Autor Téma: Feliks Szczukowski (Polsko)  (Přečteno 2683 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 2045
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
Feliks Szczukowski (Polsko)
« kdy: Květen 20, 2015, 09:20:06 pm »

Feliks Szczukowski ve vycházkové uniformě wehrmachtu

Feliks Szczukowski se narodil 27. července 1911 v obci poblíž Pieniążkowo .

V roce 1924 mu umřel otec, čímž se stal živitelem rodiny a jako jediný živitel rodiny nemusel nastoupit polskou vojenskou službu. V září 1939 se jeho dům nacházel na územích přičleněných k Třetí říši (Pomořansko). Proto se rozhodl podepsat tzv. volkslist, ovšem díky němu byl roku 1943 povolán do Wehrmachtu. Byl zařazen ke školnímu Grenadier-Ersatz-und Ausbildungs-Bataillon 335, poté byl zařazen do 21. střeleckého pluku 11. pěší divize Wehrmachtu, který tvořil okupační jednotku v Řecku a v září 1944 převelena do Makedonie.

Přestože byl příslušníkem pozemní armády, jeho jednotka vyfasovala uniformy Luftwaffe z nedostatku uniforem v tomto období. Na Balkáně se též účastnil bojů s jugoslávskými partyzány a v říjnu 1944 byl odeslán na hospitalizaci s průstřelem plic a poté měl být lodí přepraven do nemocnice v Terstu, ovšem během cesty byla tato loď 28. října 1944 zadržena britským torpédoborcem HMS Wilton, který loď donutil k obratu a pod jeho dozorem doplula do Alexandrie. I přes označení znakem Červeného kříže a čili protizákonné jednání ohledně dohod ohledně Červeného kříže ze strany Britů, byli Němci na palubě vzati v Alexandrii do britského zajetí. Szczukowski skončil a nemocnici v Alexandrii, po vyléčení putoval do zajateckého tábora u Jeruzaléma. Zde se ovšem dozvěděl o polských jednotkách a tak se přímo ze zajateckého tábora do nich přihlásil - 19. dubna 1945 byl do nich přijat.

Na frontu se již nedostal a 12. května 1945 byl přidělen k zásobovací jednotce - od 2. července do 14. srpna 1945 absolvoval kurz řidiče automobilů, kdy mu poté byl vydán britský řidičský průkaz na osobní a nákladní (do tří tun) automobily. 30. srpna ovšem na následky průstřelu plic z Jugoslávie skončil opět v nemocnici a k jednotce se vrátil až 22. září 1945. V březnu 1946 se rozhodl pro návrat do polských jednotek a 25. března 1946 byl poslán do tranzitního tábora v Polkemmet ve Skotsku.

13. června 1945 opustil na lodi Británii a o pět dní později již polská jednotka vystupovala v polském přístavu Gdaňsk. Poté se vrátil do Pieniążkowa, kde se oženil a v říjnu 1946 převzal rodinnou farmu. Zde pracoval až do roku 1975. Poté mu ovšem půda byla vyvlastněna a on i jeho rodina odešli - živil se jako číšník či obsluha v divadle. Se svou ženou a dvěma dětmi žil v Gdaňsku a Kwidzynu. Nakonec zemřel v Gdaňsku po vážné nemoci 25. března 1992.


Feliks Szczukowski v battledressu.
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/