Autor Téma: Arménský holokaust - Lukáš Lhoťan  (Přečteno 1279 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Oto

  • Finská armáda
  • Yliluutnantti - Nadporučík
  • Příspěvků: 330
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 8. března 2009
Arménský holokaust - Lukáš Lhoťan
« kdy: Červen 23, 2016, 06:24:47 »


Anotace:
     Mnozí již minimálně zaslechli o probíhající genocidě křesťanů v Sýrii a Iráku a o pogromech na křesťany v Egyptě či Pákistánu. Málokdo však ví, že se v oblasti Blízkého východu odehrála podobná genocida již před sto lety. Stále častější masakry křesťanského obyvatelstva pod nadvládou Osmanské říše vyvrcholily pokusem o úplné vyhlazení křesťanů - především Arménů - v oblasti dnešního Turecka, Iráku, Sýrie a Arménie.
     Právě tématu arménské genocidy se v základním popisu její příčiny a jejího následného průběhu věnuje tato kniha. Pokus o vyhlazení arménského národa a dalších křesťanů byl učiněn Osmany v době 1. světové války a do jisté míry předznamenal tragédii židovského holocaustu. Vždyť sám vůdce nacismu a architekt plánů na vyvraždění Židů a Slovanů Adolf Hitler se nechal slyšet: "Kdo si dnes vzpomene na masakr Arménů?"

Moje zhodnocení:
     Kniha má 77 stran čistého textu doplněného fotografiemi. Jak uvedeno shora v anotaci a v názvu, kniha pojednává o genocidě spáchané na Arménech, zejména té z období okolo roku 1915. Okrajově zmiňuje další historické pogromy páchané nejenom na Arménech, ale i na ostatním křesťanském obyvatelstvu žijicím pod islámskou nadvládou. Tedy jde o takový velmi zkrácený náhled na celou problematiku. Sám autor knihy může být někým pokládán za kontroverzního: https://cs.wikipedia.org/wiki/Luk%C3%A1%C5%A1_Lho%C5%A5an.

Oto

  • Finská armáda
  • Yliluutnantti - Nadporučík
  • Příspěvků: 330
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 8. března 2009
Re: Arménský holokaust - Lukáš Lhoťan
« Odpověď #1 kdy: Červen 23, 2016, 06:32:41 »
Ještě malý dovětek - dvě zajímavá přísloví - citáty:

Přemýšlej o minulosti a budeš znát budoucnost (čínské přísloví).

Kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen k jejímu opakování (George Santayana).