Autor Téma: 1944  (Přečteno 1529 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

simamasa

• Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
  • Meine Damen und Herren...
1944
« kdy: Říjen 02, 2015, 07:08:57 »

Estonsko, Finsko, 2015, 100 min
režie: Elmo Nüganen
v hlavních rolích: Kristjan Üksküla, Maiken Schmidt, Kaspar Velberg a další

Taska film:
Poslední rok druhé světové války na estonské půdě. Muži bojují na hranici Evropy a Ruska. Někteří z nich byli zmobilizováni do Rudé armády, někteří byli přijati do SS. Dnes, po 70 letech, se filmaři snaží ukázat naděje, cíle a drama těchto mužů a jejich blízkých tak objektivně, jak jen to je možné. (přeloženo z angličtiny-pozn. autora)

Něco ode mne:
Film ukazuje věc, která, troufám si říci, je pro českého diváka málo známá. Totiž osudy a postoje estonských vojáků jak v Rudé armádě, tak v dobrovolnické jednotce Waffen-SS k válce a té druhé straně. Velice mne zaujalo jakým způsobem tvůrci pojali přechod z SS, kde film začíná, do Rudé armády, kde by se dalo říci, že film končí a musím říci, že i když je trochu zamotaný, není to vůbec špatné. Film není jen o boji. Určitý námět k "romantice" tam je, nicméně, je hned v počátku zatrhnut. Ale zpět k válce, o které film je. Bojové scény se odehrávají v exteriéru spolu s nepřeberným množstvím zbraní a sovětskými tanky. Ve filmu uvidíme bojovou scénu hned několikrát, ať už mezi zákopy, či na louce u lesa (zde se mi vybavil malý vtípek, který byl při zakopávání pronesen). Tyto scény jsou natáčeny velmi dramaticky. Ovšem ve filmu mi něco chybělo a dlouho jsem nemohl přijít na to co. až poté, co jsem si znovu přečetl text Taska filmu, tak mi to došlo. Je to velice objektivní. Za celý film jsem si nenašel jakýkoliv vztah k hlavním hrdinům a myslím, že to je asi záměr filmařů. Na konci filmu je hezké věnování, které možná trochu naznačuje, komu byli filmaři nakloněni, nicméně každý si ho může vyložit jinak. Pravda film mi přišel se svými sto minutami trochu krátký, ale zase musím říct, tam už není o co to víc prodloužit. Abych nezapomněl dodat hodnocení, tak za mě by film dostal takovou trochu horší jedničku, ovšem to nic neznamená, nejsem odborník a na CSFD je film ohodnocen 74% a na IMDb známkou 7,6.

Trailer na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=zIqt9y4bhoU

A co váš názor?
"Myšlenky nemohou přežít, jestliže za ně člověk nemůže bojovat."-Thomas Mann

venco

• ČSR
  • Podporučík
Re: 1944
« Odpověď #1 kdy: Říjen 06, 2015, 08:16:41 »
Film som pozrel a veľmi sa mi páčil. Uniformy aj hodnosti sedeli, kopa ručných zbraní a nejaké tie t-34/85. Trochu netradičné pojatie, kto boli pre niektoré národy tí zlí. Za mňa 1. /len škoda, že tam nebola nejaká tá nemecká technika/.

simamasa

• Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
  • Meine Damen und Herren...
Re: 1944
« Odpověď #2 kdy: Říjen 06, 2015, 08:22:33 »
No to jsem zapomněl zmínit, co se strojů týkalo tak jen ty ruské: T-34/85 a už si to moc nepamatuji ale asi to byl IL-2?
"Myšlenky nemohou přežít, jestliže za ně člověk nemůže bojovat."-Thomas Mann