Autor Téma: Broumovsko, březen 1945  (Přečteno 12121 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #15 kdy: Červenec 18, 2016, 03:39:47 »
20. Waffen Grenadier Division der SS (estnische)

Oblasť Duszniki-Zdrój
Sily v oblasti: 1x Hetzer (poškodený) ; 1x PAK 40 ; 235 granátnikov ; 6 Sdkfz 251 (D) (+2x poškodené) ; 5 Sdkfz 251 (90mm)

Úsek Kóta 802 (Groziec) / Kóta 679
Sily v oblasti: 2x Hetzer ; 3x STUG III (+1x poškodený) ; 2x PzkPfw IV (od Pospeca) ; 2x Panther (od Pospeca) ; 2x 2cm FLAK ; 2x 4x PAK 40 ; 2x 75mm ;  5x 90 mm mínomet ; 80 granátnikov ; 2 Sdkfz 251 (D)

Úsek Kóta 679 / Lezyce
Sily v oblasti: 2x Hetzer ; 2x Stug III ; 2x 2cm FLAK ; 4x PAK 40 ; 2x 90 mm mínomet ; 175 granátnikov ; 5 Sdkfz 251 (D)

Rozkazy pre dnešný deň:

Štvorica tankov od Pospeca (2x Panzer IV a 2x Panther) bude pridelená k jednotkám v oblasti Groziecu. Rovnako sa k nim presunú 3 nepoškodené STUGY nevhodné pre pouličné boje v Duszniki-Zdróje. Protitankovú obranu tu umiestnených jednotiek zabezpečí poškodený Hetzer (vhodne umistnený) a štedrý prísun Panzerfaustov. Duszniki-Zdróje je potrebné udržať za každú cenu. Hlavné ulice budú zablokované troskami, aby sme znemožnili pohyb obrnených vozidiel. Tie, ktoré do mesta preniknú budú napádané našimi granátnikmi pomocou Panzerfaustov z vyššie umiestnených poschodí. Nebudeme zbytočne opevňovať jednotlivé budovy, ale zvolíme taktiku menších jednotiek, ktoré sa budú rýchlo v prípade potreby sťahovať, pomocou halftrakov v zázemí premiestňovať a následne útočiť na nových miestach. Maximálne využiť kanalizáciu a našich snajperov. 90 mm mínomety na Sdkfz 251 sa ukryjú v rozbitých budovách, vychádzať budú vždy len na čas potrebný pre vystrelenie niekoľkých mín.

Jednotky na úseku  Kóta 802 (Groziec) / Kóta 679. Groziec je potrebné udržať stoj čo stoj. Z novoprisunutých obrnených vozidiel (ako od Pospeca tak od Duszniki-Zdrój) sa vytvorí bojová skupina umiestnená v oblasti Grzywacz (Kóta 732). Jej cieľom bude mariť akýkoľvek pokus Rusov o prienik v tejto oblasti (Polskie Wrota) a udržovať tak otvorené komunikačné spojenie s Duszniki-Zdrój.

Jednotky na úseku Kóta 679 / Lezyce bude udržovať svoje pozície. V prípade nepriateľského útoku na Groziec poskytne týmto susedným jednotkám posily.
The only easy day was yesterday.

limacool

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 2
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #16 kdy: Červenec 19, 2016, 09:58:43 »
72. Infanterie-Division
Vojáci budují zákopy na linii od Olivětína, přímo před Supí vrch (z východní strany). Artilerie je uprostřed celé linii mířící k horám rozdělená po bateriích po třech dělech. Na severní a jižní části mají vojáci k dispozici Panzerfaust. Tanky jsou stažené jako zálohy u Supího vrchu.

sandoslap

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 229
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #17 kdy: Červenec 20, 2016, 12:45:03 »
Situace 10. Panzer Regiment-Pospec
Po klamné palebné přípravě vyráží frontové jednotky do vlastního výpadu po štěrkované cestě jižně od Punarova lesa, na jehož okraji dochází k zajetí průzkumníků znatelně početnější sovětskou průzkumnou hlídkou. Při následném rychlém přiblížení zbytku sil naštěstí dochází k obrácení situace a sovětští vojáci sami tváří v tvář značné přesile motorizovaných granátníků a otevřenému terénu neumožňujícímu ústup upadají do zajetí. Krom opětovné přítomnosti čelních sil Rudé armády v Božanově však neudávají žádné cenné informace. V souladu s plánem pokračují tanky i pěchota dále vpřed a z pozic poblíž nedaleké bezejmenné kóty 438 ostřelují nepřítele v Božanově a další sovětské síly sestupující do vsi po silnici od Radkówa. Celé bojové uskupení se však poměrně záhy ocitá pod silnou dělostřeleckou palbou, pravděpodobně řízenou z dominantní kóty 490 (Przepiórka) a ve velké míře vedenou bateriemi umístěnými v okolí téhož návrší.

Tváří v tvář dělostřelecké palbě a mohutným nepřátelským manévrům v na hranici účinného dostřelu ležících Otovic je veden ústup. Dvěma tankům typu Panther během ostřelování vysazuje motor a nedaří se jej znovu zažehnout, při pokusu o odtažení je podobným způsobem poškozen další tank. Tváří v tvář zhoršující se situaci jsou nepojízdná vozidla improvizovaně vyhozena do povětří a opuštěna. Zbývající ústup se zdaří bez větších ztrát. Sovětské ztráty se nejeví jako těžké.

Na večer doráží vítaná munice pro dělostřelectvo střední ráže.

Ztráty: 1x Königstiger (pouze lehce poškozen), 3x Panther, 2x Panzer IV (pouze poškozeny), 7x SdKfz 251 (4 pouze lehce poškozeny), 20 Panzergrenadier

Munice: 5,5 dne
Munice lehkého dělostřelectva: 2,5 dne
Munice středního dělostřelectva: 2 dny
Palivo: 2,5 dneSituace 124. Grenadier Regiment 72. Infanterie Division-Limacool
Jednotky zaujímají pozice v souladu s rozkazy. Během dopoledne započíná nepřátelské dělostřelectvo intenzivně ostřelovat linie divize, kolem poledne podniká sovětská pěchota a tanky opatrný útok ze směru Benešova a severněji položené osady Ve Mlýně proti kótě 541 (Supí vrch) a pozicím v Heřmanovicích, za podpory divizního dělostřelectva a obrněných záloh je však nepřítel odražen. Těžké ostřelování trvá až do večera a s krátkými přestávkami i za noci. Pozorovány přelety sovětských průzkumných letounů, stejně jako neustále vzrůstající, mohutná koncentrace sovětských sil v okolí Otovic, Šonova, Rožmitálu a Benešova. Jsou hlášena údajná zpozorování těžkých tanků IS-2.

Ztráty: 40 Wehrmacht, 2x Opel Blitz

Munice: 4 dny
Munice lehkého dělostřelectva: 1 den
Palivo: 2,5 dne


Situace 105 Grenadier Regiment 72. Infanterie Division-KarpaCZ
Jednotky zaujímají předělená postavení. Muži záloh vzhledem k absenci rozkazů zaujímají obranná postavení na východním okraji Broumova a na hřbetu kóty 467 (Spořilov). Předsunuté jednotky odeslané k Rožmitálu, Benešovu a Dvorskému lesu se však po svém odchodu více již nehlásí-pravděpodobně byly ihned zničeny či upadly do zajetí. Síly v okolí Heřmánkovic se po boku 124. Regimentu účastní obrany proti sovětskému útoku. Během dopoledne zahajuje nepřátelské dělostřelectvo zejména z okolí Rožmitálu a Šonova intenzivní ostřelování města Broumov a a linie vrchů táhnoucích se severně od města. Pozorovány přelety sovětských průzkumných letounů, stejně jako neustále vzrůstající, mohutná koncentrace sovětských sil v okolí Otovic, Šonova, Rožmitálu a Benešova. Jsou hlášena údajná zpozorování těžkých tanků IS-2.

Ztráty: 90 Wehrmacht, 1x Stug III, 4x 90 mm minomet
Situace 43. Panzerjäger Abteilung-Rase
Poškozená technika je opravena a znovu plně připravena k boji, budování pozic a zesilování stávajících probíhá bez obtíží. K dalším pokusům o dezerci dosud nedochází. K jednotce doráží posila 80 příslušníků Volkssturm, zřejmě za víry Vrchního velení, že přidělení k jednotce nedávno dosahující znatelných bojových úspěchů a prokazující příkladné hrdinství pozvedne morálku těchto posil-nově přidělení příslušníci Volkssturm jsou ihned dovyzbrojeni zbytky kořisti ručních zbraní z předchozího dne. Během dne Rudá armáda znovu obsazuje nejprve Otovice, posléze i Martínkovice a zaujímá předchozí pozice. Mimo několika pokusů nepřátelských průzkumných sil o přiblížení k městu nedochází k znatelnější bojové činnosti.
Situace 31.SS-Fryk
Dochází k přesunům dle rozkazů, jednotky se zapojují do boje na podporu 20.SS divize. Opevněná dělostřelecká baterie na kótě 500,5 severně od Jeleniówa se v podvečer stává terčem, za pomoci z transportérů vymontovaných kulometů hladce odraženého, pokusu o útok ze strany nepříliš početné skupiny nepřátel operující za liniemi 20.SS divize. Je napočítáno 7 mrtvých nepřátel, zbývající mizí v podvečerním příšeří. Na vlastním úseku divize je až na vzájemné střety předsunutých hlídek klid. Při automobilové nehodě je vážně zraněn velitel divize a vystřídán svým dosavadním zástupcem. Divize přechází pod velitele Fryka.

Ztráty: 10 granátníků SS, 20 Volkssturm (dezerce)

Munice: 4 dny (Volkssturm 2 dny)
Munice lehkého dělostřelectva: 1,5 dne
Palivo: 4 dny
Situace 20.SS-Sahidko
Improvizované opravárenské skupině se během noci daří za odhodlaného nasazení opravit oba poškozené SdKfz 251 i stíhač Hetzer, hlavní ulice jsou i přes neustálé střety se sovětskou pěchotou zatarasovány strháváním vhodných budov a budováním barikád z trosek již zborcených. Jednotka zaujímají pozice dle nových rozkazů.)

Jak bylo všeobecně očekáváno, Rudá armáda obnovuje své útočné snažení se zjevným cílem dokončit včerejšího dne započaté dílo. Na vrchol kóty 802 (Grodziec), 732 (Grzywacz), přilehlé výšiny, samotné Duszniky-Zdrój i východněji ležící kótu 674 (Nawojbwa) dopadá důsledná palebná příprava vedená standardními dělostřeleckými hlavněmi i raketomety. Hlavní nápor sovětských sil míří zjevně proti prvním dvěma zmíněným cílům. Vzdor rušivé palbě tří houfnic 31.SS divize od Jeleniówa vyráží z oblasti Malé Wysóczky a Stoszówa mohutná síla tanků T-34/85 a na korbách vezené pěchoty a vrhá se do útoku proti klíčovým estonským pozicím na kótě 732 (Grzywacz). Vzhledem k extrémní řídkosti pěchotních sil se obránci samotného návrší z vlastní iniciativy již během nepřátelské palebné přípravy stahují na jižnější návrší zaniklého hradu Homole. Sovětský útok se tak, vzdor mohutné palbě minometů, horských kanonů a houfnic i ztrát jimi zejména v řadách pěchoty působených, bez blízkého odporu přelévá přes holý vrchol kóty 732 (Grzywacz), aby na jeho čelo vzápětí s ničivými účinky udeřila na vzdálenost ne vyšší než 300 metrů plná síla ve věžových postaveních rozestavené pancéřové zálohy v podobě čtyř tanků 10. Panzer Regimentu a tří samohybných děl Stug III. Vzhledem ke své nepočetnosti jsou samotní estonští granátníci nuceni rezignovat na běžné obranné postupy a operují mnohem více pouze v roli blízké obrany obrněnců, plnících tak úlohu všestranných ocelových bunkrů. Za podpory jako předchozího dne z okrajů lesa na úbočí hory Grodziec operujících stíhačů Hetzer je v těžkém boji tanku po tanku zničeno pancéřové čelo nepřátelského útoku, mnoha rozptýleným skupinkám sovětské pěchoty a tankoborníků se však daří pronikat na sporadicky hájených křídlech estonských pozic a způsobovat obráncům mnohé nesnáze.

Ve stejné době útočí od železničního tunelu během noci zjevně mohutně posílená rudá pěchota a pod palbou houfnic i minometů se drápe do prudkých svahů kóty 802 (Grodziec). Vzdor těžkým ztrátám zejména z rukou dělostřelců 31. SS a odhodlanému odporu zdejší hrstky estonských granátníků nepřítel dosahuje po dřívější dělostřelecké přípravě již holého vrcholu a bez ohledu na heroismus obránců, vedoucích boj tváří v tvář obrovské přesile s vědomím že životy stovek jejich přátel a spolubojovníků v Dusznicích-Zdróji a okolí leží na jejich ramenou, rudá pěchota dobývá zdejší opevnění a zmocňuje se strategického vrchu. Estonské obránce lze však jen těžko vinit z nedostatku odvahy-v zoufalém boji na svých pozicích umírají do posledního.

Zatímco východně od kóty 802 (Grodziec) stále hoří boje na kótě 732 (Grziwacz) a přilehlém návrší Homole, sovětská pěchota se spouští z hory a dílem překračuje strategickou silnici Duszniky-Zdrój - Lewin Klodzki, dílem čistí západně pokračující zalesněný hřeben a dílem se pokouší zasáhnout do hasnoucích bojů na kótě 732, kde nutí místní obrněné síly zaujmout de facto půl kruhovou obranu. Část nepřátel proniklých na druhou stranu silnice se mezitím nečekaně objevuje na pozicích baterie minometů a horských kanonů jihozápadně od návrší Homole a nutí obsluhy k útěku. Jen díky následné rychlé reakci několika tanků a samohybných děl z kóty 732 za podpory drobné skupiny granátníků se zdařilo zabránit naprosté katastrofě a zastavit zde k jihovýchodu se stáčející sovětské pěší síly dříve, než mohly vpadnout do týlu jednotek Wehrmachtu střežících jižní křídlo 20.SS divize a zcela tak odříznout veškeré síly 20. divize SS v Dusznicích-Zdróji.

Samotné Duszniky-Zdrój se ocitá v žáru boje o nic lehčího. 4. Ukrajinský front se pokouší zasadit zpola obklíčeným estonským silám v městečku zasadit ránu z milosti a již během dopoledne plnou silou obnovuje útok z východu, severu i západu. Vzhledem k obtížím s nasazením těžké techniky v zablokovaných ulicích zaujímá velké množství tanků T-34/85 a samohybných děl SU-85 postavení na hřebeni severně od města, kolem kóty 609 (Karwiec), odkud palbou na vzdálenost pouhých několika stovek metrů podporuje postup pěchoty ve městě pod sebou. Za podpory silných, zejména severně od zmíněného hřebene rozmístěných baterií těžkých minometů postupuje nepřítel krok za krokem ulicemi městečka. Velmi pružná a odhodlaná obrana značně přečíslených estonských SS jen postupně ztrácí průmyslové a skladištní budovy na západě města, stejně jako nad nimi se jižně vypínající zalesněnou kótu 654 a značnou část severozápadu městečka, k večeru se však, ač za cenu značných ztrát, stále drží. Sklepení dosud stojících budov se plní raněnými. Nepřítel neváhá ve velkém nasazovat plamenomety a k občasným přestřelkám dochází i při ruských pokusech využít ke svému prospěchu kanalizační sítě, stejně jako činí estonští SS.

Rudá armáda se ve větší míře než předtím rovněž pokouší o útok v oblasti Lezyc, stejně jako ryze pěchotní úder proti postavením na zalesněných vrcholech v oblasti Samotníku. Díky přítomnosti posil z řad 31.SS divize jsou sice veškeré tyto pokusy relativně hladce odraženy, jižněji se však nepříteli daří útokem z východu od  kóty 736 (Srednia Kópa) a z na jihu ležících, po dobytí kóty 802 (Grodziec) a pokračujícího hřebene zajištěných údolí, dobýt slabě hájené estonské linie na jižní části Darnkowskie Wzgorze v oblasti kóty 629 a nakrátko dosáhnout po dně na západě od horského útvaru ležícího údolí s přímou komunikací Rogowa Kopa-Jeleniów. Dalšímu postupu naštěstí zabraňují granátníci 31.SS, zakopaní na protějším vrchu kóty 722 (Krucza Kópa). Pozice na kótě 629 se vzápětí daří znovuobsadit protiútokem sil z oblasti Lezyc za podpory granátníků 31.SS.


Ztráty: Oblast Duszniky-Zdrój: 80 granátníků, 4x SdKfz 251 (z toho 2 pouze lehce poškozeny), 1x SdKfz 251 s 90 mm minometem

Úsek Kóta 802 (Grodziec): 50 granátníků, 2x Stug III (jeden z nich již předtím poškozený), 1x Panzer IV (pouze poškozen), 1x Panther (pouze poškozen), 1x Hetzer, 1x PAK 40, 1x SdKfz 251, 2x Opel Blitz

Úsek Lezyce: 10 granátníků

Munice: 1 den (u Lezyc 2 dny)
Munice lehkého dělostřelectva: 0,5 dne
Palivo: 2 dny


Mapa bez udaných pozic jednotek:  http://www.lumpici.eu/obrazky/mapa.jpg

Soubor map:  http://sandoslap.rajce.idnes.cz/Broumovsko_1945/
Poslední mapy alba zobrazují výřezy z východního okraje mapy (od jihu k severu) se zakreslenými pozicemi jednotek, poslední dvě mapy přesně zachycují situaci 20.SS a 43. Panzerjäger (+72. Infanterie)
Modrá/zelená linie-linie vlastních jednotek
RA-oblast pod kontrolou Rudé armády
Rudá linie-linie Rudé armády, pokud přímo nekopírují německé pozice

Mapy v albu jsou řazeny: Celková (2x), Neupravené výřezy (4x), Výřezy se zakreslením jednotek (2x)
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

karpaCZ

 • Wehrmacht
  Gefreiter - svobodník
 • Příspěvků: 24
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #18 kdy: Červenec 20, 2016, 09:54:47 »
Těžká děla spustí dvouhodinovou palbu na ztracenou kótu 446. Následně budou napomáhat obraně před případným Sovětským útokem.
Ve městě se opevní dalších 40 mužů, přesněji se ukryjí v Broumovských domech. Rozdá se 20 Panzerfaustů.
Na kótě 467(Spořilov) zůstane 40 mužů, kteří se tam zakopou s podporou dvou Hetzerů. Pořádně se tam opevní.
50 mužů začne připravovat obranu na kótě 487 (Písčitý vrch). Své pozice si tam vybudují i 2 Pak40.
Na východním okraji Hejtmánkovic se postaví baterie lehkého dělostřelectva.
Na kótě 521 (Mlýnský vrch) se zakope 50 mužů, podporováni jedním Stugem a 20ti Panzerfausty. Bude též uvolněno 5 StG.
V Křinicích si najde pozice 20 mužů a 1 Pak 38.
Aby se zálohy nějak zabavily, začnou kopat linie zákopů od kóty 652 (Honský Špičák), na níž bude přesunuto velitelství, až po Šlegrův rybník zákopy s opevněnými body. Povedou od cesty 303 severně od kóty po svatého Huberta (pravděpodobně nějaká kaplička). Zákopy budou od sebe daleko 10 - 15 metrů. Druhý zákop, směrem od rybníka ke kótě, bude protitankový. Dále tak bude vybudovaný každý čtvrtý, bude-li to možné. Pokud se najdou nějací civilisté, budou zapojeni do práce, ať se jim to líbí, nebo ne. Tento rozkaz bude plněn do odvolání.

Nasazené jednotky
2xHetzer
1xStug

329x Wehrmacht

6x 150 mm schwere Feldhaubitze 18
4x 105mm leichte Feldhaubitze 18
4x Pak 40
4x Pak 38
2x 20mm Flak 38

rozdáno 60x Panzerfaust 60
                    5x StG 44

Záloha
1x Stug
4x Hetzer

231x Wehrmacht

Opravárenská rota: 20 mužů
1x Bergepanzer III
Ženijní rota: 40 mužů
3x Sdkfz 251/16 (2x plamenomet)
10x Sdkfz 251 Ausf. D
32x Opel Blitz

4x 9mm minomet
1x Pak 40
2x Pak 38

na skladě:
35x StG 44
214x Panzerfaust 60
8x Flammenwerfer 35
"Zvláště, když se zdálo - abych poněkud předběhl události -, že mi nové podmínky nabízejí podstatně větší a zajímavější možnosti. Kupříkladu se mělo ukázat, že v průběhu uplynulých šedesáti šesti let podstatně klesl počet sovětských vojáků nacházejících se na území Německé říše."
                                 -Už je tady zas

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #19 kdy: Červenec 21, 2016, 11:38:56 »
Rozkazy pre dnešný deň:

Vyprázdniť Duszniky-Zdrój! Všetky zásoby a materiál, ktorý nebude možné odniesť je potrebné zničiť, aby nemohol poslúžiť nepriateľovi. Maskovať prípravy na ústup a uskutočniť ho počas nadchádzajúcej noci. Vyslať dopredu menšie skupiny granátnikov, ktoré budú likvidovať ruské hliadky. Ústup priamo na západ (viď. mapa). cez zatiaľ nejasne obsadené územie, po dosiahnutí úrovne Ptasznice (Kóta 605) sa jednotky stočia na sever a zamieria k naším líniam. V prípade ak sa ústup týmto smerom ukáže ako nesplniteľný, majú jednotky povolenie k ústupu smerom na juh, kde sa pripoja k tu posobiacim jednotkám Wehrmachtu.

Jednotky zaujímajúce kruhovú obranu západne od Danczowa sa pripravia na prielom s cieľom vytvoriť súvislejšiu líniu s ostatnými jednotkami. Plán bude mať dve varianty. V prípade ak sa podarí jednotkám ústup od Duszniky-Zdrój počkajú na ne a spoločne sa pokúsia a prienik. Sily od Lezyc im vyrazia oproti. V prípade ak dôjde k ústupu jednotiek od Duszniky-Zdrój na juh zaútočia samostatne, opäť s podporou Lezyckých síl.

The only easy day was yesterday.

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #20 kdy: Červenec 21, 2016, 02:55:15 »
Naše útočné seskupení vyrazí na jih, pomoci Sahidkově jednotce v ústupu na Západ. Máme poměrně dost těžké techniky ale i nákladních vozidel. Ty použijemjak pro rychlejší přepravu našich vojáků, tak i pomoc unaveným spolubojovníkům. V první linii se ale pohybují jen stíhače tanků a hakly. Pokud to bude možné, pokusíme se k nim prorazit, úderem na Ruský výběžek od Severu a zkrátit tak trasu. K tomuto útoku využijeme hakly s Wurfrahmen, jako mobilní útočné dělostřelectvo k ochromění nepřítele. Útok bude koordinovaný se Sahidkovými jednotkami. Budeme šetřit techniku, ale je nutné prorazit. Pokusíme se zajistit na vyšším velení i nějakou tu vzdušnou podporu (minimálně kvůli morálce, ale i kvůli průzkumu). Pokud se nskytne vhodná příležitost, tak můžeme i hrot ruského průlomu odříznout a snad i zničit. Prioritou je ale zajistit stažení jednotek. Proti nepřátelským letounům nás kryjí mobilní flaky na haklech.

2x Jagdtiger
3x Jagdpanzer IV
21x SdKfz 251 Ausf. D
4x SdKfz 251 (37mm flak)
5x SdKfz 251 Ausf. D s Wurfrahmen
36x Opel Blitz
440 Panzergrenadier

Zbytek v obraně kolem Broumova:
10x Hetzer
2x Bergepanzer III a opravárenská rota 35 mužů
100 Panzergrenadier a 300 Volkssturm (+ Panzerfausty)
7x Nebelwerfer, 3x 20 mm Flak Wierling, 5x Pak 38, 4x 76 mm protitankové dělo, 12x 82 mm minomet s municí

Munice: 5 dní
Munice lehkého dělostřelectva: 3,5 dne
Palivo: 3 dny
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

sandoslap

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 229
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #21 kdy: Červenec 21, 2016, 07:00:47 »
28. březen 1945

Situace 124. Grenadier Regiment
Intenzivní dělostřelecká příprava vedená po větší část předchozího dne pokračuje místy s ještě větší intenzitou až do 11:00 hod. Ves Heřmánkovice, Olivětín a Broumovské předměstí Velká ves prakticky přestávají existovat, obranný perimetr 72. pěší divize se podobá měsíční krajině. V ten čas zahajuje 4. Ukrajinský front dlouho připravovaný frontální útok po celé šířce Broumovské kotliny, na úsecích všech tří jednotek dislokovaných v oblasti.

Na v nejčelnější linii umístěný 124. Regiment dopadá kladivo Rudé armády nejtvrdší silou. Po ostřelování značně prořídlé jednotky čelí důsledně koordinovanému pásmu útoků z nástupových oblastí u Rožmitálu a Benešova. Linie na západním břehu řeky Stěnavy severně od Broumova, tvořící jakési předsunuté obranné pásmo nevelkých sil 105. Regimentu na zalesněných výšinách Spořilova a Mlýnského vrchu na západním břehu, jsou v okamžiku rozdrceny. Mohutný příval sovětské pěchoty a T-34/85, podporovaný i samohybnými houfnicemi  ISU-152 a těžkými tanky IS-2 rychle láme roztaženou německou obranu na pásmo rozptýlených bodů odporu. Některé kapsy se drží v naději na příchod posil až do chvíle, než jsou rozmetány palbou těžkých sovětských obrněnců a vypáleny plamenomety. Jinde granátníci v jasné předtuše nastalé katastrofy zoufale hledají cestu k překročení řeky-mnozí nižší velitelé v předtuše této situace již dříve shromažďovali u svých pozic místní rybářské pramice a prámy, jiným nezbývá než plavat. Útěk pod palbou ze všech stran však není snadný pro nikoho a jen málo mužů nakonec dosahuje zákopů 105. Regimentu na hřebenu Spořilova a Mlýnského vrchu.

Proti Heřmánkovicím a kótě 541 (Supí vrch) ve stejném čase nastupuje o nic méně zdrcující útočná síla z oblasti Benešova, podpořená navíc menším úderem ze severněji ležících Janoviček. Pozůstatky zákopů na vyvýšeninách při východním okraji obce jsou rychle dobyty a boj se přesouvá do trosek samotné vesnice. Slabší útok ze severovýchodní strany je méně úspěšný, i tam však Rusové dosahují prvních zřícených chalup-zatímco na jihu již padla do jejich rukou celá jižní polovina vesnice až k místní železniční zastávce. Vzhledem k akutní hrozbě obklíčení a rychlého zničení veškerých sil dosud držících kótu 541 (Supí vrch) a přilehlou část vesnice kolem místního kostelíku se zdejší síly pod odvážným krytím svých dvou stíhačů Hetzer a dvou samohybných děl Stug III na ústup na zalesněné hřebeny na západě. Záložní postavení na kótě 546 (Holý vrch) jsou však již v rukou nepřítele a přeživším nezbývá než pokračovat s nepřítelem v patách až na druhou stranu Uhlířského údolí a odtud do lesnatých hor na severu.

Síly zapojující se do bojů o město Broumov zůstávají na konci dne na témže místě.


Ztráty: 2x Stug III, 2x Hetzer, 310 Wehrmacht, Celá opravárenská rota, 1x Bergepanzer III, 20 ženistů, 4x Sdkfz 251 Ausf. D, 12x Opel Blitz, 4x 90 mm minomet, 3x Pak 40, 3x Pak 38

Munice: 4 dny
Munice lehkého dělostřelectva: 1 den
Palivo: 2 dny
Situace 105. Regimentu
Zákopy jsou kopány dle rozkazu, v okolí se však bohužel nachází již pouze málo civilního obyvatelstva, často německého, a jeho nasazení tempo prací častěji spíše zpomaluje než urychluje. Jednotky se rozmisťují dle rozkazů. Dle rozkazů je ostřelována ztracená kóta, mohutná protibaterijní reakce sovětského dělostřelectva však přichází velmi rychle a ostřelování je třeba předčasně přerušit.

Po dobytí pozic 124. Grenadier Regimentu na západní straně Stěnavy sovětská pěchota nasazuje do této chvíle na korbách T-34/85 vezené vory a s jejich pomocí za vydatné podpůrné palby svých obrněnců bez ohledu na ztráty řeku překračuje, na jiných místech využívaje místní můstky a lávky. Vzápětí útok pokračuje a vlny rudé pěchoty se vrhají proti důkladně budovaným, leč dělostřelbou mohutně poničeným a posádkou řídce osazeným zákopům na hřebeni Spořilova a Mlýnského vrchu. Zálohy, přivětšinou zaměstnané budováním zákopů u vzdálené silniční komunikace 303, nezvládají pod (na týlové oblasti přesunutým) vytrvalým ostřelováním sovětskými děly překonat vzdálenost několika kilometrů dostatečně rychle a i postavení nad řekou jsou ztracena. Další postup nepřátelské pěchoty je naštěstí zálohami zastaven u vsi Hejtmánkovice ještě před dosažením zdejších dělostřeleckých baterií.

4. Ukrajinský front se tak zmocnil strategické severní silnice Broumov-Meziměstí. Co je horší, dotyčná komunikace vede po dně hlubokého údolí na druhé straně ztraceného Mlýnského vrchu, kteréžto místa leží v hluchém úhlu jak pro houfnice 105. Regimentu, tak 124. Regimentu a proud k západu směřujících nepřátelských sil není jak přerušit.

V samotném Broumově se nepřítel postupně zmocňuje veškerých oblastí východně od toku Stěnavy, tu samotnou však díky kombinovanému úsilí 43. Panzerjäger Abteilung a sil 72. Infanterie Division není schopen překročit.

Ztráty: 150 Wehrmacht, 1x Stug III, 1x Hetzer, 1x Pak 40, 6x Opel Blitz, 3x 150 mm schwere Feldhaubitze 18, 2x SdKfz 251

Munice: 3 dny
Munice lehkého dělostřelectva: 1 den
Munice středního dělostřelectva: 1 den
Palivo: 2 dny
Situace 43. Panzerjäger Abteilung
Ve srovnání s úsekem 72. pěší divize velice krátká palebná příprava nepřítele nemá, díky stažení nejohroženějších oddílů a vozidel do záložních postavení, příliš velký účinek. Nepřítel následně zahajuje značnými silami vedený, leč špatně koordinovaný útok ze směru Martínkovic, na rozdíl od úseků na sever od řeky Stěnavy bez podpory těžkých tanků IS-2 a těžších samohybných děl. V těžkém boji za nasazení všech dostupných prostředků je odražen a ustupuje zpět do výchozích pozic.

Silné nepřátelské síly proudící proraženou linií 124. Grenadier Regimentu se mezitím částečně před Meziměstím stáčejí k jihu a přes Jetřichov útočí proti týlu 43. Panzerjäger Abteilung a 105. Regimentu, rychlá reakce kombinovaných sil příslušníků Volkssturm, místních záloh 105. Regimentu a pancéřových granátníků spolu se stíhači Hetzer však sovětský tankový útok zastavuje na okraji lesnatého terénu severně od strategické komunikace Police nad Metují-Broumov (silnice 303) a nepřítele vrhá zpět do Jetřichova na severu.


Na jihu mezitím vyčleněné síly během dopoledne zahajují protiútok na podporu 20.SS. Útok pro značné povzbuzení granátníků zahajuje Luftwaffe úderem 8 letounů JU-87 proti sovětským zálohám v okolí Zlotna a za cenu ztráty několika strojů se ukázkově provedeným náletem daří pro počátečních chvíle paralyzovat zdejší obrněné síly i silné baterie, úspěšným dojmem působí i následující nálet dalších 4 strojů na Sczytno. Přes nevelké překvapení pozemním útokem se po raketové baráži daří postupně si razit cestu vpřed za těsné spolupráce pěchoty a houfnic 31.SS a lokálních sil 20.SS. V tvrdém boji za velice úspěšného nasazení plamenometů 31.SS jsou dobyty Lezyce, z hlavní silnice procházející touto obcí poté dvojice stíhačů Jagdtiger de facto zastavuje prvotní sovětský pokus o tankový protiúder od Zlotna a přilehlého lesa-pro absenci dostatečně pevných silnic na útočném směru vpřed postupovat s ostatními dále však bezpečně nemohou.

Stíhače Jagdpanzer mezitím s podporou pěchoty zúčastněných sil, stejně jako dvou útočných děl Stug III, postupují po obou stranách hřebene ke kótě 738 (Lech), odkud si navzdory neustále sílící aktivitě ruského dělostřelectva prorážejí cestu až k železničnímu tunelu pod dominantní kótou 802 (Grodziec) a přes osadu Stoszów až k ustupujícím silám 20.SS. Vzhledem k tomu, že rychlé zničení odříznutých sovětských sil v lesích kolem kóty 802 (Grodziec) se zdá být za stávající situace zhola nemožné a obecně obtížné udržitelnosti dobytého koridoru je na podobné snažení rezignováno a celý kontingent 43. panzerjäger k odpoledni stojí na pozicích bok po boku s 20.SS. Jedinou výjimkou je jeden z Jagdtigerů, jemuž během dělostřelecké palby v Lezycích vypovídá službu motor a zůstává na svém místě coby nepojízdná ocelová pevnůstka.

Ztráty: 1x Jagdtiger (pouze poškozen, leč pro váhu vozidla neodtažen z bojové zóny), 1x Jagdpanzer (po zaboření do bahna a poškození opuštěn posádkou na vyklízeném území), 2x SdKfz 251, 60 Panzergrenadier, 100 Volkssturm, 2x Hetzer, 2x Pak38

Munice: 3,5 dne
Munice lehkého dělostřelectva: 2 dny
Palivo: 2 dny
Situace 10. Panzer Regiment
Sovětské síly prorazivší linii severně od Broumova se vysokou rychlostí valí na západ a obsazují Meziměstí. Zatímco se část sil obrací do týlu německých jednotek u Broumova a část pokračuje v přímém západním směru na Mieroszów (a dál podél zalesněné pahorkatiny na bývalých Německo-Československých hranicích), třetí díl sil se stáčí k jihozápadu s úmyslem definitivně odříznout 43. Panzerjäger i celou 72. Infanterie Division. Tváří v tvář kritické situaci vyráží Frontová skupina vpřed a v prudkém tankovém boji zastavuje nepřítele v průsmyku místní lesnaté pahorkatiny, zhruba v polovině cesty Meziměstí-Teplice nad Metují, poblíž vísky Bohdašín.

Vzhledem k absenci konkrétních rozkazů a zvěstem o hrozícím průlomu na jihu na úseku 20.SS divize se frontová skupina nepokouší sama projít průsmykem a zasáhnout proti silám postupujícím skrz Meziměstí v obavě, aby se její vlastní tankisté nevydávali sami do náruče sovětského obklíčení. Poškozená vozidla jsou opravena a znovu zapojena k bojovým jednotkám.

Ztráty: 2x Panzer IV (jeden pouze poškozen), 1x Stug III (pouze poškozen), 20 Panzergrenadier

Munice: 4,5 dne
Munice lehkého dělostřelectva: 1,5 dne
Munice středního dělostřelectva: 2 dny
Palivo: 2 dny

Situace 20.SS
Vzhledem k vrcholně hrozivé situaci a zjevné nemožnosti udržet město a zejména pro ústup klíčovou kótu 732 (Grzywacz) nezbývá než ústup provést již v noci z 27. na 28. března. Vzhledem k nedostatku vozidel, času a nutnosti utajení je možno evakuovat pouze lehčeji zraněné, zbývající jsou ponecháni na opuštěných obvazištích na milost Rudé armádě-po skupinách vybaveni pistolemi. Vzhledem k blízkosti nepřátel je utajení ústupu velice nesnadnou záležitostí, přesto se však pod rouškou noci podaří postupně vyklidit většinu postavení a zahájit přesun k západu. Nejcennější nepojízdná vozidla jsou vyhozena do povětří, jiná nezbývá než pro utajení ústupu zanechat na místě.

Zatímco pojízdná vozidla ze samotných Duszniků-Zdróje musejí ustupovat širokou oklikou po úzkých silničkách v sektoru navazujících sil Wehrmachtu, pěchota překonává vzdálenost znatelně rychlejšími stezkami po borovými lesy zakrytých stráních a z větší části se úspěšně spojuje s pancéřovým jádrem a dělostřelectvem u Grzywacze. Při další cestě na západ však již ustupující narážejí na rozptýlené oddíly sovětské pěchoty a vpřed se musejí probojovávat, nyní již s nepřáteli od Duszniků-Zdróje a okolí v patách. Chvatný ústup za neustálého boje, mnohdy připomínající spíše útěk, se daří zřejmě jen díky odpoutání sovětských zdrojů útokem 43. Panzerjäger Abteilung. Po vynucení si průchodu Rudou armádou již částečně ovládaným Lewinem Klodzkým fyzicky i psychicky vyčerpané jednotky zaujímají pozice dle rozkazů a spojují se se silami operujícími dále na severu.

Ztráty: 60 granátníků, veškerá poškozená vozidla, 2x PAK 40, 2x 75mm, 5x 90 mm mínomet, 4x SdKfz 251

Munice: 1 den
Munice lehkého dělostřelectva: 0,5 dne
Palivo: 1 denObecně
Podle nepotvrzených zpráv jsou nepřátelské průzkumné síly pozorovány již cca 7 km východně od Lubawky (severozápadní okraj mapy) a nepřátelské čelní klíny pronikají hluboko na západ. V okolí Poříčí nad Úpou jim podle dostupných zpráv stojí v cestě pouze cca 600 příslušníků Volkssturm vesměs postrádajících řádnou výzbroj, v Lubawce ne více než 300 ve zcela stejné situaci.Mapa bez udaných pozic jednotek:  http://www.lumpici.eu/obrazky/mapa.jpg

Soubor map:  http://sandoslap.rajce.idnes.cz/Broumovsko_1945/
Poslední mapy alba zobrazují výřezy z východního okraje mapy (od jihu k severu) se zakreslenými pozicemi jednotek, poslední dvě mapy přesně zachycují situaci 20.SS a 43. Panzerjäger (+72. Infanterie)
Modrá/zelená linie-linie vlastních jednotek
RA-oblast pod kontrolou Rudé armády
Rudá linie-linie Rudé armády, pokud přímo nekopírují německé pozice

Mapy v albu jsou řazeny: Celková (2x), Neupravené výřezy (4x), Výřezy se zakreslením jednotek (2x)
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2045
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #22 kdy: Červenec 21, 2016, 11:18:41 »
8. Panzer Division-Pospec ---umístění : pahorkatiny mezi obcemi Bohdašín - Broumov
10. Panzer Regiment
 Doplněný o síly 28. Panzer Grenadier Regiment

FRONTOVÉ JEDNOTKY
4x Königstiger
7x Panther Ausf. G
10x Panzer IV Ausf. H
6x Stug III

380 Panzergrenadier se 120 Panzerfausty
31 SdKfz 251 Ausf. D
2x SdKfz 251 (37 mm flak)
2x SdKfz 251 (90 mm minomet)

TÝLOVÉ JEDNOTKY
Ženijní rota 30 mužů
4xSdKfz 251 Ausf. D
2x SdKfz 251 (37 mm flak)
2x SdKfz 251 (90 mm minomet)
14x Opel Blitz

Opravárenská rota 40 mužů
4x Bergepanther
1x Bergetiger

Dělostřelectvo
4x Wirbelwind
6x Wespe
4x Hummel

Munice: 4,5 dne
Munice lehkého dělostřelectva: 1,5 dne
Munice středního dělostřelectva: 2 dny
Palivo: 2 dny

Jednotky se rozmístí na vyšších pozicích v této oblasti kryté protiletadlovými a protibateriovými jednotkami (Wespe/Hummel a PL Hakly), jejich cílem bude zde zadržet nepřátelský postup.
120 granátníků se všemi panzerfausty se zakope podél cest a bude zde i maskován. Současně dostanou 25 kulometů MG z Hakl (v Haklech bylo po dvou kulometech)
Zbytek pěchoty a Haklů společně s tanky se zamaskuje v týlu pro vedení protiútoků ....


Prvotní taktika bude nechat projet několik prvních jednotek nepřítele do palby našich tanků a poté uzavřít linii a zabránit průniku Rudé armády ....
Poté pouze budeme hájit naše pozice v podobě rychlých přesunů a dělostřeleckých úderů na čelní jednotky nepřítele ....
Požádat vysílačkou velení o dodání zásob pro lehké dělostřelectvo a paliva ....
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

karpaCZ

 • Wehrmacht
  Gefreiter - svobodník
 • Příspěvků: 24
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #23 kdy: Červenec 22, 2016, 12:17:57 »
Na vyšší velitelství bude zaslána žádost o dodávky dělostřelecké munice. Přebyteční obrněnci budou také vítáni, to samé platí o pěchotě.
Pokud civilisti nepomáhají tak, jak mají, pokusit se je motivovat řečmi o nutnosti zachránit Říši a že právě oni mohou napomoct konečnému vítězství. Pokud ani to nepomůže, ať se naši muži nestydějí použít trochu výhružrk a násilí..
Těžká děla se přesunou na kótu 652.
Lehká děla se rozmístí podél silnice 303, severně od kóty a těžkých děl.

U Křinických rybníčku se připraví následující jednotky:
4x9mm minomet
31x Wehrmacht
4x Opel Blitz

Operace Iosif
"Za svítání zahájí minomety přípravu na Martínkovice. Zatím se připraví 200 mužů Wehrmachtu do připravených vozů. Ty pak, s podporou čtyř Tigerů, tří Panzer IV a dvou Stug III vyrazí do útoku proti Martínkovicím. Po obsazení vesnice bude útok pokračovat přes kótu 433 a 430 na Otovice. Po jejich obsazení se jednotky zakopou. Útok bude podpořen za svítání klamnou dělostřeleckou palbou na silnici 302."
Vznikne jediný opis těchto rozkazů a jediná mapa. Ta bude předána jednomu vojákovi, který bude pověřen průzkumem na trase postupu, která bude zakreslena do mapy. Na průzkum se dá už se západem slunce, den před útokem.
Za svítání začne, podle plánu, minometná palba na vesnici. Stejně tak na určených pozicích si muži nastoupí do připravených Opelů a vyrazí do útoku. Ti, kteří se nevejdou, půjdou pěšky. Po 15ti minutách od prvních výstřelů s nepřítelem se tyto jednotky stáhnou.

U silnice 303 se shromáždí:
4x 105 mm leichte Feldhauzebite 18
6x Sdkfz 251
2x plamenometný Sdkfz
80x Wehrmacht
2x Hetzer
2x Flammenwerfer 35
+podpora těžkých děl z kóty

Operace Bluff
Za svítání, společně s operací na jihu, začne 5min. dělostřelecká příprava směřující na křižovatku silnice 302 a silnice procházející Jetřichovem. Muži se zatím připraví do polopásů, Hetzerům bude dodána munice a doplněno palivo, stejně tak plamenometným vozům. Muži, co se nevejdou, půjdou po svých. Po skončení přípravy se 3 vozy naplněné muži, s podporou jednoho plamenometného vozu, vydají na cestu, vedoucí do Jetřichova, a po ní se vydají na křižovatku, likvidujíc po cestě veškerý odpor. Za nimi pak půjde část pěchoty, přesněji zhruba čtvrtina z těch, co se nevešli do polopásů. Těmto jednotkám budou vydány 2 plamenomety.
Zbytek zatím za doprovodu Hetzerů zaútočí podél východního okraje vesnice. Jejich cílem bude obsazovat kóty. Následně proběhne postup až po kótu 501, kde se jednotky zakopou a vyčkají na posily. Celá akce proběhne s dostupnou dělostřeleckou podporou.
Za předpokladu úspěchu útoku budou vyslány posily v podobě dalších čtyřiceti jednotek WH.

V Broumově odpálit zaminovaný most. Posádka bude posílena o 40 mužů, ať však počítají s možnostmi vyklizení města.
Stroje, co nemají co na práci, si najdou úkryt v Pěkově.
Podle všeho předchozí boje přežil jeden Hetzer. Ten bude stažen a opraven.

Operace Iosif
4x9mm minomet
31x Wehrmacht
4x Opel Blitz

Operace Bluff
4x 105 mm leichte Feldhauzebite 18
6x Sdkfz 251
2x plamenometný Sdkfz
80x Wehrmacht
2x Hetzer
3x 150 mm schwere Feldhaubitze 18

Nasazené jednotky
219x Wehrmacht

3x Pak 40
4x Pak 38
2x 20mm Flak 38

rozdáno 30x Panzerfaust 60
                    5x StG 44

Záloha
1x Stug
3x Hetzer

80x Wehrmacht

Opravárenská rota: 20 mužů
1x Bergepanzer III
Ženijní rota: 40 mužů
1x Sdkfz 251/16 (2x plamenomet)
2x Sdkfz 251 Ausf. D
22x Opel Blitz

1x Pak 40
2x Pak 38

na skladě:
35x StG 44
214x Panzerfaust 60
6x Flammenwerfer 35
"Zvláště, když se zdálo - abych poněkud předběhl události -, že mi nové podmínky nabízejí podstatně větší a zajímavější možnosti. Kupříkladu se mělo ukázat, že v průběhu uplynulých šedesáti šesti let podstatně klesl počet sovětských vojáků nacházejících se na území Německé říše."
                                 -Už je tady zas

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #24 kdy: Červenec 22, 2016, 07:49:58 »


43. Panzerjäger Abteilung

Pokusíme se urychleně odtáhnout nebo opravit poškozený Jagdtiger. K tomuto účelu budou vyslány dva Bergerpanzery III a opravárenská rota (35 mužů). Zbytek jednotky bude celou akci krýt. V případě nouze zapřáhneme i jiná vozidla (přinejhorším i druhý Jagdtiger). Jedná se o velice užitečné vozidlo a tak je nutno jej opravit i za cenu ohrožení vyprošťovacích jednotek. Zkrátka celá jednotka se bude na akci podílet. Pokud se tato akce nezdaří, vozidlo zničíme. Pokud bude čas, nebo bude lepší šance zachránit Jagdpanzer IV, uděláme to. Jednotka se pak stáhne do Broumova, kde se připravíme na ústup. Pokud zůstaly ve městě nějaké archivy, zničíme je (granátníci). Očekávám, že civilisté se již stáhli z města, pokud ne, popoženeme je. Zatím ale budeme držet naše pozice před městem.

1x Jagdtiger (Schwere Panzerjäger Abteilung 653) + 1 poškozen
2x Jagdpanzer IV + 1 poškozen
8x Hetzer
2x Bergepanzer III + opravárenská rota 35 mužů
19x SdKfz 251 Ausf. D
4x SdKfz 251 (37mm flak)
5x SdKfz 251 Ausf. D s Wurfrahmen
7x Nebelwerfer
3x 20 mm Flak Wierling
3x Pak 38
20x Opel Blitz
K dispozici velitelství
200 Panzerfaust 60

480 Panzergrenadier
120 Volkssturm
Munice: 3 dny
Munice lehkého dělostřelectva: 2 dny
Palivo: 2 dny
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

limacool

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 2
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #25 kdy: Červenec 22, 2016, 03:28:58 »
Naši vojáci musí vytrvat na svých místech. Z důvodu koncentrace Sovětů u Benešova jsou tanky převeleny tam a dělostřelectvo připraveno odstřelovat Benešov v případě jeho obsazení Sověty (což se očekává, pakliže se již nestalo). Dále žádám velitelství o dodávku munice pro dělostřelectvo a žádost o leteckou podporu, nejlépe bombardování měst Benešov, Rožmitál a Šonov.

sandoslap

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 229
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #26 kdy: Červenec 23, 2016, 12:13:28 »
29. březen 1945
Zatímco síly Wehrmacht a SS pod tlakem Rudé armády nadále pokračují v pozvolném ústupu územím Protektorátu Čechy a Morava, na severu se nepříteli mezi městy Walbrzych a Broumov daří úzký, nicméně vrcholně nebezpečný průlom, neustále rozšiřovaný a dosahující nyní až k městu Lubawka, severně od Trutnova. Dle rozkazu nejvyššího velení je třeba neprodleně znovu obsadit město Broumov i s okolím, nepřátelský vlom odříznout a zlikvidovat. Za tímto účelem jsou 8. Panzer Division poskytnuty odpovídající posily z méně ohrožených částí fronty a palivo.


Počasí: Nastávají silné jarní deště, půda na mnoha místech měkne.Situace 10. Panzer Regiment
Pancéřoví granátníci i tanky se rozkládají dle rozkazů. Přes počáteční krátkodobou nedůvěru ze strany nepřátelských skupin pro průzkum bojem se nepřítel nechává vtáhnout do léčky a během několika minut se osmnáct tanků T-34/85 spolu s mnoha americkými jeepy v křížové palbě mění v hořící vraky. Jen malé části doprovodné pěchoty a několika obrněncům se daří uniknout. Prve do vlastního týlu vpuštěné nepřátelské průzkumné hlídky se daří následně bez větších obtíží rovněž zlikvidovat. Nepřátelská pěchota na jiných úsecích vede doposud jen chabé pokusy o průnik nad druhou stranu pásma kopců, vždy bezpečně odraženy bez větších vlastních ztrát.

Dle informací místního německého obyvatelstva však jisté, co do velikosti blíže neznámé síly pronikají na druhou stranu lesnaté přírodní bariéry severně od území střeženého silami 10. Panzer Regimentu. Přesněji jsou ruské tanky a pěchota hlášeny od vesnice Zdoňov a dále na západ ležícího Adršpachu.

Ztráty: 25 Panzergrenadier

Munice: 3,5 dne
Munice lehkého dělostřelectva: 3 dny
Munice středního dělostřelectva: 1,5 dne
Palivo: 4 dny

Posily: 6x Panther, 12x Stug III, 2x OstwindSituace 105. Regiment
Jednotky se přemisťují dle rozkazů. Jediný problém se objevuje při umisťování 150 mm děl na vrcholu zalesněné kóty 652 (Honský Špičák), kde se projevuje nemožnost střelby před důslednou úpravou terénu, zejména prokácení a zarovnání průseků. V souladu s plánem vyráží průzkumník s mapou a ještě nad ránem se bezpečně vrací do vlastních linií. Klamný útok je přesto uvítán silnou palebnou přehradou, pod jejímž tlakem se zúčastnění již po několika minutách musejí stahovat zpět, neutrpěje naštěstí však přílišné ztráty.

V důsledku nepřipravenosti děl na kótě 652 tak vyráží oddíly operace Bluff s palebnou podporou pouze lehkých houfnic. Útočné síly vstupují do vesnice mezi prvními, sověty nedrženými domy na jihozápadním okraji, vzápětí se však setkávají se silným odporem. Tváří v tvář sovětské tankové pěchotě a tankům T-34/85 ukrytým mezi chalupami se postup daří pouze pomalu-velmi brzy se projevuje nedostatečná početnost vyčleněných sil, stejně jako absence těžších útočných prostředků. V průběhu boje je ztracen jeden ze stíhačů Hetzer a pro zbývající síly je velice těžké udržet cestu pro plamenometné kolopásové transportéry bez ohrožení ze strany sovětských tanků. Po mohutné ohnivé explozi po zásahu jednoho z plamenometných obrněnců útok definitivně zastavuje, ne dále než cca v polovině vsi.

Mezitím nastupují sovětské síly severněji k obnovení úderu a uvolnění strategické silnice procházející městem Broumov. Ze západu nepřítel krok za krokem vytěsňuje 72. pěší divizi z Hejtmánkovic podobně, jako nedávno učinil 43. Panzerj)ager Abteilung v Otovicích a Martínkovicích. Zatímco podél hlavní silnice i po výšinách jižněji od vsi postupují početné síly za podpory tanků, včetně obávaných strojů IS-2, dělostřelecká baráž postupně vymetá vesnici od západu k východu, zatímco od Mlýnského vrchu a Spořilova bez ustání útočí nepřátelská pěchota. Krátce nato rudý protiútok vyhání zbytky německých útočných sil z Jetřichova zpět do výchozích pozic.

V samotném Broumově zesiluje tlak zejména ze strany pěchoty postupující ze severu od vrchu Spořilova. Ukazuje se, že zřejmě sovětští záškodníci během noci přestříhali dráty k náložím na mostě a ten se tak nedaří vyhodit do povětří, načež se krátce po poledni oba jeho konce ocitají v nepřátelských rukou. Vzhledem k tísni ze všech stran a v důsledku ztráty Hejtmánkovic akutně hrozícímu obklíčení je spolu se 43. Panzerjäger veden pod krytím spojených záloh spořádaný ústup na jihozápad z města.

Pod velení 105. Regimentu jsou přesunuty jižní síly rozbitého 124. Regimentu.

Ztráty: 70 Wehrmacht, 1x Pak 40, 1x Pak 38, 1x Hetzer, 1x Stug III, 1x SdKfz 251 s plamenometem

Posily (ze 124. Regimentu): 120 Wehrmacht, 4x 105mm leichte Feldhaubitze 18, 3x 90 mm minomet, 12x Opel Blitz


Munice: 2 dny
Munice lehkého dělostřelectva: 0,5 dne
Munice středního dělostřelectva: 1 den
Palivo: 1 denSituace 43. Panzerjäger Abteilung
Odtažení poškozeného ocelového monstra se i vzhledem k vytrvalé palbě nepřátelského dělostřelectva ukazuje být velice náročným úkolem. I přes obětavé nasazení příslušníků opravárenské roty a obou strojů Bergepanzer III nezbývá než snahu ukončit, když je jeden z vyprošťovacích tanků zničen přímým zásahem 122 mm granátu. Úspěch přináší až nadcházející noci, za níž poněkud opadá síla sovětské dělostřelby. Odvážným mechanikům se daří, ve svitu polních svítilen zastíněných celtou přetaženou přes celou zadní část vozidla, vzdor veškerému nebezpečí a nepohodlí improvizovaně opravit motor a s vozidlem úspěšně dojet několik kilometrů do bezpečí týlu 20.SS divize, kde je možno vzdor citelnému nedostatku náhradních dílů konečně započít skutečnou opravu.

Na severu mezitím Rudá armáda obnovuje útočné snažení z východu i západu. Po pádu Hejtmánkovic na severu, sovětském tlaku od Jetřichova na západě a oproti předchozímu dni znatelně lépe vedenému útoku na staré pozice 43. Panzerjäger na východě (na jih od Broumova) ztrácejí zdejší síly schopnost včasné reakce na vývoj situace. Je ztracena velká část pozic východně od Křinic a silám v Broumově počíná akutně hrozit obklíčení. Znatelná část sil 72. pěší divize a 43. Panzerjäger by se v městečku nejspíše skutečně octla v obklíčení, nebýt v pravou chvíli přicházejícího návratu hlavních sil 43. Panzerjäger, jehož stíhačům a granátníkům se ve spolupráci se zálohami 105. Regimentu daří jižně od Hejtmánkovic zastavit postup nepřátelských tanků a umožnit tak bezpečné, byť oproti plánům předčasné, stažení sil z Broumova. Síly Volkssturmu jsou však, žel, během bojů prakticky zcela vyčerpány.

Během krytí ústupu sil z Broumova se zároveň poprvé během boje na Broumovsku snáší z oblohy skupina sovětských bitevníků Il-2 Šturmovik a útočí na spojené pancéřové síly zdejších jednotek, díky aktivnímu nasazení mobilních protileteckých prostředků se však nepříteli nedaří dosáhnout příliš velkých úspěchů. Několik ruských letounů je při akci sestřeleno.

Doráží zásoby paliva a munice, téže částečně posily.

Ztráty: 40 granátníků, 120 Volkssturm, 2x Hetzer, 1x Jagdpanzer IV (pouze poškozen při náletu), 3x SdKfz 251, 1x Bergepanzer III, 10 příslušníků opravárenské roty

Posily: 6x Stug IV, 3x SdKfz 251 Ausf. D s Wurfrahmen, 2x Ostwind, 15x SdKfz 251, 200 Fallschirmjäger

Munice: 4 dny
Munice lehkého dělostřelectva: 2 dny
Palivo: 2 dny
Situace 20.SS
Na jižním úseku divize se nepřítel pokouší o útok proti Jeleniówu. Útočná uskupení tanků T-34/85 a pěchota vyrážejí po obou stranách granátníky lesnaté vyvýšeniny (kóta 464) východně od Jeleniówa, zatímco většina pěchoty se vrhá proti samotnému pahorku. Pěchota na tancích T-34/85 se rovněž pokouší postupovat podél jižního břehu říčky Kilkawa, podél železnice, oba útoky jsou však odraženy za rozsáhlého využití minometné palby a ve věžových postaveních ukrytých obrněných vozidel, stejně jako houfnic 31.SS divize.

Množí se zprávy o činnosti sovětských záškodníků, operujících s pomocí nepočetného místního Českého obyvatelstva v týlu divize s cílem narušit zásobování. Navzdory tomu doráží během dne několik nákladních vozů a koňských potahů se zásobami munice a pancéřových pěstí, provázená plně ozbrojeným oddílem Luftschutzpolizei a silami Volkssturm se dvěma kolopásovými transportéry SdKfz 251 (D). Na úseku u Lezyc dosud pokračuje silné ostřelování sovětským dělostřelectvem spojené s občasnými drobnějšími výpady, majícími zřejmě za cíl pouhé mapování síly obrany.

Ztráty: 30 granátníků

Posily: 40 Luftschutzpolizei, 200 Volkssturm, 2x SdKfz 251 (D)

Munice: 2 dny
Munice minometů: 2 dny
Palivo: 0,5 dne

Mapa bez udaných pozic jednotek:  http://www.lumpici.eu/obrazky/mapa.jpg

Soubor map:  http://sandoslap.rajce.idnes.cz/Broumovsko_1945/
Poslední mapy alba zobrazují výřezy z východního okraje mapy (od jihu k severu) se zakreslenými pozicemi jednotek, poslední dvě mapy přesně zachycují situaci 20.SS a 43. Panzerjäger (+72. Infanterie)
Modrá/zelená linie-linie vlastních jednotek
RA-oblast pod kontrolou Rudé armády
Rudá linie-linie Rudé armády, pokud přímo nekopírují německé pozice

Mapy v albu jsou řazeny: Původní situace (2x), Neupravené výřezy (4x), Výřez se zakreslením jednotek (1x), Výřez celkové situace (1x), Výřez se zakreslením jednotek (1x)


Legenda k Celkové situaci:
Rudá linie-hranice území v rukou Rudé armády
Modré tečky-linie německých sil (kde nejsou, nestojí v cestě RA žádné jednotky)
Modrý trojúhelník-konec německých linií
Zelená čára-linie držená zálohami Volkssturm (u Trutnova)
Světle modré tečky: linie sil Wehrmacht na severu
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #27 kdy: Červenec 23, 2016, 05:41:06 »
Rozkazy pre dnešný deň:

76 mm delá od Raseho sa vhodne umiestnia pre Jeleniowe ako podpora obrany pred útokom nepriateľských obrnených síl. V tejto oblasti taktiež nasadíme novopríchodzí odial Volksturmu, ktorému ale pridelíme skúsených veliteľov a poddôstojníkov z SS, aby sme zvýšili ich bojovú hodnotu. 82 mm mínomety spolu s 2 našimi vlastnými 90 mm vytvoria batériu umiestnenú na hrebeni v oblasti Mlynski Kamien - Wynosia - Wapienna. Palebnú podporu budú poskytovať podľa potreby pre celú dĺžku našej frontovej línie. Luftschutzpolizei ako jednotku nevhodnú pre priame bojové operácie nasadíme vo vnútrozemí na ochranu dôležitých križovatiek. Ich úlohou nie je partizánov prenasledovať alebo aktívne vyhľadávať, ale tieto dôležité dopravné uzly chrániť, prípadne na najnebezpečnejších úsekoch zásobovacie vozidlá priamo doprevádzať.

Obranu Lezyc bude tvoriť štvorica protitankových Pak 40 (proti nepriateľským tankov), štvorica 2 cm FLAK (proti pechote a ľahšie pancierovaným vozidlám), 100 granátnikov s prislušným počtom haklov.

Operácia Überraschung

Naše hlavné obrnené sily (1x Panther, 1x Panzer IV, 3x Stug, 3x Hetzer) s doprovodom (160 granátnikov, 6 Sdkfz 251D, 4 Sdkfz 251 90 mm) podnikne prekvapivý útok vedený z východnej strane Lezyckého výbežku. Pre prelomení obrany nepriateľa využije krytie odvrátenej strany Kóty 588,7 a následne po stočení na juh napadne z týlu Zlotno. Cieľom je získať zásoby benzínu/munície prípadne ukoristiť nejaké nepriateľské stroje ak to bude možné. Všetko, čo nebude môcť odniesť zničíme na mieste. Po skončení prepadu sa jednotka vráti rovnakou cestou, kryciu palbu poskytnú mínomety ak to bude nutné. Heslom dňa je rýchlosť a prekvapenie.
granátnici 20. divízie SS vo východzích postaveniach čakajú na rozkaz k útoku
The only easy day was yesterday.

karpaCZ

 • Wehrmacht
  Gefreiter - svobodník
 • Příspěvků: 24
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #28 kdy: Červenec 23, 2016, 06:14:59 »
Od cesty 303, zhruba 20 metrů východně od rybníka Kádinec, až po okraj Křinic, se zakope 110 mužů. Od teď je to přední linie.
Dalších 30 se zakope podél silnice 303, napojujíc se na předchozí linii. Povede zhruba po oblast rybníku.
Severně od cesty 303, úseku, kde začala operace Bluff, se zakope 60 můžu.
Na kotě 652 budou lehká děla.
Na kotě 688 budou těžká děla.
Zakopy pod kotou 652 obsadí 100 mužů. Práce na zakopech budou pokračovat.
Bukovice budou od teď sídlem záloh.
Spojit se rádiem s velitelstvim. Chci:
1)znovu zažádat o delostreleckou munici a tanky.
2)ujistit se, že v případě útoku bude k dispozici letecká podpora.

Nasazeny budou pouze jednotky zmíněné v rozkazu. Zbytek bude v záloze.
"Zvláště, když se zdálo - abych poněkud předběhl události -, že mi nové podmínky nabízejí podstatně větší a zajímavější možnosti. Kupříkladu se mělo ukázat, že v průběhu uplynulých šedesáti šesti let podstatně klesl počet sovětských vojáků nacházejících se na území Německé říše."
                                 -Už je tady zas

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2045
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Broumovsko, březen 1945
« Odpověď #29 kdy: Červenec 23, 2016, 08:39:32 »
8. Panzer Division-Pospec ---umístění : pahorkatiny mezi obcemi Bohdašín - Broumov
10. Panzer Regiment
 Doplněný o síly 28. Panzer Grenadier Regiment

FRONTOVÉ JEDNOTKY
4x Königstiger
13x Panther Ausf. G
10x Panzer IV Ausf. H
18x Stug III
2x Ostwind

355 Panzergrenadier se 120 Panzerfausty a 25 kulomety MG 42
31 SdKfz 251 Ausf. D
2x SdKfz 251 (37 mm flak)
2x SdKfz 251 (90 mm minomet)

TÝLOVÉ JEDNOTKY
Ženijní rota 30 mužů
4xSdKfz 251 Ausf. D
2x SdKfz 251 (37 mm flak)
2x SdKfz 251 (90 mm minomet)
14x Opel Blitz

Opravárenská rota 40 mužů
4x Bergepanther
1x Bergetiger

Dělostřelectvo
4x Wirbelwind
6x Wespe
4x Hummel

Munice: 3,5 dne
Munice lehkého dělostřelectva: 3 dny
Munice středního dělostřelectva: 1,5 dne
Palivo: 4 dny

1) 8 Stugů III a 8 Pantherů a 4 stroje Hummel společně s SdKfz 251 Ausf. D a 100 granátníky se přesunou ke kótě 742 a povedou zde zadržovací taktiku za pomoci přepadů, výpadů a palby vedenou ze zamaskovaných pozic s cílem zastavit či zpomalit nepřátelský průlom.

2) případně sehnat posily v ohrožených oblastech a vyzbrojit je kořistními zbraněmi a i zbraněmi od našich padlých. Prováděli by strážní a průzkumnou činnost v oblastech mimo naše pozice hlavních sil.

3) Požádat velení o dodání munice pro dělostřelectvo střední ráže

4) Provést průzkum terénu v okolí ohledně možného nasazení tankových sil ....


Osádka jednoho z tanků Panther odpočívá po boji - ostražitost a podezíravost na neobvyklé zvuky je ovšem na místě ....
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/