Autor Téma: ELEGANTNÍ DOBYTÍ ZDVOŘILÝCH OSTROVŮ (1940)  (Přečteno 1531 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 2048
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
ELEGANTNÍ DOBYTÍ ZDVOŘILÝCH OSTROVŮ (1940)
« kdy: Červenec 07, 2015, 06:39:16 »
Červen roku 1940 - po bleskové válce západní Evropou se pod německou kontrolou ocitají Dánsko, Norsko, Holandsko, Lucembursko, Belgie a severní část Francie. Německo vojensky porazilo a okupovalo výše jmenované a byl zde z německého pohledu další úspěch v podobě vytlačení britských sil z kontinentu na ostrovy s tím, že britská armáda pozbyla množství ručních zbraní, transportérů, děl, tanků, automobilů i letadel, ovšem zachránila sta tisíce belgických, holandských, francouzských i svých vojáků transportem do Británie. Po odmítnutých nabídkách míru Adolfa Hitlera i vzdušné bitvě mezi Luftwaffe a Royal Air Force si britské království udrželo nezávislost a kromě Švýcarska a Švédska se k jaru 1941 stalo jediným neokupovaným či neanektovaným státem Evropy.

Ale již není pravdou, že britská území v Evropě okupována nebyla - šlo o tzv. Elegantní dobytí zdvořilých ostrovů.


První německý voják vstoupil na britskou půdu v neděli 30. června 1940. Jednalo se o průzkumný letoun Luftwaffe, kdy jeho pilot s revolverem v ruce se dotkl britské půdy ... pro přelétavající poslední britské stíhačky ale odletěl dříve než chtěl - vlastně pár minut po přistání. Ten den přistálo na ostrově další německé letadlo, z něhož vystoupili tři muži - jeden v uniformě Luftwaffe a dva v uniformách pozemní armády, z nichž jeden namířil puškou na nedaleko stojícího britského policistu. Ten si udržel klid a jako první přijal zprávu o německé okupaci.

Tak začala německá okupace ostrovů v kanálu La Manche a jednalo se o jediné místo britského království v Evropě, jež dobyla nepřátelská armáda.
Německé velení operaci k obsazení ostrovů zahájilo z důvodu, jelikož se jednalo o výchozí pozici k dalším útokům na Británii. Naopak britské jednotky ostrovy opustily z praktického důvodu - neudržitelnost ostrovů. Nejenže byla britská armáda slabší než německá (početně i technicky), byl zde geografický důvod - ostrovy Jersey, Guernsey, Alderney a Sark leží pouhých 48 km od pobřeží Francie, zatímco k britskému pobřeží je vzdálenost větší - 130 km.

Proto se britské ozbrojené složky, kromě policie, stáhly z ostrovů a zbyla po nich pouze prázdná kasárna, přístavy, velitelství RAF, námořnictva a pozemních sil. Předtím prohlášením o svých plánech informovalo britské velení i civilní správu ostrovů i obyvatelstvo.
Po příchodu německých sil se režim ostrova změnil, i když pro většinu obyvatel nijak zásadní - kromě britských pivních křiklounů:
- zavedena policejní hodina
- zákaz prodeje alkoholu
- kina promítala německé filmy, eventuálně schválené britské
- určení pracovních norem obyvatelům k pracím pro německou správu (výstavba letišť, pobřežních a protileteckých obranných postavení)
Další německá nařízení k obyvatelům se týkala:
- zákazu chování holubů
- zrušení místních novin
- odevzdání palných zbraní

Celkově by se dala okupace nazvat jako "elegantní" - vztahy mezi obyvatelstvem a německými vojsky byly zdvořilé, němečtí vojáci měli pochopení k britskému humoru, kdy v rámci odevzdání zbraní jim Britové odevzdávali kapslovky.
Jedním z dalších nařízení pro obyvatelstvo byl zákaz vstupu na severní pobřeží ostrovů, kde německé jednotky započaly s výstavbou palebných postavení děl, bunkrů, stanovišť světlometů, děl či námořnictva.

V rámci výstavby obranných pozic se měnil i ráz krajiny - zálivy dostaly dřevěná mola pro pozice děl, pláže pokryl ostnatý drát a okopy. V rámci obranných postavení se ocitla i stará britská pevnost z dob napoleonských válek na ostrově Guernsey, jež byla opravena a sloužila jako pozorovatelna a stanoviště navádění dělostřelecké palby ....


Tak začala téměř 5 let trvající okupace, jež skončila německou kapitulací 9. května 1945, v případě ostrova Alderney až 16. května 1945. A to i přes návrh operace Constellation z roku 1943, navržené víceadmirálem lordem Louisem Mountbattenem k opětovnému dobytí ostrovů ...
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/