Autor Téma: Okupace ve 26 obrazech  (Přečteno 1578 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Okupace ve 26 obrazech
« kdy: Březen 23, 2015, 06:31:29 »
Jugoslávie, Dubrovník 1941. Pár měsíců před vznikem ustašovského Nezávislého státu Chorvatsko, loutkového státu nacistické Německé říše. Tři přátelé, Niko, Toni a Miho, vrstevníci z bohatých dubrovnických rodin, žijí bezstarostným životem. Toni se zamiluje do Nikovy sestry Ane a na jejich zásnubách tři sobě si blízké rodiny očekávají okupaci. Přátelství pokračuje, ale nové okolnosti okupace je čím dál více rozdělují. Toni se vzhledem ke svému italskému původu stává fašistou. Miho je jako žid zatčen a jako zázrakem se mu podaří uniknout z krvavého ustašovského masakru v autobusu. Niko přechází k nelegálnímu hnutí Svazu komunistické mládeže... Okupace ve 26 obrazech je první částí válečné trilogie režiséra Lordana Zafranoviče, která dodnes šokuje drsně zachycenou realitou zla na pozadí krásného Dubrovníku...(oficiální text distributora)
Když jsem tento film někdy na přelomu sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století viděl, byl jsem otřesen. I dnes se na něj nedokáži podívat bez určitého odporu.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

venco

• ČSR
  • Podporučík
Re: Okupace ve 26 obrazech
« Odpověď #1 kdy: Březen 26, 2015, 10:50:41 »
Film som kukal pred pár rokmi a dnes by som to už nedokázal. Tá scéna z autobusu bola teda dosť brutálna. Podobné filmy už nepozerám, nerobí mi to proste dobre, bo sa to môže opakovať /a aj sa opakuje/ kedykoľvek a kdekoľvek vo svete. Človek je už raz taký a preto mi je z toho zle. Radšej si pustím film typu Siedma rota za úplnku.....