Autor Téma: střední-težký tank KV-13  (Přečteno 7586 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

NeonMaster

• Rudá armáda - RKKA
  • ст.сержант - Staršij seržant
střední-težký tank KV-13
« kdy: Srpen 19, 2014, 05:32:32 »
KV-13 (údaje platí pro objekt 233)

Úvod: V dubnu 1942 přistoupila skupina konstruktérů k vývoji tanku který
     by měl pancéřování jako težký tank ale rozměrama a pohyblivostí
     by se řadil mezi střední tanky.Takticko-technické podmínky byly
     formuolovány počátkem roku 1942.G.N.Moskvič byl navrhář vnitřního
     vybavení.Ten vetšinu dílu navrhoval nově a skoro nepoužíval díli
     z dosavadní produkce.Vozidlo bylo skutečně menší než dosavadní
     obrněnce řady KV a přitom pancéřování bylo na nejvíce exponovaných
     místech až 120mm.

Výrobce:Sovetský svaz skupina konstruktéru pod vedením Ž.A.Kotina v
          Chelyabinskiy traktornyy zavod
        Konstruktéři: hlavní řešitel projektu byl N.V.Cejce ten však
        v červenci 1942 zemřel a zastoupil ho N.F.Šašmurin trup tanku
        navrhl K.I.Kuzmin,vež N.M.Sině,podvozek S.V.Mickevič a vnitřní
        vybavení G.N.Moskvič.

Typ tanku:Tank měl kombinovat přednosti težkého a středního tanku občas se používá
                                    označení univerzální někdy se řadí mezi střední tanky ale vzhledem k tomu
                                    že je to tank řady KV měl by být mezi težkými tanky.

Osádka: 3muži (řidič,velitel,nabíječ)

Rozměry:Délka:6,99m Šířka:3,07 Výška:2,50

Hmotnost:31t

Výzbroj:Hlavní:Kanón ráže 76,2mm Zis-5,Sekundární:kulomet DT ráže 7,62mm spražený
        s kanónem a další DT ze zadu veže

Munice:65 Dělostřeleckých granátů 945 kulometných nábojů

Zadymovací ochrana:Žádná

Náměr a Odměr: ??

výkony:motor: Diesel B-2K 600hp Stoupání:30%  příkop:2,5m
       stěna: 1,2m brod: 1,3m rychlost:55km/h

Převodovka:Speciálně navržená převodovka měla devět stupňů pro jízdu
           vpřed a jeden reverzní.

Pancéřování:korba 120/75/65 vež 85/85/85

Vybavení:optický teleskopický zaměřovač 10T-13 a periskopický PT-4-13
         radiostanice 10P,interní komunikační systém TPU-3 nebo TPU-4

Objekt 234:Existovali dva typy jeden měl označení Objekt 233 a druhý Objekt 234
           (Technické údaje platí pro Objekt 233) Hlavní rozdíl byl v tom že
           Objekt 234 měl vež z tanku KV-9 s 122mm Houfnicí D-9 tank byl také o
           jednu tunu težší. Tank od tanku se také lišil použitými pásy některé
           prototypy je převzali od T-34 a některé od tanků řady KV

Závěr:N.F.Šašmurin vzpomínal že s jedním KV-13 podnikl testovací jízdu
      z Čeljabinska do Kopějska a zpět, v délce asi 50kilometrů.Jízda
      probíhala v měkčím nenáročném terénu, Vozidlo jelo dobře a svižne
      ,přesto se po návratu ukázalo že došlo k požkození jednoho páru
      nosných kladek.
      KV-13 nebyl přímo nepovedený typ a po vychytání všech chyb a dětských
      nemocích by mohl být velmi povedený tank avšak generálové moc středně
      težkému tanku nepřali a navíc nebyla potřeba zvyšovat počet produkovaných
      typů navíc za chvíli měl být zaveden nový tank IS.Ale nejde říct že
      tank KV-13 byl zcela zbytečný poznatky z jeho vývoje byli použity při
      vývoji tanků řady IS.

KV-13 s pásy tanku T-34

KV-13 s pásy řady KV

tabulka průbojnosti kánónu ZiS-5 (F-34)

stejný kanón používali pozdější verze T-34-76 (IP znamená že 20% fragmentů projde pancířem a CP že 80% fragmentů projde pancířem (aspoň tak jsem to pochopil já))

Zdroje:
http://www.aviarmor.net/   (obrázek)
http://wiki.wargaming.net/  (obrázek i info)
http://forum.worldoftanks.eu/index.php?/topic/26639-all-about-kv-13/
http://wiki.worldoftanks.kr/KV-13
http://wiki.wargaming.net/ru/Tank:KV-13/%D0%98%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%92-13
http://english.battlefield.ru/specification-and-armor-penetration.html (tabulka,tu jsem print screenul a upravil v malování)

Kniha:Težké tanky,Ivo Pejčoch,vydalo Nakladatelství Svět Křídel,Cheb,2010
Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku.
(Churchill k Chamberlainovi v House of Commons po podpisu Mnichovské dohody, 1938)

Petrz

• Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
Re: střední-težký tank KV-13
« Odpověď #1 kdy: Srpen 28, 2014, 07:36:27 »
Děkuji za zajímavý příspěvek. Mohu se samozřejmě mýlit,ale dle mého názoru bylo chybou KV-13 v původní podobě nevyrábět. Kombinace mimořádné ochrany,malých rozměrů a vysoké mobility z něj dle mne dělalo ideální tank pro rok 1943. Vím že důvodem odmítnutí první verze byla,vedle poruchovosti, pouze dvojčlenná věž a nedostatečná síla pancíře věže jež nedokázala spolehlivě odolávat 88mm FLAKu 36. Já se však domnívám že důležitější byla schopnost tanku odolávat kanónu 75mm Pak 39 a KwK 40 L48 ,nenáročná výroba,nízká silueta a vysoká rychlost.
Jak by asi dopadla bitva u kurska pokud by T-34/76 disponoval ochranou blíží se JS_1. Samozřejmě je mi jasný argument že zavedení nového typu sebou přináší značné náklady přebudování výrobních linek,a výpadek v dodávce strojů na frontu,a že nově zaváděný stroj musí mít vidinu dlouhodobé perspektivy.Tedy že nový stroj musí za tu námahu stát.
Také je mi jasné že KV-13 příliš velký modernizační potenciál neměl. Na druhou stranu v kritickém roce 1943 měl T-34/76 již nedostatečné pancéřování , a KV-13 byl v této oblasti o řád výše (a přitom zachovával všechny přednosti T-34.).Jeho zavedení by tedy znamenalo výraznou taktickou převahu nad Panzerem IV G,H,J a zvětšilo by i šance při boji s tanky Tiger a Panther.
Otázka by se dela položit takto:Pokud by vám teklo finančně do bot,např.byste dlužili bance 100 tisíc, a někdo by vám nabídl že vám dá budˇ 50 tisíc nyní,nebo 200 tisíc zapět let,co byste si vybrali?

Je přežití na úkor slabších projevem síly, nebo slabosti ? Fakt, že tato společnost se přiklání k prvému a je založena na názoru, že zneužívání slabších je v pořádku a v souladu s lidskou přirozeností, popírá ty nejušlechtilejší a nejsilnější vlastnosti člověka- soucit, ochotu pomáhat a sdílet.

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #2 kdy: Srpen 28, 2014, 11:16:35 »
Sice mimo téma - ohledně té banky podle toho jaké by měla úroky :D
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

NeonMaster

• Rudá armáda - RKKA
« Odpověď #3 kdy: Srpen 29, 2014, 12:03:21 »
Jsem  rád že se článek líbil ;)
Myslím že problém byl že výroba kv13 by zpozdí vývoj tanku IS a ten soveti potřebovali aby měli protivahu německých Tigeru protože zavést tank ten bude pul roku ve službě a pak ho nahradí novějším typem ale na druhou stranu T-34-85se používal až do 60 let tak já nevím v každém případě kv-13 byl skvělou kombinací pohyblivosti pancéřové ochrany a výzbroje (i když ho mohli osadit 85) a byl by postrach pz 4 a možná by se vyrovnal pantherum
Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku.
(Churchill k Chamberlainovi v House of Commons po podpisu Mnichovské dohody, 1938)

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #4 kdy: Srpen 29, 2014, 12:51:23 »
Článek, byť krátký, je přesný, zajímavý a výstižný. Osobně se mi velmi líbil.
Jen jedna malá drobnost: nemáš náhodou u těch fotek přehozeny popisy? Nedovedu si teď z hlavy vybavit tvar pásových článků tanků KV, a tvar článků pásu T34 nezapomenu.  ;)
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
« Odpověď #5 kdy: Srpen 29, 2014, 02:02:49 »
Předpokládám, že by tank probil i střelec z kanónu KwK 40 na vzdálenost 1000 m, penetrace na tuto vzdálenost se pohybovala okolo 80 mm.

Petrz

• Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
« Odpověď #6 kdy: Srpen 29, 2014, 07:10:32 »
NeonMaster: Máš pravdu že v polovině roku 1943 ,kdy se již pracovalo na IS-1 s 85mm dělem,by zavedení KV-13 smysl nemělo. To souhlasím. Podle toho co jsem četl, existovaly dvě verze tohoto stroje. První je KV-13 (na prvním snímku) ,měla dvoučlennou věž a tuším že její prototyp byl dokončen někdy v druhé polovině roku 1942(nevíš přesněji?). O tuto verzi mi jde. Na základě kritiky a testů byla pak vyhotovena druhá verze (ta je tuším na druhém snímku),ta již měla trojčlennou věž a zesílený pancíř věže. Tedy aspoň tak jsem to pochopil z jedněch stránek (tuším www.bronetehnika.narod.ru )

Mne jde o první verzi u níž dle mne bylo (možná) reálné zavedení do výroby do konce roku 1942.

pan.sup: Zboku zranitelný KV-13 byl na velkou vzdálenost to souhlas. Já jsem se asi vyjádřil nepřesně,šlo mi o odolnost z čelní sféry. Dle mého názoru do 35-40° od podélné osy tanku by měl Kwk 40 velké problémy probít jak čelo korby(zde si troufám tvrdit že neměl příliš šanci ani z bezprostřední blízkosti)  tak čelo věže.To sice mělo sílu 85mm. ale bylo zaoblené jak vertikálně tak horizontálně Samozřejmě  existovala možnost zásahu středu zaoblení věže jež bylo více méně kolmé ale zasažení tak malé oblasti na 800-1000 metrů bylo-dle mne- spíš otázkou náhody

Sice mimo téma - ohledně té banky podle toho jaké by měla úroky :D
.  No byla by to lichva, Němci se s Rusama taky příliš nemazlili. ;)
Je přežití na úkor slabších projevem síly, nebo slabosti ? Fakt, že tato společnost se přiklání k prvému a je založena na názoru, že zneužívání slabších je v pořádku a v souladu s lidskou přirozeností, popírá ty nejušlechtilejší a nejsilnější vlastnosti člověka- soucit, ochotu pomáhat a sdílet.

NeonMaster

• Rudá armáda - RKKA
« Odpověď #7 kdy: Srpen 30, 2014, 12:18:20 »
Jen jedna malá drobnost: nemáš náhodou u těch fotek přehozeny popisy? Nedovedu si teď z hlavy vybavit tvar pásových článků tanků KV, a tvar článků pásu T34 nezapomenu.  ;)

Teď nejsem doma píšu z mobilu doma si to ověřím. Ale myslím ze to mas správně.

Petrz: O tom tanku s trojclenou věší jsem nic neslyšel a v knize není žádná zmínka. Ale možná jsem něco přehlídka až budu doma podívám se.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #8 kdy: Srpen 31, 2014, 01:53:34 »
Věř mi, na té první fotografii má tank pásy T34 a nikoliv KV.

Edit pospec -

T-34 a KV
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

NeonMaster

• Rudá armáda - RKKA
« Odpověď #9 kdy: Září 01, 2014, 02:11:38 »
No ale na T-34 je několik velkých kol a nemá žádné ty maličké kolečka nahoře myslím napínací se jim říká (jsem to zapomněl)  zatímco na té prvni foto jsouce

tak v knize mam uplne stejne obrazky a mam to spravne

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #10 kdy: Září 01, 2014, 07:48:40 »
Já mluvil o pásech, ne o podvozku. A ty "malé kolečka nahoře" to jsou nosné kladky.l

Tony eM

• Administrátor
  • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 30. června 2009
« Odpověď #11 kdy: Září 01, 2014, 10:33:37 »
No ale na T-34 je několik velkých kol a nemá žádné ty maličké kolečka nahoře myslím napínací se jim říká (jsem to zapomněl)  zatímco na té prvni foto jsouce
 tak v knize mam uplne stejne obrazky a mam to spravne
"Má pravdu, předsedo"  :), tady se neřeší kolečka, ale pásy a ty máš v článku přehozené.
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
« Odpověď #12 kdy: Září 02, 2014, 06:56:55 »
Obávám se, že nosné kladky měly oba prototypy, vinou nekvalitního snímku jsou špatně vidět.
Terminologie: hnací kolo        -  hnané kolo, u německých tanků vpředu, u sovětských vzadu
                     napínací kolo    - slouží k napínání pásů, u sovětských tanků vpředu, u německých vzadu,
                                             u některých tanků se napínací kola nevyskytují a funkci plní
                                             poslední / první pojezdové kolo
                     nosné kladky    - slouží k propnutí vracejícího se pásu, nevyskytují se u všech typů,
                                              někdy nahrazovány nosnou lyžinou
                     pojezdová kola - kola sloužící k "nesení" tanku, u kolopásových tanků hnaná (např. BT)

NeonMaster

• Rudá armáda - RKKA
« Odpověď #13 kdy: Září 02, 2014, 08:19:46 »
Tak autor má chybu v knize ok změním to
Já vím co k čemu slouží nosné kladky jen jsem zapomněl název.  :-\