná k účelu definitivního proražení linií a dokončení obklíčení Německých sil z východní strany (tzn. s pravděpodobně plánovaným spojením ruských sil u Hronova) podpořená ještě přívalem sovětských sil pokračujících ze západu v postupu od Stárkova, skupina KG Scherrer, dosud nezasažená leteckými útoky ani ostřelováním nepřítele, se chystá splnit svůj úkol. Spojuje se s v pravý čas dorážejícími pancéřovými složkami 43. Panzerjäger, 31.SS a 10. Panzer Regimentu a vyráží do zničujícího útoku proti boku dychtivě se na jihozápad deroucích sovětských obrněnců.

Německo-Estonské síly postupují s cca 40 bojovými obrněnými vozidly po několika hlavních směrech ze severu na jih, zejména od vsi Vysoká Srbská (západně od Hronova) a západněji ležící Pstrazne na bývalých Československo-Německých hranicích, zatímco více jak 10 obrněných strojů postupuje přímo proti Velkému Dřevíči na západě. Ke konfrontaci s mocnými sovětskými tankovými silami postupujícími přes Kudowu Zdrój na západ k Náchodu stejně jako na severozápad k Hronovu dochází vzápětí. Maršál Koněv do svého posledního velkého chvatu obklíčení nasadil na poměrně úzkém prostoru zřejmě kolem 150-200 tanků T-34/85 a samohybných děl. Dochází k mohutné tankové bitvě připomínající svým vzezřením a velikostí konflikty sváděné před víc jak rokem na širých pláních Ukrajiny. Pancéřové formace obou stran zvedají v jen mírně zvlněném terénu k oblakům mračna prachu, oblohu brázdí sovětské bitevní letouny IL-2, jako sršni se vrhající proti německým strojům. K velkému údivu všech se však z mraků na bojiště snáší i Královehradecká letka střemhlavých bombardérů JU-87, pro rozeznání přátelsky kývajících křídly na střelce německých protileteckých kanonů. V mohutném střetu po dlouhém a zuřivém boji nakonec získává převahu obratná německá taktika a promyšlené nasazení zbývajících strojů Königstiger, Panther i hrůzu budících Jagdtigerů. 4.Ukrajinský front je nucen se vzdor své kvantitativní převaze stáhnout a uvolnit cestu německému ústupu, zanechávaje za sebou bezpočet sloupů dýmu, stoupajících z hořících vraků tanků.

K večeru 20.SS divize již bezpečně drží pozice kolem Náchoda, posílena navíc jistým množstvím dorazivšího paliva a munice.


Ztráty: 30 granátníků, 40 Volkssturm, 2x Panzer IV, 3x T-34/85, 1x Stug III, 4x SdKfz 251, 4x Opel Blitz

Munice: 2 dny
Munice minometů: 3 dny
Palivo: 2 dny
Nafta: 1 den
Celková situace
Vzdor těžkým ztrátám se díky protiútoku 31. SS a 43. Panzerjäger daří ústup značně zdecimovaného 10. Panzer Regiment pod ochranu ostatních jednotek a následný společný ústup k jihu (ve směru Hronova a Náchoda), proražení nepřátelskými obkličovacími silami a zaujetí nových pozic na čáře Náchod, Hronov, Červený Kostelec, Rtyně, Malé Svatoňovice, Poříčí nad Úpou-respektive mírně severně od uvedených obcí, na hřebenech lesnatého pásu kopců známého jako Jestřebí hory, mj. tím pádem částečně i na linii nedokončeného bývalého československého opevnění. Nepřítel utrpěl mnohé ztráty, síla jeho záloh mu však pravděpodobně příští den umožní pokračovat v náporu s neztenčenou či jen o málo nižší silou.Mapa bez udaných pozic jednotek:  http://www.lumpici.eu/obrazky/mapa.jpg

Soubor map:  http://sandoslap.rajce.idnes.cz/Broumovsko_1945/

Modrá/zelená linie-linie vlastních jednotek
RA-oblast pod kontrolou Rudé armády
Rudá linie-linie Rudé armády, pokud přímo nekopírují německé pozice

Mapy v albu jsou řazeny:  Výřez celkové situace (1x), Výřez se zakreslením jednotek (3x)


Legenda k Celkové situaci:
Rudá linie-hranice území v rukou Rudé armády
Linie je po celé délce kryta vašimi jednotkami či jednotkami navazujícími.

Legenda k mapě situace u Poříčí: Černá tečka-použitelný objekt těžkého opevnění (velká dvoupatrová stavba (cca 8 střílen+2 zvony), malé objekty typu 37 (2 střílny, jedno patro) nejsou zakresleny, běží podél linie modré čáry.

Modrá čára-linie Volkssturm (linie předválečného čs. opevnění)
Modrý kroužek-opěrný bod kolem těžkého objektu

Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #43 kdy: Srpen 02, 2016, 09:26:54 »


V Horní Radechové založíme zázemí pro naše jednotky. Pokusíme se bránit ale i západní kousek Hronova (kolem Zbečníku). Dobrovolnickou hlídku vyšleme aby zaujala pozice ve věži Hronovské radnice, od kud budou mít přehled o okolí. Oproti dřívější taktice, nyní nebude technika součástí obrané pozice, ale bude fungovat jako mobilní záloha. Pěchota bude vybavena veškerými Panzerfausty a zbraněmi. Také bude mít víc munice a granátů, přímo u sebe (méně ve skladech). Vojáci si vykopou palebné pozice (kruhové díry v zemi sloužící i jako ochrana před dělostřelbou). Kulomety a Wierling budou v zamaskonaných pozicích, aby měly co nejlepší rozhled po okolí. Hetzery a hakly se budou do bojů zapojovat až přímo proti nepřátelské těžké technice, nebo masivním útokům. Opravářská jednotka bude udržovat techniku v co nejlepším stavu. Po divokém a náročném ústupu si vojáci odpočinou. Seženeme jídlo a necháme upéct čerstvý chleba. Pokud to bude nutné, i na úkor civilistů (zastrašování pekaře atd.) a je jedno zda to jsou němci nebo češi. Pokusíme se sehnat i nějaké čerstvé maso (i kdyby z koní). Celou jednotku pochválím, jak skvěle si vedla při krytí ústupu. Rozdám vyznamenání atd. Pokusím se od velení sehnat pro vojáky maskovací převlečníky, potahy na přilby nebo alespoň maskovací celty. Ideálně i nějakou munici pro raketomety - zkrátka všechno se nám hodí.

275 Panzergrenadier
3x Hetzer
2x Stug IV
1x Bergepanzer III + 25 mužů
10x SdKfz 251 Ausf. D
6x SdKfz 251 Ausf. D s Wurfrahmen
4x SdKfz 251 s 37mm flakem
1x Ostwind
2x 20 mm Flak Wierling
14x Opel Blitz
3x obrněný traktor (ruský)

Munice: 2 dny
Munice lehkého dělostřelectva: žádná
Palivo: 1 den
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #44 kdy: Srpen 02, 2016, 03:16:12 »
Rozkazy pre dnešný deň:

Gratulujem našim vojakom k tomu ako zvládli predchádzajúcu náročnú operáciu s prijateľnými stratami v našich radoch. Po preskúmaní nášho momentálneho postavenia dôjde k menším taktickým stiahnutiam s cieľom zaujať vyhodnejšie pozície s využitím výhod, ktoré poskytuje miestny terén. Naša nová línia bude prebiehať nasledovane (smerom od juhu na sever): Kóta 641 (Malinová hora) - Kóta 690,3 (Rozhledna) - Kóta 442,8 (Brabák) - Kóta 435,3 (Na Čepovské) - Kóta 497,7 a dedina Pavlíšov. Sily budú rozdelené nasledovne:

a) Kóta 641 (Malinová hora) - Kóta 690,3 (Rozhledna) --> 40 Volksturm +  30 granátnikov + 10 ženistov, 8x 82 mm mínomet, 1x Pak 40, 2x 2 cm FLAK
b) Kóta 442,8 (Brabák) - Kóta 435,3 (Na Čepovské) --> 50 Volksturm + 90 granátnikov + 20 ženistov, 4x 76 mm, 2x 37 mm
c) Kóta 435,3 (Na Čepovské) - Kóta 497,7 a dedina Pavlíšov --> 50 Volksturm + 30 granátnikov + 10 ženistov, 3x Pak 40, 2x 37 mm, 4x 90 mm mínomet

Obrnená záloha (1x T-34, 4x Hetzer, 2x STUG III, 5x Sdkfz 251D, 4x Sdkfz 251 90 mm, 70 granátnikov) zaujme najvýhodnejšie postavenia tak, by dokazala včas podporiť, ktorúkoľvek z 3 častí našej obrannej línie. Batéria 82 mm mínometov bude umiestnená na Kóte 690,3 odkiaľ bude poskytovať podporu pre oblasť od Malinovej hory po Kótu 435,3. Zvyšok línie pokryje štvorica 90 mm mínometov u Kóty 497,7. 40 príslušníkov Lufschutzpolizei sa bude zaoberať udržiavaním poriadku v Náchode a príprave obranných postavení. Za najpravdepodobnejšie miesto nepriateľského pokusu o prielom s použitím obrnených jednotiek musíme považovať údolie rieky Metuje prípadne miesto styku medzi našou líniou a pozíciami 43. panzerjager abteilungu.

Dodatočné rozkazy: keďže naše obrnené sily sa značne stenčili, myslím že koristné obrnené traktory (7 kusov) sa viacej budú hodiť iným veliteľom. Pospecovi teda prideľujem 4 a Rasemu 3 kusy.

Správa pre nemecké vrchné velenie: V predcházajúcich dvoch dňoch sa našim jednotkám podarilo dostať z nebezpečnej situácie, hroziacej ich obkľučením a následným kompletným zničením, ktoré by otvorilo v nemeckej línii obrovskú dieru. Za tento čiastkový úspech sme však zaplatili značnými stratami predovšetkým na strane obrnenej techniky. Takmer 50 kusov tankov, stíhačov tankov a samohybných diel (nehovoriac o nezastúpiteľných hakloch) bolo nenávratne stratených. Tieto straty, ak nebudú aspoň v čiastočnej miere nahradené, odsúvajú naše elitné jednotky do pozície obyčajného diváka, vyčkávajúceho na ďalší nepriateľský prielom, ktorý tentokrát nebude možné zaceliť. Preto žiadame o okamžitý prísun akýchkoľvek dostupných síl.


jeden z posledných Hetzerov našej divízie spolu so Sdkfz 251
The only easy day was yesterday.