Autor Téma: Carro de Combate Medio Nahuel D.L.43 (Argentina)  (Přečteno 3677 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2045
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Carro de Combate Medio Nahuel D.L.43 (Argentina)
« kdy: Září 03, 2014, 01:39:55 »

Přestože Argentina zasáhla do druhé světové války až k jejímu konci a prakticky na nátlak Spojených států, uvědomovala si potřebu vlastnictví vlastního tanku co by vojenské reprezentace země. Ovšem stále v průběhu konfliktu byla země průmyslově méně vyspělou a argentinské armádě nezbývalo než se ohlížet po možném stroji v zahraničí - a nejvíce jim byly sympatické stroje čtyř evropských států:
 - Británie - Vickers - Loyd
 - Francie - různé lehké tanky a tančíky firem Renault, FCM a Hotchkiss
 - Itálie - L2/29, a sérii tančíku L3
 - Československo - lehký tank vz.38

Ovšem díky zvyšujícímu se napětí v Evropě se všechny zmíněné státy zapojily do zbrojního závodu a než se vůbec argentinské armádní velení rozhoupalo, zmíněné státy již nestačily naplňovat vlastní požadavky s tím, že české zbrojovky již vyráběly pro Wehrmacht. Tím všechny zmíněné státy vypadly ze hry a jediný stát, produkující tanky evropské úrovně byly Spojené státy, ovšem argentinský zájem o M3 Stuart skončil již na prvním úřadě jako nevhodný - zřejmě pro argentinskou polofašistickou vládu. Další obavou USA bylo možné přenesení konfliktu do Jižní a Střední Ameriky a tím možné zapletení USA do nového světového konfliktu. A tak místo uzavření smlouvy o dodávce tanků a sériové výrobě bylo z USA posláno hospodářské a zbrojní embargo.

Od roku 1940 až do roku 1942 tak probíhala různá řešení, projekty a dohady o možných nárocích na vhodný argentinský tank. S ohledem na vývoj válečných operací v Evropě bylo shledáno, že ideální bude tzv. střední tank. Kvůli tomu byla v roce 1940 založena Generální správa zbrojní výroby, která měla dospět ke konečnému verdiktu ohledně vlastností tanku. V roce 1943 byl konečně schválen nejideálnější projekt.

Realizací celého projektu byl pověřen pplk. Alfredo Aquiles BAISI, též označován za otce argentinských obrněných sil či argentinského Guderiana (tvůrce a myšlenkového otce německé takové armády a doktríny). Správnost rozhodnutí pověření vedením právě Baisiho se ukázala hned, když dokázal vést projektové práce, organizací (jinak rivalizujících) jednotlivých složek armády a současně získávat pro projekt velké množství domácích i zahraničních subdodavatelských firem.

Navíc Alfredo Aquiles BAISI strávil krátký čas v USA ještě před uvalením embarga a zde nejdříve obdivoval M3 Stuart a Grant, přičemž jej nejvíce okouzlil nejnovější americký střední tank M4 Sherman. Tím se jeho projekt nemohl zapřít, jelikož argentinský tank se tvarově, výzbrojí a koncepčně podobal Shermanu.

Celý projekt měl poměrně rychlé tempo, od skončení a schválení projektových papírů byla za 45 dní postavena v měřítku 1:1 dřevěná maketa a za pouhé dva měsíce byl představen plnohodnotný prototyp. Stroj byl již koncepčně moderním a místo nýtování, před válkou oblíbené, byl z velké části svařovaný - trup byl vyrobený z pancéřových plátů spojených svářením a věž byla odlévaná (přestože tahle technologie byla pro argentinský průmysl mírně obtížnější a zlé jazyky tvrdí, že prototyp dostal až druhou věž). Než ovšem byla zvládnuta výroba věže, prošel již zkompletovaný podvozek zkouškami, při kterých obstál.

Ještě před dokončením prototypu došlo v Argentině k vojenskému převratu dne 4. června 1943, který ukončil vládu Ramóna Castillo. Objevení nového tanku na oslavách 1. výročí převratu bylo pro nový režim velmi vhodné a v den výročí ulicí Avenida del Libertador v Buenos Aires v rámci přehlídky již jelo 10 plně zkompletovaných tanků Nahuel. K nim se později během několika měsíců k navýšení počtů tankové techniky argentinské armády přidalo dalších 6 tanků. Všechny tanky vyrobila firma Arsenal Esteban de Luca v Buenos Aires, která ovšem po dokončení 16. kusu další stroje nepřidala, jelikož se změnila mezinárodní politika Argentiny a okolích zemí. V roce 1950 se ve stavech argentinské armády nacházelo ještě 13 tanků (3 tanky byly rozebrány pro náhradní díly) a poslední byl vyřazen z aktivní služby až v roce 1962 - zřejmě všechny tanky nakonec skončily jako cvičné, později jako cíle pro nácvik dělostřelecké palby a nakonec byly všechny sešrotovány.

Jejich osud, který jim udál, že se dnešních dnů nedočkal jediný, byla jednak poválečná politika západních států a hlavně potřeba Británie k pokrytí válečných výdajů a poválečné obnovy, čili velmi ochotně a levně se zbavovala přebytečných strojů, hlavně typu Sherman.


Technické údaje:
hmotnost 35 t
délka 6,22 m
výška 2,95 m
šířka 2,33 m
překonání překážek 30 stupňů

Pohon a výkon:
motor Lorraine Dietrich 12 E.B. ,vodou chlazený 12ti válec do W o výkonu 500
převodovka 4+R
Zavěšení   vertikální spirální pružinou
max. rychlost 40 km/hod (na silnici)
dojezd 250 km (na silnici)

Pancéřování a výzbroj:
pancéřování 25-80 mm

výzbroj -1x75 mm kanón Krupp 75/30(polní dělo vzor 1909):
 - dostřel-7700 m
 - kadence 10 výstřelů/min.
 - 1 kulomet ráže 12,7 mm
 - 3 kulomety Madsen model 1926 ráže 7,62 mm v trupe ovládané radistou-v roce 1948 byly dva středové kulomety odstraněny

-organická výzbroj posádky - revolvery Ballster Molina a samopaly Halcon ráže 11,25 mm
 - rádiové spojení - rádio a interkom Telefunken

posádka: 5 mužů (velitel, střelec, nabíječ, řidič, střelec z kulometu/ záložní řidič)


Uvedu též, že v rámci výročí převratu z června 1944, vznikla replika tanku v Nahuel C73, k roku 2007 mu k pojízdnosti chyběl motor.

Zdroje:
zona-militar.com
en.wikipedia.org
forum.valka.cz
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2045
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Carro de Combate Medio Nahuel D.L.43 (Argentina)
« Odpověď #1 kdy: Září 03, 2014, 01:45:19 »
A něco pro fajnšmejkry - motor Lorraine Dietrich 12 E.B.


Umístění


Výroba
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

NeonMaster

 • Rudá armáda - RKKA
 • ст.сержант - Staršij seržant
 • Příspěvků: 90
Re: Carro de Combate Medio Nahuel D.L.43 (Argentina)
« Odpověď #2 kdy: Září 03, 2014, 06:27:46 »
Tak o tomhle tanku jsem vůbec nevěděl :o jinak zajímavý článek :)
Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku.
(Churchill k Chamberlainovi v House of Commons po podpisu Mnichovské dohody, 1938)