Autor Téma: Unsere Mütter, unsere Väter  (Přečteno 2676 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

simamasa

• Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
  • Meine Damen und Herren...
    • simamasa-blog
Unsere Mütter, unsere Väter
« kdy: Srpen 06, 2015, 10:49:50 »

Německo, 2013, 3x90 min
Režie: Philipp Kadelbach
V hlavních rolích: Volker Bruch, Tom Schilling, Miriam Stein, Katharina Schüttler, Ludwig Trepte

Filmbox:
Berlín roku 1941. Pět přátel se touží stát hrdiny v dobrodružství, které změní tvář Evropy - a navždy změní i je samotné. Vyrovnaný a uhlazený důstojník Wilhelm odjíždí na východní frontu spolu se svým mladším bratrem Friedhelmem, citlivým snílkem, kterého mnohem víc než válka zajímá literatura. Do Wilhelma je hluboce zamilovaná Charlotte, mladá zdravotní sestřička, která se rovněž těší na své působení ve Wehrmachtu na východní frontě. Greta je talentovaná zpěvačka toužící stát se další Marlene Dietrich - a její židovský přítel Viktor stále nedokáže přesvědčit své rodiče, aby opustili Německo. Z lidských hodnot se začínají drát do popředí odvaha a statečnost - ale také zrada. Friedhelm se stane bezduchým strojem na zabíjení. Wilhelm dezertuje a je postaven před vojenský soud. Charlottina nacistická ideologie se rozpadne, když prozradí židovskou sestřičku sloužící ve Wehrmachtu. Greta zařídí Viktorovi doklady nezbytné k odjezdu tím, že prodá své tělo důstojníkovi SS. Všech pět našich přátel - a miliony dalších - chtělo být hrdiny, ale nikdo z nich se nedokázal představit, co udělá válka s jejich životy a se zbytkem světa...

Pár mých slov:
Celá série se mi hodně zamlouvala. Je vidět, že když se Němci do něčeho pustí, tak to v 90% má slušnou kvalitu. 3x90 minut zde ani v nejmenším nebylo na obtíž, protože se nejedná čistě o bojové scény. Scény z "domácí fronty" dokreslují realitu války. Celkově vzato je celý film o tom, jak se člověk ve válce změní a jaká válka je špína. Vezměme třeba popravu malé holčičky Esesákem z bezprostřední blízkosti, nebo střílení zraněných sovětskými vojáky. To vše nám ukazuje, jak se film nebojí jít do reality. A že ve filmu nestřílí jeden tank za druhym, nebo letectvo nepořádá nálet za náletem? To přece vůbec nevadí, vždyť se jedná o pěší jednotku. Bylo zajímavé sledovat, jak se scény budou vyvíjet a jak se postavy budou znovu setkávat v průběhu celého filmu. Na začátku jsem myslel, že to celé bude mít úplně jiný konec, ale vůbec nevadilo, že jsem se mýlil. Za sebe bych tedy řekl, že film patří mezi špičku válečných filmů a 90% na csfd nebo 8,5/10 na IMDb to jen potvrzuje.

Trailer na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=TmyGPX23px4 (měl by fungovat)

A co váš názor?
"Myšlenky nemohou přežít, jestliže za ně člověk nemůže bojovat."-Thomas Mann
Pokud chcete, navštivte můj web: http://simamasa-blog.blogspot.cz/

sandoslap

• Wehrmacht
    Stabsfeldwebel - podporučík
Re: Unsere Mütter, unsere Väter
« Odpověď #1 kdy: Srpen 06, 2015, 04:10:00 »
Velmi dobré dílo, osobně si jej jedině pochvaluji. Kritika o něm čas od času prohlašuje, že přesvědčení nacisté jsou vždy jen "ti druzí"...což je ovšem dle mého názoru velmi unáhlené a zaujaté, neboť z pěti přátel je jedna osoba na začátku skutečně přesvědčenou následovkyní nacistické ideologie a dle toho i jedná (skupina pěti přátel sestává  z ní, vlastence, pochybujícího vzdělaného odvedence, válku nevnímající a žida)-ovšem, onou osobou je žena a takové ztvárnění (jakkoli jej já jako originální a velmi vhodně dokreslující plně podporuji) je poněkud nezvyklé. Leč dost již krkolomných řečí o kritice, velmi vysokou kvalitu mají i bojové scény, z velké části i díky tomu, že si autoři většinou odpustili snahy předvádět velkolepé bitevní scény a raději se soustředili na výrazně omezenější a dobře ilustrující "běžné" akce, které však přivětšinou docházejí stavu velmi blízkému dokonalosti (za mě např. čištění tvorány). Není to sice druhá Ponorka nebo Stalingrad z r. 1993, ale i já bych hodnotil minimálně 90% a vřele doporučil.

P.S.: A díky zúčastněným za vlákno Hádání filmů, bez něj bych se o filmu vůbec nedověděl  :D
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

simamasa

• Wehrmacht
    • simamasa-blog
« Odpověď #2 kdy: Říjen 24, 2015, 06:18:27 »
Týden jsem nebyl v ČR a hned po příjezdu zjistím, že to bude v TV. Nicméně mě hned v ukázkách trochu zklamal dabing. Co vy? budete se koukat?

sandoslap

• Wehrmacht
« Odpověď #3 kdy: Říjen 25, 2015, 01:56:17 »
Opravdu? Na jakém kanálu a kdy prosím, nedaří se mi to najít a v televizní kvalitě bych to viděl opravdu rád  :)

simamasa

• Wehrmacht
    • simamasa-blog
« Odpověď #4 kdy: Říjen 25, 2015, 11:06:23 »
Včera od 20:00 na dvojce (šlo to i na webu, což mě udivuje, protože to je zahraniční) byl první díl.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10712028928-valecna-generace/214381478180001-jina-doba/ tady by to mělo jít ještě přehrát
Jinak další díly budou opět na dvojce ve 20:00 v sobotu 31.10 a 7.11.
Dle mého názoru byl hezky namluven gestapák v Berlíně a pozdější milenec Grety.

sandoslap

• Wehrmacht
« Odpověď #5 kdy: Říjen 25, 2015, 02:23:41 »
Včera? Zatr.  :) Ale rozhodně díky  ;)

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #6 kdy: Říjen 25, 2015, 05:00:04 »
Na ukládacím servru už ten první díl je ke stažení.  ;)
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

sandoslap

• Wehrmacht
« Odpověď #7 kdy: Říjen 25, 2015, 06:31:47 »
Tak ony tam jsou už všechny tři, ale já to rád nasávám ve vyšším rozlišení a v tom se to už shání hůř..... ;)

venco

• ČSR
  • Podporučík
« Odpověď #8 kdy: Říjen 25, 2015, 09:02:48 »
Ako celok sa mi to celkom páčilo, len tie boje nič moc. V 1941 panzerfaust???

sandoslap

• Wehrmacht
« Odpověď #9 kdy: Říjen 25, 2015, 10:08:38 »
Myslím, že to byla Kurská ofenzíva, tedy 1943 a to již na frontě nějaké malé množství Panzerfaustu (panzerfaust 30?) snad bylo....tuším.

Georg

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #10 kdy: Únor 26, 2017, 08:42:21 »
Velmi povedené dílo, které jen tak něco nepřekoná.  I vystrojenost na dobré úrovni, jen ta MG 42jka v roce 41 :D A dabing v ČT to kazí, nejlepší to je s titulky.