Autor Téma: uniformy států, které bojovaly ve druhé světové válce  (Přečteno 5592 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

simamasa

  • Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
  • Příspěvků: 217
  • Meine Damen und Herren...
Francie

Na začátek našeho pohledu na uniformy zemí druhé světové války se podíváme na Francii. Francouzský stejnokroj z první světové války by v roce 1935 nahrazen stejnokrojem barvy khaki.

Sako bylo jednořadové s nízkým, uzavřeným límečkem a mělo šest knoflíků. Důstojníci měli obdobné, na jejich saku však bylo knoflíků sedm a obsahovalo ještě dvě náprsní kapsy a dvě skryté boční kapsy. Oba dva typy byly opatřeny manžetami.

Zimní kabát byl dvouřadový, s velkým, uzavřeným, ohrnovacím límcem. Chlopně bočních kapes se zapínaly na dva knoflíky. Cípy kabátu šly ohrnout a upevnit.

Kalhoty byly nošeny jezdecké, buď s ovinovačkami, nebo s koženými šněrovacími kamašemi.

Boty vojáci nosili šněrovací, hnědé, kotníkové.

Pokrývka hlavy byla buď tzv. képi, která byla nejpopulárnější, nebo polní čepice, kterou nosili hlavně poddůstojníci. V průběhu války přešli zahraniční Francouzi na lodičku. Poslední typ byla ocelová přilba, která tvarově připomínala přilbu z roku 1915. Přilba byla vpředu doplněna druhem vojska.

Zvláštní stejnokroje nosili příslušníci obrněných jednotek. Jejich uniformy měli odlišné ocelové přilby, které měli chrániče krku. Místo lodičky používali tmavomodrý baret. Dále nosili kožený, tříčtvrteční kabát. Tmavomodrý baret nosili také příslušníci horských jednotek, kteří měli místo kabátu k dispozici nepromokavou bundu.

Hodnosti se v pozemním vojsku nacházely na pokrývce hlavy (kromě helmy), na rukávech saka a zimního kabátu. U kožených kabátů se hodnosti nacházely na tmavomodrém, odepínatelném pruhu látky, který byl upevňován vpředu na prsou.

Poté co byli Francouzi poraženi, nosili jednotky ve Vichy předválečné stejnokroje, či modifikované uniformy německé armády. Jednotky Svobodných Francouzů nosily směs britských a amerických uniforem s mnoha francouzskými prvky.

Druh vojska se dal poznat podle barvy límcových výložek, barvy lemovky a barvy čísla označení jednotky. Barvy byly tyto:

Druh vojska            výložky            lemovkvy         čísla
Pěchota                     khaki               tmavé modrá   červená
Dělostřelectvo           červená            modrá              modrá
Obrněné jednotky      khaki                světle šedá       světle šedá
Ženijní jednotky        černá               červená            červená
Dopravní jednotky     zelená              červená            červená
Zdravotnictvo           červená            červená            světle modrá
horní řada zleva: Francie 1940 brigádní generál, Francie 1940 dělostřelec, Francie 1940 major pěchoty, Norsko 1940 horský střelec
dolní řada zleva: Francie 1940 seržant obrněné divize, Německo 1945 poručík pěchoty, Sýrie 1941 vojín pěchoty, Ukrajina 1943 vojín pěchoty, Velká Británie 1941 příslušník Svobodných Francouzů

Stát a rok značí, kde a kdy se voják na ilustraci nacházel.

Zdroje:
Vojenské stejnokroje druhé světové války; stejnokroje příslušníků pozemního vojska-Andrew Mollo, Malcom McGregor
http://www.thephora.net/forum/showthread.php?t=95761
"Myšlenky nemohou přežít, jestliže za ně člověk nemůže bojovat."-Thomas Mann

simamasa

  • Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
  • Příspěvků: 217
  • Meine Damen und Herren...
Re: uniformy států, které bojovaly ve druhé světové válce
« Odpověď #1 kdy: Červen 08, 2015, 06:35:59 »
Itálie

Jako další zemi máme na pořadí Itálii. Italský stejnokroj z roku 1909 byl nahrazen hned třikrát a to v letech 1925, 1933 a 1935.

Sako bylo jednořadové dvěma náprsními kapsami a dvěma kapsami na bocích. Kapsy měly chlopně zapínatelné. Na saku se ještě nacházely nárameníky a rukávové manžety.

Kalhoty byly dlouhé, nebo jezdecké. Pokud byly dlouhé, nosily se polobotky s ovinovačkami. Jezdecké kalhoty a boty nosili příslušníci jezdectva a důstojníci. Důstojníci měli ještě na kalhotách lemovku v barvě druhu vojska.

Zimní kabát byl dvouřadový s otevřeným límcem a šikmo střiženými skrytými kapsami.

Lodička i polní čapka měly vpředu státní znak a po straně hodnostní označení. Brigadýrka, kterou nosily všechny šarže, měla černý štítek a odlišné podbradníkové šňůry. Na ocelové helmě byl černou barvou symbol druhu vojska.

Střelecké a myslivecké jednotky měly černé klobouky s kohoutím peřím na pravé straně. Osádky obrněnců nosili kožené kukly s nákrčníkem a černý kožený kabát. Výsadkáři měli stejnokroj až od roku 1942. Jejich sako bylo u krku otevřené a rukávy se plně zavíraly v zápěstí, stejně tak jako dlouhé kalhoty u kotníků.Tropický stejnokroj byl stejného střihu, jen z lehčí látky a barvy světlé khaki. Součástí byla tropická přilba s kokardou a mosazným odznakem druhu vojska vpředu.

Od roku 1943 měla ta část Itálie, která bojovala s Německem, stejnokroje německé s italským hodnostním označením. Na jižní straně tomu bylo podobně, jen byly používány britské a americké stejnokroje.

Hodnosti byly, jak už jsem řekl, na pokrývkách hlavy, náramenících a ještě rukávových manžetách pomocí pruhů a pozlacených pěticípých hvězdách.

Barvy vojsk byly následující:

Druh vojska             barva
Generální štáb         tyrkysová
Pěchota                   šarlatová
Střelecké jednotky   karmínová
Horské (alpské) j.    zelená
Dělostřelectvo          žlutá
Ženijní jednotky       karmínová
Intendance              modrá
Komisaři                  fialová
horní řada zleva: Francie 1940 plukovník pěchoty, Itálie 1940 milicionář, Itálie (jih) 1944 důstojník horských jednotek
dolní řada zleva: Lybie 1941 příslušník obrněných jednotek, Tunisko 1942 parašutista, Ukrajina 1941 major jezdectva

Stát a rok značí, kde a kdy se voják na ilustraci nacházel.

Zdroje:
Vojenské stejnokroje druhé světové války; stejnokroje příslušníků pozemního vojska-Andrew Mollo, Malcom McGregor
http://www.thephora.net/forum/showthread.php?t=95761
"Myšlenky nemohou přežít, jestliže za ně člověk nemůže bojovat."-Thomas Mann