Autor Téma: Bitva o Carentan (1944)  (Přečteno 4723 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 2046
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
Bitva o Carentan (1944)
« kdy: Květen 16, 2015, 02:04:49 »

Na horní fotce je slavná Cafe de Carentan, kde se odehrály těžké boje mezi jednotkami americké 101. výsadkové divize s podporou tankového batalionu a batalionu pěchoty proti německým parašutistům z 6. parašutistického pluku pod velením majora von der Heydteho s podporou dvou batalionů východoevropských dobrovolníků, dvou batalionů pancéřových granátníků a jednoho tankového batalionu s podporou dělostřelectva.

Samotné boje probíhaly od 8. do 14. Června 1944 a skončily americkým vítězstvím, když se poslední němečtí obránci z města stáhli. 13. června proběhl protiútok 17. divize pancéřových granátníků SS proti zakopaným americkým výsadkářům, ovšem díky včas dorazivším silám v podobě jednoho amerického tankového batalionu s pěchotou a houževnaté obraně amerických výsadkářů, byl německý protiútok německých výsadkářů a pancéřových granátníků s obrněnou technikou, nakonec odražen. Jedním z hlavních důvodů německé porážky bylo kolabující zásobování, nedorazivší posily a objevení se tanků americké 2. tankové divize, jež rozhodly o vítězi v této bitvě.


Hlavní střet se odehrál po americkém obsazení města na tzv. kopci 30, dnes přezdívaném Krvavá rokle. Důvodem pro vybrání místa hlavního střetu bylo to, že okolí města je bažinaté s mokřady a tohle místo představovalo jediný vhodný vjezd do města pro těžkou techniku.

Chronologicky:
8.6. - američtí výsadkáři dobyli město na německém soupeři, též výsadkářích
9.6. - američtí parašutisté zaujali pozice na kopci 30 jakožto jediném úseku vhodném pro nasazení těžkých zbraní, na ostatních úsecích pouze hlídky
13.6. - ráno začala německá palebná příprava proti zjištěným americkým pozicím na kopci a trvala do 4.30 hod ráno

Poté přešly německé oddíly do útoku s podporou obrněné techniky, ovšem zde pro ně problém, že museli otevřeným terénem útočit z jednoho svahu na druhý, kde byli Američané zakopáni. Přesto i tak začala americká palba po intenzivním boji, z důvodů ztrát, tenčících se zásob munice a absence těžkých zbraní, polevovat. V tom případě by už nestálo německým silám téměř nic v postupu do samotného města. Ovšem ve shodnou dobu se k americkým obráncům přiklonilo štěstí, když se objevily vlevo z jejich pohledu tanky a pěchota americké 2. tankové divize a svou palbou podpořili americké výsadkáře. To již pro oslabené německé síly bylo příliš a za krycí palby se začaly stahovat, čímž potvrdily americké vítězství.

Velitelé:
Americká strana

Maxwell Taylor - velitel 101. výsadkové divize, osobně se účastnil bojů v první linii


Anthony McAuliffe - velitel dělostřelectva 101. výsadkové divize


Maurice Rose - v době bitvy velitel 2. tankové divize


Robert Sink - velitel 506. výsadkářského pěšího RegimentuNěmecká strana
Friedrich von der Heydte - velitel 6. parašutistického pluku


Werner Ostendorff - velitel 17. divize SS, jež se účastnila bojů
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/