Autor Téma: Švýcarsko a operace Tannenbaum  (Přečteno 13642 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Švýcarsko a operace Tannenbaum
« Odpověď #15 kdy: Říjen 16, 2010, 12:03:06 »
Tady máš něco ke švýcarskému letectvu za druhé světové války:
http://www.valka.cz/clanek_11166.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0v%C3%BDcarsk%C3%A9_letectvo

I přes početní nevýhodu nebyli Švýcaři zbabělci a dokázali se pustit do boje se soupeřem, jež byl jak v modernosti, tak v počtu svých letadel ve výhodě. Přesto jim dokázali Švýcaři docela zavařit....

Tady nějaká čísla:
Po vypuknutí války měla Fliegertruppen celkem tři pluky (Fliegerregiment 1, 2 a 3). Ty byly složeny ze 19 letek (Fliegerkompanie).

7 letek bylo vyzbrojeno víceúčelovými dvouplošníky EKW C-35, dvě letky byly vyzbrojeny starými stíhačkami Dewoitine D.27, šesti letek licenčně vyráběných D.3800 a šesti letek vyzbrojených Bf-109 verzí D, E. Úloha letectva byla tedy už na první pohled čistě obranná.


Stručný popis bojových akcí:
Od 1.září do 31.prosince 1939 evidovali Švýcaři celkem 143 případů narušení jejich vzdušného prostoru. Po německém útoku 10.května 1940 na Belgii, Holandsko a Francii, se Švýcarům na bf-109 podařilo sestřelit Do-17, jehož osádka ignorovala pokyny k přistání na švýcarském letišti (v tomto případě by Němce čekala internace). Do-17 se po krátké přestřelce zřítil na německé straně hranice. 16.května byl sestřelen He-111.

1.června Goring vyslal vlastním rozkazem bombardéry he-111 nad francouzský Grenoble skrz švýcarský vzdušný prostor. Při obou průletech německých bombardérů si určitě švýcarští stíhači vedli výtečně, když Luftwaffe musela odepsat jeden He-111 a poškození nad 10% u dalších tří.
2.června byl sestřelen další he-111.

4.června se pokusil dvouplošný C-35 zahnat dvoumotorový německý bombardér (ovšem pomalejší C-35 neměl na modernější bombardér sebemenší nárok). Od tří hodin dopoledne téhož dne byly švýcarské bf-109 ve vzduchu pomalu častěji než na zemi, když vedly šarvátky s německými Bf-110. Výsledkem byly dva odepsané Bf-110 a několik lehce poškozených. Švýcaři se vrátili domů beze ztrát.

8.června se pokusila Luftwaffe opět dát Švýcarům na pamětnou. V té době startovaly do vzduchu bf-110, jejichž hvězda po vítězném tažení ve Francii snad doslova zářila (i když její těžké ztráty měly dávat na vědomí, že jejich hvězda zároveň již pohasíná). Jejich úkolem se mělo stát vyprovokování švýcarských stíhačů do boje a co nejvíce jich, nejlépe nad německou a francouzskou stranou hranice, sestřelit. Vyprovokování se podařilo, když byl sestřelen neozbrojený švýcarský C-35. Oba letci zahynuli.
Vyprovokování se podařilo a do vzduchu vzlétlo 14 švýcarských stíhačů. přesné číslo není známo, ovšem z tohoto souboje se domů vraceli vítězně Švýcaři. Tímto šarvátky nad neutrálním Švýcarskem končí. Ovšem pouze do roku 1944, kdy byly během ledna sestřeleny dva německé letouny a 13.dubna 1944 byl sestřelen první americký letoun - B-17G. 5.září došlo k souboji P-51 Mustang s dvojicí švýcarských bf-109. Oba ,,Mesíky" byly sestřeleny.


Zdroj:
domácí archív (pokud se tak dá hromada potisknutého papíru nazvat :D :D)
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Tiny

 • Luftwaffe
 • Leutnant - poručík
 • Příspěvků: 296
Re: Švýcarsko a operace Tannenbaum
« Odpověď #16 kdy: Říjen 16, 2010, 01:37:51 »
Však jo, Adolf se bál Švýcarsko napadnout. Navíc by mu to ani nic moc nepřineslo. Malá zemička, kde nejsou žádný suroviny a významnější průmysl. Využili ho dobře jako neutrálního, viz. praní prachů ve švýcarských bankách, uschovávání pokradených klenotů a zlata z celé Evropy apod. Stejně jako neutrální Švédsko náckům prodávalo kvalitní železnou rudu. Tyto země hrály Němcům do karet. I tyto země ve své podstatě mají svou určitou vinu. Ačkoliv byly oblíčený Osou a měly třeba strach...
Teplé pivo je horší, než-li studená Němka!

NeonMaster

 • Rudá armáda - RKKA
 • ст.сержант - Staršij seržant
 • Příspěvků: 90
Re: Švýcarsko a operace Tannenbaum
« Odpověď #17 kdy: Listopad 03, 2014, 07:54:10 »
Četl jsem info ze svýcari byli schopní nasadit az 875 000 vojáků z v té době z 4mil obyvatel je docela dost
Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku.
(Churchill k Chamberlainovi v House of Commons po podpisu Mnichovské dohody, 1938)