Autor Téma: Trestný prapor  (Přečteno 6103 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Thor Herman

 • ČSR
 • Podplukovník
 • Příspěvků: 811
 • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Trestný prapor
« kdy: Říjen 28, 2015, 08:43:47 »
Akční / Drama / Válečný

Rusko, 2004, 11x50 min
Režie: Nikolaj Dostal
Kamera: Alexej Rodionov
Hudba: Alexej Šelygin
Hrají: Alexej Serebrjakov, Andrej Merzlikin, Dmitrij Nazarov, Alexandr Baširov, Naděžda Markina, Michajl Dementěv, Polina Kutěpova, Darja Moroz, Andrej Smoljakov, Jevgenij Běrezovskij, Roman Artěmjev, Sergej Cepov, Natalja Naumova, Timofej Tribuncev, Jevgenij Pronin, Ivan Lapin, Roman Maďanov, Sergej Fetisov, Leonid Gromov, Denis Kuročka, Vladimir Kašpur, Maxim Drozd, Jurij Stěpanov, Anatolij Filippov, Alexej Ošurkov, Kirill Petrov, Viktor Suprun, Olga Filippova, Vladimir Kapustin, Tagir Rachimov, Viktor Solovjov, Alexandr Makarov, Nikita Jemšanov, Alexandr Curkan, Michail Krylov, Vladislav Kotljarskij, Igor Filippov, Alexandr Kuljamin, Alexej Longin


Obsah

    Historické události druhé světové války byly vypovězeny v mnoha dokumentárních i hraných filmech. Jedna z temných kapitol ruského boje za osvobození, však nebyla nikdy zaznamenána. Zoufalé boje tisícovek trestných praporů, složených z mužů, trestanců, kterým sovětský režim dal jasně na výběr – buď zemřou rukou kata, nebo budou do posledního dechu bojovat proti fašistickému nepříteli. Trestné prapory, muži, kteří neměli co ztratit. Vojenské útvary v nichž bojovali kriminálníci, stejně jako muži, kteří šlápli vedle, kněží, hrdinové, nebo dezertéři. Jednotky, které byly postradatelné a byli proto nasazovány do nejtěžších bitev. Bratrstva lidí, jejichž jediným smyslem bylo dožít se příštího dne. A toto je epický příběh jednoho z nich!

    Jedenáctidílná série, natočená v roce 2004 Nikolajem Dostalem, je založená na reálném základu vzpomínek těch, kteří přežili. Je natočena velkorysým stylem, který jí přibližuje k vysoce hodnocenému seriálu Bratrstvo neohrožených. Charaktery jednotlivých postav jsou vykresleny bez patosu a falešného hrdinství, kamera nápaditě zachycuje jejich bouřlivý život v němž smrt byla častým hostem. Vysoký důraz na reálnost prostředí, postav a dialogů tvoří nejen živou, ale i zajímavou mozaiku osudů, těch kteří dostali poslední životní šanci – bojovat za vlast do posledního dechu.
(oficiální text distributora)
Když pominu zoufalou snahu připodobnit UAZ69 džípu, nebo kýblvágnu, tak je to skvělý seriál.  On ten záběr, kdy se hlavní hrdina po svém zastřelení hrabe se svého hrobu, no prostě to nemá chybu. A pak jak oegány NKVD rozhodnou, že je zrádce vlasti......
Co více říci.?........... Snad jen to, že bych si na místě vyšetřovatele dovedl představit jistého člena tohoto fóra.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

von.erzgebirge

 • Wehrmacht
  Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 432
 • Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. května 2009
Re: Trestný prapor
« Odpověď #1 kdy: Říjen 29, 2015, 11:19:52 »
Každá armáda měla své vlastní způsoby nápravy svých členů, kteří se provinili proti uznávanému řádu.
V souladu s právními normami bylo nutné využít každého dostupného zdroje, proto bylo z vojenského a společenského hlediska zcela nepřípustné, aby byli odsouzení vojáci uzavíráni do nápravných zařízení, zatímco jejich kolegové, kteří se ničím neprovinili, bojovali a umírali při nasazení na frontě. Základním pravidlem utváření trestních praporů bylo jejich okamžité využití pro potřeby bojujících vojsk na nejnebezpečnějších úsecích fronty.
V německé armádě to byly:
Trestní vězeňské prapory (Feldstrafgefangenen-Abteilungen) byly všeobecně zavedeny roku 1942. Byli do nich zařazováni vězni s nepodmíněným trestem odnětí svobody. Komu byl udělen trest delší jak tři měsíce, měl povinnost sloužit v těchto speciálních vězeňských jednotkách Wehrmachtu. Výjimky nebyly povolovány.
Další byly takzvané „probační“ prapory vznikly na základě nárůstu počtu odsouzených za lehké trestné činy a trestů podmínečných. Největším problémem byly krádeže, rabování, vyhýbání se vojenské službě, svévolné vzdálení od jednotky, opilství a jiné přestupky i pro ně našla armáda jiné uplatnění.
Trestní útvary Waffen-SS. Rozkazem Heinricha Himmlera ze dne 31. listopadu 1941 (s platností od 1. listopadu 1941) byly vytvořeny dvě zvláštní jednotky pro potrestané příslušníky Waffen-SS, kteří byli do této doby povinně vyloučeni z řad SS a dáni k dispozici armádě. V trestních útvarech SS platila stejná pravidla jako u trestních jednotek Wehrmachtu.
Podobné trestné prapory měli i armády USA, V. B. a další.
Budoucnost je jasná. To pouze minulost se stále upravuje.

von.erzgebirge

 • Wehrmacht
  Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 432
 • Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. května 2009
Re: Trestný prapor
« Odpověď #2 kdy: Říjen 29, 2015, 11:33:56 »
Každá armáda měla své vlastní způsoby nápravy svých členů, kteří se provinili proti uznávanému řádu.

Nechci se v tom dále vrtat, ale je to několik let nazad, kdy jsem psal o trestních útvarech za 2 s. v. a jistý "badatel" z těchto stránek mě poučil, že trestné prapory jsou ruský vynález a v jiných armádách neexistovali. /Kdo ví jak, může si to dohledat/
Budoucnost je jasná. To pouze minulost se stále upravuje.